Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 29

Topic: Skippertraining cu Skipper

Quote Originally Posted by ghrt View Post
    Nu uitaţi de manevra om la uischi.
    Kalimera kalispera, bre palicari, daca voi credeti ca mergem acolo ca sa ne imbatam ca rusii la Plevna e o eroare. Pt asa ceva nu trebuie sa mergem in Turcia la 1000 de km, ne pricepem de minune sa facem trebusoara asta minunata si aici langa Herastrau. Ce as vrea sa facem acolo e ce-am scris la descriere si sa n-avem alte vorbe la proces. Vorba impiegatului din gara Caracal: treaba voastra, eu v-am spus!

Quote Originally Posted by dani g View Post
    yummy. cred ca tocmai mi-ai salvat sezonul am un mini-me pe drum care se lanseaza la apa in mijlocul verii
    intrebare intrebatoare: pot sa imi aduc prietenii ? sau e barcaholic only ?
    Normal ca poti sa-ti aduci pretenii daca tu crezi ca asa ceva le-ar fi folositor. Felicitari pt mini-me!
    Last edited by skipper; 2 Feb 2011 at 12:56 AM.

Default Am mai ocupat 2

Vezi, asta asteptam! Ma inscriu eu si consoarta Ioana, adica doo locuri.

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    356

Quote Originally Posted by x_petrolist View Post
    Romeo, te rog sa ma treci pe lista. Propun si schimbarea denumirii cursurilor de perfectionare in:

- Incompetent Crew
    - Day Stripper
    - Crazy Skipper
    - Yacht Dis-Mast-Er
    Propun ca noile denumiri sa fie:

Competent glue
    Plank striper
    Astea pentru bricolorii profesionisti.
    Iar pentru cei care se lauda ca doar se dau pe garla(asta cu un usor suras in coltul gurii) si nu dau nici cu ciocanul, nici cu pensula propun o o singura categorie care sa inglobeze toate competntele in domeniu.
    Macht Yaster

Iasas, palicari, cateva lamuriri:

1. Desi am vorbit cu multi amatori pentru unul sau mai multe locuri pe barca, indiferent de gradul de amicitie, nu sant "rezervate" decat locurile pentru care s-a platit avansul. Primul venit, primul servit; imi pare rau daca va ramane careva pe dinafara dar nu am alta cale: frate, frate dar barca-i pe bani!

2. Am pus aici cateva variante de rute, preferata mea e cea rosie: Fethyie-Gura Nilului-Thyra-Bodrum, daca ne permit conditiile meteo si cele politice - poate termina astia rascoala pana atunci.

3. Scopul saptamanii este "sa ne intram in mana" pentru sezonul care incepe, sa ne cladim increderea in fortele proprii si sa ne largim cunostintele de iahting. Nu este nicidecum un concurs "cine stie castiga, cine nu stie i se taie nasul", nu ne e frica "sa ne facem de rusine" sau "ce-o sa rada ceilalti de mine", asta nu e o scoala oficiala si nici oficioasa, nu se dau alte diplome decat cea recunoscuta de Neptun si eventual viitorii nostri coechipieri. In plus "ne rādem si ne simtem bine".
    Last edited by skipper; 6 Feb 2011 at 06:06 PM.

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

Question Transport

Banuiesc ca ai cautat ceva solutii de transport din Romania pentru perioada aia. Poti sa le impartasesti cu noi ?

6.  

Quote Originally Posted by remyx View Post
    Banuiesc ca ai cautat ceva solutii de transport din Romania pentru perioada aia. Poti sa le impartasesti cu noi ?
    Sant vreo 4 variante dar nu ne putem hotari pana nu avem echipajul complet, pana nu stim exact cine si de unde vine nu putem planifica asta exact.
    - cu masina proprie, varianta cea mai ieftina, reliable si flexibila. Un calcul estimativ: 2x1500km=3.000km x 8l%= 240l x 1.1EUR = 264 EUR / 4 persoane pe maina = 66 EUR/persoana. Deja trei persoane s-au si grupat sa mearga impreuna asa.
    - tren pana la Istanbul si apoi tren pana la Denizli sau autobuz direct Fethyie, pnetru cine are timp si vrea sa stea o zi, doua in Stambul.
    - din doua autobuze: B-Istabul, I-Fethyie
    - avion charter: multe agentii de turism au pachete all inclusive in zona aia si ofera si in pachet intra si zborul cu cursa charter. De cele mai multe ori nu se ocupa toate locurile din avin cu clientii pe all-inlcusiv. Deja pt tura din iulie doua persoane si-au rezervat bilete asa.

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Quote Originally Posted by skipper View Post
    - avion charter: multe agentii de turism au pachete all inclusive in zona aia si ofera si in pachet intra si zborul cu cursa charter. De cele mai multe ori nu se ocupa toate locurile din avin cu clientii pe all-inlcusiv. Deja pt tura din iulie doua persoane si-au rezervat bilete asa.
    La cat e de aproape, as veni cu bicicleta, daca timpul si banii mi-ar permite .
    Am spus de bicicleta in detrimentul avionului...glumesc... Intr-adevar, pe calea aerului se parcurg distantele mult mai rapid, dar numai sa te vezi in avionul decolat !
    (...Ma gandeam la ploi ciudate,ceatza urata, nori cu cenusa vulcanica, etc.)
    Sper sa nu va strice plecarea spre "sejur", intemperiile din soiul asta.
    Last edited by Delafluviu Guzi; 11 Feb 2011 at 09:47 AM.

Quote Originally Posted by Delafluviu Guzi View Post
    La cat e de aproape, as veni cu bicicleta, daca timpul si banii mi-ar permite .
    Am spus de bicicleta in detrimentul avionului...glumesc... Intr-adevar, pe calea aerului se parcurg distantele mult mai rapid, dar numai sa te vezi in avionul decolat !
    (...Ma gandeam la ploi ciudate,ceatza urata, nori cu cenusa vulcanica, etc.)
    Sper sa nu va strice plecarea spre "sejur", intemperiile din soiul asta.

Imi place optimismul tau! Asta sa fie problema noastra, decolarea avioanelor!
    Cred ca majoritatea vom veni cu masinile asa ca ploile, ceata si vulcanii ne vor afecta mai putin spre deloc!

Calling all crews, calling all crews:
    A mai ramas un singur loc pe barca!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    147

Skippere, probabil stii deja dar oricum, turcii iti trec in pasaport vehicolul cu care ai intrat (pe pasaportul soferului). Daca o sa mergeti in Thyra sau in Egipt si vreti sa va faceti actele de iesire din Turcia pe bune, o sa fie un pic complicat.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Skippertraining
    de Sailingtours īn topicul Tehnici de navigaţie
    Răspunsuri: 43
    Ultimul post: 4 Oct 2013, 10:57 PM
  2. Skippertraining cu Sailingtours
    de sami īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 15 Feb 2011, 02:34 PM
  3. Last minute Skippertraining - Day skipper - cu certificare
    de Constantin Lascu īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 1 May 2010, 09:55 PM
  4. Skippertraining cu Sailingtours
    de Smokey īn topicul Poze
    Răspunsuri: 28
    Ultimul post: 26 Apr 2010, 04:16 PM

Tags for this Thread

Bookmarks