lotca lemn imbracata in epoxy

salutare,
intentionez sa cumpar o lotca si sa o imbrac in epoxy. am doua variante, o lotca noua necalafatuita si una veche catranita.
intrebari
sa o imbrac si la interior si la ext sau doar la exterior?
cam cata rasina intra la o lotca de 6-7m?
care sint diferentele constructive intre lotcile marine si cele dunarene? ma refer exclusiv la forma chilei.
am gasit o barca de mahon de vanzare la navodari. e vopsita calafatuita. oare o pot slefui si imbra in epoxy? as vrea sa aiba aspect de lemn.
la ce ar trebui sa fiu atent daca cumpar o lotca de lemn noua nepusa pe apa?
multumesc
 
salutare,
intentionez sa cumpar o lotca si sa o imbrac in epoxy......

am gasit o barca de mahon de vanzare la navodari. e vopsita calafatuita. oare o pot slefui si imbra in epoxy? as vrea sa aiba aspect de lemn.
la ce ar trebui sa fiu atent daca cumpar o lotca de lemn noua nepusa pe apa?
multumesc

salut!
ne arati si noua poze cu barca respectiva ? :)
 
ambele variante le-am gasit pe site-urile de anunturi si nu au fotografii.
Buuun... atunci trateaza enuntul "barca de mahon" f. sceptic !
Cam la fel de sceptic ca si un text gen: Vand ciocan de tinichigiu, confectionat din aur masiv de 24k :)
Mahonul (Swietenia mahagoni) dar chiar si varianta din Honduras (Swietenia macrophylla) sunt f. rare, greu de gasit, si nu de ieri, de alaltaieri ci de cca. 50 de ani se obtine greu... majoritatea subspeciilor de Swietenia sunt soiuri protejate !

Iar cel afon numeste mahon tot ce este brun-roscat, de la Khambala pana la Iroko poate chiar si fag innecat in ... bait...
Ar fi intelept sa iei pe cineva cu tine care cunoaste speciile exotice si are "ochi" pentru barci de lemn.
 
Ultima editare:
nu e vb de mahuna. omu se jura ca e din mahon ca a fost un velier mic de 4,5 m, ca ei au aruncat catargul si panzele. macar de curiozitate si tot ma duc sa fac niste fotografii.
 
he he he, asteptam si noi cu nerabdare sa vedem daca cineva a avut creerul atat de mic sa distruga cu buna stiinta un velier din mahon!!.
 
Am vazut si eu acum ceva timp un anunt cu o lotca de 24 crivace, noua, nelacuita, nevopsita, necalafatuita. Singurul inconvenient, e ca era toata din scandura de brad. Parca cerea 2000 lei, nu mai tin minte sigur... Daca e vorba de aceasi lotca, la banii astia, eu cred ca merita. Muncesti o vara la ea sa o slefuiesti, apoi mai bagi 1500 lei in epoxy si fibra, si e gata lotca.
Cat despre cea de mahon, sa fii sigur ca n-o mai scoti la culoare oricat ai freca la ea. Daca a fost catranita, a intrat catran in lemn si n-ai cum sa-l mai scoti. Oricum, fac pariu p'o bere ca nu e din mahon.
 
aia de mahon nu are pret in sensu ca proprietarul zice sa negociem la fata locului. lotca de lemn de la oltenita e 35 mil. si da e din brad pe coaste de stejar.
 
aia de mahon nu are pret in sensu ca proprietarul zice sa negociem la fata locului. lotca de lemn de la oltenita e 35 mil. si da e din brad pe coaste de stejar.

mie mahonu' imi pare teapa, de fapt de la inceput mi-a parut teapa....
dar mergi sa vezi ca sa nu zici ca ai pierdut un vis, oricum mare precautie (cel putin opinia mea)...
 
Si care este problema daca este din brad ! am inteles ca doresti sa o "imbraci"
in panza si epoxi atit la exterior cit si la interior ... v-a iesi un "sandwich" foarte
rezistent.
Undeva aici pe forum Nea Nicu (home made) spunea ca la brad fiind mai poros
s-ar preta pentru a iesi mult mai ieftin rasina poliesterica si astfel costul ar scadea
la jumatate (din cei 1500 lei).
Eu am cumparat ultima data poliesterica "la negru" acum 1 an ptr. barca mea cu 200 lei
aproape 11 kg. (2 bidoane de 5 litri + intaritor).

Daca poti scoate lotca de brad la 2000 lei, eu zic ca merita.
 
:)
ca tot veni vorba!gasiti la policolor la magazinul fabricii poliesterica la aprox 250lei/20 litri(pret de asta vara).dati cu fibra NUMAI LA EXTERIOR,la interior vopsea cu ulei,sau mai bine cu ulei de in(sau alt ulei de vopsea)nesicativat,de preferat fierbinte sa se imbibe bine lemnul,dureaza mai mult uscatul,dupa care se da cu vopsea tot cu ulei sicativat de data asta,ani de zile nu mai aveti treaba cu apa si vopseaua,daca protejati barca cit de cit.
bafta!
 
Am avut un grătar din lemn de brad, în baie, ținut în condiții mari de umezeala. A rezistat 5 ani fără nicio problemă, dat numai cu 3 mâini de ulei de in sicativat, (la rece) și două mâini de lac, iar acum e suport pentru caiac. O altă ușă din brad, același tratament, a stat 5 ani la înterior și acum de vreo încă cinci stă la exterior, din nou fără probleme. Dacă exista pe atunci forumul:confused:, aș fi aplicat tratamentul de mai sus, așa am facut doar din auzite.
 
multumesc de sfaturi.
stie cineva ceva de mesterii de la slobozia? am inteles ca acum construiesc un velier pentru cineva din bucuresti. sint familiarizati cu epoxy si cu lemnul si mi-a placut abordarea lor.ca sa nu existe discutii tu iti procuri materialele, lemnul, epoxy, etc si ei fac manopera.
 

Back
Sus