Sfaturi achizitie barca

Sunt la primul meu post pe acest forum, desi sunt inregistrat de ceva timp. Am citit despre activitatea voastra, despre pasiunea de a construi sau reconstrui... de tot ce e frumos cand esti liber in mijlocul apei si iti incarci bateriile... ma intreb daca in timpul verii forumul este la fel de activ... ha ha ha... ma gandesc ca pasionatii sunt pe barci si mai putin in fata calculatorului...
Asadar, ca sa fac o mica istorioara despre mine, voi incepe prin a va spune ca am avut pana de curand o barca Walker Bay RID 340, care am vandut-o. Barca mi-a placut mult, initial am luat-o pentru pescuit, dar m-a prins microbul si acum vreau ceva mai mare, pentru acelasi lucru. Vreau o parere a cunoscatorilor...a celor care au barci si le folosesc pentru pescuit.
De ceva timp urmaresc anunturile de pe probarca.ro, studiez ofertele constructorilor si bineinteles preturile lor. Mi-a atras atentia barca Romcraft de 4,80, care mi se pare ca arata bine cu finisaje placute si pret acceptabil. Am mai vazut barca Black sea Fishing (http://www.motors-boats.ro/boats.htm).Ce imi recomandati? Mentionez ca am un Mercury 15ML cu 6 ore de functionare la care nu as vrea sa renunt...

Va multumesc mult si astept parerile voastre. Orice sfat ma poate ajuta la decizia finala.
 
Salut,
Romcraftul este interesant, am folosit 3 ani la rand un romcraft 500 si este foarte ok atat pentru pescuit in delta cat si pentru sporturi nautice, ce-i drept, echipata cu motorizarea maxima, adica 30cp. Sunt barci lucrate si finisate destul de atent (comparativ cu laguna, spre exemplu), poate un pic cam scumpe.
 
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, finisarea este punctul forte al Romcraftului. Ideea este ca motorul meu are doar 15 CP, este un Mercury luat anul trecut si are doar 6 ore de functionare. Ar face fata la barca de 4,80? Vad ca ei dau motorizare maxima 20 Cp. Cam ce viteza as putea obtine ?
 
Nu stiu la ce viteza ajunge barca in configuratia asta dar sigur se va comporta decent. Pot sa iti spun ca romcraftul 500 cu mercury de 30 mergea cu 35 km/h, trei persoane in barca plus bagajele pentru 4 zile de delta. Cel putin asa arata gps-ul de la nokia.
 
Bune sunt si barcile Lotus facute la GALATI, sunt ceva mai inalte si mai mari decat o LAGUNA si mai stabile iar ca pret sunt tot pe acolo.
Nu am una dar am multi prieteni care au si sunt multumiti, pe valuri se comporta mai bine iar cu 15 cp merg bine.
Anunturi sunt pe pro barca si pe pescutul.ro
Din gama asat consider au cel mai bun raport calitate pret.
 
.. Am mai vazut barca Black sea Fishing ([url a spus:
http://www.motors-boats.ro/boats.htm).Ce[/url] imi recomandati? Mentionez ca am un Mercury 15ML cu 6 ore de functionare la care nu as vrea sa renunt...


-Eu am o Black See 5,10m cumparata de la Tulcea acum 3 ani si Honda 20CP cu cizma lunga,cu care merg la pescuit in delta.AS fi vrut o Laguna 5,35m,dar trebuia sa astept comanda cam 3 luni! Mi-a placut si Romcraft 5,05m,era cel mai ingrijit lucrata ,darsi mai grea ,si mai scumpa,iar de asteptat tot trebuia asteptat,insa ceva mai putin.Cum se comporta si ce nu imi place la barca mea,-in alta postare.ca iar imi expira timpul si trebuie sa o iau de la capat!
 
Din a treia incercare am reusit sa raspund!Neplacuta situatie,imi aminteste de tezele si examenele contra-cronometru din tinerete! Dar,sa revin la "neplacerile"pe care mi le provoaca barca mea.Pe valuri,indiferent sub ce unghi le tai si cu ce viteza, te stropeste bine de tot.Daca mai bate si vantul din fata iar apa este rece,.....Daca esti singur in barca,la viteze nu foarte mari(20-25km/h) devine FOARTE instabila (vezi profilul fundului si chila ca si inexistenta)chiar si pe o apa linistita si fara sa bata vantul.Tot din cauza profilului, daca pe un canal iti vine din sens opus o alta barca cu foarte multi C.P. condusa de unul cu foarte putini ani de acasa si nu ai redus tu viteza aproape de zero,te trezesti in mod sigur aruncat pe mal,cu barca cu tot!
 
-Alte nemultumiri: Podeaua interioara,pe care calci (fundul este dublu) este aspectoasa ,dar alunecoasa cind este uda si cam murdara(adica mai tot timpul,la o barca de pescari)iti creeaza o senzatie de nesiguranta cind se indoaie sub picioare.Eu as prefera un singur fund ,dar mai gros,decat doua subtiri....Toate incuietorile lazilor sunt prost confectionate siamplasate! Taie,sfasie sau macar zgarie tot ce intalnesc in cale....Cu toate ca am ales varianta pt.cizma lunga,oglinda este mai scurta cu 5-6 cm decat ar trebui sa fie,iar pescajul creste si el cu tot atatea cm,lucru total nedorit in delta...Si tot legat de foma fundului:pe valuri zdruncina mai rau decit o caruta merge pe trversele de cale ferata.
Am intilnit si eu Lotus-uri prin delta si mi-au placut cum arata si cum merg.Au bordul mai inalt,au chila si inspira mai multa incredere.Cred ca sunt facute la Constanta si atunci au avut proabil in verdere un comportament adecvat si la valuri.Dar cele pe care le-am vazu ereau ale localnicilor si la ei rar ai sa vezi motoare mai mici de 30-40 CP.

Va fi destul de greu sa iei o hotarare,dar consoleza-te cu gindul ca oricum,peste 2-3 ani ai sa vrei alta!
 
-Eu am o Black See 5,10m cumparata de la Tulcea acum 3 ani si Honda 20CP cu cizma lunga,cu care merg la pescuit in delta.AS fi vrut o Laguna 5,35m,dar trebuia sa astept comanda cam 3 luni! Mi-a placut si Romcraft 5,05m,era cel mai ingrijit lucrata ,darsi mai grea ,si mai scumpa,iar de asteptat tot trebuia asteptat,insa ceva mai putin.Cum se comporta si ce nu imi place la barca mea,-in alta postare.ca iar imi expira timpul si trebuie sa o iau de la capat!

GheOn, e interesant ce spui, parerile utilizatorilor sunt cele mai obiective :) . Nu inteleg care e treaba cu timpul care expira si examenele din tinerete.
Daca te referi la logari/delogari , bifeaza butonul de autologare sub casutele de logare. Daca m-am facut mai greu inteles din atatea repetitii, pune pe seama orei mici si a cafelei nebaute :)
Ah...mi-am amintit: butonul se numeste "autentificare automata" . Ar trebui sa te scape de batai de cap .
 
Trebuie sa multumesc celor care au avut initiativa infintarii acestui forum. Este foarte folositor impatimitilor de barci si comunitatea acestor oameni care dau o mana de ajutor celorlalti fara interese. Multumesc celor care mi-au raspuns si a observatiilor lor argumentate.
Privesc afara cum zapada cerne de sus si cum se aseaza in straturi minuscule peste tot si mi se face dor de apa... vreau sa stau in bataia valurilor sa aud zumzaitul motorului, sa ascult freamatul apei... offf, parca nu se mai termina iarna.
...Acum, revenind cu picioarele pe pamant, v-as mai ruga sa imi propuneti cateva tipuri de barci, producatori.
Va doresc week-end placut.
 

Back
Sus