Tot un RIB facut...tot acasa

Multumesc Florio !....si ioo asteptam ...mai mult ca tine;)
Si .... cred ca se comporta destul de bine ....cu toate ca pe forumul italian , pe care corespondez ioo ,la dimensiunea RIB-ului de 4.20 ...mi-au recomandat un motor de 25-30 hp ...2T
Deci ...io zic ca nu-i rau !...oricum sa vedem si alte pareri !!!!:)
 
N-am inteles ce s-a intamplat cu balonul, de ce s-a desumflat!
Exceptand aceasta nedumerire, barca se comporta nemaipomenit. Un pic apupata cu un singur pasager la pupa, dar se compenseaza prin mutarea greutatii spre prova. Ai incercat cu rezervorul la prova? Sau l-ai tinut langa motor?
 
Baloanele ,le-am desumflat eu ca sa vedem daca sunt probleme in caz de avarie(taieturi)....banuiesc ca cele mai predispuse la accidente sunt tuburile din spate ! Dupa cum ai vazut , in caz de intepaturi sau taieturi ,ajungi "acasa" fara probleme.
Am incercat sa mut rezervoru' si bateria mai in fata ,dar cand i-i dadeam "blana" si o ridicam de "bot" ,aluncau gramada spre mine !;)
 
Ultima editare:
"Tine-te bine"...!;)
img6149k.jpg

img6147j.jpg
 
Baloanele ,le-am desumflat eu ca sa vedem daca sunt probleme in caz de avarie(taieturi)....banuiesc ca cele mai predispuse la accidente sunt tuburile din spate ! Dupa cum ai vazut , in caz de intepaturi sau taieturi ,ajungi "acasa" fara probleme.
Am incercat sa mut rezervoru' si bateria mai in fata ,dar cand i-i dadeam "blana" si o ridicam de "bot" ,aluncau gramada spre mine !;)
Am inteles!
Cat despre alunecatul hangaralelor, nu crezi ca ar trebui gasita o aplicatie pentru covorasele de cauciuc cumparate pe post de scaun pe balon? Pe fundul barcii nu cred ca ar arata urat. Oricum nu trebuiesc lipite. Sau monteaza in prova, in interior pe balon, un ochet de ancorare a rezervorului. Mai ai adeziv, nu?
 
felicitari ,merge super .cu 25 cp si incarcat , o sa zbori de la Murighiol la Sf.Gheorghe. Un sfat,..mai gasesti la cei ce comercializeaza accesorii de barci de la Galati niste minere din PVC care se lipesc pe balon sisunt foarte practice la manevrarea ,transportul rib-ului
 
Prietene,sunt impresionat...desi nu sunt un impatimit al rib-urilor pot spune ca ti-a iesit.Filmuletul postat de voi a demonstrat ca ar putea face fata unor situatii neprevazute asemanatoare celor din delta.Sunt atent la proiectul tau asa ca...apa sub chila Ionut...
 
Multumesc "bubbax"....cand ai timp treci pe la mine !
Constructia banchetelor....modelul ,deocamdata....apoi matrita si la urma piesa ...
img6175wb.jpg

img6176n.jpg

img6174f.jpg
 
foarte tare , dar lasa loc si de o bateriE mica de TICO , trebuie si spatiu de scurs apa , si , in plus mai vreau si o bacheta longitudinala cu o consola tip jockey pe la jumatatea barcii . un YAMAHA de 25 cp la 48 de kg iti pun eu la dispozitie
 

Atașamente

  • 060620122370.jpg
    060620122370.jpg
    22.4 KB · Vizualizări: 113
  • 130720111637.jpg
    130720111637.jpg
    39.1 KB · Vizualizări: 142
Am primit cateva accesorii...placuta protectie oglinda si manere de manevrare..
Doua dintre manere le-asi lipi pe terminatia tuburilor(ultima poza) ,dar nu stiu cum ar arata
De la voi cum se vede ??? :titanic:
Tot odata am inceput constructia modelului consolei..
img6181u.jpg

img6180l.jpg

img6182v.jpg

img6183p.jpg

img6179g.jpg
 

Back
Sus