Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Topic: Reconditionare Barca cu Motor-Vopsea ,Cabluri,Manse

Default Reconditionare Barca cu Motor-Vopsea ,Cabluri,Manse

Saulutare sunt Nou in tot ce tine de domeniul Barca cu motor/ am primit cadou o barca ceva gen brates dar mai mare deci brates xxl altcineva mi-a dat un motor volvo penta 60 de cai si acum ramane sa revopsesc toata barca si sa ii pun cam tot ce ii trebuie pe ea scaune:
    Panou comanda 6

Bolturi inox tip U

Buton cu LED

Priza 12V

Radio-CD player Audio

Antena radio MR12

Protectie radio CD

Baloane acostare

suport chei plutitor

Cremaliera T67

Comenzi motor Yamaha

Cabluri model C2

Lumina ancora

Lumina prova bicolor

Canistra 20Litri

President Frame MC

Bolt U cu protectie cauciuc

mai am de specificat a trebuiesc refacut bratele care sunt ca o structura de rezistenta din ce imi dau seama sunt cam subrede adica rupte ce sa mai ....si acolo in fata unde e volanu este rupta la jumatate si nu stiu cum sa o intaresc

rugamintea mea ar fi daca puteti sa imi dati niste sfaturi ...cu preturi unde gasesc piese ieftine sau sh (daca mai are cineva piese de Volvo penta outboard 60 de cai 3 pistoane 2 carburatoare sa ma anunte )
    Adrian

mai am un pic si o aduc acasa pt ca a stat pe lac 2-3 luni .
    inca o intrebare ....cum scot fundul dublu (platforma ca are niste galme si cand calc cu piciorul faca ca un capac de prigat dinacela de tabla)

cum intaresc oglinda

ah si mai am o gramada de intrebari ..am scris cam aiure si nu m-am incadrat si eu frumos in pagina asta este ma grabesc si sunt nerabdator .
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate P1010003.jpg‎   P1010002.jpg‎   P1010001.jpg‎   P1010004.jpg‎   P1010005.jpg‎   P1010006.jpg‎   P1010008.jpg‎  
    Last edited by Kenwood197; 8 Dec 2010 at 02:58 PM.

pai intai-si-ntai, eu zic sa faci niste poze cat mai clare si complete, sa vada lumea ce si cum...pe urma sunt destui marangozi pe aici sa-ti dea sfaturi, care mai de care...

PS: vreau si eu un cadou din asta...zau...

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by Kenwood197 View Post
    am scris cam aiure si nu m-am incadrat si eu frumos in pagina asta este ma grabesc si sunt nerabdator .
    ... si noi nu ne grabim niciunde si ar trebui sa fim intelegatori si sa-ti scriem acum un referat, iar daca se poate sa si facem lucrarea?
    călătorului îi stă bine cu drumul

Arrow OK

eu am vorbit cu cineva sa ma ajute sa scot barca dupa apa azi maine cel putin asa mi-a promis ca de nu ma rog de toata lumea !
    Si despre poze da am sa fac o gramada de poze la ea dupa ce o aduc acasa .asta insa pana la comentarea despre barca... as vrea sa stiu daca exista un fel de obor sau un fel de Vitan (targ ... sau online) unde se gasesc piese sh ieftine .

In primul rand, iti urez din partea tuturor un calduros "Bine ai venit printre barcaholici!"
    E de inteles entuziasmul tau si mai ales nerabdarea de a o face functionala. Eu te sfatuiesc sa nu te grabesti, ca oricum mai sunt cel putin 4 luni pana sa poti iesi cu ea pe apa. Pana la lista de piese care ai facut-o mai e "cale lunga". Pentru inceput da un search pe gogu cu "boat repair" de exemplu, si o sa gasesti o multime de filmulete despre cum sa reconditionezi o barca de fibra. Cat despre motor, sa stii ca piesele pentru cele vechi in 2 timpi sunt greu de gasit si scumpe. E mai rentabil sa cumperi unul functional. de exemplu, un motor in 2 timpi de 50-60 cai sh, nu costa mai mult de 500 euro. Eu am reconditionat o astfel de barca si pot sa spun ca e ceva de munca la ea.

6.  

Avand in vedere ca am adus-o acasa si e prea frig sa pot lucra la ea ....motorul e ca si facut deoarece am cumparat pinionul de atac si de la pompa de apa steluta aia are lipsa doar un dinte de cauciuc... ce sa zic de munca numai zic ca nu vreau sa imi pierd din entuziasm stiu ca abea pe la sfarsitul veri am sa ma pot plimba cu ea acum ma interesez de materiale ! am o mica problema nu stiu daca am mentionat-o mai sus dar as vrea sa ii scot fundul dublu si sa il refac + oglinda nu se tine deloc bine am legat-o de un pom (ea fiind pe peridoc incercand sa o pun pe butuci) si cam flamba era cam flexibil daca ar putea face cineva o schitza cum ar trebui sa fie oglinda respectiva ca se vede de la KM 14 ca nu e a iei originala e umpluta si cu denivelari ! am sa pun poze dar nu prea am timp zilele astea ar trebui sa imi fac timp si pt niste poze detaliate ! va multumesc si la multi ani acum ca suntem in 2011 Multumesc Aceste Comunitati !

salutare impatimiti ai apelor
    ..........am si eu o nedumerire ..........stie cineva ce necesar de materiale mi-ar trebui ca sa pot demara constructia acestei barci? barca o sa fie din fibra de sticla...........acesta este modelul http://www.google.ro/imgres?imgurl=h...26tbs%3Disch:1

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by unchiu_cristi View Post
    stie cineva ce necesar de materiale mi-ar trebui ca sa pot demara constructia acestei barci? barca o sa fie din fibra de sticla...........acesta este modelul http://www.google.ro/imgres?imgurl=h...26tbs%3Disch:1
    Planurile sunt aici: http://www.svensons.com/boat/?p=RowBoats/SeaSkiff - da click pe poza. In planuri ai toate detaliile.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    Planurile sunt aici: http://www.svensons.com/boat/?p=RowBoats/SeaSkiff - da click pe poza. In planuri ai toate detaliile.
    Problema este ca Svenson da necesarul pentru constructie din placaj pe structura de lemn pe cand onorabilul coleg vrea sa o faca din fibra.

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Quote Originally Posted by Kenwood197 View Post
    Avand in vedere ca am adus-o acasa si e prea frig sa pot lucra la ea ....motorul e ca si facut deoarece am cumparat pinionul de atac si de la pompa de apa steluta aia are lipsa doar un dinte de cauciuc... ce sa zic de munca numai zic ca nu vreau sa imi pierd din entuziasm stiu ca abea pe la sfarsitul veri am sa ma pot plimba cu ea acum ma interesez de materiale ! am o mica problema nu stiu daca am mentionat-o mai sus dar as vrea sa ii scot fundul dublu si sa il refac + oglinda nu se tine deloc bine am legat-o de un pom (ea fiind pe peridoc incercand sa o pun pe butuci) si cam flamba era cam flexibil daca ar putea face cineva o schitza cum ar trebui sa fie oglinda respectiva ca se vede de la KM 14 ca nu e a iei originala e umpluta si cu denivelari ! am sa pun poze dar nu prea am timp zilele astea ar trebui sa imi fac timp si pt niste poze detaliate ! va multumesc si la multi ani acum ca suntem in 2011 Multumesc Aceste Comunitati !
    Tinere entuziast , parerea mea este ca ar trebui ca barca sa fie vazuta de un om care stie despre ce e vorba in materie de barci . Omul acela va inspecta structura barcii si va spune cam ce si unde sa ranforsezi si sa intaresti . Oricum , puntea este crapata , zici ca oglinda este subreda , si fundul dublu flambeaza ca o tabla . A mai ramas ceva intreg din barca asta ? Inainte de orice fa o evaluare serioasa a structurii barcii , nu pare sa fi fost un concept prea solid . Unde a fost construita ?
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. barca cu motor electric 220v
    de gandacul83 în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 71
    Ultimul post: 16 Mar 2018, 09:26 PM
  2. Cumpar motor de barca, outboard, 115 CP.
    de stavride în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 20 Jun 2011, 12:21 PM
  3. motor barca
    de gerica78 în topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 2 Nov 2010, 02:32 PM
  4. Vopsea peste epoxy
    de Smokey în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 28 May 2010, 11:09 AM
  5. Vand barca tip Delfin + motor