Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Topic: Unde gasesc materiale pentru copertina de barca ?

Default Unde gasesc materiale pentru copertina de barca ?

Salut tuturor,
    Am o barca militara pneumatica, ceva de genul Alain Bombard, pentru transportul a 10 soldati cu echipament complet, cumparata de la o licitatie a armatei (era flendurita in multe locuri), cu ani in urma si reconditionata de un prieten de-al meu.
    As dori sa-i montez un fel de copertina pentru ca sa o pot folosi si pe vreme nefavorabila, nu doar in zile cu soare, ca sa pot face ture mai lungi pe riuri.
    Initial am vrut sa adaptez un fel de prelata la comanda (exista diversi fabricanti) dar e prea grea. Un prieten mi-a sugerat sa incerc ceva de genul foliei exterioare a cortului, iar in partea din fata si pe laterale sa montez ceva de genul polietilena transparenta mai groasa (ceva transparent, suficient de flexibil si rezistent), fireste, unde e cazul, cu fermoare, pentru a usura accesul in barca.

Imi poate spune cineva unde as putea gasi astfel de folie ? si eventual si partea de deasupra, asemanatoare cu fashul de la corturi ? unde as putea gasi de cumparat separat bete de fibra ca si cele de la scheletul cortului (pentru scheletul copertinei) ?
    Last edited by kmbh69; 24 Nov 2010 at 01:10 PM.

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Īmi pare rău dar furnizori din Cluj pentru aceste materiale nu cunosc.
    Cunosc īn Bucureşti, īn schimb, īn mult prea celebrul en-gros Europa găseşti pe la arabi impermeabil la preţuri foarte bune. Polietilenă transparentă şi fermoare termocolante (se lipesc cu fierul de călcat) īnceracă la Polytex.ro deşi nu sunt sigur că o să găseşti pe la ei.
    Beţe de fibră nu ştiu pe unde găseşti.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Bete se gasesc la magazinele de outdoor/camping, de exemplu la Mormotaland, chiar in Cluj. Se mai gasesc si de aluminiu.

Quote Originally Posted by kmbh69 View Post
    Salut tuturor,
    Am o barca militara pneumatica, ceva de genul Alain Bombard, pentru transportul a 10 soldati cu echipament complet, cumparata de la o licitatie a armatei (era flendurita in multe locuri), cu ani in urma si reconditionata de un prieten de-al meu.
    As dori sa-i montez un fel de copertina pentru ca sa o pot folosi si pe vreme nefavorabila, nu doar in zile cu soare, ca sa pot face ture mai lungi pe riuri.
    Initial am vrut sa adaptez un fel de prelata la comanda (exista diversi fabricanti) dar e prea grea. Un prieten mi-a sugerat sa incerc ceva de genul foliei exterioare a cortului, iar in partea din fata si pe laterale sa montez ceva de genul polietilena transparenta mai groasa (ceva transparent, suficient de flexibil si rezistent), fireste, unde e cazul, cu fermoare, pentru a usura accesul in barca.

Imi poate spune cineva unde as putea gasi astfel de folie ? si eventual si partea de deasupra, asemanatoare cu fashul de la corturi ? unde as putea gasi de cumparat separat bete de fibra ca si cele de la scheletul cortului (pentru scheletul copertinei) ?
    Ceva de genul panza de cort se gaseste la Polytex . Nu e de tip "Sunbrella" dar oamenii spun ca rezista la intemperii.
    Tot ei au un material usor, impermeabil, asemanator ca textura cu sacul de rafie. SI toate accesoriile posibile, in afara de tije, bete, tiranti (sau n-am vazut eu ).
    Personal am cumparat material de prelata care e foate rezistent si total impermabil, insa greutatea e covarsitoare ( la cei 18m cu 2,5 latime). Cine nu crede, sa-l intrebe pe Lipan

Totodata am cumparat si fermoare termocolante,frumoase, rezistente, scumpe.
    Cu care nu ma descurc deloc Habar n-am cum sa le lipesc

6.  

Multumesc mult pentru informatii, am telefonat la Polytex Timisoara (Clujul apartine de ei) si mi-au spus ca vand chiar si cantitati mai mici, am gasit ceva PVC Cristal 400 (grosime de 0,4 mm), aveau si ceva de 0,3 mm dar au spus ca pe acela nu mi-l recomanda pentru barca. Cristal 400 costa cam 4,1 euro pe metru liniar (latimea ruloului este de 135-137 cm), deci e convenabil. Au si ceva parte de conectica (un fel de chedere, cu profile separate in care se trage chederul, au si ceva capete de aluminiu cu un fel de articulatie, pentru 2 segmente de copertina).
    Pentru Florio: cum se numeste in catalogul lor acel material usor ca si tesatura de rafie ? Rezista la ploaie torentiala ? E cu mult mai usor decat prelata grea de copertine (adica e usor ca si folia externa a unui cort) ?
    Daca nu am incotro, voi cauta mai departe material pentru corturi usoare, dar nu stiu daca se va putea coase sau lipi impreuna cu PVC Cristal 400 sau cu acele tipuri de fermoare. Mi-e teama ca la compatibilitatea materialelor sa nu am surprize la imbinari. Oricum pretul e bun, poate ca ma incadrez cu materialele in 200-300 lei noi. (sau oare totusi n-am calculat eu bine ? adica e prea convenabil ca sa fie adevarat)

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Personal am cumparat material de prelata care e foate rezistent si total impermabil, insa greutatea e covarsitoare ( la cei 18m cu 2,5 latime). Cine nu crede, sa-l intrebe pe Lipan
    Aşa este nu am postat pozele de cānd am cusut prelata lui Florin.
    După cum ştiţi am o masă de croit de 540 cm/170 cm, cam cāt īşi face crocodilu garajul să-şi facă barcazul. Mi-a luat vreo o oră să īntind materialul īn două, adică să-l fac de vreo 9 metri, īncă vreo oră să trag prima cusătură, după aceea am īncercat să-l īntorc să-i mai dau o cusătură dar era imposibil de manevrat īntr-o singură persoană şi nu l-am mai īntors şi i-am mai dat o a doua cusătură, dar altfel, nu are importanţă, tot cam o oră mi-a luat. Asta datorită greutăţii sale enorme, cam la vreo 40-50 kg.
    Dar pānă să-l cos m-am gāndit cam o săptămānă cum să procedez, ce manevre să-i aplic, cānd l-am văzut cāt este de greu. Deci două cusături mi/au luat vreo 4-5 ore (cu despachetate și īmpachetat la loc).

Dar ce este mai amuzant nu v-am spus: ca să dau cele două cusături m-am plimbat cu maşina de cusut prin pod după material. Adică l-am lăsat īntins pe masa de croit şi, pentru că era greu de tras şi băgat la maşina de cusut, deplasam maşina pe lāngă masa de croit ca să-l cos cāt 10 - 20 cm. Şi asta pe 9 metri lungime. Haios nu .
    Last edited by lipan; 24 Nov 2010 at 06:26 PM.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Quote Originally Posted by kmbh69 View Post
    Pentru Florio: cum se numeste in catalogul lor acel material usor ca si tesatura de rafie ? Rezista la ploaie torentiala ? E cu mult mai usor decat prelata grea de copertine (adica e usor ca si folia externa a unui cort) ?
    Daca nu am incotro, voi cauta mai departe material pentru corturi usoare, dar nu stiu daca se va putea coase sau lipi impreuna cu PVC Cristal 400 sau cu acele tipuri de fermoare. Mi-e teama ca la compatibilitatea materialelor sa nu am surprize la imbinari. Oricum pretul e bun, poate ca ma incadrez cu materialele in 200-300 lei noi. (sau oare totusi n-am calculat eu bine ? adica e prea convenabil ca sa fie adevarat)
    Materialul este exact ca folia de jos a corturilor. Am vazut cu ochii si cu buricele degetelor. Dar informatii corecte e bine sa iei de la ei, prin telefon sau la fata locului. Mie mi-a parut foarte usor si era vizibil impermeabil. Important e sa reziste si la ultraviolete.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salutare, materialul care seamana cu sacul de rafie e polipropilena impermeabilizata, si e suficient de bun pentru copertina: e ieftin, etans, se lucreaza usor, si la folosirea ocazionala pe barca te tine ani buni. Se gaseste la Praktiker, verde sau albastru, si costa cam 25 de lei cea mai mica foaie (3 pe 4 metri). Cred ca in conditiile date e cea mai buna alegere.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Salutare, materialul care seamana cu sacul de rafie e polipropilena impermeabilizata, si e suficient de bun pentru copertina: e ieftin, etans, se lucreaza usor, si la folosirea ocazionala pe barca te tine ani buni. Se gaseste la Praktiker, verde sau albastru, si costa cam 25 de lei cea mai mica foaie (3 pe 4 metri). Cred ca in conditiile date e cea mai buna alegere.
    Salutare la toata lumea!
    O astfel de prelata despre care vorbeste stimabilul Vali, am incercat sa folosesc si eu la transportul barcii. Am dat vreo 22 de lei in Hornbach pe o bucata de 4/3 metri, buna pentru barca mea. Numai ca de la Bucuresti pana la Tulcea, datorita curentilor de aer din timpul transportului, in locurile in care a fost intinsa s-a rarit iar unii ocheti s-au desprins. Asa ca nu-ti recomand asa ceva, chiar daca este ieftina, decat daca o croiesti si ii pui intarituri sanatoase.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Anozi de zinc, de unde cumpar ?
    de isvflorin īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 24 Jun 2017, 11:12 PM
  2. Vreau sa procur materiale
    de Costel īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 16 Feb 2010, 12:16 PM
  3. Materiale barca
    de Semlecan Gheorghe īn topicul Īncepători şi visători