Tabara de creatie

Niste fericiti, romanii astia din pelicula !
Iar borsul de peste a iesit de exceptie, am ras si eu un castron :) !
 
dupa barca mare,mijlocie si 'normala'...etc, m-am gindit sa fac si un mica,cit mai simpla si sa aiba urmatoarele caracteristici:
-sa fie cit mai usoara,rezistenta totusi !
-sa poata fi transportata pe orice tip de masina,sus pe portbagaj sau pe ceva asemanator,care sa tina undeva la 30 de kg
-sa poata dormi in ea un om cu inaltimea pina la 1,9(se poate trage o prelata,plastic,plasa tintari,pe deasupra,adaugind 3 tije de cort arcuite,fixate in borduri.)
-sa nu fie greu de intretinut,eventual o vopsea la citiva ani .
..si sa poata fi manevrata cu rame,vele,motor electric........etc.
asadar sa va 'plantez' ceva poze de la proba cu motor electric.cind o sa pun vele,alte poze or sa fie.rabdareeeee !
-motor electric 670 W
-baterie de 55A/ora incarcata,baterie aproape noua
-am mers 2 personae primele 10 minute, restul pina la o 1ora si 10 minute numai o persoana la aprox 90 kg,spre final bateria mai avea ceva wati in ea sa poti reveni la mal.cineva trebuia sa faca si niste poze,altfel primeam reprosuri ca ar fi secret......:)
si pentru ca Radu_d era prin preajma,(asa-i trebuie ! :) ) a devenit skipper cit a tinut bateria....!
viteza maxima 8km/h
 

Atașamente

  • DSC02595.jpg
    DSC02595.jpg
    62.9 KB · Vizualizări: 98
  • DSC02598.jpg
    DSC02598.jpg
    72.2 KB · Vizualizări: 94
  • DSC02599.jpg
    DSC02599.jpg
    40.1 KB · Vizualizări: 97
  • DSC02600.jpg
    DSC02600.jpg
    69.4 KB · Vizualizări: 93
  • DSC02601.jpg
    DSC02601.jpg
    81.1 KB · Vizualizări: 107
Ultima editare:
No bun fain, merge si pluteste fain, numai ca nu vad sensul unei pupe asa late pentru motorizare mnima si deplasament, pentru care o motor canoe ca cea de la SF e mult mai potrivita. Asta ar merge pentru glisare cu vreo 10 CP si un carmaci curajos, aproape de 40 km/h cred:)
 
... nu vad sensul unei pupe asa late pentru motorizare mnima si deplasament
Sensul transcendental a pupei late se va clarifica la propulsia cu vele.
Pe intelesul tuturor - stabilitate !

Corpul canoe -se poate utiliza si cu vele - cu conditia ca navigator sa fie un britanic mazochist (de fapt ei au "inventat" solutia).
Orice alt neam, cu bila intreaga isi va dori o barca poate ceva mai lenta dar mult mai stabila si cu bord liber rezonabil de mare
(pentru a evita clizma de durata ;-)
 
Ultima editare:
..raspunsul e dat mai sus.......plus ca pupa nu se afunda si iese mai rapid in glisaj cu putere mai mica,si.....etc...samd. :) rabdare !cind o sa pun vele o sa vezi,asta la primavara,daca va mai fi timp frumos,poate curind.
 
si vedere de la bordul ambarcatiunii de viteza dezvoltata de Nicu :

https://www.youtube.com/watch?v=3st1yhsX-Hs&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=3yxyxBMvLkg&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=1N-AW778kNg&feature=youtu.be





Viteza maxima pe GPS 8 km/h.

Seara a fost vremea perfecta, fara valuri, vant. Dimineata m-am dat din nou pe vant de 15 noduri si s-a descurcat bine si de data asta...cu vant, val din prova viteza de 6 km/h.
Dincolo de pontoane valurile cam erau de jumatate de metru si foarte dese, rezultand senzatii unice romanesti.

La vant, val din travers cam semana cu un balansoar fara a avea probleme de stabilitate. Noroc ca eram antrenat de Archambault si nu am avut probleme de bila.
Mi-ar fi placut sa aiba o chila mica sa elimine deriva de vant.


Off topic: plimbare cu Archambault-ul in echipaj de 4, Mangalia, vreme superba, delfini peste tot : https://www.youtube.com/watch?v=DxRYNo53jic

La eche este Bebe alias X_petrolist
 
Ultima editare:
Hai, zau, chiar asa: era o onoare pentru noi sa veniti la DUnavat sau sa ne intersectati traseul ACARTAR de anul acesta. Telefoane avem, de acord ne puteam pune... Era si Aurelian in tara si Nicu <<home made>>, barca mica de testat in Delta aveati, noua, tocmai buna, foc de tabara era, atmosfera faceam, bairam dadeam. Chiar am vorbit de voi la focuri de tabara, aducandu-ne aminte de inceputurile miscarii pe ape, de RAID-uri, de TID-uri, de ACARTAR-uri.... in curand o sa depanam "legende" cu voi daca nu ne vedem la iesirile pe apa.
 
Ahoi
Am parcurs pe sarite acest topic, curios fiind cum este pentru voi, cei cu experienta si in ale forumului dar mai ales in ale boatingului-miscare de mare amploare la altii, la noi timida si indaratnica.
Va felicit pentru initiativa acestui poiect si pentru ca ati deschis curiozitatea mea despre cum ne putem pune noi ca romani de acord asupra unor lucruri ce ne privesc (ca grup de interes).
Sunt incantat ;)
 
Inceputurile.
Fix cu 10 ani in urma am inceput relevarea lotcilor de Dunare si a celor utilizate pe lacurile Razelm, Golovita si pe mare.
"Sablonul" a fost o lotca achizitionata de la Vadu Oii contra unei canistre de vin ;-)
In prim plan inima si promotorul actiunii, stimabilul X_Petrolist.

https://photos.app.goo.gl/2GJ7dStSXhzxaRLo6
 
Ultima editare:
Superbă acțiune, îmi amintesc entuziasmul de atunci! :)
Ce veselie, ce forță creatoare, ce însuflețire, ce prietenii strânse s-au legat!

P.S.
Nu se vede albumul, poate nu e setat să fie accesat public
 

Back
Sus