Harta Delta Dunarii

e foarte greu de facut o harta a Deltei Dunarii. Autoritatile (sefii lor politici de fapt) nu au nici un interes sa apara o harta detaliata pentru ca e posibil sa se mareasca numarul de turisti si atunci ar creste numarul criticilor la adresa neregurilor din zona (chiolhanuri, vanatori in zone interzise, braconaj de orice gen, plimbari cu barci de zeci de m la viteze de ...... ). Variatia nivelurilor Dunarii face ca multe zone sa fie in perpetua schimbare mai ales ca exista intentia desfiintarii digurilor. Si mai e o mare problema cu aluviunile care se depun de la an la an in diverse locuri si care in afara de zona navigabila isi cam fac de cap. daca eram nemti poate ca aveam ceva dar asa e f greu.
Idea cu cetatenii care sa participe la modificarea unei harti in timp real este f cool. Putini se duc in delta. Mai putini au un GPS. Si mai putini intra pe net sa transmita.
 
salut
ce parere aveti de NAVIONICS ,harta pt europa ?
eu o folosesc pe IPHONE si pe IPAD si cu cateva sincope merge ok pentru incepatori.
pentru detalii (capcane,praguri,intansuri etc) ma bazez pe sfaturile updatate de la un barcagiu experimentat
spor
 
Intre 11-15 Mai va astept la Romanian Boat Show si puteti "testa" pe uscat noua harta Navionics 43 XG Gold. Am adus cateva chartplottere printre care si Humminbird 1198( este varful gamei Humminbird). Tin va sa reamintesc ca aceste harti sunt compatibile cu chartplottere Raymarine,Furuno, Geonav, Lowrance, Nothstar, Simrad - vedeti NAVIONICS: The Leader in Electronic Charts
Nu ii fac lobby doar de dragul de a vinde aceste harti, sunt si eu pescar, si stiu ce inseamna sa te ratacesti ca prostu prin Delta.. si credeti-ma ca am facut presiuni mari si insistente pentru a "aduce" harta la nivelul actual( ma refer la Delta Dunarii ).
 

Back
Sus