Navigare complexul Razim / Sinoe

As dori (sper sa fie si alti pasionati de acord) sa deschidem un fond de discutii despre navigarea pe complexul Razim / Sinoe, cu barci si mai mari, altfel decat caiac sau pneumatice, (personal am o barca cu motor inboard de 1.2t), rutele Jurilofca - Gura Portitei, Murighiol / Dunavatul de Jos - Gura Portitei, contacte, locuri de alimentat cu combustibil in zona, locuri de dat barca la apa, sfaturi despre navigatie, adancimi periculoase, iesiri din canale in complexul de lacuri dinspre Delta, costuri de acostare la Gura Portitei sau la Jurilofca, etc.
 
sa inteleg ca nu a iesit nimeni pe traseele mentionate cu altceva decat caiac ?
Da, suntem tare ecologisti,
sa dispara emisia de CO2,
de NOx
si zgomotul!!!

Na bine, na,
ne confesam si noi, cot-la-cot cu homemade, vali, x_petrolist si alti faptuitori :)


Daca aveti putzintica rabdare,
urmeaza fotografii // un upload pe picasa
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    36.6 KB · Vizualizări: 196
  • 2.JPG
    2.JPG
    134.4 KB · Vizualizări: 224
  • 3.JPG
    3.JPG
    146.8 KB · Vizualizări: 215
  • 4.JPG
    4.JPG
    80 KB · Vizualizări: 184
  • 5.jpg
    5.jpg
    152.9 KB · Vizualizări: 194
  • 6.jpg
    6.jpg
    107.6 KB · Vizualizări: 182
  • 7.jpg
    7.jpg
    38.3 KB · Vizualizări: 173
  • x_0.jpg
    x_0.jpg
    41.6 KB · Vizualizări: 217
Ultima editare:
Gura Portitei

Foarte buna initiativa.
As vrea sa ajung la Gura Portitei, cu cortul, la vara . Poate cineva sa-mi spuna daca a fost cu cortul, traseul cel mai bun, etc. ponturi.
 
Da, suntem tare ecologisti,
sa dispara emisia de CO2,
de NOx
si zgomotul!!!

Na bine, na,
ne confesam si noi, cot-la-cot cu homemade, vali, x_petrolist si alti faptuitori :)


Daca aveti putzintica rabdare,
urmeaza fotografii // un upload pe picasa

pozele sunt superbe, o clipa am crezut ca am gresit forumul, astept in continuare sfaturi de la navigatorii pasionati si/sau experimentati
 
Ce este cu salupa aia ruginita din fundalul de la a doua poza?Stiti ceva de ea? cu ceva banuti o pui pe picioare,o vinzi si-ti iei velier(in cazul meu).Glumeam,dar stiti ceva de ea?
 
Dragos, trebuie sa ai foarte mare grija cu plimbarile pe Razim; din cate stiu eu adancimea medie este de 2-2.5m dar sunt multe zone cu praguri si diguri sub apa.
Mare atentie la iesirea din canalul Dunavat; foarte multi si-au "trantit" elicile si cizmele acolo. Ani de zile in urma( 2001-2003) fostul administrator de la incinta
Dunavat 2 planta in fiecare primavara 2 taliene, asta ca ajutor pentru cei care nu stiau locul. Acum nu mai este nimic, nici balize nici taliene, si foarte multi si-au proptit
barcile la "iesire" 2 sfaturi; sau te opresti la incinta lui Traian si intrebi cum sa "tai" lacul spre Gura Portitei, sau iti dau numarul de telefon al unui prieten din Jurilovca
sa te ajute cu sfaturi. In niciun caz sa nu iesi din Dunavat cu barca glisata ca o patesti- si stii ca am elici pe stoc!

am mai gasit discutii pe tema asta aici http://www.barcaholic.ro/showthread.php/348-Gura-portitei
 
Dragos, trebuie sa ai foarte mare grija cu plimbarile pe Razim; din cate stiu eu adancimea medie este de 2-2.5m dar sunt multe zone cu praguri si diguri sub apa.
Mare atentie la iesirea din canalul Dunavat; foarte multi si-au "trantit" elicile si cizmele acolo. Ani de zile in urma( 2001-2003) fostul administrator de la incinta
Dunavat 2 planta in fiecare primavara 2 taliene, asta ca ajutor pentru cei care nu stiau locul. Acum nu mai este nimic, nici balize nici taliene, si foarte multi si-au proptit
barcile la "iesire" 2 sfaturi; sau te opresti la incinta lui Traian si intrebi cum sa "tai" lacul spre Gura Portitei, sau iti dau numarul de telefon al unui prieten din Jurilovca
sa te ajute cu sfaturi. In niciun caz sa nu iesi din Dunavat cu barca glisata ca o patesti- si stii ca am elici pe stoc!

am mai gasit discutii pe tema asta aici http://www.barcaholic.ro/showthread.php/348-Gura-portitei

ca de obicei un sfat profesionist a venit de la tine, multumesc mult, sper ca informatiile tale o sa ajute si alti doritori.
 
Da, asa este; este un site facut din suflet de un baiat care a copilarit in satul asta, si stie multe locuri frumoase. Mi-au placut in special hartile updatate cu locuri de pescuit.
Pozele sunt fantastice, facute in diverse perioade ale anului. L-am felicitat inca de acum vreo 3 ani cand i-am vazut site-ul, pacat ca acum nu prea mai are timp
sa mai scrie. Oricum poate fi un bun "ghid" pentru cei care vor sa exploreze zona Caraorman.
 
Da, asa este; este un site facut din suflet de un baiat care a copilarit in satul asta, si stie multe locuri frumoase. Mi-au placut in special hartile updatate cu locuri de pescuit.
Pozele sunt fantastice, facute in diverse perioade ale anului. L-am felicitat inca de acum vreo 3 ani cand i-am vazut site-ul, pacat ca acum nu prea mai are timp
sa mai scrie. Oricum poate fi un bun "ghid" pentru cei care vor sa exploreze zona Caraorman.

cat adevar, dupa ce am luat barca, aproape imediat am intrat in Decembrie, practic toata iarna am citit absolut toate articolele din site, desi sunt Tulcean ca origine multe lucruri au fost noi, fara discutie este cea mai completa sursa de informatii pentru zona Crisan - Caraorman. In Mai cand am inceput explorarile am folosit zi de zi datele citite.....
 
Ultima editare:
niste distante aproximative : Murighiol -> Juriovca, Murighiol -> Portita, Jurilovca -> Portita si ce rute se recomanda
 
Eu n-am fost decat pe bucati, dar mi se pare destul de clar:
- Jurilovca - Portita: am trecut cu vaporasul, e pe direct de-a curmezisul lacului.
- inspre si dinspre acestea catre bratul Sf. Gheorghe, Murighiol inclusiv, una din variantele Dunavat, Mustaca, Dranov.

Despre probleme s-a tot scris pe-aici: valuri, vant si plase pe Razelm si Golovita, obstacole la gura canalelor. Distantele se pot scoate usor si cu Google Earth.
 
merci mult, pentru raspuns, vreau sa planific o calatorie anul viitor Tulcea - Murighiol -Dunavat -Razelm - Portita. imi pun probleme de genul copil mic + nevasta, consum appx 18l/h, perioade din zi / an cu lacul mai calmat, cat de mari ajung valurile pe complexul Razelm, etc, ma gandesc la faptul ca rute mai amanuntite sau sfaturi cat mai la obiect ar ajuta si alti doritori/visatori, multumesc inca o data.
 
Uite un exemplu de traseu Murighiol - Jurilovca - Portita, pare cel mai scurt, are 73 km. Descarca fisierul atasat, schimba extensia din .zip in .kmz, deschide-l cu Google Earth.
Valuri se fac cand bate vantul, si pe-acolo cred ca bate 2/3 din timp cel putin. Sunt destul de mari si dese, zgaltaie bine si vaporasul de 10m, cu catamaranul gonflabil nu m-am bagat ca ar fi insemnat o baie zdravana.
Posibilitati de alimentare cu combustibil sunt la Murighiol, la pontoane chiar in canalul de acces, si la Jurilovca numai cu canistra de la benzinarie auto cred.
La Portita e bine sa va luati toate celea de trebuinta cu voi, nu este magazin si preturile sunt mari chiar la simpla apa plata.

Daca ar fi timp si gaz eu as bucla traseul, eventual impartit in doua trei zile, cu vizite la capul Dolosman, cetatea Argamum, Enisala, insula Popina, Bisericuta, de ce nu si mai in sud la Histria.
 

Atașamente

  • murighiol-jurilovca-portita.zip
    2.4 KB · Vizualizări: 54
Atentie mare in zona capului Dolojman, plaja si fundul apei sunt acoperite cu pietre de 10-20 cm (ramase de pe vremea carierei), iar trasul unei barci de fibra pe mal e foarte riscant. In plus, zona nu ofera adapost , fiind lovita de valuri indiferent de directia vantului, iar din cauza pietrelor ancora nu tine. Cel mai bine de ajuns la Argamum e pe noua sosea asfaltata care pleaca din Jurilovca, iar faleza Dolojmanului e cea mai spectaculoasa din tara, stanca se ridica vertical din valuri la cateva zeci de metri inaltime. Am gasit cateva imagini de la Heracleea si Argamum aici, insa in realitate perspectiva de acolo iti taie respiratia.
 

Back
Sus