Results 1 to 8 of 8

Topic: Mini catamaran cu origini intr-o ciudatenie :)

Default Mini catamaran cu origini intr-o ciudatenie :)

salutare !

postez in sectiunea "constructii" pentru ca se pare ca acest proiect va fi aproape o constructie de la 0 .

intentia era un catamaran mic , demontabil , transportabil sus pe masina , usor de manevrat . solutia gonflabila e cam exclusa pentru mine dat fiind faptul si posibilitatea navigarii pe raul mures . vanzatoarea (pt ca era o doamna ) nu prea stia ce este si l-a scos la vanzare ca si catamaran mic cu vele ...eu din pozele atasate cam asta am crezut ca este si ca ar mai avea ceva panze si acareturi in plus perfect ! l-am cumparat si l-am adus in ro...

asta e jucaria
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate $_57 (1).jpg‎   $_57 (10).jpg‎   $_57 (3).jpg‎   $_57 (4).jpg‎   $_57 (5).jpg‎   $_57 (6).jpg‎   $_57 (7).jpg‎   $_57.jpg‎   $_57 (8).jpg‎  

doua saptamani m-am chinuit sa gasesc un trasport rezonabil din uk si l-am adus in sfarsit acasa . intre timp am incercat sa caut totusi ceva info despre ce scria pe placuta lui ...si nimic ! absolut nimic !

dupa ce l-am desfasurat si am luat putin la studiu componentele lui m-am cam blocat . nu are nici o legatura cu un catamaran ...decat eventual vizual ! nu are nici o legatura cu velele si cargele care au venit impreuna cu el ! intr-un final am cam descoperit ce e de fapt ciudatenia asta ( cred eu cel putin ) : un ski nautic motorizat ! toate sistemele de legatura a flotoarelor sunt de asa natura incat le permit oscilatie/inclinatie in axa longitudinala a lor ( exact ca si la schiatul pe zapada ) ... in plus are un "ghidon" de care presupun ca te tineai si care prin translatie laterala imprima aceasta miscare de inclinatie a flotoarelor . la fel mi-am explicat si prezenta suportului motor foarte solid care pt un velier mic nu ar fi fost necesar atat de robost . comanda acceleratiei inca nu mi-e prea clara , dar cu siguranta ar avea legatura cu acel picior de pe flotorul stg (poze) . in plus forma carenei (pt ca acum am putut sa vad si sub ) nu e deloc de velier ,ci de coca glisanta , deci sunt tot mai convins ca e vb de un device motorizat si nu de un velier .

daca este cineva care a mai vazut asa ceva sau are orice info m-as bucura sa aud

toate cele bune si am sa revin cu ceea ce as vreau eu sa fac !
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 20141222_094026MIC.jpg‎   20141222_094005mic.jpg‎   20141222_094034mic.jpg‎   20141226_142317MIC.jpg‎  

Senior Member
    Locația
    craiova
    Posturi
    291

In ultima foto ai pe perete un catarg ? Ce faci cu el

mario , catargul nu e de vanzare , e de la un trimaran pe care il restaurez si modific din 2012 ,dar la ce vreau eu sa fac cu el treaba merge foarte incet

mai am un rib gonflabil cu un motor de 20hp, dar din pacate nu prea apuc sa ma bucur de apa pe cat as vrea , iar cand reusesc sa ajung la mare il folosesc pentru scufundari ... si cam asta e toata "navigatia" pe care apuc s-o fac .prin urmare am zis ca as vrea sa imi iau jucaria asta ... planul initial si ce imi doream era o barcuta de weekend pentru lacurile din apropiere:
    1. un catamaran velier mic pentru stablitate
    2. portabil sus pe masina pentru ca trag si o rulota dupa mine
    3. usor ,sa poata fi urcat /coborat de pe masina
    4. flotoare de fibra in cazul in care ies cu el pe mures
    5. capacitate 1-2 persoane
    6. performante medii , plimbare . nu caut sa ating viteze de cursa , dar nici nu as vrea sa fie un ponton plutitor

acum dat fiind situatia de fata ,ca de fapt nu e un catamaran realmente , as avea nevoie de ajutor din partea celora care pot/doresc/au cunostiintele necesare . m-am documentat destul de mult (zic eu ) , ca si baza ma folosesc de un .pdf despre calculul catamaranelor si un .xcel (care sunt foarte cunoscute si usor de gasit pe net) plus analize comparative la alte catamarane mici cu flotoare de fibra/ plastic sau gonflabile si una peste alta ar cam iesi socotelile cu el :

1. flotabilitatea :ar fi buna cat de cat , din 20cm inaltimea flotorului cu o persona s-ar cufunda 8cm ceea ce zic eu ca ar fi ok , iar cu 2 pers s-ar cufunda 12cm ...aici nu stiu ce sa mai zic. de plutit e clar ca pluteste , dar e ok ? adica s-ar putea naviga pe vele ? in conditiile in care mai bine de jumatate e scufundat si asta static ...cand o iei la vale ( daca o iei ) si te mai apleaca si vantul un flotor mai ca nu se scufunda de tot

2. forma carenei : fiind o carena de glisare , in ce masura ar da rezultate la adaptarea pe vela ? "din ochi" centrul de flotabilitate e mai in spate decat la o coca dedicata panzelor si ma gandesc sa nu apara probleme la echilibrarea ambarcatiunii intre greutatea persoanelor si forta vantului ... ma gandesc ca s-ar putea sa stea cu prova prea in apa ? ar fi o solutie sa trag catargul mai mult spre pupa decat in "mod normal " ?

3. forma de ansamblu : la o lungime de 3m am calculat o latime de 1.65 m pt o stabilitate mai buna . e ok ? ar putea fi o problema prea mare manevrabilitatea ? sau capacitatea de a urca in vant ? stiu ca nu sunt punctele forte ale unui cat , dar imi fac putin griji la mersul pe mures in contra curent si contra vant unde ar fi de facut cam multe volte ...

4. inaltimea catargului si surafata velica: in final comparand alte caturi de dimensiunea asta suprafata velica totala ar fi undeva intre 5-8mp , randa 3.8 -5.2mp si foc 1.8-2.8mp in functie de configuratie . acum ceea ce gandesc eu : daca se adevereste situatia cu mersul in prova (pct2) as opta pe o randa mare si un foc mic pentru mutarea centrului velic spre pupa , dar foc mic = inaintare greoaie in contra vant ? pentru ca sunt nevoit sa construiesc eu catargul , pot sa mi stabilesc singur inaltimea si implicit suprafata si forma velelor . aici iar am nevoie de sugestii ...

am atasat un print dupa o varianta de calcul aproximativ

multumesc !
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate untitled.jpg‎   vele.jpg‎  

1. Cu o persoana ar merge, cu două ar fi circ pe apă, mai ales ca unde este vânt vor fi și valuri. Așa că trebuie să te aștepți să faci baie de fiecare dată.
    2. Forma carenei permite o derivă maximă, pune-i derivor
    3. Fără derivor nu vei face nici o voltă.
    4. Lasa tot calculul deoparte că indiferent ce-i vei face n-o să iasă și vezi aci unde trebuie să ajungi, cu o simplă velă de windsurf (găsești chiar la tine în oraș): http://www.star-board.com/SpringSumm...?threadid=9519
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 2-20100909.jpg‎  
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

6.  

ms de link ! foarte fain ! chiar inspirativa "puntea" aia mai ales ca am o experienta foarte bogata in fibra de sticla / carbon / kevlar si diferite rasini ... dar probabil pe viitor . deocamdata sa l vad pe apa si cum se comporta in manevre. derivor categoric ii voi pune , rabatabil ce i drept . dar nu vreau solutia cu vela de surf pt ca un alt factor pe care nu l-am mentionat este ca vreau sa ma joc cu velele cat pot de mult , vreau sa invat si sa acumulez macar cat de putina experienta despre dinamica velierelor . am permis , dar din pacate nu am prea avut ocazia sa ies pe apa si de asta vreau sa ma complic putin si sa i fac o "echipare" completa . de udat nu e nici o problema ... asta e scopul principal la asa marime de ambarcatiune )

Senior Member modi's Avatar
    Locația
    Atlantida de Sus , nitel mai jos de avatar !
    Posturi
    388

Quote Originally Posted by ar99kid View Post
    ......... in plus forma carenei (pt ca acum am putut sa vad si sub ) nu e deloc de velier ,ci de coca glisanta , deci sunt tot mai convins ca e vb de un device motorizat si nu de un velier .

daca este cineva care a mai vazut asa ceva sau are orice info m-as bucura sa aud
    Eu scriu acum ca-n bancul ala : "Am sunat sa va spun sa nu va bazati pe mine!"

N-am nicio informatie despre "bazaconia" asta , insa imi place teribil ! Personal as construi o punte continua intre cele doua flotoare si-ar reiesi intradevar un catamaran . Pe puntea respectiva as construi si un suport pentru catarg .
    Dar mai degraba i-as da ca destinatie plimbarile cu motor . L-as dota cu scaun , as improviza un soi de timonerie , etc .
    Cert este ca m-as "juca" cu el pana ar iesi o bijuterie !
    Dati-ma la apa !!! Am rau de asfalt !!!

) eh la termenul de "bazaconie" nu m-am gandit )

hai daca tot discutam in zilele astea mai lejere sa o lungesc putin , in final eu vreau 3 destinatii sa zi le zicem asa :

1. cea originala , schi cu motor si ghidon . pt asta cred ca motorul de 20hp va fi cam prea mult , dar exista acceleratie si implicit o dozare a puterii
    2. un catamaran de viteza motorizat , la latimea mare (160-170cm ) cu scaun , volan etc care cred ca va fi foarte rapid si sper destul de controlabil cu motorul de 20hp tinand cont de centrul de greutate stand jos
    3. velier ...cea ce m scris mai sus

pct 1 si 2 le rezolv in mare parte pe baza cunostiintelor care le am deja , suporti , prinderi , sudura aluminiu , fibra de sticla , mecanica , acces la strung , freza cnc etc. dar pe mine pct 3 ma doare cel mai mult pt ca aici nu stiu prea multe despre veliere ...invat cat pot , ma documentez cat pot insa sunt multi oameni priceputi care au deja o vasta experienta si cunostiinte in ale velelor si care poata ma mai indruma .

oricum am inceput acum topicul pt ca o sa ma apuc de lucru incet cand am timp seara ca pana la primavara sa il termin

Alte topicuri asemănătoare

1. Mini-Ponton
    de tachete în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 15 May 2014, 07:26 PM
  2. Vand vesta GRABNER copil masura MINI - 86 - 104 cm
    de rst75 în topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13 Sep 2012, 08:28 AM
  3. Cum sa faci curatenie intr-o tara, intr-o singura zi
    de Smokey în topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 23 Sep 2010, 09:08 PM
  4. Fa-ti un velier intr-un weekend!. Partea I
    de Svejk în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 8 Jul 2009, 12:13 PM
  5. O ciudatenie interesanta
    de Levy în topicul Caiac, canoe, canotaj