Reconditionare Barca cu Motor-Vopsea ,Cabluri,Manse

Saulutare:banana: sunt Nou in tot ce tine de domeniul Barca cu motor/ am primit cadou o barca ceva gen brates dar mai mare deci brates xxl altcineva mi-a dat un motor volvo penta 60 de cai si acum ramane sa revopsesc toata barca si sa ii pun cam tot ce ii trebuie pe ea scaune:
Panou comanda 6

Bolturi inox tip U

Buton cu LED

Priza 12V

Radio-CD player Audio

Antena radio MR12

Protectie radio CD

Baloane acostare

suport chei plutitor

Cremaliera T67

Comenzi motor Yamaha

Cabluri model C2

Lumina ancora

Lumina prova bicolor

Canistra 20Litri

President Frame MC

Bolt U cu protectie cauciuc

mai am de specificat a trebuiesc refacut bratele care sunt ca o structura de rezistenta din ce imi dau seama sunt cam subrede adica rupte ce sa mai ....si acolo in fata unde e volanu este rupta la jumatate si nu stiu cum sa o intaresc

rugamintea mea ar fi daca puteti sa imi dati niste sfaturi ...cu preturi unde gasesc piese ieftine sau sh (daca mai are cineva piese de Volvo penta outboard 60 de cai 3 pistoane 2 carburatoare sa ma anunte )
Contact:0727006967
Adrian




mai am un pic si o aduc acasa pt ca a stat pe lac 2-3 luni .
inca o intrebare ....cum scot fundul dublu (platforma ca are niste galme si cand calc cu piciorul faca ca un capac de prigat dinacela de tabla)

cum intaresc oglinda

ah si mai am o gramada de intrebari ..am scris cam aiure si nu m-am incadrat si eu frumos in pagina :mad: asta este ma grabesc si sunt nerabdator .
 

Atașamente

  • P1010001.jpg
    P1010001.jpg
    64.6 KB · Vizualizări: 118
  • P1010002.jpg
    P1010002.jpg
    68.8 KB · Vizualizări: 134
  • P1010003.jpg
    P1010003.jpg
    68.2 KB · Vizualizări: 176
  • P1010004.jpg
    P1010004.jpg
    78 KB · Vizualizări: 133
  • P1010005.jpg
    P1010005.jpg
    70.7 KB · Vizualizări: 129
  • P1010006.jpg
    P1010006.jpg
    73.5 KB · Vizualizări: 121
  • P1010008.jpg
    P1010008.jpg
    54.1 KB · Vizualizări: 131
Ultima editare:
pai intai-si-ntai, eu zic sa faci niste poze cat mai clare si complete, sa vada lumea ce si cum...pe urma sunt destui marangozi pe aici sa-ti dea sfaturi, care mai de care...

PS: vreau si eu un cadou din asta...zau...
 
OK

eu am vorbit cu cineva sa ma ajute sa scot barca dupa apa azi maine cel putin asa mi-a promis ca de nu ma rog de toata lumea !
Si despre poze da am sa fac o gramada de poze la ea dupa ce o aduc acasa .asta insa pana la comentarea despre barca... as vrea sa stiu daca exista un fel de obor sau un fel de Vitan (targ ... sau online) unde se gasesc piese sh ieftine .b-)
 
In primul rand, iti urez din partea tuturor un calduros "Bine ai venit printre barcaholici!"
E de inteles entuziasmul tau si mai ales nerabdarea de a o face functionala. Eu te sfatuiesc sa nu te grabesti, ca oricum mai sunt cel putin 4 luni pana sa poti iesi cu ea pe apa. Pana la lista de piese care ai facut-o mai e "cale lunga". Pentru inceput da un search pe gogu cu "boat repair" de exemplu, si o sa gasesti o multime de filmulete despre cum sa reconditionezi o barca de fibra. Cat despre motor, sa stii ca piesele pentru cele vechi in 2 timpi sunt greu de gasit si scumpe. E mai rentabil sa cumperi unul functional. de exemplu, un motor in 2 timpi de 50-60 cai sh, nu costa mai mult de 500 euro. Eu am reconditionat o astfel de barca si pot sa spun ca e ceva de munca la ea.
 
Avand in vedere ca am adus-o acasa si e prea frig sa pot lucra la ea ....motorul e ca si facut deoarece am cumparat pinionul de atac si de la pompa de apa steluta aia are lipsa doar un dinte de cauciuc... ce sa zic de munca numai zic ca nu vreau sa imi pierd din entuziasm stiu ca abea pe la sfarsitul veri am sa ma pot plimba cu ea :) acum ma interesez de materiale ! am o mica problema nu stiu daca am mentionat-o mai sus dar as vrea sa ii scot fundul dublu si sa il refac + oglinda nu se tine deloc bine am legat-o de un pom (ea fiind pe peridoc incercand sa o pun pe butuci) si cam flamba era cam flexibil daca ar putea face cineva o schitza cum ar trebui sa fie oglinda respectiva ca se vede de la KM 14 ca nu e a iei originala e umpluta si cu denivelari ! am sa pun poze dar nu prea am timp zilele astea ar trebui sa imi fac timp si pt niste poze detaliate ! va multumesc si la multi ani acum ca suntem in 2011 Multumesc Aceste Comunitati !
 
Avand in vedere ca am adus-o acasa si e prea frig sa pot lucra la ea ....motorul e ca si facut deoarece am cumparat pinionul de atac si de la pompa de apa steluta aia are lipsa doar un dinte de cauciuc... ce sa zic de munca numai zic ca nu vreau sa imi pierd din entuziasm stiu ca abea pe la sfarsitul veri am sa ma pot plimba cu ea :) acum ma interesez de materiale ! am o mica problema nu stiu daca am mentionat-o mai sus dar as vrea sa ii scot fundul dublu si sa il refac + oglinda nu se tine deloc bine am legat-o de un pom (ea fiind pe peridoc incercand sa o pun pe butuci) si cam flamba era cam flexibil daca ar putea face cineva o schitza cum ar trebui sa fie oglinda respectiva ca se vede de la KM 14 ca nu e a iei originala e umpluta si cu denivelari ! am sa pun poze dar nu prea am timp zilele astea ar trebui sa imi fac timp si pt niste poze detaliate ! va multumesc si la multi ani acum ca suntem in 2011 Multumesc Aceste Comunitati !

Tinere entuziast , parerea mea este ca ar trebui ca barca sa fie vazuta de un om care stie despre ce e vorba in materie de barci . Omul acela va inspecta structura barcii si va spune cam ce si unde sa ranforsezi si sa intaresti . Oricum , puntea este crapata , zici ca oglinda este subreda , si fundul dublu flambeaza ca o tabla . A mai ramas ceva intreg din barca asta ? Inainte de orice fa o evaluare serioasa a structurii barcii , nu pare sa fi fost un concept prea solid . Unde a fost construita ?
 
[QUOTE Unde a fost construita ?[/QUOTE]
Cred ca la Galati !
nu sunt sigur nici de provenienta barci exactanu are nici un act...
 
Poze

Poze si mai am o gramada .. pot sa le pun pe toate mai am 43 ...astept un raspuns de la staff :|
 

Atașamente

  • P1010104.jpg
    P1010104.jpg
    37.8 KB · Vizualizări: 62
  • P1010103.jpg
    P1010103.jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 61
  • P1010102.jpg
    P1010102.jpg
    43.8 KB · Vizualizări: 66
  • P1010100.jpg
    P1010100.jpg
    38 KB · Vizualizări: 70
  • P1010099.jpg
    P1010099.jpg
    61.2 KB · Vizualizări: 68
  • P1010098.jpg
    P1010098.jpg
    67.2 KB · Vizualizări: 69
  • P1010097.jpg
    P1010097.jpg
    49 KB · Vizualizări: 64
  • P1010096.jpg
    P1010096.jpg
    43.2 KB · Vizualizări: 70
  • P1010105.jpg
    P1010105.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 66
Intrebare

Salutare!

Si eu sunt nou in domeniu si ma intereseaza sa-mi construiesc o barca pentru pescuit. Am gasit cate ceva, dar barca separata si motorul separat. Voiam sa intreb daca se poate adapta orice fel de barca la orice fel de motor.

Multumesc anticipat!
 
Salutare!
Voiam sa intreb daca se poate adapta orice fel de barca la orice fel de motor.
Multumesc anticipat!
Salut, chiar daca s-ar putea, ar fi ca si cum ai pune un motor de scuter la un jeep, sau invers, un motor de tractor la un caiac ;). Fiecare barca are caracteristicile sale, iar dimensiunile, capacitatea de incarcare si regimul de mars sunt cele care impun alegerea motorizarii. In planul de constructie a unei barci sau in cartea tehnica a unei barci cumparate sunt publicate tipul motorului si valorile optime de putere.
 
Salutare!

Si eu sunt nou in domeniu si ma intereseaza sa-mi construiesc o barca pentru pescuit. Am gasit cate ceva, dar barca separata si motorul separat. Voiam sa intreb daca se poate adapta orice fel de barca la orice fel de motor.

Multumesc anticipat!

In principal simplist spus trebuie sa ai grija ca greutatea motorului sa nu fie disproportionata fata de barca, sa nu-i modifice asieta, si la fel punctul de prindere in oglinda barcii sa aiba rezistenta necesara tipului de motor.
Acum banuiesc eu ca nu ai in gand extreme caraghioase ca a pune un motor de 200cp la o barcuta de pescuit, ca o scufunzi. Spune mai multe despre barca si dorinte de motorizare, si forumistii au sa-ti raspunda din experienta lor.
 

Back
Sus