ce model sa aleg din cele 3? pls help !!

salut, sunt nou pe forum..
am un motor de barca de 25 de cai....care sta nefolosit de ceva ani buni
vreau sa fac o barca de viteza si am nevoie de ajutorul vostru

am de ales intre 3 modele:

minimost : http://svensons.com/boat/?p=HydroPlanes/minimost

aqua rod : http://svensons.com/boat/?p=MechanixIllustrated/AquaRod

sau un sneakeasy : http://www.woodslinger.com/boat http://www.alaska.net/~fritzf/Boats/Sneakeasy/Sneakeasy.htm

primele 2 au planurile complete free...pt sneakeasy...nu prea am gasit..decat poze cu pasii de lucru :(

pentru minimost sunt destule filmulete pe youtube : http://www.youtube.com/watch?v=MWg31pIM7jI
http://www.youtube.com/watch?v=WRkP4uYbvmM&feature=related
sau un minimost construit la scara 1.33 http://www.youtube.com/watch?v=E70_ywaIxqw&feature=related

pentru aqua rod nu am gasit :(

pentru sneakeasy http://www.youtube.com/watch?v=M5R0qmYcXd4
http://www.youtube.com/watch?v=nMi9WE6oeNY&feature=related

din ce am inteles minimost e cel mai periculos,aqua rod mai stabil...sneak easy-capacitate mai mare de transport

minimost constructie mai rapida (15 ore-desii nu cred ca este posibil)..sneakeasy cel mai greu

problema e ca motorul de 25 cai am impresia ca e prea greu pt minimost
si din filmulet cel la scara 1.33 nu prea fuge...ori nu tureaza motorul..ori e motorul prea mic pt scara 1.33

voi ce ma sfatuiti sa fac? poate aveti idee de alt model..
ce materiale sa folosesc...primele 2 sunt proiectate pt anii 60....sigur acum pot gasii alte materiale mai bune,usoare...cert e ca la final vreau sa o imbrac in autocolant negru mat sau carbon look...cred ca o sa arate f frumos :)
ideea cu negru carbon look mi a venit de aici http://www.youtube.com/watch?v=6tVcOP2yIXw&feature=mfu_in_order&list=UL care pare un 80% design sneakeasy :)

pentru minimost am si planurile in autocad...numai ca in inchi :(...parca m ar avantaja sa o fac pe asta dar la scara 1.33,sa poata duce la nevoie si 2 persoane

astept sfaturile voastre! multumesc.
 
daca are sub 7 m la plutire, n-o inmatriculeaza...si motorul nu ti-l verifica nimeni ce putere are...de cand ma tot intereseaza subiectul, am mai gasit baieti care au motoare de 25CP, si in acte figureaza ca avand 20...asa scapi de necesatitatea inmatricularii...pentru cateva iesiri pe an pe balta nu cred ca renteaza inmatricularea....
 
sal,ce intelegi prin planuri complete?
pentru minimost am planse in autocad cu cote absolut tot....cam ce e pe situl de l am pus mai sus in poze...ce altceva ar mai trebuii pentru o eventuala inmatriculare?

pt cei 40 dolari pentru planurile sneakeasy...ce ar trebuii sa primesc? eu am gasit o poza pe net cu dimensiunile exterioare si cateva detalii...daca fac o plansa in autocad cu toate astea nu este suficient?

de mers o sa merg numai la dunare...in zona giurgiu unde stau...

despre materiale tot nu mi ati spus nimic :(...placaje..fibra...ce ar trebuii sa folosesc..de unde...?
 
Planuri complete inseamna planse cu dimensiuni (eventual chiar la scara 1:1), tabele cu materiale si specificatii tehnice, manual de constructie in care se explica detaliat ce si cum faci in ce ordine. Mai citeste si tu pe aici ca sunt multe informatii. Si spune pentru ce vrei barca? Sa "te dai" o tura pe un lac dupa care sa pleci acasa cu ea pe remorca? Adica un soi de alternativa la un scuter?
 
tocmai pt ca sunt prea multe informatii...de aceea am nevoie de ajutorul vostru...sa fac un ''rezumat'' :)
vrau sa o folosesc ca un soi de alternativa la motocicleta..nu la scuter :) sa o dau jos de pe peridoc...sa o dau la apa (canalul plantelor-giurgiu)..sa ies cu ea la dunare...sa ma satur de viteza..cu cativa litrii de benzina (nu ca acum cu 20litri/ora)....dupa care sa ma opresc cateva ore la pescuit si seara acasa.
cu pretul asta tot in crestere la benzina parca nu ti mai vine sa te plimbi de nebun cu 20l/ora.

cam acelasi lucru l am facut si pana acum.stau la 100 de metrii de pontonul unde tin barca...in 10 minute ies la dunare...iar locul meu preferat de pescuit e la 10 minute de mers..hai 15.

asa cu barcuta asta mica ma pot plimba mai mult si mai eficient...si poate si putin mai tare decat cu maxum-ul (1800mx)....in zile cu apa mai calma.
daca e sa imi fac sneak easy...cred ca ar fii mai incomod de carat mereu cu peridocul...si ar trebuii sa o tin tot la ponton...alti 100 ron/luna :(

deci...daca e pana in 6 metri nu trebuie inscrisa
daca e peste 6 metri trebui inscrisa si ca sa o pot inscrie imi trebuie un set de documente...ce ai scris tu mai sus...
 
aaa...am uitat
am prins la russe bulgaria o etapa din ceva campionat al lor...la noi nu am auzit sa fie asa ceva...uitati-va pe linkul asta...am postat pe forumul de la motociclism (am si honda si un ktm)...sunt cateva poze si filmulete...
http://www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=254226
aveau clase de juniori si seniori...daca mai vreti fillmulete mai am cateva in calculator....zicem noi de ei ca s handicapati dar se distreaza mai bine decat noi in domeniul asta...sau poate nu sunt eu bine informat :)
 
Pai dacva asa ceva vrei si asta iti place fa minimostul. Ai toate informatiile pe site-ul pe care l-ai postat. Nu trebe nici epoxi, nici fibra, nici nimic. Deci nu trebuie "rezumat".

P.S. De unde cumperi placaj, adeziv si suruburi la Giurgiu nu stiu.
 
atunci zi-mi cea mai buna sursa de materiale din bucuresti,sau alta locatie, ce grosimi de placaj si ce dimensiuni de suruburi....dimensiunile lor (inchi) si suruburi cu standarde din 60 m-au bagat in ceata :)
atunci o sa fac minimost la scara 1.33...sa poata duce 2 persoane...imi formez mana :)...si in functie de rezultate poate ma bag la aqua rod si eventual la sneakeasy
e ok asa?
 
Un student intra in sala cu mii de rafturi de carti merge la bibliotecar si intreaba: ba asta, n-ai ceva rezumat cu tot ce scrie aici?
Daca te baga in ceata unitatile de masura foloseste pe varu gogu sa cauti echivalente. Holzsuruburile nu sunt asa de diferite in america.
 
Un student intra in sala cu mii de rafturi de carti merge la bibliotecar si intreaba: ba asta, n-ai ceva rezumat cu tot ce scrie aici?
Daca te baga in ceata unitatile de masura foloseste pe varu gogu sa cauti echivalente. Holzsuruburile nu sunt asa de diferite in america.

vad ca esti rautacios :) nu stiu de ce te-ai mai chinuit sa scrii
de transformat din inchi in centimetri nu-s nici eu atat de handicapat
dar ma gandesc ca una e placajul fabricat in anii 60 si alta tehnologia in 2011...deci alte rezistente...de unde rezulta alte grosimi de materiale....si normal ca la grosimi mai mici de placaje trebuie folosite si alte suruburi-holzsuruburi.
acum ma gandesc ca pt asta a fost realizat forumul asta...cei cu experienta sa i invete pe novici.....tu daca ma trimiti sa caut la biblioteca.....sa vad eu rezistentele materialelor din 60 comparate cu 2011 si sa fac transformari...mai bine imi iau gandu..

eu ma asteptat la un raspuns de genu..ia placaj de x de la firma x ,cu nise holzsuruburi de x si da i drumu la treaba...da i o vosea cu x in 2 straturi,...fa i crivace din lemn de x...si hai sa o vedem pe apa sa te inscriem la barcoholicul 2011...
ma astept eu la prea multe???
 
hei barcahoolici, omu asta m-a ajutat sa-mi aduc aminte ca si eu caut sa fac o barcutza:

Scopul ei este sa pot urmari si sa asist antrenamentele pe lacul Herastrau, viteza maxima ma interseaza sa fie 20km/h cu un motor relativ mic(<20hp, preferabil 8hp). Ar mai trebui dar nu e musai sa pot plimba si o a doua persoana cateodata(mai vine un barcaholist, mai vine un coleg, nu se stie), as mai vrea sa o pot duce singur la apa sau cu cat mai putin deranj si sa ocupe loc putin in hangar.
In curand fac DixiDinghy(2,5m) pentru vele si ii pun si suport pentru motor dar astept sa-mi ziceti daca sunteti de parere ca ar rezolva problema mea, sau as face alta, poate chiar dintre cele propuse de bu2, minimost, aquarod

si ca tema de discutie, pentru o apa cu valuri mici sau deloc ce gen de coca ar fi cea mai eficienta la un motor mic, catamaran cu cocile ascutite tare, ceva foarte glisant gen farfurie, sau o coca de salupa normala?
 
am mai gasit niste recomandari pe un forum pe afara :

Alls they did was scale up a minimost. It is a poor design for that big of a boat. I would not build it. There are many great 10 foot plans out there. Google Glen L or Clark craft for some great ones. Look at the Glen L squirt. Its a classic little runabout. - you will find lots of plans for powerboats in this range. For example from Glen-L and Clark Craft:

Monohull:
Glen-L Tuffy 13' outboard runabout
Glen-L A or B Class racing runabout
Glen-L Bingo 12' runabout
Glen-L TNT 11' plywood runabout
Glen-L Squirt 10' runabout
Clark Craft wood OK II 9
Clark Craft wood OK 9

Picklefork / Multi:
Glen-L 9 1/2' Picklefork hydroplane
Clark Craft 9' Wood Tunnel Racer

Hydroplane:
Glen-L Super Spartan 10' hydroplane
Clark Craft Jupiter 10' Outboard Hydroplane
Clark Craft Cougar 10' Outboard Hydroplane

deci minimost sau aquarod nu raman batute in cuie
trebuie pana la urma sa aleg un model..daca ma ajutati si voi...cu atat mai usoara alegerea :)
 
....dar ma gandesc ca una e placajul fabricat in anii 60 si alta tehnologia in 2011...deci alte rezistente...de unde rezulta alte grosimi de materiale....si normal ca la grosimi mai mici de placaje trebuie folosite si alte suruburi-holzsuruburi.
acum ma gandesc ca pt asta a fost realizat forumul asta...cei cu experienta sa i invete pe novici.....tu daca ma trimiti sa caut la biblioteca.....sa vad eu rezistentele materialelor din 60 comparate cu 2011 si sa fac transformari...mai bine imi iau gandu..
.......
Nu trebuie sa te superi. Pana la urma ti s-a raspuns asa cum ai intrebat. Tu vrei un rezumat.
Dar sa lasam lucrurile astea. Placajul pe care unii dintre noi isi permit sa-l cumpere in 2011 pentru a ne satisface pasaricile, probabil este cam la acelasi nivel cu placajul de top din anii '60 pe care il recomandau proiectantii de atunci. Asa ca nu umbla la grosimea placajului, ca nu cumva sa ai surprize mai tarziu. Un placaj mai subtire, chiar daca este mai tare, tot va intra in vibratii in contact cu valurile. Acest lucru va slabi imbinarile, indiferent daca vei folosi epoxi sau/si holtzsuruburi. Surse de placaj de calitate s-au mai postat pe forum si daca nu ma insel exista un topic cu acest subiect. Dar ca sa nu spui ca nu dam informatii concrete, una dintre surse in Bucuresti este Holver Militari, vezi pe www.holver.ro . Sper ca nu se considera reclama, ca la cat s-a vorbit de ei pe acest forum ....
 
Hai ca astazi sunt bine dispus si o sa iti explic problema pe larg:
Tu ceri sfaturi despre alegerea unui design. Doua dintre ele sunt un soi de scutere acvatice al treilea o barca automobil. Cerintele tale aproximative sunt viteza cat mai multa, la bani putini si pe urma sa stai la pescuit in barca aia. Si nu precizezi asta de la inceput. Pe urma te plangi ca este prea multa informatie pe forum si sa iti dam un rezumat rapid. Problema e simpla: explica pe larg cerintele tale, bugetul disponibil, adica la ce te astepti de la barca, cat vrei sa coste atat in termeni de constructie cat si in termeni de exploatare, ca sa putem da un sfat cat de cat la subiect. In ceea ce priveste constructia ar trebui sa citesti sectiunea din forum la care se afla postul tau. Sunt postate inclusiv preturile la materiale. Numa baza de date cu actualizare zilnica a preturilor la cele mai uzuale materiale n-am facut. Cum vrei sa te ia cineva in serios daca tu ne ceri sa comparam mere cu pere si nu te obosesti sa citesti macar un thread de pe forumul asta. Analogia mea cu biblioteca e pertinenta din acest punct de vedere. In Romania nu exista o mare varietate de placaj nautic sau rasini epoxidice sa te chinui la ales. Si nu spune ca ai citit pe forum, ca daca aruncai doar un ochi in thread-uri stiai exact ce placaj de unde si cu ce tehnica de constructie se foloseste. Cat despre suruburi, scuze dar esti pueril. Cum dumnezeu crezi tu ca se schimba specificatiile tehnice la suruburi de la un deceniu la altul? Ai impresia ca sunt calculatoare sau ce?
Revenind la problema ta, explica te rog pe larg ce iti inchipui ca vrei de la barca. Nu stiu cum stai tu langa apa dar nu te gandesti o secunda ca nu poti pescui de pe un design ca minimost. Sau ai impresia ca poti pescui de pe un scuter acvatic? In momentul in care l-ai oprit are stabilitatea unui dop de pluta pe valuri. Daca vrei si capra si varza trebuie sa spui cata capra si cata varza vrei ca sa facem apoi tocana. Sa spui si cat vrei sa coste tocana, ca altfel iti recomandam vre-un avion din ala cu infuzie de rasina epoxidica pe structura de spuma acoperita cu fibra de carbon si post-curing in autoclava.
Si inca ceva: pe forumul acesta nu am vazut sa se intample sa puna cineva o intrebare de bun simt si sa nu i se raspunda, sau sa nu fie ajutat daca are o intrebare pertinenta. Dar eu iti spun din partea mea ca daca mai vad o atitudine de genul "pica para malaiata", eu personal nu o sa iti mai raspund.
P.S. Nu sunt mai catolic decat papa, dar citeste sectiunea de legislatie si decide pentru tine daca risti sau nu situatia inmatricularii in conditiile unui motor de 25CP.
 
Ne/a plăcut așa de mult serialul astă, mie și lui fi/miu, din care am văzut vreo 40 de episoade în spital, când m-am operat astă vară, că-i spuneam lui fi-miu Kovalski.
 
off....nu prea ne intelegem...
vreau sa construiesc o barca in care sa incapa 2 persoane,sa fie usor de construit,relativ ieftin,potrivita pentru un motor de 25 cp,sa fie sigura la viteza,sa fuga tare,sa o pot transporta usor pe peridoc (nu cred ca o sa o las la ponton-renunt la ideea sneakeasy).la final o sa o colantez negru mat sau carbon look...daca nu-mi vine alta idee pana atunci !
ideea nu era de a pescui din ea !! nici nu am zis asta. ma plimb cu ea...ma satur de viteza dupa care ma opresc pe o plaja cu nisip foooarte fin ,mai frumos decat la mare de 100 de ori..unde intind sculele si dau la peste..de pe mal.
cam astea sunt cerintele :)
usoara
rapida cu un motor de 25 cai
repede de construit
sigura la viteza
pentru 2 persoane

acum trebuie sa aleg intre primele 2 modele,cele de la Glen-L si Clark. sau poate aveti voi alta idee.
sper ca nu v-am stresat prea tare :)
 
daca e de 25 de cai trebuie "inmatriculata" ,sub 7 m si sub 20 cai nu se inmatriculeaza barcile..... deci asa sa te gandesti,
alegerea este doar a ta, vad ca ai 2 modele, eu nu le cunosc sa-ti pot spune care e mai potrivita tie, dar la cerintele astea orice forma de barcuta usoara care permite sa intre in glisaj este suficient de rapida( inspira-te din runabout de 4 m http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1131-Runabout-4m si din gonflabila transformata in RIB http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1343-Pneumatica-transformata-in-RIB )
ambele sunt cam la cerintele tale si poti vedea prin ce metode si-au construit baietii barcile care dealtfel plutesc si zboara pe apa exact ce-ti trebe tie , nu te baga in forme foarte complexe ca e mult de lucru si o sa-ti pierzi cheful prima data construieste ceva foarte simplu si eficient apoi te bagi la creatii :p
sper ca ai fost lamurit cat de cat b-)
 
off...probleme...
am fost la capitania portului giurgiu...si raspunsul a fost:

''orice pluteste pe dunare trebuie inmatriculat''

i-am zis eu de Ordonanta de urgenta 74 din 20 septembrie 2006 (OUG 74/2006)-7m /20 de cai....dar degeaba...
am mai gasit si un ordin al ministrului :
Având în vedere creşterea numărului de ambarcaţiuni de agrement introduse pe
piaţă şi pentru a veni în întâmpinarea persoanelor fizice, în special locuitori ai Deltei
Dunării, a fost luată măsura deferenţierii acestora pe două categorii:
- ambarcaţiuni de agrement cu lungimea ≥ 7 m sau puterea instalată de
propulsie ≥ 15 Kw sau propulsate de vele;
- ambarcaţiuni mici de agrement cu lungimea cuprinsă între 2,5 şi 7 metri şi o
puterea instalată de propulsie < 15 Kw sau propulsate de vele, care nu se mai înscriu
în registre de evidenţă ci se va realiza doar o inventariere a lor. Cuantumul tarifului
pentru activitatea de inventariere şi emitere a fişei de inventar este mai scăzut decât
cel pentru înscrierea în registre de evidenţă şi emitere a documentului de evidenţă

care sa fie adevarul?
nu vreau sa ma apuc de constructie si sa constat ca nu pot merge cu ea

mi s a zis ca imi trebuie
proiect avizat
aviz de constructie
verificari pe timpul constructiei
probe de mers
...
..
care toate costa..:(

oare la giurgiu sunt numai nebuni?
sau eu /noi interpretam legea aiurea?
 

Back
Sus