Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Topic: sfaturi pentru achizitie sau constructie barca

Default sfaturi pentru achizitie sau constructie barca

Buna ziua,
    desi nu cred ca am mai postat vreodata, urmaresc demult forumul. Am un rib destul de bun dar visez la cu totul altceva. Briful suna asa: imi doresc mult o barca de lemn, ceva traditional. Indraznesc sa spun ca am ceva cunostiinte de lucru in lemn dar nu barci, am si ceva scule in schimb stau prost cu timpul. ma tot uit pe siteurile de afara dar cred ca stiti ca barcile din lemn sint extrem de scumpe. mai exact as vrea ceva obligatoriu tractabil( am cu ce, masina mea Land Rover Defender trage 3,5 t si am si permis pentru asta) , sa fie de aprox 7m, as prefera un motor inbord diesel. nu vreau neaparat velatura. Mi-a placut foarte mult recomandarea dl-lui Vasiliu- gozzo. Am uitat sa spun ca am copil mic si ca as prefera o cabina mica sau ceva un parasolar. stie cineva de unde as putea sa cumpar asa ceva? cred ca daca ma apuc sa fac ratez sezonul asta si nu as prea vrea.
    am gasit ceva care mi-a placut, care s-ar apropia, o barca de lemn cu cabina de plastic pe care a construit-o un nene din constanta. am pus linkul anuntului la o postare a mea din sectiunea barca mea.
    o alta varianta ar fi sa construiesc la tulcea la d-nul Vasiliu o lotca la careia sa-i inaltam prova, sa-i incropim o cabina si sa-i adaptam un motor. stie cineva vreun motor inbord diesel de 20-30 cp? am gasit un perkins la ct dar e de 45cai si e f greu.
    am sentimentul ca varianta aceasta ar dura o vesnicie.
    in cercetarile mele de pe okazii am mai dat de doua barci. de o lotca nou construita de 7 m, nepusa pe apa, fara nici un act, schita nimik, si de un mic velier de fibra, albastru de la timisoara de aprox 4000 eu. stie cineva ceva de ele?
    mai stiti vreun santier care sa faca barci mici de lemn in afara de cel de la Tulcea al d-lui Vasiliu?
    multumesc

Senior Member
    Locația
    craiova
    Posturi
    291

cauta pe www.subito.it

Pe aici pe forum cred ca se gaseste cineva care ar putea construi o asemenea barca.
    Nu imi permit sa dau nume, dar daca mai "sapi", afli tu singur. Vezi la "Constructia de barci".
    Sau poate te contacteaza vreunul.

M-am zapacit...la Constructia de barci suntem acu'. sorry

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salut, am gasit acest anunt, nu stiu daca mai e valabil, se pare ca e o barca facuta de dl. Vasiliu, daca nu e prea mare cred ca e o alegere buna, mai ales ca este gata facuta, si lucrata in epoxy.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

Cam maricica.... pagoda!
    no name

salut,
    stiu barca da am pierdut-o. intradevar e facuta de dl Vasiliu. barca s-a vandut asta toamna. era f frumoasa a avut si vele. a fost cumparata de cineva din delta care transporta turisti

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Si daca vorbiti cu dl. Vasiliu, cat v-ar costa una la comanda, si in cat timp s-ar face? Daca vreti, puteti lua legatura si cu echipa care va construi lotca la tabara de creatie, din care fac si eu parte, macar sa va informati despre materiale, tehnologie etc. Si eu lucrez in lemn, insa momentan am lucrari pentru o perioada intinsa si deocamdata nu ma pot angaja la altceva.
    Daca intentionati sa cumparati ceva din strainatate, ar trebui sa faceti si un survey barcii, fiindca unele barci ieftine e posibil sa fie facute din lemn neprotejat cu rasini. In cazul in care optati pentru o barca la comanda cu inboard, daca nu gasiti un inboard dedicat, cu inversor si linie axiala, puteti folosi un motor diesel auto navalizat, de exemplu Mercedes OM636, s-au adaptat mai multe motoare de acest tip pe ambarcatiuni de la noi din tara.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

pai o lotca de 7 m la tulcea e in jur de 2500 eu trasa in epoxi. gozzo 4000. as vrea sa vin si eu in tabara. am gasit asa cum spuneam o lotca la oltenita nepusa pe apa. nu am fost sa o vad.

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    861

salve!mai vali,barca asta e undeva la munte daca ne luam dupa rasinoasele din decor?

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Achizitie barca
    de gerica78 īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 24 Jan 2011, 06:17 PM
  2. Sfaturi achizitie barca
    de Liviu H īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 23 Jan 2011, 02:26 AM
  3. CONSTRUCTIE BARCA ALUMINIU
    de dragomircatalin1983 īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 10 Dec 2010, 09:59 AM
  4. sfaturi?
    de impaiatu īn topicul Īncepători şi visători