Page 2 of 15 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 11 to 20 of 143

Topic: Tot un RIB facut...tot acasa

Senior Member
    Locația
    craiova
    Posturi
    291

ar cam trebuii sa te gindesti la un pret pt RIB-ul de 3,80 m , sunt amator sa cumpar asa ceva ,,, FELICITARI

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    948

Mai mult in gluma decat serios, se poate spune ca dupa stiva de clondire, pretul materialelor colaterale realizarii va depasi pretul produsului!
    Acum serios vorbind, felicitari frate Che! Profi!

Senior Member radasous's Avatar
    Locația
    Slatina, OLT
    Posturi
    143

Felicitari!
    When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
    -- Tom Lehrer

Ceva detalii despre cum se leaga cu partea rigida? Pe mine ma bate gandul sa fac una cu membrana PVC...
    Sa auzim de bine !!

Quote Originally Posted by bratulescu View Post
    Paiii....de ce crezi ca am atata spor ?..."stiva de clondire" ma inspira Pot sa spun ca am muncit foarte mult la sabloane . Am stricat materiale si chiar cu acele sabloane ai f. mari sanse s-o "bulesti" daca nu ti cont de anumite chestii. Nu se observa in poze, dar jumate din tuburi este pe fata materialului ,alta pe dos ,deci am gresit (o parte mai texturata alta mai lucioasa)....deci puse ,in bratele cuiva, sabloanele, si sa croiasca dupa ele...slabe sanse sa iasa bine PS...m-am documentat ...vreau sa fac un robot ptr. termosudare !
    Felicitari pana aici .Uite aici ceva prin termosudarehttp://www.youtube.com/watch?v=cUpaUpi_6-A
    spor la treaba mai departe

6.  

Quote Originally Posted by bratulescu View Post
    Astazi am umflat-o ...mai am sa-i aplic "ranforsarile" care vin la inadituri ,dar n-am mai avut adeziv....am reusit sa o ridic de bot ,100mm de la planul drept....si sa vedem ce-i pun la varfurile conurilor... Din bot pana-n varful conurilor are 4 m....
    Metoda clasica de fabricatie, prevede pentru varfurile de con niste piese din cauciuc masiv, tot conice. Cea din interior are un surub metalic in varf, iar cea din exterior tot conica, se imbina pe forma interioara si o inchide cu o piulita.
    Chiar nu imi inchipui cum s-ar putea inlocui piesele astea, intr-o fabricatie "home made" .
    Ele sunt simple, doua conuri care se imbina, avand la mijloc terminatia de PVC a barcii ..... dar e mai greu sa faci acasa o taietura conica.

Ca idee, in filmuletul asta, de la minutul 3 se poate vedea ce solutie au la fabricatia unui Watercraft.
    De la asta, pana la solutia finala, depinde de inventivitatea ta. Succes

Am revenit !!!.....in mare cam ce am realizat !!!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_0814.jpg‎   IMG_2072.jpg‎   Fotografii-0092.jpg‎   Fotografii-0095.jpg‎   IMG_4513.jpg‎   IMG_4940.jpg‎   IMG_4510.jpg‎  
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Senior Member mihaif99's Avatar
    Locația
    Bretagne Franta
    Posturi
    957

De data asta arata foarte bine. Ti-au iestii toate excelent: tuburile, coca, si puntea.
    Abia astept sa postezi o poza cu ele asamblate si apoi testarea pe apa.

Felicitari!

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Frumos, elegant! Ce pui intre punte si coca?
    călătorului îi stă bine cu drumul

Page 2 of 15 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Rib facut acasa
    de stefan0172 în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 49
    Ultimul post: 22 Jun 2012, 03:47 PM
  2. Am facut bine?
    de Ata în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jun 2010, 05:22 PM
  3. Răspunsuri: 11