Turneul International Dunarea - TID 2011

Pregatiri pentru TID 2011 :). Intrebari la inceput de drum. In ideea ca voi participa cu nevasta si copilul de 3 ani. Daca aveti si alte sugestii, multumim.
1. Doresc sa cumpar un binoclu prin care sa vad pelicanul ,,langa caiac,, :). Ceva ce poate fi dat si pe mana unui copil de 3 ani.
2. Cort - gandesc la un Quechua http://www.youtube.com/watch?v=JUW3vs41K0k
3. Chestii impotriva tantarilor. Creme, sprayuri, alifii. Pentru adulti (nu pentru toate caracterele :) ) merge si o vitamina B6 inghitita cu 1 ora inainte de atacul tantzarilor. Pentru cei cu ,,greutate,, - 2 pastile.
4. Lanterna de pus pe cap de preferat - recomandari calitate/pret daca se poate.
5. nu stiu deocamdata :) dar revin...

Daca aveti sfaturi din experienta proprie ar fi minunat.

Multumiri!
 
Pregatiri pentru TID 2011 :). Intrebari la inceput de drum. In ideea ca voi participa cu nevasta si copilul de 3 ani. Daca aveti si alte sugestii, multumim.
1. Doresc sa cumpar un binoclu prin care sa vad pelicanul ,,langa caiac,, :). Ceva ce poate fi dat si pe mana unui copil de 3 ani.
2. Cort - gandesc la un Quechua http://www.youtube.com/watch?v=JUW3vs41K0k
3. Chestii impotriva tantarilor. Creme, sprayuri, alifii. Pentru adulti (nu pentru toate caracterele :) ) merge si o vitamina B6 inghitita cu 1 ora inainte de atacul tantzarilor. Pentru cei cu ,,greutate,, - 2 pastile.
4. Lanterna de pus pe cap de preferat - recomandari calitate/pret daca se poate.
5. nu stiu deocamdata :) dar revin...

Daca aveti sfaturi din experienta proprie ar fi minunat.

Multumiri!

Poate ca pentru aceste discutii ar trebui initiat un topic nou(pentru utilizatorii acestui forum), special pentru editia din TID 2011. N-am de gand sa initiez eu aceasta tema, pentru ca am facut-o in 2009 si a fost o experienta sublima si de neuitat. Invit cu drag, pe altcineva sa faca un asemenea demers ! (Sa nu uitam totusi ca , "TID-Romania" are si un blog special creat, de cei ce se implica efectiv in organizare)
Si acum sa incep sa-mi dau cu parerea, la nelamuririle Stavridului :) :

1. Un binoclu e un binoclu ! Se pot intocmi clasificari dupa multe criterii, dar n-am auzit ca sunt binocluri pentru adulti , sau binocluri (serioase) pentru copii !
Eu personal am din 1989 un binoclu rusesc 8x30 , pe care am dat, atunci, o gramada de bani ! L-am folosit mai mult in drumetiile mele montane, inainte de a deveni pasionat de caiac pe ape !
Deci daca va fi un binoclu "adevarat", nu cred ca n-ai sa iti lasi si copilul tau, sa se uite prin el . Bineinteles cu cordeluta pusa dupa gat. In rest e vorba doar de caracteristicile binoclului si la ce vrei sa-l folosesti mai mult. Daca ai sa folosesti pe mediu terestru, poti sa cumperi un binoclu mai puternic ( pentru ca singura miscare,poate, e doar tremuratul specific al mainilor), dar daca sa-l vrei utilizezi pe apa, atunci e nevoie de un binoclu marin, cu obiectivele mari. cum ar fi un 7x40 un 7x50.
Deci prima cifra e raportul de apropiere, iar a doua ,( sper sa nu ma insel si rog sa fiu corectat daca gresesc), da si unghiul de cuprindere al campului vizual, si confera si lumiozitate imaginii. Deci cu cat va fi mai puternica, prima cifra s-ar putea sa nu vezi clar din cauza miscarii (exemplu:"scrisul" unei firme aflate la mare indepartare, sau alte detalii de finete), asa ca nu te lacomi la un binoclu foarte puternic. Batranul meu "8x30", nu m-a facut niciodata sa simt nevoia sa il schimb pe un altul.Dar daca as iesi cu el pe apa agitata , va fi un binoclu inadecvat. mai mult din cauza valorii mici, din a doua cifra !
Cat despre admiratul pelicanilor, de regula, asta o poti face cand mergi pe lacuri.Si atunci sa fie caiace putine si sa se apropie foarte lent de ei. Eu am reusit sa ma apropii cam pana la 30 metri, nu mai putin;iar la TId i-am vazut doar cand zboara. In rest sunt doar exceptii de la regula.
2. Pana de curand, nu prea am avut probleme din cauza tzantzarilor, implicit n-am folosit nimic, niciodata.
In 2010 am dat bani pentru prima data in viata mea, pe o solutie in acest scop si am fost multumit de protectia ei. E vorba de solutia Sano, care am cumparat-o de la magazinele cu articole de pescuit. Eu am luat cu pulverizare. Am inteles ca este si din aia cu bila (stick).
3. Lanterna frontala... daca este din aia cu o singura functie, sa nu fie puternica. Pentru ca ii vei orbi pe colegi , cand vor sta seara grupati si vei dori sa fii si tu cu ei acolo .Daca e cu mai multe functii, te-ai scos, facand "lampa mai mica" .Iar pretul uneia cred ca o fi vreo 25 lei, depinde de nr de leduri, firma poate. Te lamuresc vanzatorii de la echipament sportiv sau articole de pescuit.
 
Ultima editare:
In 2010 am dat bani pentru prima data in viata mea, pe o solutie in acest scop si am fost multumit de protectia ei. E vorba de solutia Sano, care am cumparat-o de la magazinele cu articole de pescuit. Eu am luat cu pulverizare. Am inteles ca este si din aia cu bila (stick).
Prin amabilitatea maestrului Guzi am folost-o şi eu si kinderul la Calarasi. E de nota 10 (zece)!!!
 
1.
In nici un caz cort instant. Daca se rupa un bat din ala iti cade sandramaua in cap, ca e sub tensiune. In plus impachetat e cat o roata de car, ala de 3 pers. devine un disc cu diamtrul de 75cm iar cel de 3 cu veranda disc de 85cm. N-ai unde sa-l pui in caiac. Daca vrei cort ok este T 4.1, tot Quechua de la Decathlon. http://www.decathlon.ro/RO/t4-1-147363021/#
Cortul e cinstit de felul lui, larg cat un pat baban, cu veranda foarte mare sa poti gati in ploaie, pune echipamentul, etc. Are un prieten si e multumit de el (experienta un sezon de toamna, nu stim cum se comporta in timp nu dau garantie pe ce am spus, nu pot fi tras la raspundere). Ai grija la nume, ca este si T 4.2 doar ca in ala nevasta doarme vis-a-vis ca e luxos, cort duplex cu doua camere si hol central. Eu trebuie sa imi iau si eu cort si o sa ma duc la magazin sa il montez acolo si sa stau in el sa vad cum ma simt (eu vreau T2 Ultralight ca n-am familie), te sfatuiesc sa faci la fel.
3.
Lanterna frontala ia una care are posibilitatea reglarii unghiului pe verticala a lanternei. E mult mai comoda la folosit si nu mai orbesti colegii. uite un model din gama de pret medie, ce alegi e treaba ta: http://www.mormota.ro/index.php?tart=101&alm=4&produs=1526&cont=tlizzard sunt si mai ieftine si mai scumpe, dupa buzunar. Daca vrei sa fi clasic am vazut ceva copie chinezeasca dupa petromax (sunt si originale) sau o Coleman Northstar si cu un litru de petrol dai lumina la tot campingul toata noaptea. Eu am lanterna de-aia cu manivela si lampas comunist original cu fitil.
 
Pentru Maestrul Guzi.
Din ce stiu, a doua cifra reprezinta diametrul lentilelor frontale ale binoclului. Este de preferat, in functie de buzunar, un diametru cat mai mare. Asta sigura o mai buna luminozitate si o incetosare mai mica a imaginilor vazute prin binoclu, la acelasi raport de marire.
 
cu siflee, timona, padele şi clopot pe panoplie .......... ăăăăăăăă.......... maniac?:confused:

Si vrei sa spui ca atunci cand te-ai prezentat umil cu jalba-n bat, pentru admiterea la Academia Militara de Marina de la Constanta, te acceptau aia daca erai maniac , dupa cum spui ?
Si vrei sa spui ca daca , intre timp observau , la tine tulburari de comportament pe fond psihic dus catre extrem in materie de barcutze, mai absolveai respectiva institutie de invatamant superior ?
Si mai vrei sa spui ca ... "bla-bla-bla" ... ?
Mai bine povesteste-ne despre atmosfera din careul marinarilor, cand echipajul se hranea pe Bricul Mircea si ce ar fi presupus aprovizionarea cu merinde, cat si numarul de bucatari care se ocupau cu preparararea hranei...
- Ai facut si tu parte dintre ei ?

(U)P.S. as vrea sa folosesc si eu in cazul tau, termenul "maestru" in fata numelui, dar din teama ca nu cunosc etimologia lui, mi-i frica sa nu jignesc :noroc:
Pai sa vedem dupa data de 15, daca ai "nesansa" sa fii votat barcaholicul anului, iar eu in calitate de "maestru" (dupa cum imi spui) o sa ma simt ca un caporal pe langa un cogeamitea, Amiralul !
 
Ultima editare:
Poate ca pentru aceste discutii ar trebui initiat un topic nou(pentru utilizatorii acestui forum), special pentru editia din TID 2011. N-am de gand sa initiez eu aceasta tema, pentru ca am facut-o in 2009 si a fost o experienta sublima si de neuitat. Invit cu drag, pe altcineva sa faca un asemenea demers ! (Sa nu uitam totusi ca , "TID-Romania" are si un blog special creat, de cei ce se implica efectiv in organizare)
Si acum sa incep sa-mi dau cu parerea, la nelamuririle Stavridului :) :

1. Un binoclu e un binoclu ! Se pot intocmi clasificari dupa multe criterii, dar n-am auzit ca sunt binocluri pentru adulti , sau binocluri (serioase) pentru copii !
Eu personal am din 1989 un binoclu rusesc 8x30 , pe care am dat, atunci, o gramada de bani ! L-am folosit mai mult in drumetiile mele montane, inainte de a deveni pasionat de caiac pe ape !
Deci daca va fi un binoclu "adevarat", nu cred ca n-ai sa iti lasi si copilul tau, sa se uite prin el . Bineinteles cu cordeluta pusa dupa gat. In rest e vorba doar de caracteristicile binoclului si la ce vrei sa-l folosesti mai mult. Daca ai sa folosesti pe mediu terestru, poti sa cumperi un binoclu mai puternic ( pentru ca singura miscare,poate, e doar tremuratul specific al mainilor), dar daca sa-l vrei utilizezi pe apa, atunci e nevoie de un binoclu marin, cu obiectivele mari. cum ar fi un 7x40 un 7x50.
Deci prima cifra e raportul de apropiere, iar a doua ,( sper sa nu ma insel si rog sa fiu corectat daca gresesc), da si unghiul de cuprindere al campului vizual, si confera si lumiozitate imaginii. Deci cu cat va fi mai puternica, prima cifra s-ar putea sa nu vezi clar din cauza miscarii (exemplu:"scrisul" unei firme aflate la mare indepartare, sau alte detalii de finete), asa ca nu te lacomi la un binoclu foarte puternic. Batranul meu "8x30", nu m-a facut niciodata sa simt nevoia sa il schimb pe un altul.Dar daca as iesi cu el pe apa agitata , va fi un binoclu inadecvat. mai mult din cauza valorii mici, din a doua cifra !
Cat despre admiratul pelicanilor, de regula, asta o poti face cand mergi pe lacuri.Si atunci sa fie caiace putine si sa se apropie foarte lent de ei. Eu am reusit sa ma apropii cam pana la 30 metri, nu mai putin;iar la TId i-am vazut doar cand zboara. In rest sunt doar exceptii de la regula.
2. Pana de curand, nu prea am avut probleme din cauza tzantzarilor, implicit n-am folosit nimic, niciodata.
In 2010 am dat bani pentru prima data in viata mea, pe o solutie in acest scop si am fost multumit de protectia ei. E vorba de solutia Sano, care am cumparat-o de la magazinele cu articole de pescuit. Eu am luat cu pulverizare. Am inteles ca este si din aia cu bila (stick).
3. Lanterna frontala... daca este din aia cu o singura functie, sa nu fie puternica. Pentru ca ii vei orbi pe colegi , cand vor sta seara grupati si vei dori sa fii si tu cu ei acolo .Daca e cu mai multe functii, te-ai scos, facand "lampa mai mica" .Iar pretul uneia cred ca o fi vreo 25 lei, depinde de nr de leduri, firma poate. Te lamuresc vanzatorii de la echipament sportiv sau articole de pescuit.

As fi deschis eu ceva de genul TID 2011 si as fi postat acolo, dar nu cred ca sunt in masura sa o fac. Daca intre timp se deschide si se considera utile discutiile acestea, poate le muta cineva.
1. Binoclu am vazut ceva la Decathlon mic si cauciucat. Nu stiu, comparativ cu altele apropiate ca marime si material, cum este el, dar eu doresc sa cumpar unul mai mult pentru cel mic sa ii ,,ocup,, timpul intre popasuri (are 3 ani la anul). Sa stea cu el la ochi sa sa se uite de jur imprejur. Ca o fi un pelican, ca o fi o ,,cocostarc,, un coleg in caiac, etc - nu conteaza, important este jocul, privitul, observatul. As lua ceva usor, rezistent la apa, care sa apropie totusi ceva-ul ala la care privesti.
2. Crema de tantari arata ca http://produse-sano.eu/solutie-impotriva-tantarilor-sano-pump-p-672.html ?
3. Lanterna frontala ma gandeam la una pe care sa pot sa o folosesc prin cort, pe langa el (sa am mainile libere), sa reziste la apa (ploaie, Dunare, etc). Nimic pretentios - doar ceva fiabil. Cumpar niste acumulatori, iau si de rezerva, restul este poezie :).

un binoclu cu raport bun calitate pretz... ( parerea mea!)...eu am dat 100 ron in primavara trecuta...

http://www.shop-bucuresti.ro/Instru...exie/id-13ae52776266416b5c41172a2e36054b.html

@rexsailor - cam ce greutate are? Multumesc pentru recomandare!

1.
In nici un caz cort instant. Daca se rupa un bat din ala iti cade sandramaua in cap, ca e sub tensiune. In plus impachetat e cat o roata de car, ala de 3 pers. devine un disc cu diamtrul de 75cm iar cel de 3 cu veranda disc de 85cm. N-ai unde sa-l pui in caiac. Daca vrei cort ok este T 4.1, tot Quechua de la Decathlon. http://www.decathlon.ro/RO/t4-1-147363021/#
Cortul e cinstit de felul lui, larg cat un pat baban, cu veranda foarte mare sa poti gati in ploaie, pune echipamentul, etc. Are un prieten si e multumit de el (experienta un sezon de toamna, nu stim cum se comporta in timp nu dau garantie pe ce am spus, nu pot fi tras la raspundere). Ai grija la nume, ca este si T 4.2 doar ca in ala nevasta doarme vis-a-vis ca e luxos, cort duplex cu doua camere si hol central. Eu trebuie sa imi iau si eu cort si o sa ma duc la magazin sa il montez acolo si sa stau in el sa vad cum ma simt (eu vreau T2 Ultralight ca n-am familie), te sfatuiesc sa faci la fel.
3.
Lanterna frontala ia una care are posibilitatea reglarii unghiului pe verticala a lanternei. E mult mai comoda la folosit si nu mai orbesti colegii. uite un model din gama de pret medie, ce alegi e treaba ta: http://www.mormota.ro/index.php?tart=101&alm=4&produs=1526&cont=tlizzard sunt si mai ieftine si mai scumpe, dupa buzunar. Daca vrei sa fi clasic am vazut ceva copie chinezeasca dupa petromax (sunt si originale) sau o Coleman Northstar si cu un litru de petrol dai lumina la tot campingul toata noaptea. Eu am lanterna de-aia cu manivela si lampas comunist original cu fitil.

@Rumpi, cort ma gandeam ca daca ploua torential (sau nu) si doresc sa il fac repede, acela care sare singur si se monteaza :) este cel mai potrivit. Ai dreptate insa in privinta dimensiunii. Am fost la Decathlon si am vazut ca este destul de mare impachetat. O sa ma uit si dupa unul ca cel recomandat de tine (T4.1 parca?).
Pentru gatit, ce ati folosit si este ok?
 
T 4.1 are avantajul de ca se monteaza intai tenda si abia pe urma cortul interior. Cand ploua cortul interior ramane uscat si la montaj, nu ca la corturile necivilizate pe care daca le montezi in ploaie pe urma scoti apa din cort. In schimb cortul e greu are 10 kg, da asta e pretul platit pentru un cort mare si ieftin. Ala automontabil e bun pentru aia care fac drumetii cu masina. Intra compact peste roata de rezerva.
Pentru gatit la toata familia cred ca nu iti ramane decat aragazul de camping. Aici modelele merg de la alea mici de tot si ieftine (cartus de 200gr) la alea mici de tot si scumpe, precum si alea mari (butelie 2kg) si ieftine (mai grele) si la alea mari si scumpe (dar usoare). Modelele sunt ori cu arzator pe cartus sau butelie (unele cu valva insurubabile, altele simple cu perforare) ori cu arzator separat si furtun. Mai sunt arzatoare pe alcool, petrol, benzina, motorina. Sunt si cu capabilitati multifuel. Pana la urma depinde de cat vrei sa gatesti. Pentru o cafea, o supa la plic si pireu instant ajunge un arzator pe alcool din doua funduri de doze de bere. Pentru cartofi prajiti, tocana si alte chestii trebe o soba mai serioasa. Depinde si cu ce esti obisnuit, eu n-am pus in viata mea mana pe butelie, altii nici nu viseaza sa cumpere altceva. Marci cu staif sunt Tangria, MSR, Coleman, Primus, or mai fi si altele ca nu le stiu pe toate.
 
or mai fi si altele ca nu le stiu pe toate.


Sa imi fie cu iertare dar eu inca nu am citit un post de-al tau care sa nu ma faca sa-mi vina sa ma las de meserie.

(mergi la kaiacul din polistiren si zi pe larg cum e cu diedrul chilei, cum se calculeaza deplasamentul, si alte lucruri ca sportistii nu stie carte, ei face legea)
 
T 4.1 are avantajul de ca se monteaza intai tenda si abia pe urma cortul interior. Cand ploua cortul interior ramane uscat si la montaj, nu ca la corturile necivilizate pe care daca le montezi in ploaie pe urma scoti apa din cort. In schimb cortul e greu are 10 kg, da asta e pretul platit pentru un cort mare si ieftin. Ala automontabil e bun pentru aia care fac drumetii cu masina. Intra compact peste roata de rezerva.
Pentru gatit la toata familia cred ca nu iti ramane decat aragazul de camping. Aici modelele merg de la alea mici de tot si ieftine (cartus de 200gr) la alea mici de tot si scumpe, precum si alea mari (butelie 2kg) si ieftine (mai grele) si la alea mari si scumpe (dar usoare). Modelele sunt ori cu arzator pe cartus sau butelie (unele cu valva insurubabile, altele simple cu perforare) ori cu arzator separat si furtun. Mai sunt arzatoare pe alcool, petrol, benzina, motorina. Sunt si cu capabilitati multifuel. Pana la urma depinde de cat vrei sa gatesti. Pentru o cafea, o supa la plic si pireu instant ajunge un arzator pe alcool din doua funduri de doze de bere. Pentru cartofi prajiti, tocana si alte chestii trebe o soba mai serioasa. Depinde si cu ce esti obisnuit, eu n-am pus in viata mea mana pe butelie, altii nici nu viseaza sa cumpere altceva. Marci cu staif sunt Tangria, MSR, Coleman, Primus, or mai fi si altele ca nu le stiu pe toate.

Pentru o supa la plic si pentru o cafea gandeam si eu. Ca merg cu caiacul totusi nu cu rulota :).
 
pentru supa la plic parerea mea e ca arzatorul de alcool tip cutie pepsi este cel mai indicat. google arunca mii de rezultate la pepsi can stove, aici doua linkuri cu niste cutii:
http://zenstoves.net/Stoves.htm
http://www.jureystudio.com/pennystove/

@bogdanbuciu
lasa ca in schimb eu cand dau cu padela fac febra musculara la muschi pe care nu stiam ca ii am, si am o eficienta teribila la padelat asa ca atunci cand ies in tandem iau o singura padela (ailalta e defecta draga) sa ma pot odihni. la ce ma ajuta pe mine sa stiu ce diedru are chila nu stiu. atata doar ca asta e hobby-ul meu, acumularea de informatie
 
Mai merge cineva anul acesta la TID cu copilul? In afara de @bogdanbuciu. Bogdane, tu mergi cu fetita, cu fetita si cu doamna? :)
 
eu merg doar cu fetita mare (Maria), cred ca nu trec doua zile sa nu ma gandesc la cum o sa procedam la diferitele situatii cu care am luat contact anul asta, de abia astept.
Dar treaba e complicata si prezinta urmatoarele umflaturi:
- dupa discutii cu Guzi, Ayk, impaiatu etc., dupa ce am vazut pozele celorlalti participanti la TID mi-am dat seama ca eu am pierdut o anumita parte a TID-ului(partea de distractie, imprietenire etc.)
- desi vaslesc de 18 ani cu placere dar si cu acumulare de experienta, nu pot sa ma simt bine daca merg atat de incet ca sa pot sta de vorba, prefer sa stau de vorba pe mal, sau sa merg in paralele cu barci de viteza apropiata(anul asta Florio si Hetrucg ar fi fost partenerii ideali, dar nu stiam daca e accidentala viteza lor :D)

Nu sunt decat doua umflaturi, dar tre sa ma decid.
 
@ Bogdan
Pana la urma ca sa inteleg bine, sunt doua situatii:
1. mergi pe repede inainte si stam la taclale in tabara (cum am facut anul asta);
2. O lasi mai piano, si socializezi cu lumea pe traseu, ajungand in tabara gata conversat.

Pai vad vicii de procedura in ambele cazuri :)
1. N-ai sa mai poti merge asa repede, avand-o pe Maria, si se tulbura punctul ce tine de viteza.
2. Daca vrei sa mergi mai usurel in tempo-ul conversatiilor lacustre, s-ar putea sa nu te tina fundul :) Imi amintesc despre asta ca despre singura, adevarata incercare la TID. Amorteala posteriorului !
 
Legi de tine 2-3 caiace si dai tot ce poti :) Ai si parteneri de discutii si te tii si in forma :)
 

Back
Sus