Nou sistem de propulsie

Propun spre dezbatere un nou sistem de propulsie numit roata tip bila care pare interesant mai ales in domeniul home made intrucat nu necesita transmisii complicate si cutie de viteza.
In esenta se compune din 2 roti tip zbat cu o forma rotunda care este antrenat de un ax transversal pe directia de mers.Nu cunosc performante date tehnice amanuntite intrucat se gaseste putina informatie pe net.E o inventie germana de vreo 5-6 ani.
Avantajul ar fi ca s-ar putea folosi un motor de motocicleta antrenat direct cu lant.
Mai pun un grafic de comparatie care arata tractiunea obtinuta in functie de putere si diametrul rotii.
Si o poza cu o barca de 5 tone antrenata cu un motor hidraluic de 17kW.S-ar parea totusi ca aluneca destul de bine pe apa.:D
 

Atașamente

  • Bild3-3L.jpg
    Bild3-3L.jpg
    55.7 KB · Vizualizări: 199
  • bild3-5L.jpg
    bild3-5L.jpg
    31.3 KB · Vizualizări: 189
  • KR1.jpg
    KR1.jpg
    49.1 KB · Vizualizări: 208
  • KR2.jpg
    KR2.jpg
    17.5 KB · Vizualizări: 158
  • technik.gif
    technik.gif
    15.8 KB · Vizualizări: 153
Nu te supara Levy, zbaturile se cunosc de ceva mai multa vreme decat 5-6 ani! Iar versiunea asta de zbaturi pare mult mai ineficienta decat cele originale :rolleyes:
 
Spre deosebire de elice, ăstea pot fi folosite în ape mici, poate şi cu vegetaţie chiar dacă la 22 CP doar alunecă pe apă. Nu ştiu cum dau cu spatele :D că doar n-or fi kamikaze cu benzină numai pentru dus!
 
Din câte am văzut eu zbaturile acelea sunt puse într-un dispozitiv care se pare că se poate roti 360 g de unde deduc că poate da înapoi şi se poate schimba şi direcţia cu ajutorul lor. Asta numai dacă am văzut bine în foto 2.
 
@bytework-mda alea lui Mark Twain sant de 200 de ani dar astea fac obiectul unui brevet de inventie de acum 6 ani al unui profesor universitar din germania.
@gvincentiu-lipan a apreciat corect e montat pe o platforma rotitoare si se poate folosi in orice directie si pe post de carma.Luneca am zis-o metaforic,dupa valurile care le produce s-ar putea sa treaca de viteza de deplasament.
Dar dupa cum am spus nu cunosc nici un alt detaliu tehnic referitor la performanta si eficienta.
 
Interesant !
O reluare inovatoare a propulsiei cu zbaturi, dar in forma semicarenata, cu actionare mecanica - unidirectionala, sau cu actionare hidraulica - omnidirectionala.
Actionarea clasica se poate face cu actionare mecanica (eventual cu lant), dar va trebui sa se prevada un ambreiaj (eventual cutie de viteze) si un inversor de sens.
Actionarea hidraulica este de departe cea mai buna .
Cred ca solutia home made se poate realiza dintr-o punte auto spate modificata, cu diferential blocat
Exista o relatie despre autor sau denumire solutie pt a se gasi brevetul ?
 

Back
Sus