Solutie pentru un motor racit cu aer

deci pentru a ajuta aerul sa iasa se face gura de aerisire in partea inferioara pe peretele din fata si una pe peretele opus in partea superioara.diferenta de inaltime dintre gauri produce un curent de aer echivalent cu puterea unui miniventilator .in privinta alternatorului:600w consumul e putere echivaleaza cu 0,8cp pt ca banuiesc ca e pe curea trapezoidala tensionata.
 
Am dat gaurile de aerisire in laterale catre exterior. In fata motorului nu aveam cum, acolo este spatarul banchetei. Oricum am montat un ventilator - o turbina care trage aerul din interior si e ok.
 
Spuneti-mi va rog unde gasesc o elice? Are cineva? Ce am confectionat eu nu da randament...ma asteptam dar am zis ca merita sa incerc...
 
si o vand ieftin ca sa imi cumpar una mai mare cu cat am cumparat-o cu atat o si vand.elicea este pt motorizare de la 3 la 5 cai in 3 pale si nu este lovita.
 
Sal...!!!!

Nu prea am loc de rezervor sub bancheta, era bine ca imi ramanea "portbagajul" liber, dar ideea e buna, poate fac un rezervor pe dimensiunile de sub bancheta.
Circumferinta rotii mai putin o putem lua in calcul in momentul de fata, din roata a ramas numai miezul. Raportul dintre fulii conteaza si e 2 la 1. Sa vedem ce poate pe apa.
Deocamdata am o elice metalica cu 3 pale confectionata dupa un prioect Yamaha dar cred ca e cam mare, are aproape 30 cm in diametru. Preventiv, inainte sa o inmoi, vreau sa mai fac una cu 4 pale si mai mica, just in case...

Sal...!!!elicea aia este foarte mare pentru ce ai tu dar mai vb. si cu altii...dar daca e buna si nu-ti mai trebuie o cumpar eu acum depinde si de pret!!!!!!
 

Back
Sus