Unde gasesc materiale pentru copertina de barca ?

Salut tuturor,
Am o barca militara pneumatica, ceva de genul Alain Bombard, pentru transportul a 10 soldati cu echipament complet, cumparata de la o licitatie a armatei (era flendurita in multe locuri), cu ani in urma si reconditionata de un prieten de-al meu.
As dori sa-i montez un fel de copertina pentru ca sa o pot folosi si pe vreme nefavorabila, nu doar in zile cu soare, ca sa pot face ture mai lungi pe riuri.
Initial am vrut sa adaptez un fel de prelata la comanda (exista diversi fabricanti) dar e prea grea. Un prieten mi-a sugerat sa incerc ceva de genul foliei exterioare a cortului, iar in partea din fata si pe laterale sa montez ceva de genul polietilena transparenta mai groasa (ceva transparent, suficient de flexibil si rezistent), fireste, unde e cazul, cu fermoare, pentru a usura accesul in barca.

Imi poate spune cineva unde as putea gasi astfel de folie ? si eventual si partea de deasupra, asemanatoare cu fashul de la corturi ? unde as putea gasi de cumparat separat bete de fibra ca si cele de la scheletul cortului (pentru scheletul copertinei) ?
 
Ultima editare:
Îmi pare rău dar furnizori din Cluj pentru aceste materiale nu cunosc.
Cunosc în Bucureşti, în schimb, în mult prea celebrul en-gros Europa găseşti pe la arabi impermeabil la preţuri foarte bune. Polietilenă transparentă şi fermoare termocolante (se lipesc cu fierul de călcat) înceracă la Polytex.ro deşi nu sunt sigur că o să găseşti pe la ei.
Beţe de fibră nu ştiu pe unde găseşti.
 
Salut tuturor,
Am o barca militara pneumatica, ceva de genul Alain Bombard, pentru transportul a 10 soldati cu echipament complet, cumparata de la o licitatie a armatei (era flendurita in multe locuri), cu ani in urma si reconditionata de un prieten de-al meu.
As dori sa-i montez un fel de copertina pentru ca sa o pot folosi si pe vreme nefavorabila, nu doar in zile cu soare, ca sa pot face ture mai lungi pe riuri.
Initial am vrut sa adaptez un fel de prelata la comanda (exista diversi fabricanti) dar e prea grea. Un prieten mi-a sugerat sa incerc ceva de genul foliei exterioare a cortului, iar in partea din fata si pe laterale sa montez ceva de genul polietilena transparenta mai groasa (ceva transparent, suficient de flexibil si rezistent), fireste, unde e cazul, cu fermoare, pentru a usura accesul in barca.

Imi poate spune cineva unde as putea gasi astfel de folie ? si eventual si partea de deasupra, asemanatoare cu fashul de la corturi ? unde as putea gasi de cumparat separat bete de fibra ca si cele de la scheletul cortului (pentru scheletul copertinei) ?

Ceva de genul panza de cort se gaseste la Polytex . Nu e de tip "Sunbrella" dar oamenii spun ca rezista la intemperii.
Tot ei au un material usor, impermeabil, asemanator ca textura cu sacul de rafie. SI toate accesoriile posibile, in afara de tije, bete, tiranti (sau n-am vazut eu ).
Personal am cumparat material de prelata care e foate rezistent si total impermabil, insa greutatea e covarsitoare ( la cei 18m cu 2,5 latime). Cine nu crede, sa-l intrebe pe Lipan :)
 
Totodata am cumparat si fermoare termocolante,frumoase, rezistente, scumpe.
Cu care nu ma descurc deloc :D Habar n-am cum sa le lipesc :)
 
Multumesc mult pentru informatii, am telefonat la Polytex Timisoara (Clujul apartine de ei) si mi-au spus ca vand chiar si cantitati mai mici, am gasit ceva PVC Cristal 400 (grosime de 0,4 mm), aveau si ceva de 0,3 mm dar au spus ca pe acela nu mi-l recomanda pentru barca. Cristal 400 costa cam 4,1 euro pe metru liniar (latimea ruloului este de 135-137 cm), deci e convenabil. Au si ceva parte de conectica (un fel de chedere, cu profile separate in care se trage chederul, au si ceva capete de aluminiu cu un fel de articulatie, pentru 2 segmente de copertina).
Pentru Florio: cum se numeste in catalogul lor acel material usor ca si tesatura de rafie ? Rezista la ploaie torentiala ? E cu mult mai usor decat prelata grea de copertine (adica e usor ca si folia externa a unui cort) ?
Daca nu am incotro, voi cauta mai departe material pentru corturi usoare, dar nu stiu daca se va putea coase sau lipi impreuna cu PVC Cristal 400 sau cu acele tipuri de fermoare. Mi-e teama ca la compatibilitatea materialelor sa nu am surprize la imbinari. Oricum pretul e bun, poate ca ma incadrez cu materialele in 200-300 lei noi. (sau oare totusi n-am calculat eu bine ? adica e prea convenabil ca sa fie adevarat)
 
Personal am cumparat material de prelata care e foate rezistent si total impermabil, insa greutatea e covarsitoare ( la cei 18m cu 2,5 latime). Cine nu crede, sa-l intrebe pe Lipan :)

Aşa este nu am postat pozele de când am cusut prelata lui Florin.
După cum ştiţi am o masă de croit de 540 cm/170 cm, cam cât îşi face crocodilu garajul să-şi facă barcazul. Mi-a luat vreo o oră să întind materialul în două, adică să-l fac de vreo 9 metri, încă vreo oră să trag prima cusătură, după aceea am încercat să-l întorc să-i mai dau o cusătură dar era imposibil de manevrat într-o singură persoană şi nu l-am mai întors şi i-am mai dat o a doua cusătură, dar altfel, nu are importanţă, tot cam o oră mi-a luat. Asta datorită greutăţii sale enorme, cam la vreo 40-50 kg.
Dar până să-l cos m-am gândit cam o săptămână cum să procedez, ce manevre să-i aplic, când l-am văzut cât este de greu. Deci două cusături mi/au luat vreo 4-5 ore (cu despachetate și împachetat la loc).

Dar ce este mai amuzant nu v-am spus: ca să dau cele două cusături m-am plimbat cu maşina de cusut prin pod după material. Adică l-am lăsat întins pe masa de croit şi, pentru că era greu de tras şi băgat la maşina de cusut, deplasam maşina pe lângă masa de croit ca să-l cos cât 10 - 20 cm. Şi asta pe 9 metri lungime. Haios nu :):):).
 
Ultima editare:
Pentru Florio: cum se numeste in catalogul lor acel material usor ca si tesatura de rafie ? Rezista la ploaie torentiala ? E cu mult mai usor decat prelata grea de copertine (adica e usor ca si folia externa a unui cort) ?
Daca nu am incotro, voi cauta mai departe material pentru corturi usoare, dar nu stiu daca se va putea coase sau lipi impreuna cu PVC Cristal 400 sau cu acele tipuri de fermoare. Mi-e teama ca la compatibilitatea materialelor sa nu am surprize la imbinari. Oricum pretul e bun, poate ca ma incadrez cu materialele in 200-300 lei noi. (sau oare totusi n-am calculat eu bine ? adica e prea convenabil ca sa fie adevarat)

Materialul este exact ca folia de jos a corturilor. Am vazut cu ochii si cu buricele degetelor. :) Dar informatii corecte e bine sa iei de la ei, prin telefon sau la fata locului. Mie mi-a parut foarte usor si era vizibil impermeabil. Important e sa reziste si la ultraviolete.
 
Salutare, materialul care seamana cu sacul de rafie e polipropilena impermeabilizata, si e suficient de bun pentru copertina: e ieftin, etans, se lucreaza usor, si la folosirea ocazionala pe barca te tine ani buni. Se gaseste la Praktiker, verde sau albastru, si costa cam 25 de lei cea mai mica foaie (3 pe 4 metri). Cred ca in conditiile date e cea mai buna alegere.
 
Salutare, materialul care seamana cu sacul de rafie e polipropilena impermeabilizata, si e suficient de bun pentru copertina: e ieftin, etans, se lucreaza usor, si la folosirea ocazionala pe barca te tine ani buni. Se gaseste la Praktiker, verde sau albastru, si costa cam 25 de lei cea mai mica foaie (3 pe 4 metri). Cred ca in conditiile date e cea mai buna alegere.
Salutare la toata lumea!
O astfel de prelata despre care vorbeste stimabilul Vali, am incercat sa folosesc si eu la transportul barcii. Am dat vreo 22 de lei in Hornbach pe o bucata de 4/3 metri, buna pentru barca mea. Numai ca de la Bucuresti pana la Tulcea, datorita curentilor de aer din timpul transportului, in locurile in care a fost intinsa s-a rarit iar unii ocheti s-au desprins. Asa ca nu-ti recomand asa ceva, chiar daca este ieftina, decat daca o croiesti si ii pui intarituri sanatoase.
 
Incearca pe la mai multi producatori de prelate. Eu am gasit in Galati, la o astfel de firma, un material special de prelata foarte usor si impermeabil pe care l-am folosit la barca mea (Forward 535).Trebuie cusut, nu merge lipit. Prelata mea cred ca are undeva in jur de 2 kg.
 
Salutare la toata lumea!
O astfel de prelata despre care vorbeste stimabilul Vali, am incercat sa folosesc si eu la transportul barcii. Am dat vreo 22 de lei in Hornbach pe o bucata de 4/3 metri, buna pentru barca mea. Numai ca de la Bucuresti pana la Tulcea, datorita curentilor de aer din timpul transportului, in locurile in care a fost intinsa s-a rarit iar unii ocheti s-au desprins. Asa ca nu-ti recomand asa ceva, chiar daca este ieftina, decat daca o croiesti si ii pui intarituri sanatoase.

.............si nu e rezistenta UV,dupa o vara cu soare plin,se destrama!
 
Salutare la toata lumea!
O astfel de prelata despre care vorbeste stimabilul Vali, am incercat sa folosesc si eu la transportul barcii. Am dat vreo 22 de lei in Hornbach pe o bucata de 4/3 metri, buna pentru barca mea. Numai ca de la Bucuresti pana la Tulcea, datorita curentilor de aer din timpul transportului, in locurile in care a fost intinsa s-a rarit iar unii ocheti s-au desprins. Asa ca nu-ti recomand asa ceva, chiar daca este ieftina, decat daca o croiesti si ii pui intarituri sanatoase.

subscriu si eu, nu degeaba prelatele de mars costa foarte mult, eu am apelat la un funrizor specializat din Bucuresti care la fabrica in atelierul propriu: croit, cusut, element de strangere, etc. ma bucur de faptul ca am ascultat sfatul desi aveam deja prelate pe barca (din fabrica), atat in mars cat si in parcaj pe uscat, barca este f. bine protejata cat si prelatele originale. in domeniul asta am descoperit ca "what you pay is what you get", daca esti interesat iti pot da datele de contact.
 

Atașamente

  • prelata.jpg
    prelata.jpg
    46.3 KB · Vizualizări: 209
Mulțumesc mult pentru informații. Problema e ca e mai dificil sa ajung la București, îmi ia prea mult timp, iar cu serviciul nu pot lipsi atât. Prefer sa caut materiale bune, fără sa ma zgârcesc (dar nici nu vreau sa pun cine-știe-ce lucru sofisticat pe o barca de pânză cauciucata recondiționată (e ca și cum as pune motor de Porsche la Dacia). Nu pot apela la un astfel de atelier, pentru ca ar însemna sa duc barca la probe, dacă se potrivește ce fac ei (iar ca sa pun barca pe peridoc din zona mea pana la București și înapoi, cred ca ma costa mai mult decât valoarea bărcii). Prefer sa cumpăr eu materialele (firește, nu rafie, ci o prelata mai subțire, de calitate, rezistenta la soare și la ploaie) și sa le dau la un atelier de croitorie, iar dacă trebuie, sa le impermeabilizez (am înțeles ca unele se lipesc cu fierul de călcat și se pot și coase). Am sunat la Polytex, îmi pot trimite ei orice material, orice cantitate, cu accesorii, cu tot ce mi-e necesar.
 
Imi puteti trimite, va rog, numele firmei din București care confecționează prelate? Ma intereseaza o prelata de mars. Alt producator pe care îl recomandați? Am găsit doar Nemessis Tulcea. Fiind din Târgoviște, imi este mai accesibil Bucureștiul. Multumesc!
 
Salut,
Sunbrella gasesti la Yacht TNG in Galati.
Dar eu cand am vazut materialul de la Nemesis Tulcea la salonul nautic acum cativa ani- un material American, mi-a parut rau ca am luat Sunbrella.
Neaparat sa-ti faci prelata cu barca la cel care o coase.
Multa bafta!
 

Back
Sus