Padela din Carbon

stavride

Mediterraneus Ponticus
Ma bate gandul sa fac 2 padele din carbon. Ceva in jur de 700 grame/bucata. Nu am aprofundat ,,google-ul,, in cautare de siteuri (am gasit doar asta pana acum http://rollordrown.com/kayak/gstick.html ) depun eforturi :) sustinute in a cauta/gasi informatii ajutatoare. Acu' vine ideea/intrebarea:

Ne putem pune de acord asupra unui model de padela (aici gandeam sa fac una pretabila la TID - Dunare, Delta, Valuri, Vant, Zile multe, km multi). Dupa aceea putem sa ne strangem sa facem o matrita etc si etc. Poate iesim mai ieftin daca ne strangem mai multi sa ne facem padele de genul acesta.

Zic si eu, nu am dat cu padela in balta.

Spor si zbor.
 
Iar pana visul tau sa se implineasca (ma refer la construitul unei padele), cu cate marci/feluri de padele, ai avut de a face ?
 
Una singura de 1400 g (pe care am avut-o la caiacul meu). Si am ,,pipait,, alte 2 modele de aprox 800 gr. 3 marci diferite in total.
 
...Si daca aia pe care vrei s-o faci, va iesi mai scumpa si mai grea decat una cumparata, ce ai sa faci ?

Ce-o sa facem? Punem de-o imprietenire cu schimb de experienta, vin nou si slanina sacramentala, ca sa-ti mai ostoim negativismul :D.
Eu ma ofer sa mediez cu Otonel si Merlot, scris cu majuscule din respect fata de respectivele licori :).
Iar tu ca maestru atasat de fluviu, ne povestesti experiente si ne indragesti pentru tenacitate. Pe toti !

Apropos ! Strigatul de lupta din subsolul mesajului tau se refera la Otelul Galati sau la Otelul ArcelorMittal ?:D
 
Acum daca tot am scos capul, pun o intrebare, fiindca tehnologia fabricatiei de padela-carbon imi pare mai serioasa : nu cumva liantul e injectat in matrita, sub presiune ?
Cu siguranta Bogdan stie mai multe, dar n-a apucat sa se expuna inca :)
Sensibile par doua probleme. Orientarea straturilor fibrei de carbon, sa faca fata tensiunilor, si injectarea liantului, intr-un strat uniform si dens, fara bule de aer. Uniformitatea stratului da si greutatea redusa, orice excedent de material fiind un plus la gramaj.
 
Model

...Si daca aia pe care vrei s-o faci, va iesi mai scumpa si mai grea decat una cumparata, ce ai sa faci ?

Macar incerc, particip, imi exersez muschii capului :). Eventualul meu esec va fi punct de plecare pentru reusita altora. Gandesc ca impreuna cu experienta si ajutorul vostru pot (putem) sa facem ceva.

Ar fi fain sa iasa ceva de genul acesta http://playak.com/article.php?sid=9865 Maner ergonomic si greutate 717g. Tolerez si altfel de manere. Greutatea ma interesa sa fie cat mai mica.
 
Ultima editare:
...Si daca aia pe care vrei s-o faci, va iesi mai scumpa si mai grea decat una cumparata, ce ai sa faci ?
Maestro, desi intrebarea nu a fost adresata mie, trebuie sa ma confesez:
Perspectiva unui esec lamentabil m-a cam pus pe ganduri...

In ipoteza ca n-a fost doar o intrebare retorica (fara expectanta de raspuns deci),
iata cum vede un taran retardat problema
(si care incepuse sa canoteze in ambarcatii construite la Reghin,
intr-o perioada cand fibra de carbon era un material utilizat doar in tehnica spatiala :)

Deci:
-ce as face eu daca padela confectionata de mine n-ar iesi la greutatea celor folosite de cei din Lotul Olimpic Finlandez?

A) Sincer: nimic! adica nu m-ar deranja...
Poate as mai incerca sa fac cateva, stiind, ca chiar daca reusesc, si voi fi pentru cateva ore Titi Barosanu' cu ceea mai usoara padela din lume,
gloria e tracatoare, si maine sau poimaine cineva va construi una, ceva mai usoara si mai rigida in acelasi timp....

Caci asa stam cu evolutia, nene, gloria - mai ales in d'ale tehnicii este efemera.

B) Traumatizat in suflet, as emigra in Siberia (Cuikotka) si as trai cu "salbaticii" care de cateva mii de ani folosesc padele a-dracului de grele din lemn.

Pe ei acest fapt nu-i ingrijoreaza in asa masura (nici pe departe)
ca faptul ca proviziile de vodka a satului scad, si aprovizionarea intarzie!
_________
Deci - doriti o discutie (tehnica) despre pro- si contra padele usoare, home made?
Daca da, umila mea contributie (sub forma unor scan-uri) va urma in curand.
 
Ultima editare:
@solpet - sunt convins ca @Delafluviu Guzi nu a facut acel comentariu cu rautate. Oricum pe mine nu ma deranjeaza un eventual esec. Pentru mine important este ,,drumul,, si faptul ca reusesc (sau nu) sa fac ceva cu mainile/capul meu. Daca poti sa contribui si tu cu acele scanuri pentru a ne apropia si mai mult de confectionare unei padele, ar fi minunat. Eu iti multumesc pentru intentie. Sa auzim de bine.
 
...Si daca aia pe care vrei s-o faci, va iesi mai scumpa si mai grea decat una cumparata, ce ai sa faci ?

Uitai sa precizez, ca intrebarea este retorica !
N-am de ce sa fiu suparat atata vreme cat ma pufneste risul cand redactez aceasta replica....Adevarul e ca m-am cam saturat, sa ma apuc ca un tampit (din cauza unui entuziasm dezechilibrat, bineinteles) sa fac ceva, iar timpul sa-mi demonstreze inca o data ,ca n-am avut dreptate !
Ok , sa revin la subiect. De data asta e vorba de padele... Cine nu vrea o padela buna !?
...Eu am folosit mai multi ani o padela dintr-aia ieftina de la Metro si eram incantat de ea....pana la TID-2009, care, pe langa faptul ca am abandonat la Tulcea, m-am capatat si cu o durere atroce in articulatiile, ambelor coate !
Noroc de prietenul Razvan Iofcea (participant la TID 2010), care mi-a "depanat bielele defecte",prin 15 sedinte de electromasaj in cabinetul medical unde profeseaza.
Deci dupa TID-2009 stiam ca am nevoie de o padela ergonomica,usoara si buna (cu randament la vaslit si in acelasi timp sa nu-mi solicite excesiv vreo articulatie)
Imi propusesem pentru primavara-vara anului 2010 sa merg pe la intalnirile bucurestenilor si sa testez diverse padele, inainte de a decide ce padela sa cumpar. Teoretic, mintea se oprise la un Cajner dintr-aia de vreo 1000-1500 lei. N-a fost sa fie sa ajung prin Bucuresti asta vara, dar in schimb atat Mihai cat si Razvan (mai sus pomenit) din orasul meu, si-au cumparat de la Hibiscus la sfatul lui Dragos, padele Riot, de tura. Intre timp, eu tot cu padela veche eram. Intr-o zi Razvan mi-a pus la dispozitie o padela Riot pentru toata ziua, si, si, si...A FOST DRAGOSTE LA PRIMA VEDERE !
Cu ea am participat la TID-2010 ,m-am simtit bine din toate punctele de vedere. Are cam 900 -950 grame, nu mai mult si m-a costat doar 300 lei...
La tid am probat si padele de competitie de la Buciu, si am vazut ce diferenta e intr-o padela de tura si una de competitie. (in cazul meu , e numai buna asta destinata turelor). Si Imi avea o padela interesanta Bic Sport, dar un model care nu mai e pe piata.
Si ca sa nu fiu acuzat ca fac reclama la vreo padela, Aik avea una RIOT la fel ca a mea, iar intr-o zi cand a vrut sa puna de o "liniutza", a tras atat de tare de padela, ca s-a rupt !

Cat despre demersul tau, de a construi o padela usoara si buna, iti urez succes atata vreme cat bugetul si timpul necesar, nu presupune niscaiva eforturi .
 
Ultima editare:
Ce-o sa facem? Punem de-o imprietenire cu schimb de experienta, vin nou si slanina sacramentala, ca sa-ti mai ostoim negativismul :D.
Eu ma ofer sa mediez cu Otonel si Merlot, scris cu majuscule din respect fata de respectivele licori :).
Iar tu ca maestru atasat de fluviu, ne povestesti experiente si ne indragesti pentru tenacitate. Pe toti !

Apropos ! Strigatul de lupta din subsolul mesajului tau se refera la Otelul Galati sau la Otelul ArcelorMittal ?:D

Ce Arcelor.... aia e o legenda ca in cantecul ala care iti place sa-l interpretezi:
"-La tine-n cartier,fabrici si uzine... ce oras frumos !"... Si nu e strigat de lupta, ci e strigat de ...SPART IN FIGURI . Daca nu acuma, cand... peste o mie de ani ? :)
Posibil sa fie si un strigat de lupta, dar pentru rapidistustelistudinamovistul din tine :rock:

Respect si Otonelul si Merlotul. Dar sunt momente (de mare intimitate) cand ma infratesc cu Delamurfatlar de-a lui Ovidiu, Lacrima ... Sa vezi acolo licoare (recomand sorbituri mici, iar vinul tinut cat mai mult in cavitatea bucala)
 
Ultima editare:
Ne putem pune de acord asupra unui model de padela (aici gandeam sa fac una pretabila la TID - Dunare, Delta, Valuri, Vant, Zile multe, km multi). Dupa aceea putem sa ne strangem sa facem o matrita etc si etc. Poate iesim mai ieftin daca ne strangem mai multi sa ne facem padele de genul acesta.

Zic si eu, nu am dat cu padela in balta.

Spor si zbor.

Matrita pot sa faci numai pentru lopata padelei.Manerul adica teava care leaga cele doua lopeti se fabrica din rowings unidirectional bobinat pe o matrita in directii diferite.Daca nu ai acces la asemenea rowings poti lua si din ala obisnuit adica snur de carbon pe care-l bobinez pe o bucata de teava.Procesul e destul de complex si nu se poate explica fara o documentatie fotografica.
 

Back
Sus