O noua rata

Salut,

Nu stiu cum sa incep....

Acum un an cautind pe google informatii despre Omish (Croatia) ajung intimplator pe acest forumul la un jurnal de calatorie de a lui Smokey care s-a plimbat pe acolo si tot cotrobaind pe ici pe colo a inceput un "pitic" adormit sa se trezeasca si sa dea din picioare si sa faca galagie: "Vreau o barca!"

Am tot cautat, mi-am ales si mi-am reales cite un model pina cind s-a hotarit un prieten ca vrea si el o barcuta si asa impreuna am ales modelul Wood Duck 12.

Cu ajutorul unui de al treilea prieten care s-a mutat un state am devenit mindrii proprietari in aceasta iarna a manualului si a planurilor de la caiacul ales. Cu trei saptamini in urma am primit si placajul marin de la Holver care au fost foarte amabili (au tot incercat sa caute un placaj mai ieftin si care il aveau pe stoc in Remetea, da eu nu si nu ca vreau Okume) iar ieri am dat o fuga pina la Arad la Polydis unde ma asteptat peste program domnul Ionut Filea care avea deja pregatite rasina+catalizatorul si pinza de fibra de sticala, ne-am mai luat si banda de 15 cm latime pe care vrem sa o taiem in doua.

Iar mine, poimine vrem sa ne apucam de barcute in mansarda inca neterminata (spre nemultumirea sotiei care vede ca am un nou proiect in cap).

Acum am citeva intrebari de incepator poate pentru voi:

1. In ideea sa pun pe forum planurile (manualul l-am pus deja) le-am scanat si xeroxat jos la Iprotim (cei din Timisoara stiu locatia). Imaginile le-am pus raster in autocad si m-am apucat de trasat peste acesta. Pima problema care am intilnit-o e ca citeva curbe trasate daca le fac miror fata de axa sunt decalate fata de imaginea scanata unele mai mult altele mai putin. Vazind ca nu merge, ca am diferite erori am intins planul original peste copia facuta tot acolo (ca sa nu stic originalele la transpunere) si stupoare: xeroxul e mai lung cu 15-20 cm, deci probabil si scanul. Daca are cineva o idee cum sa ii dau de cap sa le pot posta la dimensiunile corecte sau sa ma ajute..:p
2. Vrem in weekend sa unim placile si nu sint inca hotarit pe ce metoda sa mergem: pe cea prezentata de CrocodiluDiluDilu in http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1151-Caiac-Wood-Duck-12/page2?highlight=balanta sau prin metoda clasica de scarfing. Inclin catre a doua varianta fiind ma usor de realizat si recomandata si de CLC
 
Bine ai venit :)

La 1: poti transpune planurile in autocad masurand offseturi in planurile originale; e mai mult de munca, dar e singura metoda care-mi vine in minte fara erori. Ar fi si mai simplu daca in manual/planuri ai avea deja scoase offseturile.

La 2: metoda "in dinti" e buna daca ai placile taiate si trebuie sa te asiguri ca se imbina perfect, un milimetru eroare la imbinare rezulta in cativa centimetri in capatul caiacului, si cum aia e prima lipitura pe care o vei face, ai mari sanse de eroare :) Eu am avut o palma la Argie, dar "am luat-o la pila". O metoda mai sigura e sa imbini placile de placaj inainte de a le taia, cu metoda clasica de scarfing, iar apoi le masori si le tai.

Incercati totusi inainte sa lipiti alte bucati de placaj, sa va faceti mana cu epoxy si fibra. Atentie si la temperatura, epoxy are nevoie de peste 15 gr pentru polimerizare. Daca mansarda e incalzita e ok, daca nu mai bine asteptati caldura sau incalziti. Si asa, la temperatura minima, va fi nevoie de aprox 2-3 zile pentru intarire. Polimerizarea completa se va face dupa aproximativ o luna, dar dupa intarire poti manevra placa, slefui, etc.
 
Salut Cosmiv... eu vad doua variante :
1. sa-l contanctezi pe prtsard in urma postului de aici http://www.barcaholic.ro/showthread.php/1151-Caiac-Wood-Duck-12/page14
2. Sau daca vrei sa lucrezi totusi pana la capat pe planurile tale, incearca sa-l contactezi pe Imi ( e din orasul vostru), are si el niste experiente similare rezolvate , dar cu un alt model de caiac.

Cat despre imbinarea placilor puse cap la cap, ca sa nu ai batai de cap , eu la caiacul meu , am folosit varianta scarf . Dar inainte de lipire, am desfasurat planul peste care am pus o folie transparenta pentru protectie. Apoi am asezat piesele din placaj peste conturul aferent din plan , asigurandu-ma ca n-am abateri unghiulare si apoi am trecut la lucrul cu rasina si tesatura de fibra, pentru realizarea imbinarii . ( metoda asta n-am intalnit-o in manual ! ;) )
Folia care sa protejeze planul, poate sa nu fie lunga cat tine coala de hartie. E suficienta o bucata, care sa protejeze doar portiunea din zona lipiturii .
- Spor .... ca vine vara !
 
Ultima editare:
Salut,

1. In ideea sa pun pe forum planurile (manualul l-am pus deja) le-am scanat si xeroxat jos la Iprotim 2.

Salut si bine ai venit in randurile "ratzarilor". Inteleg faptul ca esti bine intentionat si vrei sa faci publice planurile dar te-ai gandit oare ce "fata" vor face cei de la CLC daca ar vedea asta? Sau daca vor mai fi interesati sa ne vanda vreun plan...

In ce priveste imbinarea colilor de placaj eu am folosit (si iti recomand si tie) metoda "finger joint" sau "puzzle joint" asa cum a prezentat-o Crocodilu'. Pentru a evita abaterile de care vorbea Guzi e bine sa imbini cele doua coli de placaj pana sunt intregi dupa care poti desena in voie piesele in vederea decuparii. Referitor la diferenta de lungime intre copie si original asta depinde de aparatul pe care a fost facuta copia (sistem de antrenare a originalului, uzura role antrebare etc) Eu am copiat planurile pe un Ricoh Aficio 480W si abaterea a fost de doar 3 cm, nesemnificativ raportat la lungimea colilor. Atentie la transpunerea desenelor de pe hartie pe placaj, daca aerul din incapere este umed hartie se ... lungeste.
Spor la treaba si sa ne vedem pe apa
 
Sunt de acord cu Gigi, nu e etic sa publici o chestie cu copyright, mi-a scapat "scopul" din primul post. Acum daca distribuim ce e deja pe torrente ... e discutabil, dar macar sa nu fim noi "sursa".
 
Spor la treaba...

... cu rățușca. Să vezi ce satisfacții o să ai, mai ales când se va aduna un cârd pe apă:)
 
Merci de sfaturi,
Atentie si la temperatura, epoxy are nevoie de peste 15 gr pentru polimerizare. Daca mansarda e incalzita e ok
Mansarda e partial incalzita, temperatura e in jur de 19-20 de grade sper ca e suficient.
Imbinarea o sa o fac dupa metoda scarf si am sa imbin inainte placile pentru a putea decupa piesele direct intregi.

Cit despre copyright... nu mai zic nimic ca nu vreau sa intru in polemici :p
 
eu, unul, nu ca sunt carcotas, dar ma intreb asa: un kit complet costa cat un caiac "de-a gata" cumparat de la magazin.....:confused:
adica eu cumpar kit-ul dupa care bag mare - munca, timp, etc (aici mai pot interveni greseli, deci si un risc) si ies cu scula ca si cum as fi luat-o de-a gata....:rolleyes:
daca mai pun si un adaos comercial care s-ar cuveni vanzatorului (care are si el cheltuielile lui), ar trebui sa ies cu 30-50% mai mult decat unul luat "de-a gata"
uite aici nu prea inteleg cum cumpara oamenii kit-uri ca sa iasa mai scump daca pun la socoteala si munca+timpul lor, sau mai precis cum vand unii niste lucruri "in punga" la pret de "intreg"...b-)
e ca si cum ti-ar vinde cineva o masina demontata la pret de una gata functionala, sau materialele pt o casa la pretul unei case gata facute....
bine, americanii nu stiau ca noi mai facem si posta cate vre-o informatie, ca doar era aproape sa ajungem in comunism ...:mad:
da' nu e treaba mea, doar ma gandeam asa...:ahoy:
 
hai sa vedem ce fel de ratusca iese, baga poze ca ne intereseaza spor la mesterit

@zaad ,daca un kit costa sa zicem 1000 $ cu placaj cu epoxy tot tacamul...(ai placajul taiat deja) crezi ca e mai scump decat o barca gata, CLC cred ca livreaza si barci gata facute dar cred ca o fac pt un mic plus, apoi la americani este la moda sa mesteresti in garaj si de ce nu, este o placere sa-ti construiesti o barca cu mainile tale, noi ne bucuram sa cumparam planurile ca ele nu costa asa mult dar cere mai multa indemanare sa-ti faci o barca doar dupa planuri..
 
Unde, mai pui si ca piesele din placaj, sunt precis si ingrijit decupate. Deci, din start esti scutit de vreo 15-20 de ore de lucru mai putin ( dealtfel si cele mai "grele", care iti pune rabdarea la incercare). In rest lucrul cu fibra si epoxy te face sa te crezi putin, alchimist . E ca un virus contagios si o data contaminat...cam ramai dependent. Pentru restul operatiunilor, la "stitch & glue", un 60 de ore de lucru, (cand exista pasiune), te ajuta sa te deconectezi de toate inconvenientele vietii.
Spatiul necesar si celelalte conditii, sa fie !
Dar deh, pretul unui kit complet e conceput pentru pietele lumii cu nivel de trai avansat si nu pentru tarile din "lumea a patra si jumatate" cum ar fi spus Radu Anton Roman (prin cartea "Cu Jacques Ives Cousteau in Delta Dunarii"). Si ca "tortul" sa mai contina si o cireasa deasupra, aplicam si TVA in vama !
 
Ultima editare:
tva si vama....
asa este Guzi prietene, dar exact asta e motivul pt care noi lucram doar cu planuri si compensam restul cu dibacie rabdare si paisiune, sincer sa fiu recunosc ca si eu mi-am gasit preferatele la CLC (pax 18 si 20) dar nu am comandat planurile ca mi s=a parut mult pt buzunarul meu , dar recunosc ca merita mai ales acuma ca m-am apucat de constructie dupa capul meu fara planuri(adica planuri facute de mine intuitiv) nu zic ca nu-mi place ce a iesit dar inca nu sunt gata astept un pic de vreme buna sa pot termina kaiacul, deci recunosc daca as fi avut planuri gata facute deja de mult barca ar fi gata de lansare
 
tva si vama....
asa este Guzi prietene, dar exact asta e motivul pt care noi lucram doar cu planuri si compensam restul cu dibacie rabdare si paisiune, sincer sa fiu recunosc ca si eu mi-am gasit preferatele la CLC (pax 18 si 20) dar nu am comandat planurile ca mi s=a parut mult pt buzunarul meu , dar recunosc ca merita mai ales acuma ca m-am apucat de constructie dupa capul meu fara planuri(adica planuri facute de mine intuitiv) nu zic ca nu-mi place ce a iesit dar inca nu sunt gata astept un pic de vreme buna sa pot termina kaiacul, deci recunosc daca as fi avut planuri gata facute deja de mult barca ar fi gata de lansare

1. in vama doar TVA se aplica , la orice marfa adusa din afara UE
2. Cat despre planuri facute de noi pa bajbaite, cand ramanem in pana de lovele si nici sezon pentru iesit pe apa nu-i , poate ar fi bine sa ne initiem in materie de softuri pentru proiectare...
Dar habar n-am care e inceputul, in acest domeniu...
 
eu, unul, nu ca sunt carcotas, dar ma intreb asa: un kit complet costa cat un caiac "de-a gata" cumparat de la magazin.....:confused:
adica eu cumpar kit-ul dupa care bag mare - munca, timp, etc (aici mai pot interveni greseli, deci si un risc) si ies cu scula ca si cum as fi luat-o de-a gata....:rolleyes:
daca mai pun si un adaos comercial care s-ar cuveni vanzatorului (care are si el cheltuielile lui), ar trebui sa ies cu 30-50% mai mult decat unul luat "de-a gata"
uite aici nu prea inteleg cum cumpara oamenii kit-uri ca sa iasa mai scump daca pun la socoteala si munca+timpul lor, sau mai precis cum vand unii niste lucruri "in punga" la pret de "intreg"...b-)
e ca si cum ti-ar vinde cineva o masina demontata la pret de una gata functionala, sau materialele pt o casa la pretul unei case gata facute....
bine, americanii nu stiau ca noi mai facem si posta cate vre-o informatie, ca doar era aproape sa ajungem in comunism ...:mad:
da' nu e treaba mea, doar ma gandeam asa...:ahoy:

Si eu am constatat ca kitul lor intreg e la pret de o ambarcatie gata, dar ....
Dar nu e vorba de o ambarcatie similara! Adica, kitul te duce in urma constructiei la o ambaractie din lemn, cu tot ce are ea specific (frumusete, greutate mica, sensibilitate la zgarieturi etc.) iar ofertele la acelasi pret erau la caiace din plastic. E o diferenta! Uneori notabila. In rest, conteaza mult daca iti plac doar copiii sau si procesul tehnologic (vorba lui Puiu Olteanu)
 
Salut,

Nu stiu cum sa incep....

Acum un an cautind pe google informatii despre Omish (Croatia) ajung intimplator pe acest forumul la un jurnal de calatorie de a lui Smokey care s-a plimbat pe acolo si tot cotrobaind pe ici pe colo a inceput un "pitic" adormit sa se trezeasca si sa dea din picioare si sa faca galagie: "Vreau o barca!"

Am tot cautat, mi-am ales si mi-am reales cite un model pina cind s-a hotarit un prieten ca vrea si el o barcuta si asa impreuna am ales modelul Wood Duck 12.

Iti/va urez succes la constructie! Observ ca pentru dilema imbinarii colilor s-au dat deja sfaturi asa ca nu-mi ramane decat sa ma pun la dispozitie pentru viitoarele eventuale dileme. Pe cand o iesire impreuna, la Mures sau Bega?
 
Aseara nu am mai avut rabdare si m-am apucat sa fac scarfingul nu de alta dar sa trec mai repede peste etapele astea pregatitoare, asa ca astazi inpreuna cu un prieten am pus placile la pozitie dupa ce in prelabil le-am dat cu rasina. Abia astept sa treaca noptea sa vad mine ce minune am facut. Daca totul e cum ma astept mine ma apuc de transpus planurile.
Ma duc sa imi cumpar ceva creioane cu mina moale si o sula (nu in coaste de-a lui Iliescu)

Pun si citeva poze, nu prea de calitate dar la fazele ulterioare o sa imi montez aparatul foto pe un trepied sa trag mai multe cadre.

Referitor la ce ziceati cu vama... suntem in lumea a treia... dobitocul de la ghiseu a vrut sa ma taxeze pe valoarea declarata a coletului pina a reusit sa gaseasca factura planurilor si manualului. Prietenul care mi-a trimis coletul din state a declarat valoarea de 200 dolari ca daca nu ajunge bine coletul sa ii taxeze.
Nu au avut grija de loc de colet pentru ca planurile s-au umezit la margine si s-au indoit asa ca va trebui sa decupez putin din planse sa se culce frumos.
 

Atașamente

  • IMG_0115.jpg
    IMG_0115.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 138
  • IMG_0119.jpg
    IMG_0119.jpg
    59.1 KB · Vizualizări: 153
  • IMG_0123.jpg
    IMG_0123.jpg
    55 KB · Vizualizări: 138
Ultima editare:
Inca un pont pentru Cosmiv :
Cand o fi sa trasezi elementele puntii care vor fi montate arcuit , verifica mai intai placajul, sa vezi pe ce axa se inconvoaie mai usor. Altfel risti sa-l decupezi pe axa inversa. In cazul nefericit, se va arcui greu cand va trebui sa-l prinzi cu sarme. Exista si riscul, ca placajul sa crape, din cauza tensiunii ... Daca l-ai trasat si decupat pe axa buna, se va monta frumos, chiar fara alte maini, venite in ajutor !
 
Ultima editare:
Mulţan Guzi pentru pontul cu pionezele, a mers trasarea de minune nu mai că am adaptat puţin din amîndouă "metode" de transpunere: prima dată am prins planşa din 15 in 15 cm cu pioneze iar între ele am perforat cu sula.
Am reuşit să trasez şi să decupez parţial prima placă.

Ştie cineva de unde aş putea cumpara si eu din România un capac etanş ca la cel din poza de mai jos?
 

Atașamente

  • phpThumb_generated_thumbnailjpg.jpg
    phpThumb_generated_thumbnailjpg.jpg
    75.3 KB · Vizualizări: 103
Ultima editare:

Back
Sus