Turneul International Dunarea - TID 2011

eu merg doar cu fetita mare (Maria), cred ca nu trec doua zile sa nu ma gandesc la cum o sa procedam la diferitele situatii cu care am luat contact anul asta, de abia astept.
Dar treaba e complicata si prezinta urmatoarele umflaturi:
- dupa discutii cu Guzi, Ayk, impaiatu etc., dupa ce am vazut pozele celorlalti participanti la TID mi-am dat seama ca eu am pierdut o anumita parte a TID-ului(partea de distractie, imprietenire etc.)
- desi vaslesc de 18 ani cu placere dar si cu acumulare de experienta, nu pot sa ma simt bine daca merg atat de incet ca sa pot sta de vorba, prefer sa stau de vorba pe mal, sau sa merg in paralele cu barci de viteza apropiata(anul asta Florio si Hetrucg ar fi fost partenerii ideali, dar nu stiam daca e accidentala viteza lor :D)

Nu sunt decat doua umflaturi, dar tre sa ma decid.

Doar tu si Maria? Florin, Maria Ta ce face? :) Haidem cu Mariile la TID si vin si eu cu Stefan (cu tatal lui) cel Mare :).

PS - accidentala viteza lor? Tine de amorteala posterioara? :p
 
Are cineva saltea autogonflabila (izopren) pentru cort? Nu am, doresc sa cumpar ceva de genul si nu stiu ce sa aleg. Din experienta voastra legata de somn confortabil vs spatiu ocupat in caiac - ce propuneti?
Bogdane, pentru Maria cumperi (sau ai deja) ceva dedicat pentru somn? Sac de dormit etc? Recomandari cevA? Multumesc.
 
Are cineva saltea autogonflabila (izopren) pentru cort? Nu am, doresc sa cumpar ceva de genul si nu stiu ce sa aleg. Din experienta voastra legata de somn confortabil vs spatiu ocupat in caiac - ce propuneti?
Bogdane, pentru Maria cumperi (sau ai deja) ceva dedicat pentru somn? Sac de dormit etc? Recomandari cevA? Multumesc.

La editia din 2009 n-am folosit nici un fel de saltea, din cauza deductiei mele bolnavicioase (ca deh, era sfarsit de august, e cald pamantul, ce-mi trebuie saltea?) si rau am facut .
In 2010 am avut o saltelutza din asta de izopren gonflabila si m-am impacat cu ea de minune. Personal, n-am de gand s-o elimin din echipamentul meu, pe viitor.
 
Eu am dormit fără probleme pe un banal parasolar auto dar de dimensiuni corespunzatoare. Pe o faţă are folie de aluminiu, pe cealaltă plastic de 4mm, ţine de cald fără probleme. Atâta doar, că simţi toate denivelările de sub cort, dar pe nisip neted (plaje etc) nu e problemă.
E bun că toată folia are 100 gr si dimeniuni minime, mai mică decât o sticlă de apă de 1L.
Nu are ce să se ude la el, curge apa de pe el, îl scuturi şi gata.
 
Are cineva saltea autogonflabila (izopren) pentru cort? Nu am, doresc sa cumpar ceva de genul si nu stiu ce sa aleg. Din experienta voastra legata de somn confortabil vs spatiu ocupat in caiac - ce propuneti?
Bogdane, pentru Maria cumperi (sau ai deja) ceva dedicat pentru somn? Sac de dormit etc? Recomandari cevA? Multumesc.
O saltea autogonflabila de calitate este scumpa. Ce inseamna calitate: sa fie usoara, sa aiba dimensiuni mici la impachetare si sa fie confortabila. Eu am cumparat o astfel de saltea de la Nemo: http://www.nemoequipment.com/nemo2010-tuostandard-pad. Pretul a fost 98USD. Tot de la ei mi-am cumparat nu unul ci doua corturi :rolleyes: unul gonflabil http://www.nemoequipment.com/nemo2010-morpho2p-tent si unul normal (defapt pe asta l-am capatat de "pomana" de la Nemo deoarece primul cort trimis a avut niscai probleme la "nastere" si l-am primit cu mici probleme) http://www.nemoequipment.com/nemo2010-losi3p-tent. Primul este de 2 persoane si celalalt este de 3 persoane (sa am loc sa alerg prin el :rock:).
Eu zic ca este suficient un izopren mai gros. Argumente: este usor, nu se uda, este ieftin si iti da si flotabilitate la caiac in caz de "doamne fereste".
 
Are cineva saltea autogonflabila (izopren) pentru cort? Nu am, doresc sa cumpar ceva de genul si nu stiu ce sa aleg. Din experienta voastra legata de somn confortabil vs spatiu ocupat in caiac - ce propuneti?
Bogdane, pentru Maria cumperi (sau ai deja) ceva dedicat pentru somn? Sac de dormit etc? Recomandari cevA? Multumesc.

Pentru TID, initial am mers pe ideea izoprenului, in special fiindca nu ma stiu pretentios cu conditiile si tin la tavaleala. Dar comparand dimensiunea ruloului de izopren cu o saltea pneumatica banala, care zacea de 2 ani intr-un sifonier, am zis ca mai bine iau salteaua. Repet, doar pe considerent de spatiu.
Ulterior m-am bucurat de decizia asta, in fiecare minutel petrecut la orizontala. Salteaua izoleaza mult mai bine, si ce e mai important, nu simti ghionturi de la sol, pe tambalul coastelor. Asta devine dupa o vreme, un lucru foarte insemnat !

Salteaua mea: una banala, cu o fata usor textila si restul plastic. Intr-unul din colturi, are in interior un arc, iar asta se comporta ca o pompa inclusa. Acelasi tip de saltea a avut-o si Hetrucg, insa fara dispozitivul amintit. Si era nevoit sa sufle pana la ameteala, sau sa astepte pe cineva cu caiac gonflabil, pentru pompa.
 
La editia din 2009 n-am folosit nici un fel de saltea, din cauza deductiei mele bolnavicioase (ca deh, era sfarsit de august, e cald pamantul, ce-mi trebuie saltea?) si rau am facut .
In 2010 am avut o saltelutza din asta de izopren gonflabila si m-am impacat cu ea de minune. Personal, n-am de gand s-o elimin din echipamentul meu, pe viitor.

Salut, ce marca? De unde ai lut-o? Ce pret? Multumesc.
 
Salut, ce marca? De unde ai lut-o? Ce pret? Multumesc.

...am luat-o pe baza de imprumut, de la un prieten!
Iar prietenul , pentru ca e mai in varsta decat mine, mi-a zis ca s-o tin la mine, el va iesi sa doarma la cort, din ce in ce mai rar.
Marca ? habar n-am. Cred ca e facuta in China. O fi ceva ieftin, eu m-am impacat bine cu ea. Nu cred ca ar costa mai mult de cateva zeci de lei.
M-am martalogit. Inainte de anul 2000 eram mare amator de drumetii lungi prin Carpati, cu rucsac in spate. Pe vremea aia cumparam-cumparam echipament la greu. De cand cu caiacu, am vazut ca pot sa stau in cur, ca inainteaza cu fatza, iar echipamentul e dispus in compartimente...Trai nineaca-adio drumetzii montane !
O sa intreb un alpinist, despre preturi .
 
Si era nevoit sa sufle pana la ameteala, sau sa astepte pe cineva cu caiac gonflabil, pentru pompa.
Un amanunt deosebit de important in cumpararea unei saltele este aceea pompa integrata,este cea mai buna idee si nu ocupa spatiu deloc.Florio umfla salteaua in 30 secunde fara nici un efort si eu in 15 minute si dupa eram mort.
Buna inventie.
 
eu am avut de la intersport o saltea "autogonflabila" mckinley
http://www.mckinley.eu/products/travel-m-35_389
nu am vrut izopren pt ca unul ca lumea e la acelasi pret ca o saltea (100-300 lei) si stiam ca voi fi destul de obosit dupa o zi de tid ca sa mai vreau sa am si probleme cu inconfortul pietricelelor, denivelarilor, etc, etc....
 
eu am avut de la intersport o saltea "autogonflabila" mckinley
http://www.mckinley.eu/products/travel-m-35_389
nu am vrut izopren pt ca unul ca lumea e la acelasi pret ca o saltea (100-300 lei) si stiam ca voi fi destul de obosit dupa o zi de tid ca sa mai vreau sa am si probleme cu inconfortul pietricelelor, denivelarilor, etc, etc....

Cat ai dat pe ea. Intreb pentru ca as vrea sa merg punct ochit punct lovit sa nu bat magazine in cautare de solutii. Sa merg cu lectia invatata. Si eu gandeam ca o gonflabila este mai comoda la somn decat izoprenul clasic (am 3 izoprene clasice care stranse sunt cat China). Daca gasesc o saltea ca cea pe care ai prezentat-o tu mai sus la pret decent (chiar si SH) cred ca ar fi idee buna.

@Guzi, tu tot dintr-asta ai? Sau este una clasica ca cea a lui Florio?
 
Cat ai dat pe ea. Intreb pentru ca as vrea sa merg punct ochit punct lovit sa nu bat magazine in cautare de solutii. Sa merg cu lectia invatata. Si eu gandeam ca o gonflabila este mai comoda la somn decat izoprenul clasic (am 3 izoprene clasice care stranse sunt cat China). Daca gasesc o saltea ca cea pe care ai prezentat-o tu mai sus la pret decent (chiar si SH) cred ca ar fi idee buna.

@Guzi, tu tot dintr-asta ai? Sau este una clasica ca cea a lui Florio?
La fel ca asta prezentata de Zaad, dar n-are eticheta de firma.
 
@Guzi, tu tot dintr-asta ai? Sau este una clasica ca cea a lui Florio?

Clasica de care vorbeam e chiar de tipul asta , doar ca e de o persoana. Pretul intre 50-70 lei, chiar am vazut azi la Selgros 75 lei una dubla. Dar in urma experientei TID alaturi de Gabi, am vazut ca e mai bine sa ai doua simple decat una dubla.
Cu siguranta exista echipamente mai sofisticate sau mai scumpe. Eu n-am motive sa o schimb, fiind foarte compacta si dovedindu-se fiabila.
E o vorba: daca un lucru functioneaza bine, de ce sa-l schimbi ? :)
 
Clasica de care vorbeam e chiar de tipul asta , doar ca e de o persoana. Pretul intre 50-70 lei, chiar am vazut azi la Selgros 75 lei una dubla. Dar in urma experientei TID alaturi de Gabi, am vazut ca e mai bine sa ai doua simple decat una dubla.
Cu siguranta exista echipamente mai sofisticate sau mai scumpe. Eu n-am motive sa o schimb, fiind foarte compacta si dovedindu-se fiabila.
E o vorba: daca un lucru functioneaza bine, de ce sa-l schimbi ? :)

Salutare, compacta compacta, dar s-o stim si noi :). Cat de compacta Ca daca iau 2 ... de fapt, daca merg cu cel mic, trebuie sa gandesc ceva si ptr el.
 
Cat ai dat pe ea. Intreb pentru ca as vrea sa merg punct ochit punct lovit sa nu bat magazine in cautare de solutii. Sa merg cu lectia invatata. Si eu gandeam ca o gonflabila este mai comoda la somn decat izoprenul clasic (am 3 izoprene clasice care stranse sunt cat China). Daca gasesc o saltea ca cea pe care ai prezentat-o tu mai sus la pret decent (chiar si SH) cred ca ar fi idee buna.

@Guzi, tu tot dintr-asta ai? Sau este una clasica ca cea a lui Florio?

1. tu cat vrei sa investesti pt acest accesoriu ? Eu cred ca am bagat vre-o 300, dar stiu ca era si la 200 (alte dimensiuni)
2. in locul tau nu m-as duce neaparat "la sigur", acest tip de saltea se gaseste si la decathlon si la magazine specializate gen surmont sau himalaya, macar faci un tur doar nu-ti iei in fiecare zi saltea...sunt unele cu sac de dormit incorporat (cred ca are Lfy daca nu gresesc)
3. despre dimensiuni: e comparabila cu izoprenul la aceleasi dimensiuni dar e in schimb mai grea (intre 1 si 2 kg), daca nu o cari in spate nu vad un impediment in asta. Tot ca observatie, daca izoprenul obisnuit are latime 50 cm eu am luat salteaua de 65 cm pt ca ramaneam mereu fara "material" sub mine....
succes...:D
 
Multam @Florio.
@Zaad - gasisem 2 saltele autogonflabile cu 2 mil lei (ambele) dar pana m-am hotarat ce vreau le-a vandut :). Acu' eu am 3 izoprene ,,ordinare,, dar mi se pare ca ocupa prea mult loc toate 3 stranse sul (pardon) :). De aceea gandeam la ceva ce poate fi strans intr-un pachet cat mai mic. Conteaza si greutatatea ,,pachetului,, dar nu prea mult (sunt diferente mici de greutate intre ele - saltele). Ce ma intereseaza este sa ocupe cat mai putin loc in/pe caiac. Si nici sa coste milioane milioane. Sa vad cat de mare este una gonflabila de 2 pers (cineva spunea ca mai degraba iau 2 de 1 pers decat o saltea de 2 - dar nu prea am priceput bine de ce - daca a doua persoana e nevasta-mea :) ). Ma tot framant cum sa facem sa il bagam si pe cel mic in ,,propozitie,,. De aia ma framanta treaba cu salteaua. Pana la urma cred ca masor suprafata cortului (fundul lui) si iau o saltea sa incapa fest in el. :)
Bogdane (@BogdanBuciu n.r.) :) in ce o sa doarma Maria? Ai un sac pentru ea? Recomanzi ceva?
 
daca a doua persoana este "draga" atunci nu trebuie sa cumperi 2 saltele de 1 persoana...singurul dezavantaj al saltelei de 2 persoane este pachetul mai mare, adica 2 mai mici pot fi repartizate mai frumos in barca, dar cred ca si una de 2(2) pers are loc la tine in barca;)
mai ales daca vrei sa aduci copil cu tine nu se afunda intre ceel 2 saltele (banuiesc ca o sa doarma cu voi) in cazul in care nu gasesti sac de dormit pt copii eu zic sa cumperi unul normal marimea cea mai mica si se va juca de-a cortul in el :D
 
stavridule, maria s-ar putea sa doarma in patul ei de la bunicu ei, ca se pare ca sotia nu prea mai agreaza sa lase fata la TID. Daca totusi merg cu ea as fi dormit pe o saltea gonflabila dubla si fiecare cu sacul lui de dormit. Poate dimineata sa o iau la mine in sac ca e putin mai frig.
 
Multam @Florio.
@Zaad - gasisem 2 saltele autogonflabile cu 2 mil lei (ambele) dar pana m-am hotarat ce vreau le-a vandut :). Acu' eu am 3 izoprene ,,ordinare,, dar mi se pare ca ocupa prea mult loc toate 3 stranse sul (pardon) :). De aceea gandeam la ceva ce poate fi strans intr-un pachet cat mai mic. Conteaza si greutatatea ,,pachetului,, dar nu prea mult (sunt diferente mici de greutate intre ele - saltele). Ce ma intereseaza este sa ocupe cat mai putin loc in/pe caiac. Si nici sa coste milioane milioane. Sa vad cat de mare este una gonflabila de 2 pers (cineva spunea ca mai degraba iau 2 de 1 pers decat o saltea de 2 - dar nu prea am priceput bine de ce - daca a doua persoana e nevasta-mea :) ). Ma tot framant cum sa facem sa il bagam si pe cel mic in ,,propozitie,,. De aia ma framanta treaba cu salteaua. Pana la urma cred ca masor suprafata cortului (fundul lui) si iau o saltea sa incapa fest in el. :)
Bogdane (@BogdanBuciu n.r.) :) in ce o sa doarma Maria? Ai un sac pentru ea? Recomanzi ceva?

Normal, daca ai copil, sotie, e bine sa cumperi o saltea dubla !
Eu am spus cazul meu la TID : fiecare cu salteaua lui , pe mijlocul cortului ramanea un culoar de iesit/intrat. Combinatia era fericita, martor e Bogdan care a stat intr-o seara cu noi la un vin de Chenet :) .
Iti dai seama cum am fi dormit noi pe o singura saltea? Pai daca se rasucea Gabi in somn, dintr-o convulsie ma arunca de pe saltea :D :D
 

Back
Sus