The Yacht Week 2011 in Turcia

skipper

RYA Instructor
Luand in considerare
- oximoronul prezidential: Iarna nu-i ca vara!
Avand in vedere ca:
- cel mai bun cadou de Craciun nu e porcul ci o saptamana de vara
Bizuindu-ma pe:
-intelepciunea ardelenesca ce recomanda staruitor ca tăt omu' să aibe lucru’ lui
Descoperind ca:
- mascota barcaholicului este porcul din Belize
Incredintat de un alt presedinte ca:
- turcii au fost de-a lungul istoriei cei mai buni prieteni ai romanilor
Si cunoscand pe propria-mi piele că:
- The Yacht Week e o experienta unica

Am hotarat urmatoarele:

- INCHIRIAT UNA BUCATA CATAMARAN BELIZE 43 PENTRU PARTICIPAT LA TYW IN TURCIA PENTRU 16 – 23 IULIE
- ORGANIZAT SIMULTAN TABARA DE SAILING SI FOTOGRAFIE
- INVITAT BARCAHOLICI SA FACA UN ECHIPAJ




Subiecte de studiu si practica pentru barcaholici:
- utilitatea generala a unei barci, ce este o barca si la ce se poate ea folosi (indiferent de marime, latime, pescaj, nr de coci, locatie, echipaj)
- deprinderi practice de iahting ( de genul voltei la tachet ca nod de spring facuta cu o singura mana)
- manevre intense: nu exista loc mai bun pentru practica acostarilor decat a incerca sa te legi la o pluta de cateva zeci de barci in miscare cu nitel vant de travers
- factorul feel-good no matter what
- cel mai bun prilej de a tenta alti membri ai familionului in a pasi pe barca: catamaranele nu bandeaza, spatiu berechet, confort (aproape) ca acasa, traversari scurte (dar dese), adaposturi dese (dar lungi, o noapte intreaga), atmosfera de vacanta activa deplina.

Nu mai spun de atmosfera generala de veselie si fun non-stop, pozele si clipurile ar trebui sa fie doveditoare.

Pentru partea de fotografie vedeti aici ceva precedente mai formale, acum va fi prima pe apa.


Conditii:

Barca
Este un catamaran Fountaine Pajot Belize 43 cu 10 locuri in 4 cabine duble si doua simple. Numele Big Easy spune tot despre destinatia ei!
Mai multe detalii aici, aici si aici.

belize43_hi.jpg


67-1.jpg


belize43-pic3.jpg


sec0204.jpg


sec0202.jpg


Traseu
Descarcati atasamentul, dezarhivati si deschideti-l cu Google earth.
map.jpg

Nu e obligatoriu de urmat traseul TYW, anul trecut in fiecare saptamana am sarit cate o seara din program si am petrecut noaptea in alt loc decat restul grupului.

Pret
- inchiriat barca = 511 euro/persoana
- cheltuielile barcii: marine, combustibil = aprox.20-30 eur/persoana. Anul trecut in ambele saptamani combustibilul a costat 100-150 euro pt toata barca si in marina am stat doar o noapte la 60 eur. Eventualele pagube cauzate barcii (anul trecut n-am avut) se platesc la comun la sfarsitul saptamanii impreuna cu celelalte cheltuieli comune.
- card access evenimente TYW: 50 euro/persoana. Nu este obligatoriu dar fara el nu se poate intra la nici o petrecere organizata de TYW si ar fi pacat de irosit asemenea ocazii unice.
- mancare plus siropuri: care cat poate duce. In general se manca pe barca dimineata si un pranz tarziu
sec0220.jpg

si seara la carciumi pe mal,
9856820.jpg

daca e beach-party se mananca tot pe barca. Barca are un frigider mai mult decat generos pt o saptamana de provizii si de anul trecut experienta mi-a aratat ca intotdeauna a ramas mancare sambata numai bautura se termina de miercuri.

Plata:
- avans 50% la rezervare
- restul de 50% pana pe 10 aprilie 2011.
Detaliile tehnice ale platii le stabilim prin PM, de preferinta prin transfer bancar.
Conform politicii TYW, platile sant nereturnabile, dar se poate schimba numele persoanei pentru care s-a facut rezervarea cu pana la 40 de zile inainte de plecare, asta insemnand pana la data de 8 iunie.

Echipaj
Mai sant 8 locuri disponibile!
Inainte de a va inscrie studiati pe indelete cam ce inseamna TYW atat pe situl lor cat si pe varii canale de Youtube sau pe Facebook la alti participanti. Oricine are sufletul tanar poate veni in voia cea buna.
Romania trebuie lasata acasa, nu adusa si acolo cum am vazut cazul anul trecut, pentru ca va impiedica in evolutie clar. Acolo vine lume din toata lumea si tara de origine nu mai conteaza, exista o singura tara: Republica TYW!

sec0206.jpg


Rezervarea
Oricat mi-ar placea mie sa fie un echipaj numai din barcaholici, anuntul se publica pe mai multe canale iar rezervarea se face pe principiul Primul venit, primul servit, unde primul venit este primul care a platit avansul.
La fel si alegerea paturilor, primii au mai multe optiuni, pana acum s-a ocupat cabina pupa tribord.
katamaran.jpg

Din ce-am vazut anul trecut de obicei locurile de dormit nu sant o problema, doarme care pe unde (si cand) apuca.

47309_150016368355462_100000412981448_354191_6419548_n.jpg


Alte detalii, intrebari, nelamuriri postati aici sau dati PM.

Astept cu interes propuneri pentru numele echipajului si costumatia de uniforma.
 

Atașamente

  • TYW TR.zip
    70.9 KB · Vizualizări: 23
Ultima editare:
La ultima imprietenire m-a intrebat un comesean printre sarmale de ce-am inchiriat catamaran. Iaca de ce:

- e cea mai confortabila dintre toate barcile de pe lista. Confortul conteaza enorm, mai ales pentru cei sau cele care pasesc prima data pe o barca. O sa spuneti ca Bavaria 55 e mai mare; corect dar chiar si Soimul Maltez bandeaza si daca vrei sa ridici velele toata lumea merge de-a busilea tinandu-se de barca. Ultimul lucru de care ai nevoie in asa fun-trip e o consoarta sau un puradel cu rau de mare!Plus ca pe o barca inclinata trebuie tot mereu sa cauti un loc sigur de pus sticla de bere! Nu frumos!
nav4.jpg

- e cea mai mare: 10 locuri de dormit in paturi adevarate si nu in salon pe masa! Din experienta va spun ca nu prea e indicat sa dormi in salon cand toata lumea se fâţâie sus-jos, unu' ntra alta iese si in zori vuvuzelele canta cu jale! Vorba unui prea-fericit de anul trecut: " e mare, dom'le, e mare!"
nav7.jpg

- are cel mai mic pescaj: poti veni cel mai aproape de plaja, chiar poti infinge provele in nisip si ţuşti la scaldă. Poţi intra cel mai adanc in golfuri la adapost, poti veni cel mai aproape de tarm la intalniri iar cand se fac plutele poti veni oricand ca gasesti loc. Anul trecut am venit cu spatele la tarm in Viş si o tineam din motoare la 10 cm fara legaturi, timp in care echipajul a facut re-aprovizionarea frigiderului.
nav3.jpg

- e cel mai frumos de manevrat: cu doua motoare il invarti in loc. E drept ca si o monococa o poti invarti (aproape) in loc dar e mai greu pe cand cu un catamaran e treaba de copii. Plus ca pentru cine vrea sa invete se aplica principiul: daca ai putut cu una mare, ai sa poti si cu una mai mica. Invers nu e valabil. E mai greu pana iti intri in mana, incepi sa intelegi miscarea si inertia barcii, sa estimezi corect colturile, efectul vantului si comenzile.
- e ieftina. Suspect de ieftina, dar asa sant preturile in Turcia deci si TYW s-au adaptat anul asta ca e primul an in TR si inca nu stiu cum merge. Daca merge, la anul le vor scumpi. Cand un loc pe o Bavarie 37 costa 460, atunci 511 pe un Belize 43 mi se pare chilip.
- e mult, mult mai mult fun. Nu exista comparatie. De exemplu pe ce alta barca mai poti avea 30 de invitati? Sau pe care poti sa-ti pui hamacul sub barca? Sau care barca are din constructie hamac de 6 persoane? SI cate si mai cate.

De ce FP Belize: pentru ca imi place mie mult forma asta de roof cu cozoroc, specifica FP si eram si tare doritor sa stau o saptamana sub asemenea sapca si sa vad cum se compara cu Lagoon-urile.
 
Ma intereseaza 2 locuri, platesc avans imediat daca mai sunt locuri. Te rog da-mi o adresa de mail sau telefon la 0722366486 sa discutam detalii.
 
Programul zilei 1
Sambata 16 iulie


10- apelul de dimineata: incepem sa ne adunam pe masura ce sosim in Bodrum. Turk cafa la gezve.
Vizita cu sedinte foto la mausoleul din Halicarnas, una din cele sapte minuni ale lumii, teatrul antic greco-roman, castelul Sf. Petru construit de către Cruciaţii Ioaniţi din resturile Mausoleului. Muzeul de Arheologie Submarina inclus. Toate sant in apropierea portului, nu obosim. Daca avem timp servim si micul Big Bazar cu numai 1200 de buticuri!

12 - prezentare in marina la umbrarul TYW pt inregistrare, aflat programul detaliat al saptamanii cu ultimele modificari, luat bratarile pt toti participantii, cardurile pt cei care le-au comandat, eventual cumparat tricouri, bermude & sepci branduite. Poze cu restul nebunilor.

13- la firma de charter pt verificat starea de pregatire a barcii. Se da o mica atentie romaneasca femeilor care curata barca “ca ne grabim”. Bakşiş guzel. Se cauta arkadaşul care se ocupa direct de barca si se trateaza asijderea. Imprietenire la botul calului pe baza de bira Efes Pielsen.

14- de obicei la ora asta e sedinta tehnica pt skipper/booker/crew. Se dau indicatii cu adevarat pretioase despre ultimele stiri de interes, modificari trasee&ancoraje, tot soiul de lucruri care ne-ar putea interesa pt o saptamana de navigatie, modalitatile de comunicare, do’s and mai ales do not, intrebari si raspunsuri. Aflam ultimele agerimi facute de participantii din saptamanile precedente. Se reaminteste tuturor ca nu e indicat sa se monteze boxe de 2x200w cu generator propriu pe roof. Intalnit si reintalnit membrii echipei TYW. Pupaturi.

- expeditie de aprovizionare tip toptan la al doilea cel mai apropiat supermarket - primul e la marina si are preturi ca pentru turisti. Yok guzel!.

- bagajele descarcate si aduse langa barca plus un planton sa anunte pe VHF 73 toata trupa cand e barca gata. Se instaleaza un bax de bere in frigiderul barcii pt a ajunge la temperatura potrivita in vremea plecarii. Trupa asteapta pe la terasele din marina si se ocupa cu imprietenirea. Cei care si-au mai adus aminte ca au mai uitat cate ceva isi fac ultimele cumparaturi. Cei care nu-si aduc aminte cumpara si ei una alta, preventiv. Se achizitioneaza in mod organizat ultimele elemente de recuzita (palmieri gonflabili, saltele, delfini, steaguri otomane, etc) si costumatie ale echipajului (palarii, turbane, ochelari, şalvari).

- cand e barca gata se da adunarea, se incarca bagajele si se verifica barca, pe echipe, interior, exterior inclusiv sub apa lovituri, zgarieturi si joc la elici. Fiecare isi verifica cabina. Si buda. Skiperul verifica frigiderul, congelatorul si cambuza, daca gem toate putem pleca.

17 – ora maxima de iesit din marina, altfel riscam sa ajungem pe intuneric. Se poate dar ar fi pacat!
Apelul si inventarul, mic instructaj de securitate a muncii si apoi plecarea cu cantec, tot echipajul participa la manevre si switch pe modulele de operare “Vacanta” si “Feel good”. Instalat hamace. Verificat temperatura berii de la ora 14.

162720_183878878302544_100000412981448_551238_3553576_n.jpg


18 – In mars pe ruta: Marina-Insula Orak, 11,5mn. Apare briza, ridicam velele, facem liniste.
Pe ruta se executa de doua ori programul 3S: stop, swim & snorkel: o data in larg si o data la Grota Cleopatrei de pe Insula Neagra. Berea ajunge la temperatura de operare optima. Trai, nineacă!

20 – ancorat pe Insula Orak. Şaşlâk, poate chiar putin Balâk . Start balaban bairam. Poze de apus, noapte si rasarit. Dumnezeu cu mila!
 
Ultima editare:
Mai sant numai trei locuri nearvunite; cine crede ca-i trebuie sa se grabeasca.

Aici gasiti chiar situl barcii pe care vom presta, Big easy.

Mai jos cateva poze edificatoare.

Beiboot-Tino.jpg



ab%20zum%20schnorcheln.jpg



von%20oben.jpg



bild_3_gross.jpg



schnor%205%20gr..jpg
 
Upps, am gasit si un filmulet cu barca pe care ne vom chinui o saptamana, material didactic in care sant detaliate varii metode de tortura a ocupantilor. Doamne da!

[video]http://www.frankonia-yachtcharter.de/videos/enjoying.wmv[/video]
 
O veste proasta: TYW nu se mai tine anul asta in Turcia si una buna: TYW nu se mai tine in TR.

Proasta pt ca mi-ar fi placut sa fie mai multe barci la un guleai organizat, buna pt ca asa ne putem face singuri programul de vacanta pura, pot veni si cei care nu se incadrau in profilul TYW si nu mai santem limitati cu rutele la golful Gocova, putem iesi in Egee si merge in Grecia.

Ein man, ein wort: am pastrat aceeasi barca si am rezervat-o direct de la compania de charter. Ilariiii, ildârâm, bâldâbâc!
 
Salutari si sanatate, d-le skipper(Romeo?),
Sunt medic din Suceava, iubesc aventura si nu am rau de mare. Mai aveti acel ultim loc disponibil? genu.vexler@ yahoo.com
 

Back
Sus