Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Topic: Barca gonflabila cu vela

Tocmai din cauza lipsei de rigiditatea as fi vrut sa fac aceasta modificare . Poate ca nu marirea vitezei ci macar captarea vanturilor slabe .

Quote Originally Posted by mihaif99 View Post
    Un Intex Seahawk II sau Mariner 400 ar merge brici, pt ca sunt mult mai rigide, iar Mariner-ul are si chila gonflabila.
    Viteza barcii actuale nu prea ai cum sa o cresti.

Succes!

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Am inteles ca asta urmaresti, dar barca actuala din pvc neramforsat nu va fi rigida in veci.
    Daca ai posibilitatea cumpara-ti un intex Mariner 400 care are podea (era unul de vanzare pe aici acum vreo doua luni)
    Sau macar un Intex seahawk II si adauga podeaua in el.

Edit - Rectific. Barca actuala din PVC neramforsat poate fi "rigidizata" cu o structura suplimentara.
    Uite o idee traznet. Am vazut anul trecut un om care avea o barca ca a ta si a rigidizat-o cu o structura de lemn PE DINAFARA barcii. Adica barca era asezata pe aceasta ca pe... cum sa ii zic? Cred ca "sanie" ar fi cuvantul potrivit. Barca statea pe "sania" asta de lemn lunga cat barca si era prinsa pe ea. Barcuta se misca decent cu un motor de 2 CP. Tipul statea in picioare!! Oricum solutia e un pic complicata si cred ca per total, un Sehawk II ar fi iesit mai ieftin, iar un Mariner 400 ar fi fosr mai "performant" din toate punctele de vedere. Nu am poze din pacate, dar cred ca e o idee buna care ar ajuta si la montarea accesoriilor hidordinamice necesare - derivor, etc.
    Acuma daca ai plasa un INTEX seahawk II (doi roman) pe o astfel de structura ar fi si mai interesant

In rest esti pe drumul cel bun. De microbul asta nu se scapa.
    Last edited by mihaif99; 25 May 2012 at 04:31 PM.

Merci pentru pareri si sfaturi . Tocmai asta voiam sa vad daca se merita sa fc o podina din tego si daca asta ar aduce un avantaj . Ea deja este ranforsata in partea din fata prin sistemul de prindere a velaturii dar totusi are tendinta la vant puternic sa se torsioneze ( partea din fata se apleaca dupa catarg in timp ce fundul unde sunt eu ramane pe loc . Acesta tendinta as fi vrut s-o elimin. Probabil ca daca as intari fiecare latura ar fi si mai rigida dar prea o bag in sicriu : ))) . Evident ca saltul la alt timp de barca este pasul urmator dar deocamdata vreau sa-mi fac mana pe ceea ce am si sa experimentez valaturi cat mai complexe .

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

Ai retinut ca structura era PE DINAFARA BARCII ? Un fel de "sanie".

da . am inteles "poza"

6.  

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Barca gonflabila cu vela
    de romel īn topicul Barca mea
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 30 May 2013, 08:26 PM
  2. Intarire barca gonflabila
    de dex īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 20 Jul 2010, 06:37 PM