Barca gonflabila cu vela

Dintr-o barca Intex Seahawk3 de 2.9m si 4 locuri am realizat un mic velier. Din tego am decupat doua aripioare (leeboards) care mentin directia la viraje si care ajuta la stabilitate in cazul aparitiei momentului de rasturnare , cate una pe fiecare parte a barcii .Acestea vin fixate la cepetele unui profil de lemn de 80x40 care este fixat transversal de suporturile de vasle ale barcii .
Perpendicular pe acesta un alt profil de 80x40 , longitudinal sustine suportul de catarg facut dintr-o teava cu talpa , egala cu diametrul interior al catargului.
Catargul este modular , din trei bucuati , din duraluminiu. Vela este din polyester de 55 sf ( square feets ) adica 5,1 mp cu sistem de rotire in jurul catargului.
In partea dinspre pupa a barcii(partea din spate) inca un profil de lemn fixat in celelalte suporturi de vasle asigura fixarea carmei/carmelor cum era in modelul initial. Am constatat in practica ca forta acestora este mica , datorita suprafetei mici de contact cu apa , comparativ cu momentul general de vela , asa ca , am inlocuit act sistem cu o carma clasica fixate pe un suport special facut pentru ea.
Ulterior am facut carma traditionala din doua parti mobile fixata pe suportul care poate fi folosit si ca suport pentru motor :


corfu2010 018.jpg


Mai multe poze si detalii de executia la adresa :http://mugurelrosu.blogspot.com/2011/01/barca-pneumatica-cu-vela.html
 
ooo, sa-ti traiasca romel. Foarte frumoasa curbura velei in poza asta, spune-ne si celor care inca nu prea am incercat senzatia daca te multumeste si genul asta de velier improvizat.
 
Si ?
Cum functioneaza?
Vad ca ai asezat-o pe apa, are eficienta vela de 5mp la gonflabila ? :)
Ai avut niste planuri, sau ai calculat singur punctul de prindere al catargului, centrul velic, centrii de deriva ? Imi inchipui ca nu poti strange prea mult vantul, e manevrabila ?
Inaltimea catargului n-ar pune mari probleme la stabilitatea de forma a broscutei gonflabile, care e destul de asezata pe apa.
 
Multumesc de urare . Sincer sunt un impatimit al "mesterelii " , daca urmariti pagina mea o sa vedeti tot felul de lucruri facute de mana mea. Initial nu aveam nicio cunostiinta in "yachting" insa citind si apoi experimentand acum e o placere . Am inceput sa merg si pe un brat la Dunarii cu ea si e captivant sportul asta . In toamna nu era wk sa nu ies cu ea la "apa" . Deja am o sumedenie de imbunatatiri de adus ( al sistem de prindere a carmei pe suport , suporturile din profil de Al , experimentarea diferitelor pozitii ale catargului ) si sper ca odata cu primavara sa le pun in practica. Cat despre impresii tehnice - e destul de stabila , timpul de asamblare complet este de 25 min , e portabila deci o pot lua oriunde cu mine . O sa incerc sa-i fac o punte din tego mai subtire sa vedem daca e vreo imbunatatire a stabilitatii. Sa vedem ce sistem de prindere adopt avand in vedere ca trebuie sa o fac din doua parti. In rest e o metoda placuta de initiere in veliere o recomand celor impatimiti in plimbarea pe apa ( nu si la pescuit )
 
Florio , am vazut multe modele pe net , pozitia actuala a catargului am stabilit-o prin comparatie cu alte modele de aceeasi anvergura. Am gasit insa recent catargul pus chiar in prova , o sa experimentez si asta. Panza e suficienta pentru vanturi chiar mici , reusesc sa vin la mal spre seara cand vantul se potoleste in contra-vant . Am insa mereu si vaslele la mine . In rest e foarte manevrabila , poti dansa cu ea ( cand aveam carma escamotabila faceam lucrul asta ) :))))) . AM fost oarecum fortuit de pozitia de prindere a barei transversale in suportii de rame , probabil leebordurile merg puse mai spre mijloc .
 
Florio , am vazut multe modele pe net , pozitia actuala a catargului am stabilit-o prin comparatie cu alte modele de aceeasi anvergura. Am gasit insa recent catargul pus chiar in prova , o sa experimentez si asta. Panza e suficienta pentru vanturi chiar mici , reusesc sa vin la mal spre seara cand vantul se potoleste in contra-vant . Am insa mereu si vaslele la mine . In rest e foarte manevrabila , poti dansa cu ea ( cand aveam carma escamotabila faceam lucrul asta ) :))))) . AM fost oarecum fortuit de pozitia de prindere a barei transversale in suportii de rame , probabil leebordurile merg puse mai spre mijloc .

Ei, poate am fost eu prea pretentios. :)
Intrebarea e, cu gonflabila asa modificata, poti face volte, poti inainta si in alte directii decat impune vantul ? E manevrabila intr-o oarecare proportie?
Acelasi tip de vela o are catamaranul lui Lipan, insa e cu totul altceva. Are directie, stabilitate nu mai vorbesc, e o jucarie sportiva si mult mai dedicata .
 
Desigur , merg si contra vantului cum spuneam si mai sus. Atat timp cat panza are vant pot tine chiar directii drepte , cand acesta scade ca intensitate merg zig-zag fortat sa prind cat mai mult vant . Acum de cand i-am facut carma lunga si centrala ( nu e in poze inca ) manevrabilitatea e imbunatatita , inainte nu aveam forta sa contracarez momentul de rasucirea al velei . Si visul meu e un catamaran , dar mai incolo .....
 
Va invit la primavara , in special pe cei cu barci de aceeasi "clasa " , pentru o "regata" pe Dunare pentru schimb de experienta si o BRRC dupa ..... :)))
 
Pentru cunoscatori si cei cu experienta puteti sa-mi spuneti daca aduce vreo imbunatatire o podea la o gonflabila de tipul Intex Seahawk3 de 2.9m ? Deasemeni este cineva care sa ma ajute sa dimensionez si sa realizez un foc pentru barca prezentata ? Vreau sa-i maresc astfel suprafata velelor si deci si implicit viteza . Multumesc !
 
Un Intex Seahawk II sau Mariner 400 ar merge brici, pt ca sunt mult mai rigide, iar Mariner-ul are si chila gonflabila.
Viteza barcii actuale nu prea ai cum sa o cresti.

Succes!
 
Tocmai din cauza lipsei de rigiditatea as fi vrut sa fac aceasta modificare . Poate ca nu marirea vitezei ci macar captarea vanturilor slabe .



Un Intex Seahawk II sau Mariner 400 ar merge brici, pt ca sunt mult mai rigide, iar Mariner-ul are si chila gonflabila.
Viteza barcii actuale nu prea ai cum sa o cresti.

Succes!
 
Am inteles ca asta urmaresti, dar barca actuala din pvc neramforsat nu va fi rigida in veci.
Daca ai posibilitatea cumpara-ti un intex Mariner 400 care are podea (era unul de vanzare pe aici acum vreo doua luni)
Sau macar un Intex seahawk II si adauga podeaua in el.

Edit - Rectific. Barca actuala din PVC neramforsat poate fi "rigidizata" cu o structura suplimentara.
Uite o idee traznet. Am vazut anul trecut un om care avea o barca ca a ta si a rigidizat-o cu o structura de lemn PE DINAFARA barcii. Adica barca era asezata pe aceasta ca pe... cum sa ii zic? Cred ca "sanie" ar fi cuvantul potrivit. Barca statea pe "sania" asta de lemn lunga cat barca si era prinsa pe ea. Barcuta se misca decent cu un motor de 2 CP. Tipul statea in picioare!! Oricum solutia e un pic complicata si cred ca per total, un Sehawk II ar fi iesit mai ieftin, iar un Mariner 400 ar fi fosr mai "performant" din toate punctele de vedere. Nu am poze din pacate, dar cred ca e o idee buna care ar ajuta si la montarea accesoriilor hidordinamice necesare - derivor, etc.
Acuma daca ai plasa un INTEX seahawk II (doi roman) pe o astfel de structura ar fi si mai interesant

In rest esti pe drumul cel bun. De microbul asta nu se scapa. :)
 
Ultima editare:
Merci pentru pareri si sfaturi . Tocmai asta voiam sa vad daca se merita sa fc o podina din tego si daca asta ar aduce un avantaj . Ea deja este ranforsata in partea din fata prin sistemul de prindere a velaturii dar totusi are tendinta la vant puternic sa se torsioneze ( partea din fata se apleaca dupa catarg in timp ce fundul unde sunt eu ramane pe loc . Acesta tendinta as fi vrut s-o elimin. Probabil ca daca as intari fiecare latura ar fi si mai rigida dar prea o bag in sicriu : ))) . Evident ca saltul la alt timp de barca este pasul urmator dar deocamdata vreau sa-mi fac mana pe ceea ce am si sa experimentez valaturi cat mai complexe .
 

Back
Sus