Skippertraining

Ei organizeaza : http://www.nauticschool.ro/viewdetailnews.php?id=1
Deocamdata doar pentru absolventii sau viitorii cursanti ai scolii. La urmatoarea expeditie este foarte probabil sa se poata inscrie oricine, sau poate chiar la asta de pe 1-8 Mai daca renunta cineva last minute.
Escapada cica e all-inclusive , cu transport aerian, cu tot. Pentru pret si/sau disponibilitate ii suni pe ei , dar mi s-a parut rezonabil si m-as fi dus daca nu aveam programata expeditia la pescuit de pastrav .:iupi: (Rex Hunter in mizerie ce sunt)
 
Da, partea cu absolventii/ viitorii cursanti e cam neplacuta, ca n-am de gand sa-mi mai iau odata brevetul :D

Oricum, pe mine ma interesa zona Salonicului mai mult pentru invatat trasee, vazut specificul unor marine samd. Cicadele nu sunt chiar la indemana pentru a-ti tine barca.
 
SKIPPERTRAINING 12.10.2013, Bodrum

Dragi navigatori, aspiranti, posesori de permise si viitori marinari:

Pe data de 12.10.2013, organizam o saptamana de Skippertraining. Plecare si sosire din Bodrum. Ruta va contine si pasaje in larg pentru testarea unui "Meltemi" si pentru navigatia nocturna, dar si pasaje mai scurte intre insule inspre locuri unde putem exersa in voie manevrele de acostare.

Se pot invata urmatoarele:

- Navigatia cu ajutorul hartii si a compasului magnetic, precum si cu ajutorul GPS.
- Manevrarea practica a unui yacht cu ajutorul velelor si a motorului in orice conditii meteorologice.
- Manevre in porturi.
- Ancorarea unui Yacht.
- Folosirea statiei de radio VHF.
- Cunostinte primare despre meteorologie.
- Siguranta la bord (MOB, echipamente de salvare, etc.)
- Strategii de planuire a rutelor, tactici de furtuna, psihologia echipajului.
- Tactici de furtuna.
- Psihologia echipajului
- Noduri des folosite
- Colreg si aspectele legislative legate de contracte de charter, conflicte cu terti, etc.

- Orice alte intrebari legate de sailing isi vor gasi raspunsul.

Pretul de persoana va fi de 420€, casa de bord 50€.

In momentul de fata mai sunt 4 locuri libere.

Va asteptam cu drag la bord.

Detalii si inscrieri la radu@sailingtours.ro
 
Sanse mici de meltemi in octombrie; de regula dureaza pina pe la mijlocul lui septembrie. Desi cam tirzie interventia mea, mai este valabila oferta?
 

Back
Sus