Caracteristici Velier adecvat Marea Neagra, Mediterana.

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu care sunt caracteristicile minime a unui velier(eventual si cu exemple) cu care sa navighezi in conditii de siguranta in marea neagra, marea mediterana..pe aci pe langa noi :)
Cate persoane poate "gazdui" o astfel de ambarcatiune si cate trebuie sa faca parte din echipaj? Mai concret, in cazul unui velier cu capacitatea 6 pers, toate cele sase persoane participa activ la manevrarea acestuia? Cam care sunt costurile de achizitie/intretinere?
Am un milion de intrebari pe aceasta(multe dintre ele nici nu stiu cum sa le formulez)

Multumesc!
 
Uite ce inseamna pasiunea: Krasnik viseaza la veliere la ora 2 noaptea :)

Raspunsul e destul de vast fiindca n-ai specificat foarte clar ce vrei de la acest velier. Incearca sa definesti mai bine ce doresti, altfel trebuie scris un curs intreg si n-o sa aiba nimeni timp si rabdare.
Ai spus zona, dar te referi la navigatie costiera sau la traversade ? Un sloop cu derivor fix, lestat, care sa adaposteasca 6 persoane poate incepe de la 8m, iar limita maxima e neimportanta atat timp cat am retinut ca te intereseaza minimul. Daca vrei doar sa navighezi, te poti orienta catre minimal. Daca vrei sa faci croaziere cu familia si prietenii, te va interesa in special confortul, ca sa nu transformi concediul intr-o incercare de anduranta si nervi.
Unii dintre noi considera ca velierele sub 40 picioare nu sunt confortabile fiindca simt fiecare val. E adevarat, vei fi mai "leganat" , dar orice lucru are un pret, iar un velier mare nu e in cerintele tale nici ca achizitie , nici ca intretinere.
Incearca sa te orientezi catre o barca de 30-34 picioare. Preturile ...ei iarasi e complicat. Mai bine spui de ce dispui si in functie de asta se gaseste un velier mai nou sau mai "in etate" :) Piata e favorabila acum, si vei prinde momentul din primavara cand apar ofertele pe 2011. Sfatul meu e sa cumperi ce ti se pare mai bun, inaintea sezonului. Daca astepti sa "mai scada", astepti in zadar. Barcile bune in pret bun se dau, si pana la toamna nu mai apare nimic.
Pe un velier de 30 picioare nu ai probleme de manevra. Te poti descurca singur. Costurile de intretinere vor fi mici, daca se bazeaza pe munca ta, ca pasionat. Costurile de marina vor fi pe la 8-900 lei lunar, daca platesti o perioada mai mare ( fiecare marina are un sistem de tarifare pe care trebuie sa-l consulti).
Parerea unanima este ca merita sa cumperi un velier, in masura in care il folosesti 2-3 luni pe an.
Daca intrebarile bat catre un milion, e bine sa mai citesti pe site, fiindca s-au postat foarte multe opinii pe tema asta.
Si dupa cum spuneam, defineste cat mai exact ce vrei de la acest velier, fiindca modele sunt cu miile, n-ai cum sa alegi bine daca nu stii foarte bine ce ceri.:)
 
Totusi, oricat mi-as dori sa existe mai multi proprietari de veliere, ca idee principala pasii firesti in achizitionarea unuia sunt:
-mai intai iesiri pe apa, la bordul unor veliere mai mici , mai mari, sa vezi cum se comporta ele, cum te comporti tu la bordul lor; apoi ceva documentare, o scoala de navigatie, un examen de permis C,D,S si vei sti mai multe; vei putea sa iesi singur, sa manevrezi singur, vei intelege mai multe decat sfaturile cititie pe un site . Totul pana aici iti va fi de ajutor, nimic in plus, nimic inutil. Abia dupa asta, avand cunostinta in ce "te bagi" , vei putea decide ce tip de velier ti se potriveste.
Cu toate astea, daca vrei sa mergi pe calea inversa, eu nu pot decat sa ma bucur ca va mai exista o barca cu vele pe tarmul romanesc :)

P.S.
Vad ca esti apropiat al apei, de loc: Galati, Braila...... Ai in vecinatate un profesor, pe numele lui Vali Antonov. Da-i un mesaj privat pe site, roaga-l sa va intalniti, si ai multe de invatat :)
 
Ultima editare:
Buna ziua,
As dori sa stiu si eu care sunt caracteristicile minime a unui velier(eventual si cu exemple) cu care sa navighezi in conditii de siguranta in marea neagra, marea mediterana..pe aci pe langa noi :)
Cate persoane poate "gazdui" o astfel de ambarcatiune si cate trebuie sa faca parte din echipaj? Mai concret, in cazul unui velier cu capacitatea 6 pers, toate cele sase persoane participa activ la manevrarea acestuia? Cam care sunt costurile de achizitie/intretinere?
Am un milion de intrebari pe aceasta(multe dintre ele nici nu stiu cum sa le formulez)

Multumesc!

Daca iti doresti un velier cu capabilitati de navigat cu vele , cu motor si care sa poata fi si tractabil ,cu 6 locuri de dormit , baie si bucatarie , in zona unui buget de circa 30.000 Euro ,atunci cauti un Macgregor26 . Bun si de mare si de delta . Pentru lamuriri , citeste aici : http://www.barcaholic.ro/showthread.php/52-MacGregor-26M

cauta pe net informatii despre barca asta pe www.macgregor26.com , www.macgregorowners.com si pe you tube .

Pentru informatii suplimentare , daca doresti , contacteaza-ma .
 
Multam fain ptr sfaturi..Sa stii ca m-am gandit si eu sa cer o "audienta" la Vali (am vazut ca e foarte activ pe forum si bine informat) dar am ezitat din considerente lesne de inteles. Imi voi face curaj si o voi face :). Cat despre iesirile pe apa si obtinerea categoriilor, sunt intru totul deacord si este firesc sa fie asa, dar deocamdata nu cunosc nici un posesor de ambarcatiune cu vele cu atat mai putin un capitan care sa accepte un mus ( entuziast si dornic de spalat podele).
 
Multam fain ptr sfaturi..Sa stii ca m-am gandit si eu sa cer o "audienta" la Vali (am vazut ca e foarte activ pe forum si bine informat) dar am ezitat din considerente lesne de inteles. Imi voi face curaj si o voi face :). Cat despre iesirile pe apa si obtinerea categoriilor, sunt intru totul deacord si este firesc sa fie asa, dar deocamdata nu cunosc nici un posesor de ambarcatiune cu vele cu atat mai putin un capitan care sa accepte un mus ( entuziast si dornic de spalat podele).
Indrazneste omule... Acum o sa iti dau o veste "proasta":
-Abia ce ne-am despartit de aici (si acum urmeaza setul de poze):

Cu ocazia terminarii sejurului de 10 zile in Galatzburg a prietenului Alaskan tider inversunat, ne-am adunat ca sa vedem daca putem punw de-o galceava (...ca imprieteniti suntem de multa vreme :) ) , la bordul Corabiei Piratilor, din urbea noastra
IMG_0026.jpg


Haleala a fost tematica si fara.... tertzarola !

IMG_0010.jpg


Vali, pirat de soi , incadrat de Mihai, Villy si vedeta serii Andrei Ursuletul, velist incurabil
( adica acest cant-autor http://www.youtube.com/watch?v=d0HYlKodtNs )

IMG_0017.jpg


Toata trupa & un loc vacant pentru "Barcaholicul Anului", care n-a mai reusit sa ajunga din cauza jobului

IMG_0023.jpg

IMG_0019.jpg


Concluzia finala :
Nici de data asta n-am reusit, sa ne certam !
 
Super tare barca voastra!! Galatean de conjunctura fiind nu am reusit sa imi dau seama unde e locatia...Si chiar daca as fi stiut pozele arata ca bietul mus nu ar fi avut loc decat cocotat pe catarg...bun si asa pana la urma :)
 
Salut Krasnik, mie cuvântul "audienţă" îmi evocă momente nasoale, când stau cu smochineala la maxim în anticamera vreunui burtos din vreo poziţie de decizie de care depinde ceva vital mie :D, şi nu cred că va fi vreodată cazul la noi :p. Cel mai bine e să ne găsim odată la cuibarul de piraţi din poze, adică la Potcoava de aur, la fostul "Ştef", unde se adunau cocalarii de Italia pe vremuri ;). Sunt sigur că avem multe să ne povestim, mai ales că de obicei ne adunăm in formulă extinsă :).
 
Salut Krasnik, mie cuvântul "audienţă" îmi evocă momente nasoale, când stau cu smochineala la maxim în anticamera vreunui burtos din vreo poziţie de decizie de care depinde ceva vital mie :D, şi nu cred că va fi vreodată cazul la noi :p. Cel mai bine e să ne găsim odată la cuibarul de piraţi din poze, adică la Potcoava de aur, la fostul "Ştef", unde se adunau cocalarii de Italia pe vremuri ;). Sunt sigur că avem multe să ne povestim, mai ales că de obicei ne adunăm in formulă extinsă :).

Intr-o buna zi, Vali, am sa va calc (expresie haiduceasca) fiindca vizitele voastre la Bucuresti se cer intoarse neaparat ! :)
Si vad ca stati foarte bine cu personalul barcaholic, programul artistic si decorul. Astept doar putina vreme favorabila pentru pneuri :)
 
Salut Krasnik, mie cuvântul "audienţă" îmi evocă momente nasoale, când stau cu smochineala la maxim în anticamera vreunui burtos din vreo poziţie de decizie de care depinde ceva vital mie :D, şi nu cred că va fi vreodată cazul la noi :p. Cel mai bine e să ne găsim odată la cuibarul de piraţi din poze, adică la Potcoava de aur, la fostul "Ştef", unde se adunau cocalarii de Italia pe vremuri ;). Sunt sigur că avem multe să ne povestim, mai ales că de obicei ne adunăm in formulă extinsă :).


Multam fain si astept un semn!! Cat despre "audienta", ghilimelele cred ca au spus totul..dupa cum am afirmat si mai sus, inainte de a posta am "batut" forumul in lung si in lat si am vazut ca esti foarte activ si chiar imi propusesem o abordare directa... "abordaj" parca se spune, in termeni marinaresti :)
 
Pai hai "a l'abordage" la pirati in w-e asta, cand stabilim ziua cu ceilalti bar-gagii, punem detaliile la topicul "intalnirile barcaholicilor" ;).
 

Back
Sus