vreau sa construiesc un ponton plutitor cu motor pentru pescuit

Gagiule, pe aia de 19 ani sa nu uiti s-o imbraci cu izmene decupate si dantelate, si tu sa stai cu sampania-n mana si sa te uiti la bombeul ei in timp ce o pui sa dea cu glet pe barca :D. O fi bun tare gletu' ala, cre'ca am sa-mi dau si eu barca cu glet, pardon, masa de spaclu, ca vad ca tie taaaare iti place :).
Acum cat e gluma-i panarama, zic sa lasam momentan caterinca, fiindca ai destule probleme de rezolvat:
1. unde gasesti cadaoala dispusa sa fie zugravul tau sexy (cred ca la nevoie poti imprumuta una de la popasu' Cismea de la intrarea in Constanta, e o vitrina plina acolo :) )
2. nu ai definit complet caracteristicile barcii:
a) trebuie sa alegi latimea ansamblului, care zic eu ca ar fi bine sa nu depaseasca 2,5 metri, ca sa-ti permita tractabilitatea (asta in cazul cand pontonul nu va fi demontabil)
b) nu te-ai hotarat asupra incarcaturii - numar exact de pasageri, bagaje, combustibil pentru oameni si barca, alte sculamente de pescuit, si mai ales daca veti fi 6 oameni, cum o s-o impartiti pe aia de 19 ani, in asa fel incat sa n-ajungeti la revolta de pe pontonul Bounty :p.
c) nu te-ai hotarat la regimul de mars (deplasament sau glisare), cu toate ca sunt sigur ca vrei glisare. Din conditia asta rezulta motorizarea, care in cazul tau banuiesc ca va fi invers: motorul de care vei dispune iti va dicta regimul de mars
d) din regimul de mars iti rezulta formele barcii, care trebuie sa fie pline si nu pierdute la pupa daca vrei glisare. Problema cu desenul pus de tine e ca nu are flotabilitate exact unde trebuie - la extremitati, deci va avea o miscare neplacuta de tangaj in timp ce o veti fugari pe punte pe gagica de 19 ani ;).
e) daca te uiti pe planurile pe care le-am pus, se prefera fundul plat al flotoarelor, fiindca au pescaj mai mic si se comporta mai bine la glisare, plus ca ai si flotabilitate maxima. Va fi in schimb mai nasol pe valuri, de unde rezulta inca o data ca pentru a fi bun pe Razelm, pontonul Bounty are nevoie de o forma intermediara a sectiunii transverse .
f) daca preferi glisare, ce faci daca o trage curentu' la bijboc pe tanti in izmene decupate, cum va mai faceti apoi joaca? Deci oricum va fi nevoie de un cuibar pentru intimitate tandra, plus un cuibar unde tanti sa faca pishu sau sa se spele la ..., ceea ce-ti modifica toata distributia maselor, deci implicit formele barcii, si trebuie s-o iei de la capat cu desenatul si calculele hidro.
g) daca lasi puntea doar dintr-un tego, o sa fie periculos sa jucati hora in 6 oameni dupa ce v-ati halit sampania, ti-o spun din experienta ca e mai bun redbulu de butuc pe balta ;). Iar daca prinderea flotoarelor nu e facuta bine, risti sa ajungi cu puntea si motorul la Portita inaintea flotoarelor :eek:, si in cazul asta va trebui sa porti tot timpu' o vesta de salvare sanatoasa. Intrebarea e: cat de bine dai la buca cu vesta pe tine :confused:.
Si uite asa treburile se complica, insa prin discutiile pe forum si prin buna ta dispozitie molipsitoare sunt sigur ca le vom rezolva pe toate. O singura nelamurire mai am: cum faci sa-ti brevetezi barcazu', fiindca s-ar putea sa vrea multi sa-si angajeze zugravitze decoltate sa dea cu glet de spaclu, si pe care sa le fugareasca apoi pe puntea din tego, imbracati doar in veste de salvare :rolleyes:?
 
Am calculit si am calculut la ora asta tarzie:
Alex, numai polistirenul tau face cam 1200 de lei tramvai. Daca pui straturile de fibra si epoxy-ul mai rotunjesti suma. EU nu-s un lenes, dar ma gandesc ce inseamna impachetatul in fibra, slefuitul si toate muncile pe care Vali le-a descris fain pe cand lucra la Lynx. Urmareste si postarile lui Bogdan, pentru caiacul lui, si ale celorlalti care au realizat ceva din fibra si rasini.
Sper sa nu irit lumea cu o idee fixa :)...dar eu tot la aluminiu m-as gandi daca ar trebui sa imi fac un asemenea ponton.
Tabla are dimensiunile de 200x100 , ti-ar intra cam 9 foi pentru fiecare flotor, asta inseamna 700 lei pe flotor, folosind tabla de 1mm grosime. 1400 lei materialul de flotoare. SI la naiba, e metal, nu polistiren !
Vad un alt avantaj pentru suporturile de prindere a puntii: o sudura in aluminiu pe o portiune din circumferinta, conferind vizibil o rezistenta mare. La fel de bine, puntea poate fi atasata de aceste suporturi, in suruburi. Ceea ce face ansamblul demontabil si usor de manipulat.
Am vazut 2 asemenea pontoane pe Snagov, si m-a frapat simplitatea lor. Flotoare, punte, un cadru pe care statea o copertina, bancute pentru turisti si un motor cu comenzile la un pupitru. Acelea nu erau demontabile, insa posibilitatile de a le face asa, sunt facile.
 
Hahahah...ia te uita ca nici Vali nu doarme la ora asta ! Dupa cum il stim, e tehnic pana in varful unghiutelor, si merge la obiect, nu ca subsemnatul doar la bunul simt.
Desigur trebuia sa atinga si un punct "G" in pledoaria despre pontonul cu cadaoala. SI punctul G atinge tocmai partea cu prinderea puntii aflata in tensiuni vibratile, cu don'soara pusa la probe. D'aia am zis eu de metal, Vali. Sa fie naibii o rezistenta mai serioasa.:)
Mai multa incredere am intr-un pat de fier forjat decat intr-unul de PAL melaminat. Si aici, vorbeste experienta!! :D
 
Ultima editare:
Ca sa facem o mica analogie, acum cativa ani un "ilustru" producator de barci de la noi a scos pe piata o hidrobicicleta-catamaran, propulsata electric. Avea flotoarele de sectiune prismatica pe toata lungimea, deci flotabilitate constanta. Problema era ca scaunele pasagerilor erau la 2 treimi de prova si o treime de pupa, plus motorul si bacteria si mai spre pupa. Asa ca barcuta statea cu pupa scufundata si prova in aer, iar solutia gasita a fost sa se toarne in prova fiecarui flotor cateva zeci de kile de beton, ca barca sa stea pe asieta dreapta. Deci fiindca nu s-a facut o treaba de student de anu' 1 la nave, s-a preferat tzigania cu betonul.
Necazul e ca la pontonul Bounty nici nu ai unde turna beton, nici daca-l chemi pe Anton :), dar poate s-ar modifica flotabilitatea la nevoie printr-o grosime mai mare a stratului de "masa de spaclu" :confused:. Ce zici dom' armator, ar fi o solutie? Sau mai bine trecem la discutii serioase si lasam gletu' si spaclul celor care chiar au treaba cu ele? Nu de alta, dar daca ar citi vreun strain asemenea bazaconii pe forum, nu ne-am mai spala cu toata apa Razelmului ;). Apropo, te propun candidat la concursul initiat de skipper, Minitehnicusul Anului :rock:. Hip Hip Ura :noroc:
 
eu am la catamaran doua flotoare gonflabile de 1000 litri bucata fiecare cu 2 compartimente pentru siguranta.
 
Buna seara
Eu cred ca m-am convins sau m-am lasat convins treb sa fac 2 flotoare apropiate ca forma de cele pe care le-am vazut in planurile alea vechi.
Cu cateva modificari am sa le postez cand sunt gata desenele :)
Sau sa incerc sa copiez americani :confused:
ar fi cam dificil :)
 
AAApropo nu ati reushit sa ma convingeti cu spaclu :p
raman tot la ideea mea
cum pun fibra de sticla pe extrudat?
cine poate sa spuna?
 
Extrudatu am sa il folosesc numai pentru suport el va da forma pe care o vreau eu

:rock:

in frond, piesa de rezistenta va fi tot fibra de sticla:D
 
AAApropo nu ati reushit sa ma convingeti cu spaclu :p
raman tot la ideea mea
cum pun fibra de sticla pe extrudat?
cine poate sa spuna?

Daca o convingi pe aia de 19 ani sa dea si la mine la spaclu iti spun eu;)
De obicei extrudatul vine din fabrica cu 2 fete lucioase.Daca le lasi asa s-ar putea isca probabilitatea ca rasina sa nu faca priza buna pe el si de la un anmit timp sa se exfolieze.De aceea va trebui intai sa-i tragi 2 "scalpuri" de cate 2mm pefiecare parte.Cel mai simplu dupa parerea mea cu o bucata de sarma de nichelina de vreo 0,5mm legata la o sursa de tensiune de 12 sau 24 de volti asta pe incercate si intinsa pe o masa la latimea placii de extrudat.Cum fac aeromodelistii cand isi taie profilele si aripa din polistiren expandat.Dupa aceea urmeaza sa lipesti cap la cap placile originale ca sa-ti dea suprafata de care ai nevoie.Dup ce ai placile croite la dimensiune urmeaza "spacluirea" stimabilului cu rasina.De obicei intaritorul de la rasina are timpul standard de intarire cam de 20 de minute.Nu cred ca in acest rastimp sa reusesti sa laminezi o suprafata mare.De aceea va trebui sa iei un intaritor cu timp de intarire mai lung care costa si el un pic peste medie.Dupa ce ai ingredientele pregatite treci la laminarea propriu zisa de "spacluire".Dupa ce ai cantarit egzact :D cantit. de rasina si intaritor le amesteci bine si aplici pe extrudatul pregatiti amestecul cu ajutorul rolei pentru prod. mai mare si pensulei pentru colturi.Va trebui sa aplici pe ambele parti ca sa obtii o constructie tip sandwich.De obicei procedeul se face cu presare in sac cu vid pentru a obtine o presare uniforma si suprafata lucioasa.Poti folosi un compresor de frigider pe post de pompa de vacuum.
Daca nu reusesti sa faci rost de ele va trebui aia de 19 ani sa traga vartos din "tzatza" ca sa iasa lucrarea perfecta.
Spor la treaba
Levi
 
:):noroc:Buna seara
Am promis sa vin cu alte desene :sail:
Despre articolul..."cum construiesc?" inca sunt in aer poate ma razgandesc de la extrudat dar nu se shtie:)
am postat un model de flotor desenat dupa o sugestie data de un amic care mi-a zis sa desenez ceva cu fundul aproape plat
 

Atașamente

  • Un flotor.jpg
    Un flotor.jpg
    16 KB · Vizualizări: 147
O solutie ar mai fi sa cauti pe la fier vechi sau la garajele vechi o cisterna de carburanti veghe si sa o modifici. A fost un model care era usor de folosit, destul de plat si cu muchiile rotunjite. Gasisem una nefolosita de ani buni dar au devenit banuitori cand am vrut sa o cumpar si a disparut. Poate la fier vechi...
 
Neata barcaholici shi ...La multi ani..

Am luat o pauza de o luna pentru rezolvarea unei probleme majore de familie.
Din putinul timp liber pe care il mai am am reushit sa proiectez ceva mai simplu de construit .
Decizia am lua-to voi construi prin metoda stich & glue ceva materiale am facut rost ,dar pana nu le am toate nu vreau sa ma apuc de treaba plus ca in demisol la mine este cam 8 grade celsius shi nu pot sa ma apuc de treaba din cauza ca daca incalzesc se strica raciturile sotiei :)
In fine am terminat planurile folosind programul delft ship ,si m-am gandit sa postez cateva poze sa va dati shi domniile voastre cu parerea . Apropo am gasit delft ship in romana :) un ajutor in plus ;)
Programul mi sa parut mai istet decat free ship probabil din cauza ca este shi in romana mi-a facut shi calcullelele ;) de rigoare acum ramane sa va dati cu parerea shi voi.
 

Atașamente

  • Model Flotor ponton longitudinal plan.jpg
    Model Flotor ponton longitudinal plan.jpg
    10.2 KB · Vizualizări: 58
  • Model Flotor ponton orizontal.jpg
    Model Flotor ponton orizontal.jpg
    19.7 KB · Vizualizări: 53
  • Model Flotor ponton perspectiva 2.jpg
    Model Flotor ponton perspectiva 2.jpg
    69.9 KB · Vizualizări: 91
  • Model Flotor ponton transversal plan 2.jpg
    Model Flotor ponton transversal plan 2.jpg
    83.8 KB · Vizualizări: 68
  • Model Flotor ponton transversal plan.jpg
    Model Flotor ponton transversal plan.jpg
    98.4 KB · Vizualizări: 67
  • Model Flotor ponton vedere longitudinal.jpg
    Model Flotor ponton vedere longitudinal.jpg
    7.2 KB · Vizualizări: 46
  • Model Flotor ponton vedere perspectiva 1.jpg
    Model Flotor ponton vedere perspectiva 1.jpg
    17.9 KB · Vizualizări: 65
Ultima editare:
Asa, la o vedere rapida, mai multe iti pot spune cei mai experimentati in consrucii navale:
- nu inteleg de ce te-ai agatat tu de forma asta a carenei. Mie imi pare o forma ce intra in glisaj rapid (are tunele de aborbtie a aerului), facuta pentru viteza mari (in pv).
- cat iti trebuie sa lucrezi la material, oricare ar fi el ca sa scoti forma asta?
- cu ce il acoperi, avand in vedere ca ai muchii?
- parca vroiai un biet ponton !!!
Vezi ca mai sunt pe aici proiecte de trailerable pontoons (sau oriunde in alta parte) de unde poti sa iei modele de flotoare si sa le bagi intr-un program CAD. Asta ar fi mai interesant decat sa amesteci viteza cu statioanarea, deplasamentul cu glisarea etc. Succes! Nu te supara, dar incerc sa te duc pe drumul cel bun, insa vad ca dupa o luna tot la modelul ala esti.
 

Back
Sus