Yacht Club Transylvania

Insfarsit avem un club de yachting in Ardeal. Chiar daca unii ar spune "pe unde se dau astia? Prin Bucegi?" , am ales sa ne aproriem intr-un club unde sa putem sa schimbam experiente si/sau oportunitati de sailing pe apele planetei pamant. Lucram la situl yct.ro si yachtclubtransylvania.ro unde vor fi si formularele de aderare pentru cei interesati. Pina atunci ne puteti gasi pe Facebook sub acelasi nume.
In speranta ca demersul nostru este binevenit va asteptam sa ne scrieti pe office@yct.ro
 
Mult succes, Sami !
Sunt multe de aflat si multe de facut in tara asta, despre yachting . Va urez ca noul vostru club sa fie intr-adevar de folos membrilor sai, si sa nu intre in polemici aprinse cu celelalte cluburi ! DIn pacate certurile inutile intre cluburi sau sustinatorii cluburilor, sunt vizibile peste tot, lucru trist dealtel fiindca toti sustin acelasi hobby si sport nobil:yachtingul
 
Multumim, speram acelasi lucru si o sa ne dam silinta in aceasta directie.
Si daca tot veni sunt binevenite eventuale idei noi la ceea ce poate face un club de yachting pentru membrii sai.
Multumim
 
Felicitari celor Yacht Club Transylvania.

Cei din Tara Moldovei.
Hai sa ne unim si sa facem si noi un club.
Avem un potential enorm de sailing si rafting in zona. Toata Moldova e presarata de rauri si lacuri (Iasul e inconjurat de cateva lacuri mari,Bacaul la fel) am avem si Lacul Izvorul Muntelui de la Bicaz care este destul de mare.
Am avea apa din plin. Tot ce ne trebuie este sa ne unim si sa facem un club precum si o baza nautica.
 
Mult succes, Sami !
Sunt multe de aflat si multe de facut in tara asta, despre yachting . Va urez ca noul vostru club sa fie intr-adevar de folos membrilor sai, si sa nu intre in polemici aprinse cu celelalte cluburi ! DIn pacate certurile inutile intre cluburi sau sustinatorii cluburilor, sunt vizibile peste tot, lucru trist dealtel fiindca toti sustin acelasi hobby si sport nobil:yachtingul

Ma adaug si eu aici. Felicitari, Sami! As fi mandru daca as putea deveni si eu membru al clubului.
Cuvintele rostite de @florio: Aferim!
 
Referitor la rafting Moldova - Eduard,ai facut sau stii mai multe locatii unde se poate face? Deocamdata nu stiu decat de Bistrita (ce segment recomanzi)? Stau sa ma gandesc daca nu s-ar putea face si pe Siret (mai sus de baraje). In rest ma inscriu in Yacht Club Moldova, chiar daca sunt din Bucuresti. Intentionez sa vin pe Bicaz la vara si sa urc/cobor cat mai mult pe Bistrita
 
Felicitari celor Yacht Club Transylvania.

Cei din Tara Moldovei.
Hai sa ne unim si sa facem si noi un club.
Avem un potential enorm de sailing si rafting in zona. Toata Moldova e presarata de rauri si lacuri (Iasul e inconjurat de cateva lacuri mari,Bacaul la fel) am avem si Lacul Izvorul Muntelui de la Bicaz care este destul de mare.
Am avea apa din plin. Tot ce ne trebuie este sa ne unim si sa facem un club precum si o baza nautica.

Bine zis,pai atunci haideti barcaholici moldoveni sa o punem de o intilnire-imprietenire poate iese ceva.
 
De salutat si initiativa marinarilor din Transilvania si din Moldova. M-a bufnit rasul ca s-a inceput topicul cu Yacht Club Transilvania si s-a raspandit peste Carpati spre rasarit mai repede ca bolile de sezon. De s-ar misca asa toate lucrurile bune..

CE poate face un club de yachting pentru membrii sai? E o buna intrebare la care se pot gasi foarte multe raspunsuri elegante si practice. De exemplu:

1. sa stimuleze si sa promoveze "dorul de mare" sau cel de a naviga pe unde e niste apa pe care se poate pluti :)
2. sa-i invete pe oamenii sai ce-i aia "buna practica marinareasca" si sa urmareasca respectarea ei;
3. sa le faciliteze oamenilor sai participarea la diferite activitati nautice, fie ele croaziere, fie regate, fie targuri nautice, etc;
4. sa le faciliteze accesul la publicatii nautice;
5. sa faciliteze intruniri pe teme de sailing / yachting;
ar mai fi ele..

CUM poate face un club de yachting lucrurile de mai sus?

1. sa ia de la bogati, sa dea la saraci? NU - dar sa promoveze un mecanism de echitate a participarii bazat pe "ce nu pot cu banul ca nu-l am, pot face fizic" in care sa poata si bogatu' si saracu' sa se bucure de mersul cu barca (bucuria de a merge cu barca sa le fie "nord adevarat" la marinari), asta se poate. Nu-i greu de contorizat cine cit se bucura ca beneficiu al participarii avute la club, dar se aplica principiul "bunului simt" in a face o evaluare a contributiei si beneficiului. "Barcaholic" e un bun model de "club", un organism deja viabil, cu bolile lui, cu anticorpii lui, mai zbiara, se mai joaca, e deja la gradinita de-a binelea... are botezul marinaresc facut oricum...

Bun simt ar mai fi si in tara asta.. fara sa-l localizam geografic dupa regiuni sau sa punem flag-uri pe locatii fel de fel;

2. In general ideea de "club" e asociata cu "oameni cu discurs si aspiratii comune" dar si cu posibilitati "cam pe acolo toata lumea", unde se accede fie pe baza de merite fel de fel, fie pe recomandari. Nu e rau. In final orice astfel de organizatie functioneaza sau macar e sustenabila "pe banii de cotizatii".

Putem deja plasa ideea de "Yacht Club Transilvania" ca aspiratie spre orizonturi indepartate, spre navigatia de croaziera "deep sea" si nu pe riuri si lacuri de acumulare cum multi pot crede. Oamenii astia au parte de adrenalina si iarna, in munti, deci "navigatia la baliza" nu le trezeste multora orgasme si nici nu satisface orgolii, ca sunt oameni molcomi, in schimb un passage offshore reusit si facut cu respect fatza de Mare, e o implinire. Dar daca e sa se bata la baliza "o fac elegant si cu simt". Acu ma aflu vorbind in numele unei idei, ca despre ei vorbesc si fapte "de pionierat" prin sailing-ul autohton.

Seara buna la marinari,
 
Unde va fi sediul central al acestui Club ? La Brasov sau in alt oras ? Ce lacuri mari exista in Transilvania pentru o baza de veliere mici (yole sau optimisturi, cum le-o fi zicand) ? Care ar fi orasul cel mai indicat pentru un club de yachting in Transilvania ? Acum nu ca sunt din Cluj, dar noi avem lacul Tarnita (la 30 km de Cluj) cu lungime de 7 km si latime cam de 200 m (desi lacul Tarnita e cam monopolizat de cei care au cumparat diferite loturi de teren pe mal, mai exista acces la apa doar pe la coada lacului si in dreapta barajului, dar acolo e o bariera care se inchide dupa niste reguli imprevizibile), mai este lacul Belis (la 80 km de Cluj), lung de 12 km, cam la fel de lat. Ar mai fi si lacul Gilau si Somesul Cald dar acolo navigatia e interzisa (acelea sunt lacuri pentru apa potabila a Clujului). Langa Zalau este lacul Crasna (pe care il stiu doar de pe harta). Langa Baia Mare este lacul de la Firiza si lacul de langa statiunea Suior, despre care nu stiu prea multe. Trebuie sa recunosc ca stau foarte slab cu geografia judetului Brasov, nu stiu ce lacuri se afla in zona. Am auzit ca s-a construit de cativa ani un Aqualand la intrarea in Brasov dinspre Sighisoara. Dar acolo nu stiu daca incap veliere.
Daca e club de yachting pentru navigatie pe rauri :confused: (desi deja termenul nu se mai potriveste, yachting inseamna veliere, nu barci cu motor sau barci cu vasle sau padela sau pagaie), atunci s-ar potrivi foarte bine orasele situate pe raurile mari, cum ar fi Mures (Alba Iulia, Deva, Arad) sau Somes (Dej, Jibou, Satu-Mare).
Nu am nimic cu nimeni, initiativa chiar imi place. Pur si simplu sunt curios cum se va dezvolta practic acest club (ce mai, vreau sa vad si eu un plan cincinal :D, macar mai multe explicatii, sunt nerabdator).
 
Sediul in acte este la Brasov, dar ne vom desfasura ectivitatea si la Sibiu. Pentru un lac indicat de sailing cu yole lucram pentru ca trebuie adaugat regulament de navigare pentru acel lac, ceea ce nu exista in prezent in Romania decat pentru cateva lacuri din Bucuresti si Mamaia. Initiativa asi propune mai mult sa aproprie oamenii cu acest hobby din zona Transylvania. In viitor o sa avem si un lac propice pentru sailing, in momentul de fata incercam sa identificam unul care sa aiba si vant, ca doar apa nu ajunge.
 
Tarnița şi Beliş au vânt, am fost pe ele cu veliere mici (până la 7 m lungime). De asemenea și lacul de la Colibiţa (lângă Bistrița) are vânt, am fost și acolo cu un velier în 2008, am făcut şi windsurfing pe acel lac. Toate aceste lacuri sunt suficient de mari (lungime de ordinul a câțiva kilometri, lățime de câteva sute de metri).
Ce implica adăugarea unui regulament de navigare pe un lac ? Din câte știu, aceste lacuri de care vorbesc sunt în administrarea DAST (Direcția Apelor Someș-Tisa). Deci orice amenajare sau orice impunere de reguli trece pe la ei, dacă vor să aprobe.
Bănuiesc ca ai în minte ceva proiect, vreun dosar, ceva documentație, ne poți spune și nouă ?
 
Pai si cum ramane cu activitatea in zona care v-a consacrat, Grecia si Croatia?

Sediul in acte este la Brasov, dar ne vom desfasura ectivitatea si la Sibiu. Pentru un lac indicat de sailing cu yole lucram pentru ca trebuie adaugat regulament de navigare pentru acel lac, ceea ce nu exista in prezent in Romania decat pentru cateva lacuri din Bucuresti si Mamaia. Initiativa asi propune mai mult sa aproprie oamenii cu acest hobby din zona Transylvania. In viitor o sa avem si un lac propice pentru sailing, in momentul de fata incercam sa identificam unul care sa aiba si vant, ca doar apa nu ajunge.
Suna bine, numai sa nu fie deja concesionat lacul pentru pescuit ...
 

Back
Sus