Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Topic: Unde gasesc materiale pentru copertina de barca ?

Incearca pe la mai multi producatori de prelate. Eu am gasit in Galati, la o astfel de firma, un material special de prelata foarte usor si impermeabil pe care l-am folosit la barca mea (Forward 535).Trebuie cusut, nu merge lipit. Prelata mea cred ca are undeva in jur de 2 kg.

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    851

Quote Originally Posted by ciby View Post
    Salutare la toata lumea!
    O astfel de prelata despre care vorbeste stimabilul Vali, am incercat sa folosesc si eu la transportul barcii. Am dat vreo 22 de lei in Hornbach pe o bucata de 4/3 metri, buna pentru barca mea. Numai ca de la Bucuresti pana la Tulcea, datorita curentilor de aer din timpul transportului, in locurile in care a fost intinsa s-a rarit iar unii ocheti s-au desprins. Asa ca nu-ti recomand asa ceva, chiar daca este ieftina, decat daca o croiesti si ii pui intarituri sanatoase.
    .............si nu e rezistenta UV,dupa o vara cu soare plin,se destrama!

Quote Originally Posted by ciby View Post
    Salutare la toata lumea!
    O astfel de prelata despre care vorbeste stimabilul Vali, am incercat sa folosesc si eu la transportul barcii. Am dat vreo 22 de lei in Hornbach pe o bucata de 4/3 metri, buna pentru barca mea. Numai ca de la Bucuresti pana la Tulcea, datorita curentilor de aer din timpul transportului, in locurile in care a fost intinsa s-a rarit iar unii ocheti s-au desprins. Asa ca nu-ti recomand asa ceva, chiar daca este ieftina, decat daca o croiesti si ii pui intarituri sanatoase.
    subscriu si eu, nu degeaba prelatele de mars costa foarte mult, eu am apelat la un funrizor specializat din Bucuresti care la fabrica in atelierul propriu: croit, cusut, element de strangere, etc. ma bucur de faptul ca am ascultat sfatul desi aveam deja prelate pe barca (din fabrica), atat in mars cat si in parcaj pe uscat, barca este f. bine protejata cat si prelatele originale. in domeniul asta am descoperit ca "what you pay is what you get", daca esti interesat iti pot da datele de contact.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate prelata.jpg‎  

Mulțumesc mult pentru informații. Problema e ca e mai dificil sa ajung la București, îmi ia prea mult timp, iar cu serviciul nu pot lipsi atât. Prefer sa caut materiale bune, fără sa ma zgârcesc (dar nici nu vreau sa pun cine-știe-ce lucru sofisticat pe o barca de pânză cauciucata recondiționată (e ca și cum as pune motor de Porsche la Dacia). Nu pot apela la un astfel de atelier, pentru ca ar însemna sa duc barca la probe, dacă se potrivește ce fac ei (iar ca sa pun barca pe peridoc din zona mea pana la București și înapoi, cred ca ma costa mai mult decât valoarea bărcii). Prefer sa cumpăr eu materialele (firește, nu rafie, ci o prelata mai subțire, de calitate, rezistenta la soare și la ploaie) și sa le dau la un atelier de croitorie, iar dacă trebuie, sa le impermeabilizez (am înțeles ca unele se lipesc cu fierul de călcat și se pot și coase). Am sunat la Polytex, îmi pot trimite ei orice material, orice cantitate, cu accesorii, cu tot ce mi-e necesar.

Salut,
    Suntem importatori de materiale speciale pentru prelate marca arhicunoscuta Sunbrella. Producem de asemenea toate tipurile de prelate ambarcatiuni folosind aceste materiale. detalii pw www.egisnautica.ro.

6.  

Quote Originally Posted by egisnautica.ro View Post
    Salut,
    Suntem importatori de materiale speciale pentru prelate marca arhicunoscuta Sunbrella. Producem de asemenea toate tipurile de prelate ambarcatiuni folosind aceste materiale. detalii pw www.egisnautica.ro.
    Ati adus si material sunbrella negru ?

Imi puteti trimite, va rog, numele firmei din București care confecționează prelate? Ma intereseaza o prelata de mars. Alt producator pe care îl recomandați? Am găsit doar Nemessis Tulcea. Fiind din Târgoviște, imi este mai accesibil Bucureștiul. Multumesc!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    281

Salut,
    Sunbrella gasesti la Yacht TNG in Galati.
    Dar eu cand am vazut materialul de la Nemesis Tulcea la salonul nautic acum cativa ani- un material American, mi-a parut rau ca am luat Sunbrella.
    Neaparat sa-ti faci prelata cu barca la cel care o coase.
    Multa bafta!

0744.565.595 - Marian - Tamas, Corbeanca
    Eu am fost foarte multumit de prelata confectionata.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Anozi de zinc, de unde cumpar ?
    de isvflorin în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 24 Jun 2017, 11:12 PM
  2. Vreau sa procur materiale
    de Costel în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 16 Feb 2010, 12:16 PM
  3. Materiale barca
    de Semlecan Gheorghe în topicul Începători şi visători