lacul Oasa

Bogdan are dreptate, are memorie nu gluma, dar din pacate, cele trei caiace copie dupa Tobago ,in acest moment sunt epave si zac langa un gard lasate in uitare.Solutia de urgenta si fara complicatii ar fi un caiac pneumatic, care nu deranjeaza mai deloc,iar un gumotex poate fi considerat o investitie de durata.
 
Salut Radu,
Foarte spectaculoase pozele, ai cuprins armonia perfecta intre apa, cer si pamant.Abia acum inteleg de ce erai foarte concentrat si te roteai in toate unghiurile.Felicitari domnule artist!
Ma bucur ca ai ajuns cu bine acasa si sper sa ne revedem.
 
Multam de apreciere,
Da, de cele mai multe ori am folosit polarizare circulara, multe sunt HDR.
Am avut ceva DSLR-uri Canon 5d, Nikon D300 si erau evident minunate insa nu aveau ce cauta in caiac, pe bicla sau la ski.
NEX-ul are avantajul ca este f mic f usor si are senzor APS-C exact ca si DSLR-urile non full frame.
Dezavantajul este bateria care tine relativ putin dar live-wiew-ul de pe senzorul rabatatbil face toti banii pt o baterie -sau 2- suplimentare.
 
....Acum o sa va dezvalui un mic secret:
Hoinarul, dupa ce i s-o zugravit apartamentul in vara asta, in momentul cand trebuia sa populeze peretii cu fotografiile din creatia proprie, il rodea o dilema... Daca sa decoreze peretii ( presupunand o fotografie/ perete) sau sa isi instaleze propria expozitie foto...
Initial a optat pentru decorare. O decorare care pana la urma tot expozitie personala permanenta, a iesit !:D

Vad ca ai recoltat compozitii admirabile, prietene. Esti MESERIAS ...Asta inseamna ca vara n-o trecut, degeaba !
 
Multam de apreciere,
Da, de cele mai multe ori am folosit polarizare circulara, multe sunt HDR.
Am avut ceva DSLR-uri Canon 5d, Nikon D300 si erau evident minunate insa nu aveau ce cauta in caiac, pe bicla sau la ski.
NEX-ul are avantajul ca este f mic f usor si are senzor APS-C exact ca si DSLR-urile non full frame.
Dezavantajul este bateria care tine relativ putin dar live-wiew-ul de pe senzorul rabatatbil face toti banii pt o baterie -sau 2- suplimentare.

e bun, "tine" si la apa ?....:(:mad:

lasand asta deoparte pozele sunt f bune....:)
 
pana la urma, exista locuri de campare in zona lacului?
as vrea sa merg in weekendul acesta pe transalpina si cu ocazia asta sa pun si caiacul pe oasa.
multumesc anticipat pt raspuns!
 
Exista, exista, venind dinspre Obarsia Lotrului catre Sebes, la viaductul dinaintea carierei de piatra se coboara in dreapta (capul lacului se vede deja in stanga...) si acolo erau ceva corturi si o cabanuta acolo esti deja pe malul lacului ....
In plus, inainte de borna cu km 21 de data asta venind invers catre Obarsia Lotrului este o rampa catre lac ...si acolo era corturi ...

Ovidiu, am zis bine? :)

O zi senina si blanda,
Radu
 
Foarte bine Radu,cred ca pentru lansare la apa este mai bine pe unde am intrat si noi(dupa borna km 21, dinspre Sebes spre Obarsia Lotrului).Tinand cont ca este toamna, acolo bate soarele si este mai placut.Pe partea cu viaductul dinaintea carierei, este mai multa umbra fiind pe o vale, acolo este placut vara pe canicula.

@Pyt

Asteptam impresii si daca se poate cateva poze.Distactie placuta!

Pentru orientare ,postez cateva poze cu locul pe unde intri pe apa.Dupa borna km 21, imediat in dreapta.

Picture110.jpg

Picture113-1.jpg

Picture115-1.jpg

Picture117-1.jpg

Picture104-1.jpg

Picture101.jpg



Forza Oasa!!!!!

100_6805.jpg

100_6801.jpg
 
Ultima editare:
multumesc frumos pt indicatii, am nimerit la fix.
a fost de vis, nu regret ca am mers asa tarziu.
atasez si niste poze, poate le face si altora cu ochiul :)
 

Atașamente

  • DSC_0559.jpg
    DSC_0559.jpg
    47.3 KB · Vizualizări: 93
  • DSC_0572.jpg
    DSC_0572.jpg
    68.3 KB · Vizualizări: 94
  • DSC_0579.jpg
    DSC_0579.jpg
    62.7 KB · Vizualizări: 90
  • DSC_0593.jpg
    DSC_0593.jpg
    97.2 KB · Vizualizări: 96
  • DSC_0610.jpg
    DSC_0610.jpg
    60 KB · Vizualizări: 91
Multumim pentru poze!
Vad ca a scazut mult nivelul apei, dar Oasa are suprafata mare.
Ma bucur ca ti-a placut, cred ca este unul dintre cele mai frumoase lacuri din Romania.

Cum s-a comportat caiacul pneumatic pe lac? Ai prins vant si valuri?
Te intreb, pentru ca vreau sa imi cumpar si eu un pneumatic si m-ar interesa cum se comporta in conditii de vant.
Niste cunostiinte de-ale mele, au fost la Oasa cu un pneumatic tandem, au prins vant puternic si valuri si s-au plans ca nu s-au bucurat de plimbarea pe lac, nu i-a ajutat caiacul pneumatic.
 
Ultima editare:
sambata dupa-masa am avut vant din greu, dar si valuri pana aproape de punctul in care sa devina deranjante (nu periculoase, ca la stabilitate e jos palaria). duminica dimineata m-am dat singur, conditii climatice optime, astfel ca a fost f manevrabil. per total s-a comportat acceptabil, dar am avut nevoie de putin antrenament fizic (si sincronizare) ca sa iesim cu bine.
 
O altă Titikaka

După atâtea ture pe la câmpie, aveam o poftă nemăsurată pentru un lac de altitudine. În combinaţie cu alte planuri deloc nautice, Titikaka din weekendul ăsta a fost Oaşa. Aşadar am plecat cu Baghera şi cu Lady Ga Ga de undeva de lângă Blaj...

oasa1.JPG


oasa2.JPG

În Sebeş m-am întâlnit cu Grasu şi Răţoiul lui înfuriat, am lăsat-o pe Baghera într-o parcare şi ne-am continuat drumul cu o singură maşină.

oasa3.JPG

La Oaşa am ajuns la ora la care apa era nemişcată. Deoarece lacul era plin până-n buză, puteam da caiacele la apă pe oriunde. Am decis să nu ne complicăm şi să facem lansarea chiar de lângă baraj.

oasa4.JPG


oasa5.JPG


oasa6.JPG


La 10:30 eram pe apă. Aveam o zi întreagă la dispoziţie aşa că ne-am propus să-i dăm ocol pe contur, luând la rând toate intrândurile.

oasa7.JPG


oasa8.JPG


oasa9.JPG


oasa10.JPG


oasa11.JPG


oasa12.JPG


oasa13.JPG


oasa14.JPG


oasa15.JPG


oasa16.JPG


oasa17.JPG


oasa18.JPG

Lacul era fix cum mi-am dorit, în plus aerul mirosea îmbătător a răşină de brad. De mult nu mai fusesem "pe sus". Nu-mi mai încăpeam în piele de bucurie.
Pe nesimţite apa s-a încreţit, astfel că la ora prânzului lacul era burzuluit. Noi ajunsesem însă la coada lui, acolo unde valurile formate în larg nu prea mai ajungeau.

oasa19.JPG


oasa20.JPG


oasa21.JPG


oasa22.JPG


oasa23.JPG


oasa24.JPG

După ce ne-am mâncat merindea cu poftă, a venit momentul să ne întoarcem. Nu prea aveam chef, dar lacul se terminase, nu aveam încotro.

oasa25.JPG


oasa26.JPG


oasa27.JPG


oasa28.JPG


oasa29.JPG

Una peste alta, a fost o tură excelentă. Să nu mă puneţi să fac clasificări, că nu mă pot hotărâ dacă e sau nu e cel mai fain lac de altitudine (bineinteles, dintre cele pe care le-am cutreierat). Un lucru e însă cert: a meritat cu prisosinţă fiecare kilometru făcut până la el.
 
Faine locuri si faine poze :)
Pentru mine Oasa este la egalitate pe primul loc cu Belis.
Iti multumesc pentru postul pentru ca acum stiu ce voi face in week-end-ul 28-29 iunie :)
Poate la intoarcere sa plutim un pic si pe Vidra.

O zi senina,
Radu
 
Faine locuri si faine poze :)
Pentru mine Oasa este la egalitate pe primul loc cu Belis.
Iti multumesc pentru postul pentru ca acum stiu ce voi face in week-end-ul 28-29 iunie :)
Poate la intoarcere sa plutim un pic si pe Vidra.

O zi senina,
Radu

Eu nu pot face clasamente ca sunt subiectiv (la Oaşa am ajuns pentru prima oară, câtă vreme pe Beliş "am copilărit"). Trebuie tinut cont insa si de degradare: pe Oaşa nu era nimeni, dar Belişul s-a umplut de bărci cu motor, schijeturi, schi nautic, etc. Gata cu linistea!
 
Bai , mie-mi place tot ce-am vazut in poze , ....... in mod cu totul special Jimny-ul ! :):):)
Doamne , ii iubesc motorasul de "unu trei" acestei masini ! Am de-a dreptul vise erotice cu bonurile de benzina ale asteia !

Ce mandru cara ea doua caiace pe capota ! ..... Ptiu - ptiu , sa nu-i fie de deochi , manca-o-ar tata pe ea de pui de "Jeep" !
 
Bai , mie-mi place tot ce-am vazut in poze , ....... in mod cu totul special Jimny-ul ! :):):)
Doamne , ii iubesc motorasul de "unu trei" acestei masini ! Am de-a dreptul vise erotice cu bonurile de benzina ale asteia !

Ce mandru cara ea doua caiace pe capota ! ..... Ptiu - ptiu , sa nu-i fie de deochi , manca-o-ar tata pe ea de pui de "Jeep" !

sa nu crezi ca daca are motor mic consumka putin ...pana sa-mi iau Patrol am avut un Jimny de 1.3i si consuma exact cu 2-3 litri mai putin decat Patrolul de 2.8 td :) de aia l-am si schimbat
 

Back
Sus