Page 1 of 15 1234511 ... LastLast
Results 1 to 10 of 143

Topic: Tot un RIB facut...tot acasa

Default ...........

O sa construiesc un RIB...
    Last edited by bratulescu; 6 Mar 2011 at 12:32 PM. Reason: .........
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Ce adeziv e asta, Bratulescu ?
    Si cum lipeste ? Trainic, rapid, are conditii speciale de aplicare ?
    Am inteles de la Deciy ca poliplanul e acelasi material ca prelata de TIR, insa mai putin rezistent ( rezistenta mecanica si la UV) . N-ar fi mai bine in conditiile astea sa folosesti chiar materialul de prelata cu pricina ?

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Pe vremea cand aveam caiac din poliplan (lipit termic), am incercat-improvizat sa lipesc la rece, cu tot felul de adezivi. Iar cand ceva parea promitator, in schimb nu rezista la proba de apa. Acuma cu adezivul ala special sper sa nu ai probleme din cauza apei, asa ca ar fi bine sa faci teste cu niste bucati, sa vezi ce fel se comporta lipitura, dupa cateva zile de stat imersat .

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Respecta intocmai specificatiile producatorului de adeziv cu privire la procesul de lipire. Altfel nu lipesti corect. In general adezivii pentru PVC moale sunt adezivi de contact, ceea ce inseamna ca e importanta presiunea. Daca ai vazut vreodata un cizmar cum lipeste talpi stii ce sa faci. In general, dupa ce aplici pe ambele fete adezivul se lasa la uscat pana nu mai e lipicios, pe urma se suprapun piesele si se preseaza cat de tare se poate (cizmarul da cu ciocanul in talpa desi nu sunt cuie acolo). Incearca varinata urmatoare cu ceva rest de sacrificiu: degresezi cu acetona, ungi cu adeziv ambele piese, lasi la uscat juma de ora, suprapui pielese, reactivezi lipiciul cu caldura (foen) si apesi cat de tare poti (bati cu ciocanul eventual). Dupa 24 ore incearca sa dezlipesti, daca lipitura e corecta trebuie sa se rupa PVC-ul de pe tesatura de armare si nu sa se desfaca lipitura. E util sa ai o rola de cauciuc ca un trafalet ca sa poti aplica presiunea continuu pe suprafete mari. succes
    P.S. cel mai bine ar fi sa faci cum zice maestrul Guzi si sa sudezi PVC-ul cu o scula de sudat, poate gasesti o firma care are asa ceva si iti sudeaza.
    P.P.S. Daca PVC-ul rosu are o suprafata tratata cu acril (partea lucioasa de obicei) acrilul trebuie indepartat prin slefuire cu smirghel, altfel nu tine lipitura. vezi in specificatiile materialului cumparat.
    Last edited by Rumpi; 21 Feb 2011 at 02:46 AM.

E bine să dai puţin īnapoi, fiindcă ai privirea de perspectivă. Doar īţi iei avīnt... succes!
    Gānduri bune, vāntul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

6.  

Vezi si tu niste dimensiuni aici, http://www.nautiline.com/en/index.html si te gandesti in functie de ce motor ai disponibil pe acasa. Aici un 2,3 m cu 1,3 pare un standard iar tubul de 35cm. Sa n-ai nevoie de ranforsari ciudate si grele daca vrei sa o faci de 3,8m.

acu ca ne-am auzit am si eu o parere. Fiind RIB deci va merge in special pe coca rigida, pe baloane stai doar la viteza mica sau pe loc, de ce le faci asa mari?
    Eu le-as face doar cat sa nu intre apa in barca la valuri sau incarcare mai mare. Sa moara Bibi.
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Aha, vrei un fel de Cruiser RIB. Păi atunci poţi să te gāndeşti la o bordură cu ocheţi la copastie de care să prinzi un umbrar/tendar/cort deasupra să o transformi īn overnight RIB sau wknd RIB şi o să poţi dormi cu capul pe ceva moale şi gonflabil

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    862

.............si mie,plus ce-i dincolo de masa!

Felicitari! Arata binisor. Ai reusit sa faci ceva teste rezistenta la umiditate a lipiturilor? Ma intereseaza si pe mine adezivul la rece

Page 1 of 15 1234511 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Rib facut acasa
    de stefan0172 īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 49
    Ultimul post: 22 Jun 2012, 03:47 PM
  2. Am facut bine?
    de Ata īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jun 2010, 05:22 PM
  3. Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 3 Apr 2010, 09:47 AM