Tabara de creatie

mai una

163764_191910690822888_100000118747509_773025_3730761_n.jpg

aici se vede toata.
pai o sa tinem ocazia si mai vb ca pana-n mai mai este
 
163764_191910690822888_100000118747509_773025_3730761_n.jpg

aici se vede toata.
pai o sa tinem ocazia si mai vb ca pana-n mai mai este
mi se pare mie sau a fost inaltata fortat la prova si pupa? in planul indepartat se vad crivacele care nu ajung la copastie ci doar cit sa fie prinsa ultima fila de bordaj la partea inferioara. ce a determinat aceasta schimbare?
ai vazut sau folosit vele pe lotca?
 
pai am spus ca nu am facut-o eu..dea si mie mi se pare un pic cam prea inaltata.. dar poate omu nu avea cunostinte de proiectare..ci doar practic..anume ca valu este mare mai ales pe iarna cand iesi sa prinzi biban.hanus si poate calcan.. si asta sa-l fereasca de o stropeala de care s-a satutat de cati ani tot iese pe mare..
nu stiu banuiesc si eu
 
am scris biban? scuze guvid am vrut sa spun...ce mai gafa de inceput de an..poate facem un topic pe greseli si gafe sa mai radem un pic.
saracu biban pe criza asta s-a adaptat si la apa sarata ca nu se stie ce taxa mai pune nenea base si sa fie pregatit de migratie spre mare.:))
 
nu supravietuiesc cei mai puternici sau mai destepti. doar cei adaptabili.
comentariile mele se refereau la ce-am vazut in poza. am inteles din postarea ta anterioara ca doar ai mai mesterit din cind in cind la ele.
pe mare ai fost cu lotca? cum se comporta?
 
am scris biban? scuze guvid am vrut sa spun...ce mai gafa de inceput de an..poate facem un topic pe greseli si gafe sa mai radem un pic.
saracu biban pe criza asta s-a adaptat si la apa sarata ca nu se stie ce taxa mai pune nenea base si sa fie pregatit de migratie spre mare.:))
Pai da!
Nu prea sunt multi useri pe forumul asta care sa bage in seama o asa "mare gafa" si nici sa stie ce peste se prinde in Marea Neagra, in schimb mai toti stiu cu ce trebuie sa mergi la peste pe Marea Neagra. Atunci sa te tii daca faci vreo gafa!!!
Ochiul mester al colegului X_petrolist vegheaza de peste mari si tari. Imediat a vazut o cat de mica schimbare in geometria barcii. Felicitari Maestre! :ahoy:
 
de cativa ani nu ies decat vara prin august cand merg acasa in concediu..vara asta care a trecut am iesit cu una scurta de vreo 5m din fibra..pescaru cu care ieseam eu si-a rupt picioru chiar cand am mers eu acolo..asa ca nici nu l-am intalnit..si s-au schimbat multe.. si oameni si barcile..
dar pe asta care era reparata acolo n-am vazut s-o fi dat-o la apa pana am plecat eu.
lotca la mare trebuie sa aibe pupa si prova mai ridicate, pe timp de vara nu-i bai dar primavara toamna si iarna cand vantu de dobrogea bate tare si tr sa iesi de la mal si nu dintr-un golf cum ies cei din mangalia.atunci valurile sunt destul de mari si stiti si voi ca sunt mult mai mari pe primi 100 m..
cu lotcile care am iesit eu nu am avut probleme decat o singura data prin 200 in august cand m-a prins bulaul departe de tarm.. a fost o experienta..vecinu meu nicu a ramas fara 4 dinti din fata. pt ca s-a grabit sa sara sa iasa la mal cand ne-am apropiat la vre-o 15m,si a sarit pe partea care nu trebuia si a prins valu barca si barca pe el..direct in fata cu marginea la copastie... ce am mai ras cand a ajuns la mal si ne facea semne si eu cu inca un prieten nu intelegeam ce zice, si cand am observat ca-i negru in gura am inceput sa radem si ne-a mai dus curentu inca vre-o 200 m de locu unde tr sa scoatem barca..
a fost ciudat faptul ca nu am putut sa iesim direct la mal a tr sa facem un V , pentru ca batea tare nordu si la 23 ne fiind dig de protectie valu batea practic paralel cu malu..rar vezi asta si a tr sa stau pe val..si doar la rame si singur ca nu aveam douo perechi..dar am scoso....la mare cat este barca de buna daca nu o ti pe val si te prinde lateral te rastoarna cat ai zice peste..
mai este si fenomenul numit popular CRISTIANA atunci cand sunt valuri mari si barca este usoara gen fibra dar se intampla si la cele din lemn,cand tr sa iesi la mal si te ia valu si practic faci surf cu barca..iar daca nu poti s-o stapanesti te poate da peste cap..si nui bai de este vara dar restul anotimpului nu cred ca este o placere sa intri la apa.
 
Simbata 15 Ianuarie, ora 14 vom avea on intilnire in Bucuresti (locatia va fi determinata in functie de numarul de participanti). Vom discuta despre designul lotcii ce va fi construita la vara precum si despre tipurile posibile de greement si vele. Pina acum si-au anuntat participarea Nicu home-made, Peter solpet (via skype), Dl Mircea Nistorescu, Vali menestras si poate Razvan legenda dunarii si Sorin impaiatu. Rog pe cei care nu sint enumerati dar interesati sa participe la acest proiect sa ma anunte ca sa determinam locul de intilnire si sa facem pregatirile corespunzatoare.
 
O să încerc să onorez această invitaţie, având în vedere că se va discuta şi problema velelor.
 
Am citit si eu topic-ul :)....parca m-as "baga" si eu....daca mai este loc si nu e cu suparare ???
 
Ultima editare:
Simbata 15 Ianuarie, ora 14 vom avea on intilnire in Bucuresti (locatia va fi determinata in functie de numarul de participanti). Vom discuta despre designul lotcii ce va fi construita la vara precum si despre tipurile posibile de greement si vele. Pina acum si-au anuntat participarea Nicu home-made, Peter solpet (via skype), Dl Mircea Nistorescu, Vali menestras si poate Razvan legenda dunarii si Sorin impaiatu. Rog pe cei care nu sint enumerati dar interesati sa participe la acest proiect sa ma anunte ca sa determinam locul de intilnire si sa facem pregatirile corespunzatoare.

Tin aproape si ocup un loc intre meseni :) ! Sper sa ajunga si Nicu Homemade si Impaiatu: am vazut ca sunt dotati de la natura cu trei maini drepte fiecare :D . De aceea o sa incerc sa nu abat discutia in directia vinului rosu, ci in cea a lucrului manual. (lucru manual la ambarcatiuni, nu la alte activitati proprii celibatarilor cu cosuri :) )
 
Tin aproape si ocup un loc intre meseni :) ! Sper sa ajunga si Nicu Homemade si Impaiatu: am vazut ca sunt dotati de la natura cu trei maini drepte fiecare :D . De aceea o sa incerc sa nu abat discutia in directia vinului rosu, ci in cea a lucrului manual. (lucru manual la ambarcatiuni, nu la alte activitati proprii celibatarilor cu cosuri :) )
Florio, eu ma gindeam sa lasam vinul, felicitarile si dansul dupa atingerea unui oarecare consens in ceea ce priveste planul de lotca. Am auzit acum citeva ore ca si Vali va participa prin skype. Legatura la Galati.
 
vin si eu daca ramane situatia la fel la Barcaholicul Anului, dar daca se schimba ceva:confused:, nu cred ca fac fata la atatea felicitari, adica pe romaneste nu am "timp" sa fac cinste la atati oameni.


Count me in.
 
Florio, eu ma gindeam sa lasam vinul, felicitarile si dansul dupa atingerea unui oarecare consens in ceea ce priveste planul de lotca. Am auzit acum citeva ore ca si Vali va participa prin skype. Legatura la Galati.

Exact asta sugeram si eu, mai ales ca am si ceva subiecte legate de velatura .
 
o lamurire va rog:

sambata am inteles, vin si eu fie ce-o fi, chit ca trebuie sa fac cinste, dar intalnirea cu domnul Lascu e tot aceeasi?
 
Propunere agenda

De la peste 1000km distanta , as supune atentiei (pt. intalnirea de sambata) urmatoarele puncte:
a) tip barca - lotca sau "altceva" ?

b) destinatie si capacitate
b1) usoara, functia primara propulsie cu rame (vaslit). Acesta nu exclude desigur
sacrilegiul numit caseta (pentru un outboard mic si usor :)
(amplasat undeva pe la cca. 25-30% din Lmax, masurat de la pupa)

b2) o structura ceva mai rigida si grea (cu podea si varangi dimensionate adecvat),
apta de a purta 1-2 catarge (variante de velatura lug, bermudian si yawl ar fi candidatii ideali, avand in vedere pescajul redus care se impune si limitarile legate din aceasta cauza de derivor /lest.
Desigur lest interior poate fi o optiune, sau o chila ceva mai robusta decat la lotca traditionala, lestata exterior (bara de fonta sau plumb, eventual demontabila).

b3) o solutie "hibrida" , apta de a fi propulsata si cu rame (nu excesiv lestata) dar apta de-a purta greement si o velatura de dimensiuni rezonabile.
Daca se doreste (si) navigatie costiera , atunci:
- compartimente de flotatie vor deveni quasi-obligatorii
- chila antiruliu si o cantitate rezonabila de lest va mari gradul (senzatia) de confort
- o carma (cu eche ) se va impune in acest caz

b4) capacitate ? ( si implicit dimensiuni, respectiv deplasament)

Atat pct a] cat si b1]-b4] vor influenta si alegera metodei de constructie.

Avem (in acest moment) deschise optiunile de la:
c1) metoda traditionala de "smolire" descrisa detaliat de Vali,

c2) o solutie "conservatoare" , cu file de bordaj calfatate (fir de bumbac + miniu de plumb sau uleiuri vegetale) si nituire (niturile ar fi totusi de cupru :), nu cuiul de 80, negalvanizat, folosit odinioara de marangozii locali- datorata resurselor saracacioase).
Carena fiind vopsita cu vopsele nu neaparat high-tech, dar calificate pt. mediu marin.

c3) varianta "cold-molded" cu filele de bordaj incleiate intre ele, pe urma carena imbracata in fibra de sticla, cel putin din exterior. La interioare se poate pastra aspactul traditional (fara laminat ).

c4) variante "stich and glue" dar utilizand 4-6 suprafete stelate /bord
(adica 2*(4..6) pe toata carena) ca sa nu ne abatem in mod grosolan de la o constructie clasica.
http://en.wikipedia.org/wiki/Carvel_%28boat_building%29

Unii proiectanti (de ex. Iain Oughtred) au dezvoltat metode eficiente , care imbina simplitatea metodei "stich&glue" cu avantajele constructiei clipper, muchiile suprafetelor functionand ca stringeri inglobati in carena , conferind o rezistenta sporita si in acelasi timp greutate redusa constructiei.

c5) Material?
Pentru chila, etrava si coaste candidatul ideal este stejarul.
Dispun de cantitatea necesara pt. o constructie rezonabila (sa zicem pana la 8 metri). Exista si posibilitatea procurarii de material "verde", ori in zona (1 gater) sau de la ceva distanta.
Am prospectat recent piata din Transilvania.
Se poate obtine cherestea de stejar la 200 euro/m3 (pret la gater) dupa negocieri pt. cantitati rezonabile.

La 350-500euro/m3 sunt destui care ofera materia prima uscata, de calitate buna sau f. buna.

File de bordaj.
Ei, aici treaba se complica.
Optiunile c1] si c2] ar impune material de calitate buna si rezistenta sporita la apa.

Optiunile - in ordinea crescatoare a preturilor sunt:
- pin (cca. 150-180 euro/m3)
- larice (cca. 180-300 euro/m3) in functie de calitate
- pin siberian (pentru acesta nu am gasit oferta in Romania, iar cele pe care le cunosc din Austria oricum nu sunt relevante)

Optiunea c3] este flexibila , se preteaza molid, pin , larice, pin siberian sau stejar. Nu am inclus evident specii exotice.

Daca lemnul nu se inglobeaza integral in laminat (dubla fata) ci doar simpla-fatza, pentru a pastra un aspect traditional, si greutate specifica redusa, putem opta intre pin, larice si pin siberian.


Am omis voit discutia despre realizarea de negative si carene GRP, ar fi nonsens atata timp cat discutam de reinvierea - cel putin partiala a unor metode traditionale.

Pe vineri dupa masa va promit 2 variante de lotca (schite .dxf si .pdf)
una mai usoara (17 crivace - in metrica lipoveneasca :)
si una ceva mai mare, de 19 crivace.
 
Ultima editare:

Back
Sus