vreau sa construiesc un ponton plutitor cu motor pentru pescuit

Pentru flotoare cea mai usoara solutie o gasiti aici; eu am fost la fabrica si am vb cu cineva din sectie, am pus mina pe tuburile respective, si sunt foarte ok.

http://www.romanotub.ro/pdf/Romano_Tub_site.pdf

Modelul pe care-l voi face eu , sper sa-l termin pina vara viitoare seamana cu desenul din poza atasata.

Structura de rezistenta din otel, sau aluminiu, carora le da mina sa dea ceva bani in plus, peretii, tavanele din policarbonat, interior si exterior izolat cu polistiren; pt podea am gasit ceva placi din material compozit la Hornbach, de genul celor folosite la terase, imita lemnul, dar nu sunt de lemn. .

Obiectele sanitare ; ( chiuveta , cada dus,vas wc , "stove burner combo", microunde sunt pe ebay, si sunt toate din INOX ), la preturi f bune.

Cu un motor de 20 CP in 2 timpi cu injectie de ulei , se va misca binisor; nu va zbura, dar va fi locul de campare PE APA !!; mobil pt pescarii din delta.

:):titanic::)

O solutie si mai simpla, gasiti aici ;

http://www.moskit.com.pl/languages/english/offer_pontoon_kit.php
 

Atașamente

  • PONTON X 2 DORMITOARE 20.09.2014.jpg
    PONTON X 2 DORMITOARE 20.09.2014.jpg
    32.6 KB · Vizualizări: 85
Ultima editare:
N-as zice, dar ma rog; majoritatea canalelor CATRE locurile de pescuit au in jur de 4 m+, latime; in plus voi avea mereu legat de spatele pontonului o barca din cele 7 pe care le am acum, pt deplasari pe locurile inaccesibile pontonului.
Sa nu uitam ca pontonul va fi folosit pt "campare" pe apa, si pescuit staionar de pe el.
Pe fiegare latura va avea o pasarela rabatata, pt a usura deplasarea, iar pt momentele in care va fi ancorat la mal vor fi lasate jos pt accesul in jurul lui, si pescuit de pe ponton ;) .
3 M, nu mi se pare totusi mult tzinind cont ca 2 barci mai late, gen Lotus, Confort 460, Romcraft 510; etc... alaturate fac cam tot atit .

Avem NOROC, ca in legislatie nu scrie nimic de latimea ambarcatiunii, ci doar de lungime si puterea instalata :D .
 
exista solutii mai simple,mai cauta pe net sau daca ai timp,fa-l singur.atit timp cit mai exista lemn si fibra,nimic nu-i imposibil in constructia de obiecte plutitoare.bafta!
 
exista solutii mai simple,mai cauta pe net sau daca ai timp,fa-l singur.atit timp cit mai exista lemn si fibra,nimic nu-i imposibil in constructia de obiecte plutitoare.bafta!

Am "sapat" pe net, timp de 3 ani pt a gasi solutia cea mai SIGURA, si fiabila, pt a realiza asha ceva. Nu cred sa existe o alternativa mai SIGURA SI DURABILA, la flotoarele din fibra de sticla realizate la ROMANOTUB; structura de rezistenta, platforma realizata din cadre de aluminiu, sunt destule firme in Bucuresti care sa ofere material pt realizarea ei, iar pt suprastructura, cadre pt rigips, placate cu policarbonat izolate cu spuma sau vata minerala, ofera un plus , net superior LEMNULUI, care este supus degradarii mai repede decit materialele enumerate mai sus, in mediu UMED; indiferent ca este imbracat sau nu in fibra, in plus este mai greu decit solutia aleasa de mine.

De facut am sa-l fac singur, cu ajutoarele de rigoare, doar flotoarele le voi lua "de-a gata"...
 
TREI > DOI =>mai stabil; mai ales cind in vecinatatea unde esti ancorat la mal; trece CATAMARANUL... cei patzitzi stiu cum face apa cind trece "monstrul"...

Daca dezideratul este stabilitatea, nu cred ca e cazul sa se investeasca in al treilea flotor. Momentul de rasucire e diminuat de latimea barcii, nu vad flotorul de pe mijloc avand vreo influenta pozitiva.
In schimb daca e necesar un plus de flotabilitate si acesta e dat de cel de-al treilea flotor, lucrurile sunt clare: trebuie cumparat :) .
 
Ultima editare:
Ba da Florio, al treilea flotor are rolul sau in stabilitatea generala pe valuri mari din lateral. Este punctul de sprijin de la mijloc pentru balansoarul format de flotoarele laterale si structura de rezistenta. Ma tem ca rezultatele obtinute vor fi dezamagitoare. Dar, in fine, fiecare este liber sa experimenteze pe banii lui!

PS Unde mama masii este Romanotub asta in Buftea ca eu nu stiu de ei, si locuiesc in zona.
 
Ba da Florio, al treilea flotor are rolul sau in stabilitatea generala pe valuri mari din lateral. Este punctul de sprijin de la mijloc pentru balansoarul format de flotoarele laterale si structura de rezistenta. Ma tem ca rezultatele obtinute vor fi dezamagitoare. Dar, in fine, fiecare este liber sa experimenteze pe banii lui!

PS Unde mama masii este Romanotub asta in Buftea ca eu nu stiu de ei, si locuiesc in zona.

https://www.google.ro/maps/@44.5510...m4!1e1!3m2!1s9-y72BcBo1lbxstan8GkyA!2e0?hl=ro
 
te cred ca ai sapat,varianta cu tuburile nu-i chiar asa de simplu de construit,mai gindeste-te,mai bine cauta un catamaran dezafectat si-i refaci suprastructura,sau fabrica un corp de catamaran,dintr-o singura piesa(flotoare,sobpunte,punte)pe o forma din lemn imbrcata in fibra,de preferat in vacuum.nu-i dificil,daca ai un plan bun cu detalii clare.timp sa ai.bafta!
 
Cu 3 tuburi este mai instabil la valuri laterale decat cu doua, daca greutatea pontonului nu este mult mai mare decat flotabilitatea tubului central. Si in orice caz oscilatiile cauzate de valuri sunt (semnificativ) mai mari decat in cazul folosirii a doar doua tuburi.

In cazul pontonului cu 2 tuburi, pe valuri de inaltime h, unghiul de ruliu in situatia cea mai defavorabila (un tub pe creasta valului iar celalalt in depresiunea dintre doua valuri) ar fi arcsin ( h / l ), unde l e latimea pontonului.

In cazul pontonului cu 3 tuburi situatia cea mai defavorabila e cand tubul central e pe creasta valului iar unul din tuburile laterale e intre valuri, deci automat cel de-al treilea tub e in aer. In aceasta situatie unghiul devine arcsin ( 2h / l ), deci aproape dublu in cazul valurilor mici dar oricum mai mare decat in situatia pontonului cu doua tuburi.
 
Cu 3 tuburi este mai instabil la valuri laterale decat cu doua, daca greutatea pontonului nu este mult mai mare decat flotabilitatea tubului central. Si in orice caz oscilatiile cauzate de valuri sunt (semnificativ) mai mari decat in cazul folosirii a doar doua tuburi.

In cazul pontonului cu 2 tuburi, pe valuri de inaltime h, unghiul de ruliu in situatia cea mai defavorabila (un tub pe creasta valului iar celalalt in depresiunea dintre doua valuri) ar fi arcsin ( h / l ), unde l e latimea pontonului.

In cazul pontonului cu 3 tuburi situatia cea mai defavorabila e cand tubul central e pe creasta valului iar unul din tuburile laterale e intre valuri, deci automat cel de-al treilea tub e in aer. In aceasta situatie unghiul devine arcsin ( 2h / l ), deci aproape dublu in cazul valurilor mici dar oricum mai mare decat in situatia pontonului cu doua tuburi.

Ok; am intzeles punctul de vedere demonstrat mai sus, dar;
- am ales varianta cu 3 tuburi pentru a mari portanta, in detrimentul inaltimii la care va fi montata puntea; vreau puntea cit mai aproape de luciul apei = stabilitate in mers..., deci in loc de 2 tuburi cu diametru de 90 cm, as alege 3 cu diametru undeva intre 60 si 70 cm.
- cei de la Romanotub, nu pot face tuburi plate, adica ovale in sectiune, as fi ales astfel varianta cu 2 tuburi.
- al 3-lea tub ar fi fost un fel de lest compartimentat, etans, umplut / partial cu apa, pe perioada stationarii, sau in timpul deplasarii pe valuri mici si medii; putind fi golite sau umplute dupa caz cu 3 sau 4 pompe de santina "suparate" ca debit in / out..., restul de 2, respectiv lateralele, vor fi compartimentate, umplute cu "ampora", izolate unele de altele, la fiecare 2 metri.

Stiu ca va costa un pic mai mult, dar cind te apuci de asha ceva, vrei sa dureze ani buni, iar vremea rea cu valuri periculoase respectiv mari, ar trebui sa-mi puna probleme pe lacurile mari unde se formeaza valuri care cu adevarat ar pune in pericol stabilitatea pe vreme rea a pontonului. Exclus, am trait pe "ROSU" asha ceva intr-o Laguna 480... si de atunci ma feresc de bravade.
 
inmatriculare ponton

Salut tuturor,
Am facut un ponton cu L = 7m si l = 4 m in regie proprie. Flotoarele le-am luat de la perebo germania cu factura. Structura este din teava rectangulara din fier cu dim. 50x30x1,5 mm. Podeaua este din lemn de terasa( pin nordic tratat termic). La toate materialele folosite am facturi.
Daca pun un motor de 20 cp scap de povestea anevoioasa a inmatricularii???
 

Atașamente

  • 2014-04-27 07.33.38.jpg
    2014-04-27 07.33.38.jpg
    76.9 KB · Vizualizări: 267

Back
Sus