transport barca pe masina

O masinutza din asta, nu poate fi construita dupa metoda "Stitch & Glue" ?
(U)P.S. ... cu doua compartimente etanse si cateva calcule , s-a rezolvat si cu flotabilitatea. montam furcheti de inox la usi, si .... !!!
(de catarg si vela nu pomenesc, pentru ca vantu-i capricios, al naibii. Cred ca din cauza capriciilor lui, oamenii au inventat propulsia cu abur si au renuntat la vele, la vremea lor)
 
Alo alo, pai cum adica Stich & Glue domne? Pai se chinuie nemtii sa dezvolte materiale compozite extra pe baza de rasini fenolice si voi hopa Stich&Glue. cel mult cold molding domnilor daca nu fibra de carbon cu infuzie de rasina. si va spun eu ca are capabilitati de planare, ca are fundul plat si lat, imediat se ridica. Vedeti voi de asta mi mie frica sa vin la galati, ca oamenii de acolo e inventivi si numa ma trezesc pe balta depasit de propria-mi masina.
 
Florio, nu ai dreptate. Eu m-am lovit de mana lunga a legii, chiar la mine in sat. Un echipaj care statea pe DN5 si pierdea vremea pe marginea drumului m-a oprit sa le arat actele masinii si dovada ca "barca" de pe masina se conformeaza articolului citat de tine. Cum sunt baiat umblat, am scos frumos o ruleta pe care o aveam prin masina (eram in zugraveli acasa asa ca eram bine dotat), si le-am dat sa masoare caiacul. Eram asa de amuzat, ca au zis ca e ok, ma cred pe cuvant, ca doar suntem consateni.

Acum, la mine totul a fost ok, dar fara spaga ar fi fost greu de scapat ca baietii erau foarte hotarati.
Deci, in general cel mai bine e sa nu iesi din litera legii, ca sa nu ai batai de cap dupa.
 
Solutia cu o remorca nu e fezabila?

Implica o cheltuiala mai mare. In plus, exceptand remorcile mari pentru vehicule grele si remorcile dedicate, adica peridocurile, toate remorcile pe care le-ar putea lega dupa Trabi au dimensiuni reduse si n-ar scapa de problema. Lungirea protapului remorcii, ca o solutie la dimensiunea redusa vis a vis de lungimea caiacului, va scoate remorca din gabaritul din acte iar un eventual control pe drum din partea RAR-ului sau a politiei ii va creea probleme mai mari decat cu caiacul pe masina.
Cel mai bine, ancoreaza caiacul pe portbagaj si leaga in capatul din spate un fanion de o culoare cat mai stridenta. Circula pe drumurile noastre "dragi" atatea masini cu incarcatura atarnand pana la asfalt si nu le mai face nimeni nimic.
Personal nu cred ca amicul Rumpi va avea probleme vreo data cu caiacul pe Trabi atarnand 1.25 metri in fata si 1.25 in spate. Important este sa-l asigure bine legandu-l si de bara fata si de bara spate in afara legaturilor pe portbagaj.
 
Ultima editare:
Eu zic ca o solutie ar fi sa le punem vertical :). Nicaieri nu e definit cat de inalta poate fi masina cu tot cu incarcatura:D
 
Bineinteles ca o remorca ar fi o solutie eleganta. Problema e ca oricum o invart remorca trebuie ori facuta la comanda ori reomologata. Trabi are voie 300kg nefranat si 400 kg franat, cu max. 50 Kg pe cupla. Ceea ce ma lasa cu achizitia unei remorci, lungirea protapului si reomologarea ei (solutie vazuta de mine la altii) sau realizarea unei remorci dedicate. O remorca noua tipica de 550 sau 750 Kg e deja prea grea, au peste 125kg (ma rog, majoritatea, sunt si remorci in jur de 100kg), pe cand o remorca RDG dedicata are in jur de 80Kg. Cel mai bine si mai elegant ar fi realizarea unui peridoc franat ultrausor, sa moara politistul de invidie cand ma vede. Sa nu uit, as avea voie sa trag o barca de 8,5m si tot m-as incadra in cei 12m legali. Desi in cazul ala probabil ca m-ar opri fiecare echipaj de pe traseu sa se uite si sa se minuneze.
Da pana sa am nevoie de asa ceva mai vedem, mai studiem, in orice caz nu schimbam masina.
 
Cred ca cel mai usor e sa adaptezi pe o remorca existenta un dispozitiv de prindere a kayakului.Chiar daca depaseste in lungime dupa normele europene ar fi voie cam 1,5m pe fiecare latura.

Idei scuipate de varul gugal
 

Atașamente

  • KT1.jpg
    KT1.jpg
    10.9 KB · Vizualizări: 63
  • KT2.jpg
    KT2.jpg
    10.4 KB · Vizualizări: 66
  • KT3.jpg
    KT3.jpg
    9.8 KB · Vizualizări: 80
  • KT4.jpg
    KT4.jpg
    10.8 KB · Vizualizări: 85
  • KT5.jpg
    KT5.jpg
    7.2 KB · Vizualizări: 88
  • KT6.jpg
    KT6.jpg
    12.3 KB · Vizualizări: 66
  • KT7.jpg
    KT7.jpg
    7.4 KB · Vizualizări: 74
  • KT8.jpg
    KT8.jpg
    5.2 KB · Vizualizări: 68
  • KT9.jpg
    KT9.jpg
    3.6 KB · Vizualizări: 77
Merci Levy, normele europene nu se aplica la noi inca. Dar in schimb poza aia cu tandemul de lemn pe remorca scheletica ma baga la idei. Merci mult inca o data.
 
Sa nu uit, as avea voie sa trag o barca de 8,5m si tot m-as incadra in cei 12m legali. Desi in cazul ala probabil ca m-ar opri fiecare echipaj de pe traseu sa se uite si sa se minuneze.
Da pana sa am nevoie de asa ceva mai vedem, mai studiem, in orice caz nu schimbam masina.

Pai da, noi discutam aici partea strict legala.
Altfel, Trabantul se bucura de toata simpatia si empatia :) O masina produsa de acum 54 de ani, care functioneaza la fel de nepretentios si azi. Pentru amuzament, iaca un CTC cu ciocanul, pe linia de fabricatie .

Iar despre amenzi si spagi, nimic nou sub soare. Poti fi perfect legal, daca omul de sub cozoroc vrea sa te spaguiasca, te va spagui. Sau daca esti chitros, te va amenda cu sau fara voia ta, pentru un lucru pe care va trebui sa dovedesti TU ca nu exista :) . Aici intervine abilitatea ta de traitor in Ro-mania, sa il "faci din vorbe". Daca nu e loc, il rotunjesti din portofel, ca e mai ieftin. SI daca nu vrei asta, bagi cateva instante, dovedesti ca procesul verbal are hibe si il anulezi legal.
Experienta mea personala e vasta (desi nu e on topic). Am adus total ilegal, prin Anglia,Franta,Belgia,Germania,Austria,Ungaria si (oo, da ) Romania, un ansamblu masina+barca mai lung cu cel putin jumatate de metru decat un TIR. Sau cel putin asa parea cand parcam langa TIR-uri. Fara numere la peridoc, fara permis B+E. Singura tara in care era legal a fost cea de plecare: Anglia.
Si desi am fost oprit de mai multe ori, n-am avut probleme. (exceptie un echipaj unguresc spagar, pe care l-am... da :) )
 
Acum daca doar transportul in sine e problema, ai putea incerca vechiul serviciu de mesagerie al postei romane, nu stiu daca mai functioneaza. Cel putin asta pana in apropierea apei, presupunand ca problemele cu politia le poti avea la drumurile nationale. Sau daca mesageria nu mai functioneaza, un transport cu FanCurier, Nemo, Cargus sau altii care-ti conving la pret.

Totusi, o remorca omologata e o investitie pe viitor, chiar daca e bataie de cap momentan. Cu un design multifunctional o poti folosi si la alte ambarcatiuni, o poti vinde.

Iar despre amenzi si spagi, nimic nou sub soare. Poti fi perfect legal, daca omul de sub cozoroc vrea sa te spaguiasca, te va spagui. Sau daca esti chitros, te va amenda cu sau fara voia ta, pentru un lucru pe care va trebui sa dovedesti TU ca nu exista :) . Aici intervine abilitatea ta de traitor in Ro-mania, sa il "faci din vorbe". Daca nu e loc, il rotunjesti din portofel, ca e mai ieftin. SI daca nu vrei asta, bagi cateva instante, dovedesti ca procesul verbal are hibe si il anulezi legal.
Am un coleg care face multe delegatii in tara si abordarea lui la amenzi e urmatoarea: pentru orice face contestatie (are deja templateuri, in functie de fapta) si tot muta procesul dintr-o localitate in alta pana trec 2 ani si fapta se prescrie.
 
Eu zic ca o solutie ar fi sa le punem vertical :). Nicaieri nu e definit cat de inalta poate fi masina cu tot cu incarcatura:D

si daca bate vantul tare din spate :sail:, eeeee, ce face atunci cand depaseste viteza legala pe autobahn, iiiii ? :confused:

pai fratilor: daca nu o pui pe masina si nici nu mergi cu ea de unde atatea probleme ?:rolleyes:

daca te opreste cineva ii spui ca il bagi in gura forumistilor de barcaholici, o sa priceapa el....:D

eu zic sa lasam discutiile sa puna barca pe masina (face si probe cu ocazia asta, verifica daca nu cade) si cu asta basta, daca tot ne tavalim ca ce-o sa fie daca o sa fie si cand o sa fie nu mai ajunge omu' nicaieri dar nici probleme nu are....b-)
 
salut...am fost oprit zilele trecute de un echipaj de politie.....eu deplasandau-ma cu un opel astra caravan..si avand pe portabagajul masinii barca de agrement (pescuit)..un linder nautic..de 4.10m aluminiu....nedepasind lungimea sau latimea masinii...la care Dl.politist intomind procesul verbal cu avertisment pt depasirea INALTIMII masinii...am cautat peste tot ceva legi pt depasirea inaltimii masinii dar nu m-am lamurit ...barca la cumparare venind cu toate actele in regula si specificari exprese pt transportul pe portbagajul masinii....cauza achizitionarii fiind chiar sa fie sub dimensiunile pt inscriere si/sau transport peridoc.......stie cineva ce lege sa aut ca pe viitor sa am baza de discutie cu dl.politist?
 
În procesul-verbal trebuie să scrie temeiul legal al avertismentului. Dacă nu scrie, te sfătuiesc să îl conteşti la instanţă, în ciuda sancţiunii de avertisment, care nu implică bani de dat.
 
ultima data cand am verificat cu un instructor auto de la scoala de soferi, mi-a spus foarte clar: conform legii, ai obligatia de a te incadra in dimenisiunile autovehiculului pe lungime si latime. Doar atat. Pe inaltime nu ai nici o restrictie.
 

Back
Sus