Platini Mercury 4 cp

Cine ma poate ajuta cu o platina pentru un motor in 2 timpi, Mercury, de 4 cai, cred ca e de prin 1973?
 

Atașamente

  • P5180427.jpg
    P5180427.jpg
    93.2 KB · Vizualizări: 76
  • P5180428.jpg
    P5180428.jpg
    81.7 KB · Vizualizări: 72
  • P5180435.jpg
    P5180435.jpg
    79.9 KB · Vizualizări: 76
Cine ma poate ajuta cu o platina pentru un motor in 2 timpi, Mercury?
Faptul ca e in doi timpi (sau patru) nu are importanta, ruptorul nu are nimic cu constructia 2T/4T
(daca nu socotesti nr. de inchideri /rot arbore, dar acela e o chestie de anduranta, nu de sistem).

La fel daca motorasul are 4CP sau 45CP, nu conteaza , ruptorul este dimensionat pe densitatea de curent ci ca urmare parametrii L;R a bobinei de inductie, nu dupa litraj/putere motor.

Motorul tau este - iertata sa-mi fie expresia - antic (38 ani) ai deci "platina" clasica, nu senzor Hall, nu tu GMR sau traductor inductiv si alte jumbuslucuri.... ci doar un ruptor ordinar.


Procedura e clara - a) desfacut b) demontat c) mers la un magazin
Daca esti refuzat si de al 4-lea magazin cum ca -Nu exista nici macar similar !
atunci incarca o fotografie (daca posibil de aproape si clar) si mai discutam !

(nu vreau sa ironizez, dar de ce vrei sa "inghitzi" povestea ( tipica de dealer) gen:
-Pentru motorul acesta insasi Enzo Ferrari a proiectat o platina speciala! comanda costa o miniavere)

Ruptorul este o piesa standard, mai putin placa de baza (daca ai avans vacumatic, ceea ce la 2T nu prea este cazul, si la tine - judecand dupa Foto_ID7509 in nici un caz)
 
Ultima editare:
Caveat: motoarele nu sint exact punctul meu forte.

Eu as verifica mai intii compresia la un motor atit de vechi. Poate salva o gramada de timp si bani. Pe de alta parte, parca unul nou ar fi mai de nadejde: n-are uzura, are tehnologie mai avansata.
 
Motorul este functional, l-am cumparat cu platina rupta si am improvizat una de la dacie dar as vrea sa fac rost de una a lui, originala
 
Sincer nu stiu de ce te chinui? Daca merge cu platina de dacie e bine. Ce te deranjeaza? Dar ma rog, daca vrei platina originala iei frumos seria motorului si apelezi la distribuitorul Mercury. Fara serie nu te poate ajuta nimeni ca nu stim ce platina a fost montata. Daca gasesti cumpara direct vo 5 sa ai de rezerva. Cu care ocazie il intrebi pe distribuitor daca mai are si alte piese pentru motorul tau, adica ambielaje, pistoane, etc, cam tot ce trebuie schimbat la un moment dat la un motor 2T.
 
23 SKU: 4318A2
MAKER ASSEMBLY, STATOR HOUSING 1 $77.29

Asta scrie in lista componentelor. Codul OEM Parts este 4318A2. Dupa asta trebuie sa cauti pe la dealerii locali.
Totusi 77.29$, este cam scump. Asta inseamna 50l de benzina cu care te poti plimba un concediu. Scump doamna, scump!
 
23 SKU: 4318A2
MAKER ASSEMBLY, STATOR HOUSING 1 $77.29

Asta scrie in lista componentelor. Codul OEM Parts este 4318A2. Dupa asta trebuie sa cauti pe la dealerii locali.
Totusi 77.29$, este cam scump. Asta inseamna 50l de benzina cu care te poti plimba un concediu. Scump doamna, scump!


Am gasit ceva similar pe e-bay de la 2 dolari la 20 de dolari.....si mai gasisem pe un site in usa era in jur de 7 dolari.....probabil ca din cel de 80 de dolari ar aduce si dealeri locali daca as comanda , dar e prea scump.
 
Intradevar, pretul este foarte mare, probabil o greseala. Eu nu am pomenit nicaieri ca in aceeasi aprindere pretul platinilor sa fie mai mare decat al bobinei de inductie (parca pe la vreo 50 USD)!
 

Back
Sus