Tot un RIB facut...tot acasa

nu ai fost cuminte , si nu m-ai ascultat.... HA HA HA . s-ar putea sa fi trebuit lasate mai lungi flotoarele dupa oglinda motor, este pericol sa stea apupata , si sa intre mai tirziu in glisaj . Ramane de vazut ce efect va avea curbura de pe linia chilei
Ai dreptate !....si mie m-i se par cam scurte flotoarele dupa spatele oglinzii !
Si daca DA ....o sa folosesc asta (poza) ..."conuri" mai lungi (netaiate)...matrita este intacta ...netaiata!
De parca ar fi prima data cand modific ceva !;)
img5982yy.jpg

Multumesc tuturor pentru aprecieri !!!!
 
Ultima editare:
Revin !
Problema e' alta !....m-i se pare totusi cam grea per asamblu....si recunosc ca am exagerat cu grosimea straturilor de la chila fixa....cam 7 straturi
Trebuia ,cel mult 5 ....si intarite mai mult in zonele de impact ...
 
Si revin din nou !
Nu vreau sa fiu ipocrit si sa NU recunosc si sa multumesc lui "stefan0172" http://www.barcaholic.ro/f5/rib-facut-acasa-1187.html . El este intradevar "deschizatorul de drumuri" la aceasta sectiune...el m-a ajutat cu sfaturi ,mi-a impartasit unele secrete, l-am tocat cu telefoanele o perioada ....dupa aceea s-a intamplat ceva !....nu mi-a mai raspuns ! Nici pe forum nu a mai a aparut.
Deci "stefan0172" este "taticul" RIB-ului de pe "barcaholic"
Nu in ultimul rand, trebuie sa-i multumesc lui Vali braconierul care m-a sfatuit cum sa lucrez cu fibra....
Si Dv-s tuturor pentru incurajari !
In aceasta faza a constructiei "alea jacta est".....o fi bine n-o fi bine ce-am facut ,sfaturile si"like-urile" oricum le-am primit !
 
Ultima editare:
Daca sunt drepte....e' ok. Daca au curburi sau inclinatii ,e' destulde dificil.
Ptr. terminatile tuburilor,trebuie facut model,apoi matrita,si numai dupa aceea poti face piesa finita...deci,destula munca
 
totusi raman la varianta cu capete pliabile ,din cauciuc , nu rigide , din fibra , pentru o impachetare mai facila
 
Ieri si azi am lipit cele doua parti ..chila si tuburile
@mario38...asa cu cracii in sus se vede mai bine ...cred ca sunt destul de lungi tuburile dupa oglinda (46 cm)
img6062i.jpg

img6064h.jpg

img6065q.jpg

img6068ql.jpg

img6067q.jpg
 
Felicitarile, masa si dan..., pardon, datul la apa? Unde si cand? Mireasa este pe cinste! Inca o data felicitari pentru realizare!
 
Emotii? Daca o sa fluiere cineva, sa fii sigur ca va fi de admiratie!
Si daca vrei sa te convingi de integritatea ei, fa-o piscina pentru cateva zile si da-o pe mana celor mici sa se bucure.
Daca e sa intre apa de la exterior spre interior, la fel de bine va fi si invers, sa curga apa din ea. Dar eu unul nu cred!
 
maestre , e bine , o sa gliseze in MAXIM 5 secunde ,... acum nu ramine decat sa-i gandesti un pret ca se face coada la comenzii( apropo ... te-ai vaietat ca ai facut-o prea groasa in coca , dar aceasta greutate + V-ul adinc >= 135 grade au s-o tina lipita in viraje mai bine decit pe un SKY- JET , cu asa ceva faci si SKI nautic) F E L I C I T A R I I !!!!!!
 
Multumesc "mario38"...sper foarte mult ca sa ai dreptate in prezumtii !
Departe gandul meu ca sa fac schi nautic ! In schimb , mi-ar place foarte mult ca sa ma pot deplasa "racheta" dintr-un loc in altu' prin Delta, si asta cu motorul din dotare 15hp-4T. Sa nu va ganditi la fite ! Dimineata sa ma scol devreme si tot devreme sa ajung la vre-un loc pe care l-am "diclit" din timp. Astfel....ma gandesc ioo....nu pierd "bataia pestelui" si fac economie si la benzina !
De asemenea ,i-mi doresc ca sa pot ajunge de la Murighiol pana la "varsare" in mai putin de o ora...la balaceala cu familionu' .
V-am spus di'nainte ca o s-o folosesc in Delta....cu toate ca unii dintre colegi nostri sunt sceptici la folosirea unui RIB in Delta Dunarii !
Cam acestea sunt sperantele mele la acest tip de barca...! :D
 
Bafta man, va merge superb, iar daca nu va merge superb din prima, sigur se rezolva dupa ce ii dai pintenul jos. Lumea consruieste acolo un tunelas de obicei, dar..... poate merge.
Adica sunt sigur ca de glisat va glisa dar s-ar putea sa fie instabila cand ies tuburile din apa.

Lipiturile arata bestial, trebuie sa scrii un manual cum se face. Foarte serios, ma gandesc sa modific un Seahawk II sa il tai si sa il fac o barca mica, portabila de o persoana. Barca de luat in rucsac cand ma duc pe poteci la pasrav.

Ti-am zis de la inceput ca lungimea tuburilor e ok la linia de plutire, pentru ca tu nu ai conuri (triunghi) ci un cilindru taiat, cum nu s-o numi corpul ala, cu sectiune trapez.

Man de aratat arata, ce sa zic, sunt pe spate.
Ce motor ii pui?
 

Back
Sus