Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Topic: Platini Mercury 4 cp

Default Platini Mercury 4 cp

Cine ma poate ajuta cu o platina pentru un motor in 2 timpi, Mercury, de 4 cai, cred ca e de prin 1973?
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate P5180427.jpg‎   P5180428.jpg‎   P5180435.jpg‎  
    Sa auzim de bine !!

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    344
    Blog Entries
    1

Quote Originally Posted by Ermil View Post
    Cine ma poate ajuta cu o platina pentru un motor in 2 timpi, Mercury?
    Faptul ca e in doi timpi (sau patru) nu are importanta, ruptorul nu are nimic cu constructia 2T/4T
    (daca nu socotesti nr. de inchideri /rot arbore, dar acela e o chestie de anduranta, nu de sistem).

La fel daca motorasul are 4CP sau 45CP, nu conteaza , ruptorul este dimensionat pe densitatea de curent ci ca urmare parametrii L;R a bobinei de inductie, nu dupa litraj/putere motor.

Motorul tau este - iertata sa-mi fie expresia - antic (38 ani) ai deci "platina" clasica, nu senzor Hall, nu tu GMR sau traductor inductiv si alte jumbuslucuri.... ci doar un ruptor ordinar.

Procedura e clara - a) desfacut b) demontat c) mers la un magazin
    Daca esti refuzat si de al 4-lea magazin cum ca -Nu exista nici macar similar !
    atunci incarca o fotografie (daca posibil de aproape si clar) si mai discutam !

(nu vreau sa ironizez, dar de ce vrei sa "inghitzi" povestea ( tipica de dealer) gen:
    -Pentru motorul acesta insasi Enzo Ferrari a proiectat o platina speciala! comanda costa o miniavere)

Ruptorul este o piesa standard, mai putin placa de baza (daca ai avans vacumatic, ceea ce la 2T nu prea este cazul, si la tine - judecand dupa Foto_ID7509 in nici un caz)
    Last edited by solpet; 18 Feb 2011 at 02:00 AM.

Caveat: motoarele nu sint exact punctul meu forte.

Eu as verifica mai intii compresia la un motor atit de vechi. Poate salva o gramada de timp si bani. Pe de alta parte, parca unul nou ar fi mai de nadejde: n-are uzura, are tehnologie mai avansata.
    Dream like you'll live forever, live like you'll die tomorrow, die in debt.

Gone sailing.

Motorul este functional, l-am cumparat cu platina rupta si am improvizat una de la dacie dar as vrea sa fac rost de una a lui, originala
    Sa auzim de bine !!

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Sincer nu stiu de ce te chinui? Daca merge cu platina de dacie e bine. Ce te deranjeaza? Dar ma rog, daca vrei platina originala iei frumos seria motorului si apelezi la distribuitorul Mercury. Fara serie nu te poate ajuta nimeni ca nu stim ce platina a fost montata. Daca gasesti cumpara direct vo 5 sa ai de rezerva. Cu care ocazie il intrebi pe distribuitor daca mai are si alte piese pentru motorul tau, adica ambielaje, pistoane, etc, cam tot ce trebuie schimbat la un moment dat la un motor 2T.

6.  

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Motorul este functional, l-am cumparat cu platina rupta si am improvizat una de la dacie dar as vrea sa fac rost de una a lui, originala
    Intra aici, cauta dupa model si serie si ai sa-ti faci o idee despre costuri. Sa nu uiti sa adaugi si transportul!
    Bafta!!!

Quote Originally Posted by ciby View Post
    Intra aici, cauta dupa model si serie si ai sa-ti faci o idee despre costuri. Sa nu uiti sa adaugi si transportul!
    Bafta!!!
    In USA am gasit si eu pe net, ma intrebam daca nu cumva mai are cineva pe la noi.
    Sa auzim de bine !!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

In USA am gasit si eu pe net, ma intrebam daca nu cumva mai are cineva pe la noi.
    Pai, nu stiu daca vei gasi pe la vreun barcaholic, dar avand codul lor vei putea gasi mai usor pe la dealerii locali.

Uite cum arata: poz 23
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 5.jpg‎  
    Sa auzim de bine !!

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

23 SKU: 4318A2
    MAKER ASSEMBLY, STATOR HOUSING 1 $77.29

Asta scrie in lista componentelor. Codul OEM Parts este 4318A2. Dupa asta trebuie sa cauti pe la dealerii locali.
    Totusi 77.29$, este cam scump. Asta inseamna 50l de benzina cu care te poti plimba un concediu. Scump doamna, scump!

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. motoarele Mercury
    de RobertAmbrozie īn topicul Dealeri motoare de barca si accesorii
    Răspunsuri: 17
    Ultimul post: 29 May 2019, 12:24 AM
  2. Motor Mercury 4cp, 4t, cizma scurta
    de rst75 īn topicul Motoare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 18 May 2011, 09:18 AM
  3. Mercury
    de Mihai Irimia īn topicul Motoare de barcă