Tot un RIB facut...tot acasa

Azi am decofrat si am inceput ranforsarea matritei
img5947r.jpg

img5949v.jpg

img5951qh.jpg
 
Care este rostul adanciturii din capatul profilului? La modelul ce l-ai dat ceva pagini mai inainte, era ca o treapta
 
Rostul adanciturii este pur si simplu estetic !....Cred:eek:
Am zis ca sa nu fie dreapta ,si sa para taiata cu toporu' ! Intr-adevar ...ce-am prezentat eu ca model ,pare a fi o treapta ,dar nu stiu daca m-as fi folosit vre-odata de asa ceva !
 
Categoric ca da !...de ce n-ai aparut mai demult pe acest forum.... si cu barca ta ...poate ca nu mai munceam asa de mult la model...si tu te alegeai cu barca reparata . Nu-i tarziu nici acum ! Lasa-mi un nr de tel ca sa te pot suna !!! :)
As vrea sa pot lua legatura cu tine cat mai curand !!!
 
Stimate coleg, e posibil sa-ti ramana niscaiva fâşii de la tuburi? Ma gândesc la doua tuburi de flotabilitate, de vreo 40cm in diametru si lungime de 3m? In viitor as avea nevoie... Cam cat ar costa, cu tot cu valve de umflare/dezumflare?
 
Partea din fata este aproape gata !....am umflat-o ca n-am mai avut rabdare !
Ce se vede cu rosu, sunt deflectoarele, care au rolul de a impartii barca in trei compartimente , care se pot umfla separat...
img6040bj.jpg

img6042j.jpg

img6041ft.jpg
 
Trebuie sa scrii un ghid ceva cu me face.
Ma uit eu cu jind la tot felul de constructii de lemn, dar acum salivez de-a binelea !
 
Merci mihai...dupa cum am mai scris: proba pe apa i-si va spune ultimul cuvant. Pana atunci raman cu speranta ca totul v-a fi OK.
 
meriti sa fii omagiat ca un deschizator de drumuri . Consumi mult timp si bani pentru a ne arata calea corecta . FELICITARI
 
meriti sa fii omagiat ca un deschizator de drumuri . Consumi mult timp si bani pentru a ne arata calea corecta . FELICITARI
Drumurile sunt deschise de mult ..ptr. aceste modele de barci !...Italia ;Grecia etc.
La noi lumea este inca sceptica fata de aceste solutii ....ioo m-am gandit la acest model din doua motive :
1-trag de rulota si pun barca pe masina(tuburile v-or fi dezumflate si pliate)
2-economie la "gologani" (chirie barca ....costuri mari la combustibil ptr. barcile mai mari si mai grele)
 
nu ai fost cuminte , si nu m-ai ascultat.... HA HA HA . s-ar putea sa fi trebuit lasate mai lungi flotoarele dupa oglinda motor, este pericol sa stea apupata , si sa intre mai tirziu in glisaj . Ramane de vazut ce efect va avea curbura de pe linia chilei
 
Ultima editare:
Avantajul constructiei in regie proprie este ca stii totul despre barca, fiecare imbinare si eventual cum sa faci modificarile after.
Asa cum a facut baloanele de la zero, probabil le va si lungi daca va fi nevoie.
Tot respectul pentru cum a iesit maestre Bratulescu!
 
nu ai fost cuminte , si nu m-ai ascultat.... HA HA HA . s-ar putea sa fi trebuit lasate mai lungi flotoarele dupa oglinda motor, este pericol sa stea apupata , si sa intre mai tirziu in glisaj . Ramane de vazut ce efect va avea curbura de pe linia chilei

Nu cred ca e o problema pt ca nu sunt conice. latura de jos e destul de lunga. Abia astept sa o vedem pe apa.
 

Back
Sus