Pregatiri pentru examen

Buna ziua,sunt din Bucuresti ma pregatesc temeinic pentru examen(cat. D si C)doresc sa stiu si eu unde si daca gasesc undeva chestionare care se dau la examene?vreau sa ma pregatesc si la chestionare inainte de examen.Manualul coducatorului de ambaracatiuni de M ghiba si F. Oprea,e suficient pentru cele doua categorii?.astept raspuns.cu stima
 
Primul examen pentru "Permise de navigatie" D, C la Capitania Snagov
se pare ca v-a fi pe la jumatatea lui Martie, adica peste aprox. 1 Luna .

Eu am sunat pentru "C" - adica numai diferenta / CORLEG si mi-au zis sa revin cu tel. pe 10 Martie.
Ceea ce nu mi-au raspuns este pretul / taxa ... eu stiam ca ptr. D+C era prin 2009 - 550 lei, eu am
platit numai ptr. D la acea data 320 lei iar acum "cum ca, ar fi cam cit am dat si ptr. D" ... 320 lei !?
diferenta nu este mare .... dar sa nu stii valoare taxei !? (ca reprezentant ANR) sau este in functie de EURO ?
Tu cat v-a trebui sa platesti ? asta daca ai primit un raspuns ferm !?

Iar ceea ce indica @fleosk (site ANR ) este tot ceea ce ai nevoie ptr. examen
 
Manualul coducatorului de ambaracatiuni de M ghiba si F. Oprea,e suficient pentru cele doua categorii?.astept raspuns.cu stima
Pentru categoria C/D nu sunt teste publicate niciunde, cel putin n-am gasit. In cartea respectiva sunt copiate materialele de pe siteul ANR, adica marinarie, conducere si manevra, RND, COLREG. In ultima editie s-a introdus un capitol nou, ceva de genul "conducere ambarcatiuni de viteza", nu-mi amintesc exact, din care am regasit intrebari, copiate cuvant-cu-cuvant, pentru examenul de D. Asta era la capitania Timisoara, care apartine de Dr.Tr. Severin unde activeaza cei doi autori ...

Ceea ce nu mi-au raspuns este pretul / taxa ... eu stiam ca ptr. D+C era prin 2009 - 550 lei, eu am
platit numai ptr. D la acea data 320 lei iar acum "cum ca, ar fi cam cit am dat si ptr. D" ... 320 lei !?
Si la noi se platea aceeasi taxa (aproxi 320 ron) pentru ambele examene. Din motive care-mi scapa (oficial) cand am dat eu la Timisoara nu se putea da in aceeasi zi pt. D+C, doar separat, cu toate taxele aferente.
 
Conform www.rna.ro/tarife.pdf emiterea documentului (costul imprimatului e inclus) costa 42,57 RON (10 Euro) iar examenul 255,43 RON (60 Euro). Asta pe categorie, cursul valutar se actualizeaza in fiecare luna, astea sunt preturile pe februarie. Adica 2 categorii 2x60 Euro + emiterea 10 Euro = 130 Euro, respectiv in jurul a 550 RON dupa cum sta cursul. Asta teoretic. Practic la unele capitanii din tara s-ar putea sa vi se spuna 700 RON o categorie, adica sa cumparati manualele din care sa invatati. E o mafie si aici, altfel cine ar mai cumpara materiale care sunt disponibile gratuit. Asa ca nu va lasati inselati si platiti exact cat zice legea.
 
Chestionare

Un program cu chestionare colreg (Ripam) aveti aici!
 

Atașamente

  • Teste Colreg.zip
    270.1 KB · Vizualizări: 281
Dupa multe telefoane am aflat data de examen cls.C si D :25.03.2011 la Giurgiu 0246211015. Se pot depune dosare si la capitania Snagov(in Herastrau)0212242509.
 
Salut John,

De ce la Giurgiu !? daca esti din Bucuresti.
De la Capitania Snagov ai fost "trimis" la Giurgiu?
sau este optiunea ta !?.
 
Salut Popey,
Sunt mai sus cele 2 nr. de tel.Giurgiu si respectiv Snagov.
Da un tel.la sursa si poate afli raspunsuri la intrebarile tale, dupa care poti transmite mai departe.
Eu sunt din Bucuresti,m-am inscris la Snagov si ma prezint la examen la Giurgiu.
Noroc!
 
La capitania Snagov dai un telefon si oamenii de indruma. De obicei examenul se da in penultima vineri din luna (de fapt vinerea din penultima saptamana a lunii). Ei nu dau informatia pana dupa prima saptamana din luna, ca atunci e sigur 100%(adica au cel putin 3-5 oameni care sa dea examenul) Taxa se stabileste lunar, in functie de curs, iar daca nu difera cursul atunci taxa ramane la fel. Tot prin telefon afli si ce documente ai nevoie, care e materia de examinare, etc. Daca vrei sa mergi pana acolo, in Herastrau la Pavilionul H (pe malul lacului, nu in pavilion) ii gasesti intre 9-16 parca. Dar oamenii sunt chiar prietenosi, asa ca vorbeste cu ei, ca nu e foc, ba chiar din contra. Adica pe mine unu cand am sunat mi-au raspuns la toate intrebarile si asa mi-am luat C si D. Iar daca sunteti din Bucuresti, chiar nu vad de ce sa mergeti pana la Galati, doar daca asa vreti voi, sa faceti si o excursie.
 
Eu m-am inscris la Snagov, pontonul din Herastrau, vecin cu Bogdan Buciu :) . Acolo am dat si examenul. (partea teoretica, fiindca cea practica am dat-o pe Snagov)
Tot acolo am inregistrat si barca. Iarasi, acolo am platit si taxele.

Daca n-au schimbat ceva in modul de lucru, nu vad rostul plecarii la Giurgiu.
 
Salut Popey,
Sunt mai sus cele 2 nr. de tel.Giurgiu si respectiv Snagov.
Da un tel.la sursa si poate afli raspunsuri la intrebarile tale, dupa care poti transmite mai departe.
Eu sunt din Bucuresti,m-am inscris la Snagov si ma prezint la examen la Giurgiu.
Noroc!

Multumesc ptr. raspuns.
Ok, am sa re-sun azi la Snagov ...
 
Salut Popey,
Sunt mai sus cele 2 nr. de tel.Giurgiu si respectiv Snagov.
Da un tel.la sursa si poate afli raspunsuri la intrebarile tale, dupa care poti transmite mai departe.
Eu sunt din Bucuresti,m-am inscris la Snagov si ma prezint la examen la Giurgiu.
Noroc!

John, scuze ptr. intrebarile mele ... este foarte corect ceea ce ai postat .

Am fost azi la Cap. Snagov si am discutat cu dl. Adrian Grigoriu.
Da, intradevar examenul ptr. cat. "D si C" se tine pe 25 Martie
la Giurgiu iar inscrierile se pot face si la Bucuresti.
 
Confirm si eu, am vorbit putin mai devreme si la Bucuresti si la Giurgiu. Luna aceasta este sesiune de examinare la Giurgiu pe 25, la Bucuresti nu este. In particular pentru cei care vin pentru C prin diferenta de la D, trebuie fisa de inscriere (2 file fata-verso), copie CI, copie card D si original card D si banii pentru taxa de examinare undeva pe la 260 lei.
 
Se mai poate da examen la Capitania Snagov pentru C+D?

Din cate stiu eu nu. Eu am dat eamen acum un an jumate. Inscrierea poate fi la snagov si examenul la giurgiu. Nu stiu sa se fi schimbat ceva. Cred ca se incearca niste comasari in anumite puncte pentru a se putea supravechea examenul astfel incat sa nu mai primesti permisul prin posta cu... Cu tot ce inseamna primitul prin posta fara sa te vada la fata...
 
Pentru C+D sunt bune documentatiile de pe situl ANR? Ca am auzit ca mai trebuie invatat ceva care se da la examen si nu exista pe site. De altfel am gasit si oameni care vand aceste informatii. Este acelasi lucru sau au ei altceva si trebuie sa dau bani?
 

Back
Sus