Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26

Topic: Harta Delta Dunarii

Default Harta Delta Dunarii

Dupa multe eforturi am reusit sa termin harta Deltei Dunarii in versiune beta, va fi disponibila la vanzare incepand cu 10 martie (daca nu apare vreo problema). Este in momentul de fata cea mai detaliata harta pentru Delta Dunarii si nu se adreseaza numai "barcagiilor".

Harta a fost realizata de mine dupa imagini din satelit gratuite si verificate in mod special cu Google Earth prin comparatie, care in ultimul an a introdus multe imagini noi. In afara de asta am facut si comparatii cu hartile existente (comparatie, nu copiere) dar in momentul de fata le-am depasit pe toate in gradul de detaliere. In plus este detaliata si partea de de delta din Ucraina plus lacurile dintre Liski si Odessa, inclusiv Portul Odessa.

Evident, exista inca lipsuri si aici ma refer in special la puncte de interes, cum ar fi statii de alimentare de exemplu, sunt introduse cateva dar ma indoiesc ca le-am trecut pe toate iar exemple de acest gen pot continua. In afara de asta mai sunt destule chestii de adaugat dar asa e in domeniul acesta, niciodata nu se termini cu adevarat o harta. Harta va fi disponibila in format Garmin si foarte probabil Lowrance.

Mai jos cateva printscreen-uri, astept pareri pro si contra (mai ales contra):
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 1.jpg‎   2.jpg‎   3.jpg‎   4.jpg‎   5.jpg‎   6.jpg‎   7.jpg‎   8.jpg‎   9.jpg‎   10.jpg‎  

11.jpg‎  

Pai pe print-screen-uri de marimea asta nu putem avea pareri nici pro nici contra, asteptam ceva mai concret, poate cateva poze mai mari si detaliate cu zone cunoscute dar delicate, de exemplu Sulina, unde nu-i prea clar pe alte harti unde si cum se poate trece pe centuri, Letea unde e in ceata pana unde se poate ajunge pe canal cu barca, si pe care canal, Dunavatul de Jos unde pe toate hartile apare un brat de canal care e de fapt colmatat.
    E o harta pe care o tot asteptam de ceva timp, asa ca hai sa o vedem gata!

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Sau hai sa_l ajutam sa o termine/completeze. Este un proiect care ne intereseaza pe toti. Eu pot ajuta cu vectorizat/desenat. Felicitari pentru intentie @etrex.
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Nu mi-o luati in nume de rau, etrex stie despre ce vorbesc: cred ca e de ajuns o aventura inceputa pe baza de voluntariat, cu multe materiale donate, acaparata comercial de o echipa si pusa acum in pana. Etrex vrea sa vanda harta, si voi plati bucuros pretul corect pentru harta corecta; voi semnala eventualele probleme sau adaugiri, dar asta nu trebuie sa inseamne diluarea responsabilitatii producatorului asupra calitatii hartii, transfer de copyright sau drepturi comerciale etc.; e alegerea lui sa utilizeze astfel de date.

Ca analogie, desi OpenStreetMap e o harta destul de buna, chiar foarte buna in multe zone, nu o foloseste mai nimeni in navigatoarele proprii ci cumpara (sau ... nu) si foloseste produse comerciale CNNT, iGO, TomTom. Unii din acestia (iGO) folosesc date furnizate de terti, intr-o maniera sa-i zicem consistenta, adica verificari proprii in teren, cicluri de productie samd.
    Last edited by byteworks; 28 Dec 2010 at 10:07 AM.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Initiativa este laudabila, mai ales ca apartine unei persoane cu resurse modeste in comparatie cu marile firme ce realizeaza astfel de produse, persoana care, in plus, este unul dintre barcaholici.
    In zona lacului Dranov (ultima poza) nu apar canalele principale, sau chiar daca exista ceva referiri la ele, nu le vad trasate pe harta. Este cazul canalelor Dranov, Mustaca, Dunavat si a canalelor de legatura dintre acestea. Unele dintre ele sunt navigabile, cel putin pentru o parte dintre noi si am fi interesati sa apara pe harta, nu mai zic ca prezenta canalelor secundare pe o harta mareste mult valoarea acesteia.
    Felicitari si la mai multe realizari de acest fel!

6.  

@biteworks, ai dreptate cu imaginile, cred ca forumul le optimizeaza si din cauza asta nu poti vedea mare lucru dar dupa ce dai o data click pe imagine trebuie sa mai dai o data click si se va vedea mai bine. Dupa care salvezi imaginea in PC si se va vedea si mai bine. Problema este ca MapSource nu ma lasa sa fac printscreen de la inaltime fara sa pierd din detalii. In curand voi introduce pe site posibilitatea vizualizarii hartii asa cum se face pe garmin.com .

Mai jos ai doua imagini din aceeasi locatie (Letea) dar din harti diferite, ROAD versus harta mea. Track-ul il poti salva si deschide cu MapSource dupa care dai View/View in Google Earth si vei vedea daca canalul "meu" este navigabil. Zona Sulina nu o consider o zona sensibila dar "sunt numai urechi".

In privinta voluntariatului cu privire la ROAD exista argumente pro si contra, toate discutabile.

@stavride, nu am postat pentru ajutor, dar bineinteles ca nu am sa refuz eventuale informatii pe care le puteti oferi.

@ciby, asa este, resursele mele sunt foarte limitate dar "problema" este ca e un domeniu care imi place foarte mult iar asta ma face sa merg inainte. Dar cum pasiunea nu-mi plateste facturile la un moment trebuie sa am si ceva de castigat, motiv pentru care harta va fi una comerciala. Harti gratuite exista deja (openmaps.eu si openstreetmaps.org)

In zona canalelor Dranov, Mustaca, Dunavat (si nu numai) sunt facute toate canalele. Practic orice canal care se vede din satelit a fost introdus in harta, problema e ca exista posibilitatea ca unele sa nu fie navigabile nici cu barci usoare. Colmatarea sau adancimea acestor canale nu se vede din satelit.

PS: Harta va fi compatibila si cu modelele vechi de gps-uri Garmin care nu sunt compatibile cu ROAD.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate road.jpg‎   1.jpg‎  
    Attached Files Attached Files
    Last edited by etrex; 28 Dec 2010 at 07:21 PM.

Eu ma declar multumit si astept cu nerabdare sa o termini, spor la treaba!
    La Sulina era interesant cum ai desenat podul "mortal" din coltul de sud-est al canalului de centura si spartura de deversare in mare, poza de mai jos adica.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Sulina_centura.jpg‎  

Ai in imagine canalul respectiv, in ROAD nici nu exista. Ce-i drept in anumite perioade canalul este secat. Am vazut imagini pe google cu el secat si imagini in care este plin. In imaginile din satelit pe care lucrez canalul este secat, motiv pentru care trebuie sa folosesti toate datele pe care le poti gasi.

Problema e ca nu stiu daca se poate trece pe sub pod iar eu l-am desenat ca si cum nu se poate trece pentru ca asa mi-a lasat impresia studiind imaginile, pe net nu am reusit sa gasesc referinte.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate canal deversare.jpg‎   road2.jpg‎  

Ce versiune de ROAD e aceea, ca la mine nu arata asa nici in ver 2006 nici 2008 (3.02)? In ultima o vad ca mai jos. E corect asa (dar cu gura canalului deschisa); i-am zis podul mortal caci spatiu dintre apa si pod e foarte mic mai ales la cote ridicate, poate nici macar de trecut in caiac pe burta, am auzit povesti de viteji care s-au repezit in plina viteza si s-au facut surcele. Pe sub podul strazii inspre plaja se poate trece chiar si cu barci mai mari.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Sulina_centura.jpg‎  

Cred ca am uitat sa fac upgrade la harta, probabil am v 3.00 . Pe laptop am 3.02 si imi apar la fel ca in imagine.

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Navigare in Delta Dunarii
    de etrex în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 15 Feb 2012, 11:07 AM
  2. Delta Dunarii iulie 2009
    de ciby în topicul Poze
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 20 Jul 2010, 04:23 PM
  3. Harta digitala a DELTEI DUNARII pentru sonarele HUMMINBIRD
    de nmmarine în topicul Accesorii, Echipamente, Instrumente