Harta Delta Dunarii

etrex

etrex
Dupa multe eforturi am reusit sa termin harta Deltei Dunarii in versiune beta, va fi disponibila la vanzare incepand cu 10 martie (daca nu apare vreo problema). Este in momentul de fata cea mai detaliata harta pentru Delta Dunarii si nu se adreseaza numai "barcagiilor".

Harta a fost realizata de mine dupa imagini din satelit gratuite si verificate in mod special cu Google Earth prin comparatie, care in ultimul an a introdus multe imagini noi. In afara de asta am facut si comparatii cu hartile existente (comparatie, nu copiere) dar in momentul de fata le-am depasit pe toate in gradul de detaliere. In plus este detaliata si partea de de delta din Ucraina plus lacurile dintre Liski si Odessa, inclusiv Portul Odessa.

Evident, exista inca lipsuri si aici ma refer in special la puncte de interes, cum ar fi statii de alimentare de exemplu, sunt introduse cateva dar ma indoiesc ca le-am trecut pe toate iar exemple de acest gen pot continua. In afara de asta mai sunt destule chestii de adaugat dar asa e in domeniul acesta, niciodata nu se termini cu adevarat o harta. Harta va fi disponibila in format Garmin si foarte probabil Lowrance.

Mai jos cateva printscreen-uri, astept pareri pro si contra (mai ales contra):
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    32.4 KB · Vizualizări: 205
  • 9.jpg
    9.jpg
    17.4 KB · Vizualizări: 70
  • 8.jpg
    8.jpg
    48.5 KB · Vizualizări: 85
  • 7.jpg
    7.jpg
    88.8 KB · Vizualizări: 121
  • 6.jpg
    6.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 97
  • 5.jpg
    5.jpg
    45.7 KB · Vizualizări: 113
  • 4.jpg
    4.jpg
    61.6 KB · Vizualizări: 130
  • 3.jpg
    3.jpg
    82 KB · Vizualizări: 160
  • 2.jpg
    2.jpg
    77.9 KB · Vizualizări: 184
  • 11.jpg
    11.jpg
    47.1 KB · Vizualizări: 101
  • 10.jpg
    10.jpg
    41.5 KB · Vizualizări: 90
Pai pe print-screen-uri de marimea asta nu putem avea pareri nici pro nici contra, asteptam ceva mai concret, poate cateva poze mai mari si detaliate cu zone cunoscute dar delicate, de exemplu Sulina, unde nu-i prea clar pe alte harti unde si cum se poate trece pe centuri, Letea unde e in ceata pana unde se poate ajunge pe canal cu barca, si pe care canal, Dunavatul de Jos unde pe toate hartile apare un brat de canal care e de fapt colmatat.
E o harta pe care o tot asteptam de ceva timp, asa ca hai sa o vedem gata!
 
Sau hai sa_l ajutam sa o termine/completeze. Este un proiect care ne intereseaza pe toti. Eu pot ajuta cu vectorizat/desenat. Felicitari pentru intentie @etrex.
 
Nu mi-o luati in nume de rau, etrex stie despre ce vorbesc: cred ca e de ajuns o aventura inceputa pe baza de voluntariat, cu multe materiale donate, acaparata comercial de o echipa si pusa acum in pana. Etrex vrea sa vanda harta, si voi plati bucuros pretul corect pentru harta corecta; voi semnala eventualele probleme sau adaugiri, dar asta nu trebuie sa inseamne diluarea responsabilitatii producatorului asupra calitatii hartii, transfer de copyright sau drepturi comerciale etc.; e alegerea lui sa utilizeze astfel de date.

Ca analogie, desi OpenStreetMap e o harta destul de buna, chiar foarte buna in multe zone, nu o foloseste mai nimeni in navigatoarele proprii ci cumpara (sau ... nu) si foloseste produse comerciale CNNT, iGO, TomTom. Unii din acestia (iGO) folosesc date furnizate de terti, intr-o maniera sa-i zicem consistenta, adica verificari proprii in teren, cicluri de productie samd.
 
Ultima editare:
Initiativa este laudabila, mai ales ca apartine unei persoane cu resurse modeste in comparatie cu marile firme ce realizeaza astfel de produse, persoana care, in plus, este unul dintre barcaholici.
In zona lacului Dranov (ultima poza) nu apar canalele principale, sau chiar daca exista ceva referiri la ele, nu le vad trasate pe harta. Este cazul canalelor Dranov, Mustaca, Dunavat si a canalelor de legatura dintre acestea. Unele dintre ele sunt navigabile, cel putin pentru o parte dintre noi si am fi interesati sa apara pe harta, nu mai zic ca prezenta canalelor secundare pe o harta mareste mult valoarea acesteia.
Felicitari si la mai multe realizari de acest fel!
 
@biteworks, ai dreptate cu imaginile, cred ca forumul le optimizeaza si din cauza asta nu poti vedea mare lucru dar dupa ce dai o data click pe imagine trebuie sa mai dai o data click si se va vedea mai bine. Dupa care salvezi imaginea in PC si se va vedea si mai bine. Problema este ca MapSource nu ma lasa sa fac printscreen de la inaltime fara sa pierd din detalii. In curand voi introduce pe site posibilitatea vizualizarii hartii asa cum se face pe garmin.com .

Mai jos ai doua imagini din aceeasi locatie (Letea) dar din harti diferite, ROAD versus harta mea. Track-ul il poti salva si deschide cu MapSource dupa care dai View/View in Google Earth si vei vedea daca canalul "meu" este navigabil. Zona Sulina nu o consider o zona sensibila dar "sunt numai urechi".

In privinta voluntariatului cu privire la ROAD exista argumente pro si contra, toate discutabile.

@stavride, nu am postat pentru ajutor, dar bineinteles ca nu am sa refuz eventuale informatii pe care le puteti oferi.

@ciby, asa este, resursele mele sunt foarte limitate dar "problema" este ca e un domeniu care imi place foarte mult iar asta ma face sa merg inainte. Dar cum pasiunea nu-mi plateste facturile la un moment trebuie sa am si ceva de castigat, motiv pentru care harta va fi una comerciala. Harti gratuite exista deja (openmaps.eu si openstreetmaps.org)

In zona canalelor Dranov, Mustaca, Dunavat (si nu numai) sunt facute toate canalele. Practic orice canal care se vede din satelit a fost introdus in harta, problema e ca exista posibilitatea ca unele sa nu fie navigabile nici cu barci usoare. Colmatarea sau adancimea acestor canale nu se vede din satelit.:)

PS: Harta va fi compatibila si cu modelele vechi de gps-uri Garmin care nu sunt compatibile cu ROAD.
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    63.5 KB · Vizualizări: 120
  • road.jpg
    road.jpg
    122.6 KB · Vizualizări: 123
  • traseu letea.zip
    1.1 KB · Vizualizări: 50
Ultima editare:
Eu ma declar multumit si astept cu nerabdare sa o termini, spor la treaba!
La Sulina era interesant cum ai desenat podul "mortal" din coltul de sud-est al canalului de centura si spartura de deversare in mare, poza de mai jos adica.
 

Atașamente

  • Sulina_centura.jpg
    Sulina_centura.jpg
    65.3 KB · Vizualizări: 127
Ai in imagine canalul respectiv, in ROAD nici nu exista. Ce-i drept in anumite perioade canalul este secat. Am vazut imagini pe google cu el secat si imagini in care este plin. In imaginile din satelit pe care lucrez canalul este secat, motiv pentru care trebuie sa folosesti toate datele pe care le poti gasi.

Problema e ca nu stiu daca se poate trece pe sub pod iar eu l-am desenat ca si cum nu se poate trece pentru ca asa mi-a lasat impresia studiind imaginile, pe net nu am reusit sa gasesc referinte.
 

Atașamente

  • canal deversare.jpg
    canal deversare.jpg
    24.8 KB · Vizualizări: 77
  • road2.jpg
    road2.jpg
    111.3 KB · Vizualizări: 68
Ce versiune de ROAD e aceea, ca la mine nu arata asa nici in ver 2006 nici 2008 (3.02)? In ultima o vad ca mai jos. E corect asa (dar cu gura canalului deschisa); i-am zis podul mortal caci spatiu dintre apa si pod e foarte mic mai ales la cote ridicate, poate nici macar de trecut in caiac pe burta, am auzit povesti de viteji care s-au repezit in plina viteza si s-au facut surcele. Pe sub podul strazii inspre plaja se poate trece chiar si cu barci mai mari.
 

Atașamente

  • Sulina_centura.jpg
    Sulina_centura.jpg
    137.8 KB · Vizualizări: 69
Cred ca am uitat sa fac upgrade la harta, probabil am v 3.00 . Pe laptop am 3.02 si imi apar la fel ca in imagine.
 
Apropo de asta: nu exista nici un fel de elemente de marcare sau diferentiere intre pod, unde apa trece liber, si baraj sau dig? In cazuri ca cele de fata ar fi foarte folositoare; poate eventual s-ar putea pune niste etichete descriptive; dar la fel cum arata cazul informatia de timp real este esentiala pentru zone ca Delta Dunarii, cu variatii mari de nivel, plauri etc.
 
Daca imi permiti o privire critica: Dunarea are cote maxime si minime fata de etiaj. Era interesanta si facea mai mult decat "toti banii" o harta cu canalele, zonele navigabile, obstacole, colmatarile etc. functie de cotele Dunarii, macar pentru anumite intervale din 10 in 10 cm sau alegi tu ecartul (presupun ca mai mare) pana la cotele minime sau maxime istorice. Pentru astfel de harta as fi dat si peste 100 lei. Ar trebui să fie relativ uşoară întocmirea ei în format vectorial pe o aplicaţie software adecvată.
Desigur, asta presupune multa munca de teren, zilnica pe o durata de cel putin un an, doi, resurse, investitie, masurători batimetrice, eventual fotografii aeriene (aici o să intervină byte) colaţionate cu masurători de la sol etc. Insa a face o harta "din fotoliu" şi a limita o harta a Deltei numai la suprapunerea unor imagini din satelit valabile pentru niste cote pe care nu le stim, fara a efectua masuratori la fata locului nu e tocmai bine. Harta ta, indiferent cât de "plină" de informaţie va fi va avea doar caracterul de "hartă informativă" şi nici macar "turistica". Presupun ca nu va contine nicio referire de genul: "pentru cota la TL de +150 cm, canalul X are o adancime minima de y cm " sau "pentru cota la TL de -10 cm la iesirea de pe bratul Z pe partea dreapta fostul dig de protectie se afla 15 cm adancime fiind semnalat ca pericol de navigatie iar canalul w este colmatat" . Iti spun asta pentru ca vreme de câţiva ani am vrut să ţin rutierele Dunarii actualizate (functie de cote) si este o munca foarte grea. De exemplu, în 2002 aveam tot Bratul Sf Gheorghe (si Bratul Macin) în fotografii digitale rezoluţie VGA (ehei.. ce vremuri), cu adancimi, intrari, iesiri din canale, semnalizari, obstacole navigaţie, vegetatie, locuri de acostare, intinsuri etc. urmând a actualiza ulterior functie de cote.
 
Asa-i Vincentiu, tare bine ar fi sa avem asa ceva, dar vezi si tu ce resurse cere, nu s-au bagat sa o faca cine trebuie, aka guvernantii din toate timpurile, din grija pentru supusii lor, bunastarea comertului, incantarea turistilor samd, cum sa o faca un singur om?
Eu zic ca orice plus de informatie e binevenit, si un om cu capacitate normala de sinteza se poate descurca deja cu ce gaseste in forumul nostru numai. Asa ca go ahead etrex!
 
Apropo de asta: nu exista nici un fel de elemente de marcare sau diferentiere intre pod, unde apa trece liber, si baraj sau dig? In cazuri ca cele de fata ar fi foarte folositoare; poate eventual s-ar putea pune niste etichete descriptive; dar la fel cum arata cazul informatia de timp real este esentiala pentru zone ca Delta Dunarii, cu variatii mari de nivel, plauri etc.

Exista diferentieri la treceri pe sub pod, unde nu se poate trece este marcat si terenul sau barajul. Informatiile in timp real nu se pot introduce intr-o harta, ar trebui un update destul de des si lucrul cel mai important, informatiile necesare. Nu cred ca va produce cineva in Romania o harta a deltei cu informatii in timp real, drept dovada Garmin a scos acoperirea pe Marea Neagra a hartilor BlueChart iar in hartile g2Vision nici nu a luat in considerare Marea Negra. Asa ca daca un gigant ca Garmin a renuntat din lipsa de clienti nu vad cum ar putea un producator local sa faca o astfel de harta.
 
Daca imi permiti o privire critica: Dunarea are cote maxime si minime fata de etiaj. Era interesanta si facea mai mult decat "toti banii" o harta cu canalele, zonele navigabile, obstacole, colmatarile etc. functie de cotele Dunarii, macar pentru anumite intervale din 10 in 10 cm sau alegi tu ecartul (presupun ca mai mare) pana la cotele minime sau maxime istorice. Pentru astfel de harta as fi dat si peste 100 lei. Ar trebui să fie relativ uşoară întocmirea ei în format vectorial pe o aplicaţie software adecvată.
Desigur, asta presupune multa munca de teren, zilnica pe o durata de cel putin un an, doi, resurse, investitie, masurători batimetrice, eventual fotografii aeriene (aici o să intervină byte) colaţionate cu masurători de la sol etc. Insa a face o harta "din fotoliu" şi a limita o harta a Deltei numai la suprapunerea unor imagini din satelit valabile pentru niste cote pe care nu le stim, fara a efectua masuratori la fata locului nu e tocmai bine. Harta ta, indiferent cât de "plină" de informaţie va fi va avea doar caracterul de "hartă informativă" şi nici macar "turistica". Presupun ca nu va contine nicio referire de genul: "pentru cota la TL de +150 cm, canalul X are o adancime minima de y cm " sau "pentru cota la TL de -10 cm la iesirea de pe bratul Z pe partea dreapta fostul dig de protectie se afla 15 cm adancime fiind semnalat ca pericol de navigatie iar canalul w este colmatat" . Iti spun asta pentru ca vreme de câţiva ani am vrut să ţin rutierele Dunarii actualizate (functie de cote) si este o munca foarte grea. De exemplu, în 2002 aveam tot Bratul Sf Gheorghe (si Bratul Macin) în fotografii digitale rezoluţie VGA (ehei.. ce vremuri), cu adancimi, intrari, iesiri din canale, semnalizari, obstacole navigaţie, vegetatie, locuri de acostare, intinsuri etc. urmând a actualiza ulterior functie de cote.

Permit orice critica, sunt mai bune decat 1000 de laude.

Chiar daca cineva ar putea sa faca in Romania o astfel de harta in nici un caz nu ar costa 100 de lei. DTM este probabil singura institutie capabila de a face o harta cu informatii in timp real iar pretul pentru o plansa de harta (probabil trebuiesc 10-15 planse) cu un asemenea grad de detaliere ar depasi cu mult suma de 100 lei. In afara de asta chiar daca le scanezi nu le poti baga in gps iar intr-un PDA cred ca ar ocupa prea multi biti.

Imi place exprimarea ta (harta facuta din fotoliu:)), harta mea are peste 11.000 de elemente (puncte, linii, suprafete). Trecand peste faptul ca informatiile sunt bune sau nu prelucrarea manuala a 11.000 de elemente (trasare, denumire, verificare) inseamna o munca imensa, nu trebuie sa fii geniu pentru a face asa ceva dar volumul de munca este imens. Acesta este motivul pt care nu se inghesuie nimeni sa faca harti desi exista posibilitatea de a face gratuit sau foarte ieftin aceste harti.
 
Complicat. Am vazut o emisiune TV despre radarele din Anglia. Pe un site de amatori, se adunau informatii de la oricine avea un GPS in masina, cu punctele unde a vazut camere fixe sau zone preferate de politie, pentru controale . Este o baza de date gigantica si in permanenta actualizare, care functioneaza in interesul conducatorilor auto .
Pe acest sistem simplu, s-ar putea face o harta a deltei Dunarii, cu informatii de la oricare are un GPS in barca si a notat o informatie despre un punct de interes.
Ma indoiesc totusi ca ar functiona la noi, ar trebui foarte multi oameni dezinteresati si deschisi (cum se folosea un termen "oameni de bine" :) ) care sa fie deasupra meschinariilor sau a invidiei.

Ori poate Etrex isi finalizeaza munca pentru un anumit nivel,o vinde pe hartie sau o pune pe un site cu plata online, si dupa ce scoate profitul meritat, lasa deschisa optiunea de perfectionare cu informatii de la iubitorii deltei. Acestia din urma posteaza informatii benevol (in masura in care ii lasa cugetul si etica ) si pentru procesarea propriuzisa a informatiei pe harta, Etrex isi mai scoate banuti din reclamele afisate pe presupusul site. Ar trebui sa fie un site foarte vizitat, deci atragator pentru reclama.

E o idee, n-am spus ca e 100% realizabil. :) Dar ar fi frumos, nu-i asa?

Sa gasesti informatii pe un site si sa-l poti accesa printr-un simplu SMS de pilda, care intruneste plata serviciului .
 
Nu e harta, nu e 3D (DD in 3D!). Ca un plus de informatii e nu foarte semnificativ dar in regula, apreciem aportul, si te-ai ales cu un link la site-ul tau :)
 
Am realizat o Harta 3D Delta Dunarii, astept OBSERVATII :)
Harta 3D Delta Dunarii

Apropo de aporturile personale , e ok .
Ai punctat pe o harta Google, punctele de interes pe care le-ai descoperit. Fain. :)
Mai sunt destule, de pilda am observat ca pe Chilia, ai omis un ditamai complexul turistic (Tatanir). Poate nu ai fost in zona.
Important pentru cei care vor sa mearga cu ambarcatiunile in delta, e sa stie reteaua de canale circulabile, alaturi de punctele de interes turistic.
Spor la completari! :)
 
Salut tuturor,
sa-mi fie iertata interventia ma bag in vorba desi nu sunt foarte documentat in privinta asta. Am vazut pe site-ul AFDJ (http://www.afdj.ro/harta_electronica.html) ca exista o harta electronica destul de complexa numai pentru Dunare . Nu stiu daca poate fi folosita in proiectul demarat de voi. Cert este ca pe mine ma intereseaza chiar sa cumpar aceasta harta, daca pretul este rezonabil. Am avut o tentativa de a cumpara de la nmmarine harta dar mi s-a parut foarte scumpa. Apropos, harta ce o "fabricati" poate fi instalata pe un Humminbird 798 si ci?
 
Ultima editare:

Back
Sus