certificate conducatori ambarcatiuni

sunt nou pe forum si vin cu o intrebare (de fapt mai multe) catre veterani: cat de recunsocute/interschimbabile sunt certificatele de conducatori agrement vele?

Daca fac o scoala RYA, in Grecia de exemplu, cu certificare Coastal Skipper, pot sa navighez si in RO? Citind cateva topicuri pe forum, inteleg ca in RO este mai dificil si mai nereglementata (abuzuri?) procedura de obtinere a unui carnet B si o scoala in strainatate pare o solutie mai buna. Sau este macar recunoscut in celelalte tari cu tarm in Mediterana?

cu multumiri anticipate.
 
Intru-cat am proaspata aceasta experienta (am luat B-ul in Decembrie) pot sa-ti spun ca personal nu consider nici "dificil' nici "mai nereglementata" aceasta procedura.
Intreaba-i pe oricare din cei care organizeaza astfel de cursuri si o sa fie bucurosi sa te indrume.
Si dupa aia o sa vezi ca toate acele informatii le gasesti si pe acest forum. Totul e sa citesti.
Scoala RYA nu e recunoscuta in Romania, deci nu o poti folosi ca atare pentru a te inscrie la examen ANR.
Cu brevetul RYA lucrurile sunt mai nuantate, dar poate ne spune Robert mai multe fara sa dea in reclama.
Parerea pe care mi-am format-o dupa ce am citit mai multe de prin forum este ca, legal, daca esti cetatean roman, pe ambarcatiune sub pavilion Romanesc, ai nevoie de acte emise de autoritatile romanesti.
S-ar putea ca problema asta sa o ai doar in Romania, dar sa poti fi perfect legal in fata unui tribunal din Franta, conducand o ambarcatiune sub pavilion italian, cu un brevet englezesc ( RYA ) emis in Grecia (desi nu cred).
Pe de alta parte, in fata companiilor de charter de oriunde un brevet RYA are mai multa greutate decat ICC-ul nostru, dar si asta depinde de ce istoric au, ce barci au si cat de tare vor sa le inchirieze.
Personal cred mai tare in sistemul de invatamant englezesc decat in cel romanesc, deci daca vrei sa inveti ceva, probabil ca RYA este raspunsul tau.
Daca vrei sa fii legal acoperit ICC-ul rezolva problema.
Daca ai suficient timp, bani si rabdare le faci pe amandoua.
Ca o paralela stiu destui care au facut facultatea in Romania si MBA-ul in Anglia, desi nu este recunoscut ca atare de Ministerul Invatamantului. (Who cares?)
 
La RYA nu conteaza unde faci scoala, certificatul ti-l elibereaza RYA, locatia e cvasi-neesentiala. De recunoscut e recunoscut in toate tarile civilizate care au mai mult de 5 marine pe tarm.

Procedura pentru examenul B nu e nereglementata si nici dificila (ma refer la procedura, examenul poate fi dificil). Daca mergi la o scoala si spui ca vrei sa obtii certificatul ICC - Clasa B vei primi materiale, vei fi programat la examene, etc. Asa, vorbind doar virtual, e mai greu ...
 
... De recunoscut e recunoscut in toate tarile civilizate care au mai mult de 5 marine pe tarm. ...

Acum m-am prins si eu, la noi mai trebe doar oleaca de civilizatie si cateva marine, ca sa le facem englezilor onoarea de a recunoaste RYA, hai ca nu-i greu! :banana:
 
sint curios daca cineva de pe forum a inregistrat sau cunoaste o persoana care a inregistrat o ambarcatiune construita in regie proprie (indiferent daca planurile au fost concepute sau cumparate). stie cineva de o asemenea ambarcatiune care a iesit din apele teritoriale?
 

Back
Sus