sfaturi pentru achizitie sau constructie barca

Buna ziua,
desi nu cred ca am mai postat vreodata, urmaresc demult forumul. Am un rib destul de bun dar visez la cu totul altceva. Briful suna asa: imi doresc mult o barca de lemn, ceva traditional. Indraznesc sa spun ca am ceva cunostiinte de lucru in lemn dar nu barci, am si ceva scule in schimb stau prost cu timpul. ma tot uit pe siteurile de afara dar cred ca stiti ca barcile din lemn sint extrem de scumpe. mai exact as vrea ceva obligatoriu tractabil( am cu ce, masina mea Land Rover Defender trage 3,5 t si am si permis pentru asta) , sa fie de aprox 7m, as prefera un motor inbord diesel. nu vreau neaparat velatura. Mi-a placut foarte mult recomandarea dl-lui Vasiliu- gozzo. Am uitat sa spun ca am copil mic si ca as prefera o cabina mica sau ceva un parasolar. stie cineva de unde as putea sa cumpar asa ceva? cred ca daca ma apuc sa fac ratez sezonul asta si nu as prea vrea.
am gasit ceva care mi-a placut, care s-ar apropia, o barca de lemn cu cabina de plastic pe care a construit-o un nene din constanta. am pus linkul anuntului la o postare a mea din sectiunea barca mea.
o alta varianta ar fi sa construiesc la tulcea la d-nul Vasiliu o lotca la careia sa-i inaltam prova, sa-i incropim o cabina si sa-i adaptam un motor. stie cineva vreun motor inbord diesel de 20-30 cp? am gasit un perkins la ct dar e de 45cai si e f greu.
am sentimentul ca varianta aceasta ar dura o vesnicie.
in cercetarile mele de pe okazii am mai dat de doua barci. de o lotca nou construita de 7 m, nepusa pe apa, fara nici un act, schita nimik, si de un mic velier de fibra, albastru de la timisoara de aprox 4000 eu. stie cineva ceva de ele?
mai stiti vreun santier care sa faca barci mici de lemn in afara de cel de la Tulcea al d-lui Vasiliu?
multumesc
 
Pe aici pe forum cred ca se gaseste cineva care ar putea construi o asemenea barca.
Nu imi permit sa dau nume, dar daca mai "sapi", afli tu singur. Vezi la "Constructia de barci".
Sau poate te contacteaza vreunul.
 
Salut, am gasit acest anunt, nu stiu daca mai e valabil, se pare ca e o barca facuta de dl. Vasiliu, daca nu e prea mare cred ca e o alegere buna, mai ales ca este gata facuta, si lucrata in epoxy.
1279373076_105734477_2-V-ind-ambarcatiune-deosebita-85m-tip-lotca-Tulcea-1279373076.jpg
 
salut,
stiu barca da am pierdut-o. intradevar e facuta de dl Vasiliu. barca s-a vandut asta toamna. era f frumoasa a avut si vele. a fost cumparata de cineva din delta care transporta turisti
 
Si daca vorbiti cu dl. Vasiliu, cat v-ar costa una la comanda, si in cat timp s-ar face? Daca vreti, puteti lua legatura si cu echipa care va construi lotca la tabara de creatie, din care fac si eu parte, macar sa va informati despre materiale, tehnologie etc. Si eu lucrez in lemn, insa momentan am lucrari pentru o perioada intinsa si deocamdata nu ma pot angaja la altceva.
Daca intentionati sa cumparati ceva din strainatate, ar trebui sa faceti si un survey barcii, fiindca unele barci ieftine e posibil sa fie facute din lemn neprotejat cu rasini. In cazul in care optati pentru o barca la comanda cu inboard, daca nu gasiti un inboard dedicat, cu inversor si linie axiala, puteti folosi un motor diesel auto navalizat, de exemplu Mercedes OM636, s-au adaptat mai multe motoare de acest tip pe ambarcatiuni de la noi din tara.
 
pai o lotca de 7 m la tulcea e in jur de 2500 eu trasa in epoxi. gozzo 4000. as vrea sa vin si eu in tabara. am gasit asa cum spuneam o lotca la oltenita nepusa pe apa. nu am fost sa o vad.
 
Pai cam asa nea Nicu :), da' eu n-am auzit de barci care sa pluteasca prin coronamentul copacilor :). @livium: chiar daca lotca respectiva nu are acte, ii puteti face, declarati ca a fost facuta in regie proprie, puneti ceva chitante de materiale, si o descriere tehnica, asta daca intentionati sa o inmatriculati. Daca are sub 7 metri si motorul sub 20 de cai, e suficienta o declaratie notariala ca e facuta in regie proprie. Important e ca barca sa fie bine facuta, si daca este la un pret bun, poate e chiar ce va intereseaza.
 
pai o lotca de 7 m la tulcea e in jur de 2500 eu trasa in epoxi. gozzo 4000. as vrea sa vin si eu in tabara. am gasit asa cum spuneam o lotca la oltenita nepusa pe apa. nu am fost sa o vad.
salut. in tabara esti binevenit. invitatia include pe toti cititorii forumului. poti da mai multe detalii despre lotca din oltenita? sint interesat de planurile folosite, metoda de constructie, materiale, dimensiuni, persoana care a construit-o. este imbucurator faptul ca si altii se gindesc (ba chiar actioneaza) ca sa mentina aceasta traditie. prevad la vara o regatta de lotci. sau o expeditie cu o mica flotila. ai cumva poze cu lotca respectiva?
 
tot eu.

ma chinui de cateva zile sa raspund de pe un ipad, si chiar daca folosesc versiunea mobile a site+ului tot nu am reusit.
in tabara as vrea sa vin dar asa cum spuneam stau rau cu timpul. o sa stiu exact cu cel mult o sapt inainte de tabara. daca vin si nu o sa trebuiasca sa tractez rulota, adica o sa gasesc ceva cazare va pot ajuta cu ceva transport la materiale si scule.
multumesc mario38 de sugestie, cred ca pot gasi ceva
lotca de la oltenita e facuta de un tamplar local dupa planurile unui celebru de la calarasi. inteleg ca era un atelier la intrare in calarasi inainte de combinat. omul nu are planuri, are barca si atat. vrea 40mil pe ea. are 7,20m, e facuta din scandura de brad fara noduri pe coaste de stejar, deja impregnate in ulei de transformator. lemnul cica a stat la el in pod vreme de 3-4 ani. daca are cineva chef sa mergem sa o vadem eu as putea intr-o dupaamiaza.
 
Ultima editare:
cred ca o sa cumpar totusi o barca de fibra. de cateva zile ma uit mai apasat si dupa ceva cu vele. recomandari ceva? o sa vreau in acelasi timp sa ma apuc si de construit ceva. vreau sa incep cu ceva mai usor si sa continui cu un sloop. ce-mi recomandati? am uitat sa spun ca o sa merg pe varianta de placaj marin okume si bineinteles epoxi. daca ma poate primi cineva care lucreaza la o barca prin zona bucurestiului raman recunoscator.
 
Sloop e un rig care se monteaza pe un hull. Te-am pierdut?

Uite cum faci: iti iei o barca cu vele de vreo 5-6 m care se trage pe peridoc. Si la aia ii construiesti un puisor.
 
salut, nu m-ai pierdut. eu vroiam sa incep sa construiesc ceva simplu fara vela, sa ma prind putin de lucru cu epoxy. daca totul e ok o sa ma bag si la ceva mai mare mai complicat cu vela. stau la curte, am un garaj mare, incalzit inca artizanal, cu toate sculele necesare. trebuie doar sa cumpar un plan bun si sa ma apuc de lucru. astept pareri pentru ceva simplu, cu un minim de materiale. multumesc
 
Una ca aia. La aia iti trebuie puisor (dinghy) cu care sa mergi la mal de la ancora. Pe ala il construiesti.

Personal, ceea ce ma intereseaza la un velier este "self-righting" moment (adica daca barca isi pune catargul in apa sa-si revina) si "positive buoyancy" (adica daca scoti dopul va pluti).
 

Back
Sus