lacul Oasa

cine a fost pe / sau cunoaste lacul (de acumulare?) Oasa (Oasha) dintre judetele Alba si Sibiu ?
As vrea sa stiu loc de intrat cu caiacul (daca e voie) si daca e propice pt campare (locuri ?) sau pensiuni prin jur...:eek:
 
cine a fost pe / sau cunoaste lacul (de acumulare?) Oasa (Oasha) dintre judetele Alba si Sibiu ?
As vrea sa stiu loc de intrat cu caiacul (daca e voie) si daca e propice pt campare (locuri ?) sau pensiuni prin jur...:eek:

am auzit ca zona este superba, lacul inconjurat de padure de brad. nu pot sa-ti dau un raspuns pentru ca inca nu am ajuns in zona. daca doresti intra pe net cu "cabana oasa", si contacteaza telefonic administratia pentru detalii. daca ajung inaintea ta o sa-ti scriu impresiile. de curand s-au deschis si cateva partii de ski, inca 20km mai sus de oasa. din orasul sebes pana la oasa mai sunt 60km si drumul este asfaltat.inainte de oasa mai este un lac de acumulare, imi scapa numele momentan. o sa mergi pe "valea frumoasei" despre care a scris si Sadoveanu in povestirile sale. sa ne auzim cu bine!
 
merci de raspuns !
nu credeam ca stie cineva, ceva...
probabil ca vei ajunge primul, sper sa nu fie probleme sa-ti dea voie cu caiacul.....
sti cum e,mai trebuie sa stii ceva amanunte, unde lasi masina, unde bagi caiacul la apa, unde te cazezi sau campezi, etc.....
din descrierile de pe net arata fain...
astept si "relatari de la fata locului"....
 
Am fost pe acolo acum 11 ani cred, e o zona foarte frumoasa. Barajul Oasa (e lac de acumulare, deserveste hidrocentrala Galceag) are din cate imi amintesc malurile pline de bolovani, si sunt foarte abrupte. Daca prinzi lacul plin s-ar putea sa fie mai usor de lansat, dar daca e scazut cred ca va fi dificil. Cred ca poti sa-l lansezi si de pe/langa dig, sau daca te poti invarti in jurul lacului sa cauti o portiune mai lina.

De cazare nu stiu ce sa zic, noi am stat la o cabana a celor de la drumuri si poduri atunci, a rezolvat un prieten din zona. Poti suna la hidroelectrica sau apele romane sa intrebi daca e voie si ceva detalii, ar trebui sa stie ei. Daca nu la primaria Sugag.

De campat e loc peste tot, asta teoretic - practic vezi daca e voie de cand cu regulile astea noi.

Sau vezi si aici:
http://www.sugag.net
 
merci de raspuns !
nu credeam ca stie cineva, ceva...
probabil ca vei ajunge primul, sper sa nu fie probleme sa-ti dea voie cu caiacul.....
sti cum e,mai trebuie sa stii ceva amanunte, unde lasi masina, unde bagi caiacul la apa, unde te cazezi sau campezi, etc.....
din descrierile de pe net arata fain...
astept si "relatari de la fata locului"....
zaad, pentru detalii suplimentare ia numarul de telefon de pe net de la cabana oasa. ce stiu eu este ca lacul oasa se situeaza la cea mai mare altitudine din Romania, dintre lacurile de acumulare. de obicei pe lacurile de acumulare este interzisa folosirea ambarcatiunilor cu motor probabil din motive de poluare. nu se pune problema ambarcatiunilor cu vasle. sa te apuci sa ceri informatii la apele romane este cam degeaba, la noi in Ardeal sporturile nautice sunt cunoscute putin spre deloc. oricum zona este salbatica si daca o sa mergi singur iti garantez ca o sa fii doar tu pe lac. zona nu este dezvoltata turistic, de abia de anul asta s-au amenajat cateva partii de ski, dar nu exista cazare. daca mergi cu cortul nu cred ca se pune problema camparii, mai repede te intalnesti cu ursul decat cu vreun om. ca sa nu uit, de obicei lacurile de acumulare de munte sunt inghetate si oricum ca sa ai siguranta ca nu mergi degeaba, programeaza excursia incepand din luna mai incolo. in perioada de iarna inceput de primavara, lacurile de acumulare sunt secate intentionat de catre cei ce le administreaza, din cauza pericolului de dezghet rapid si formarii unor viituri ce ar putea pune in pericol barajul. eu am fost pe Raul Mare in Retezat, m-am plimbat cu o gonflabila, nu iti are nimeni treaba, dar sa iei in calcul ca si vara apa este foarte rece, deci ar fi bine pentru tine sa vii in sezonul cald pentru ca distractia sa fie maxima. daca vrei intra pe net pe harta satelit si observa zona de sus. din orasul sebes urmezi soseaua TRANSALPINA care te duce direct la lacul oasa si trece muntii spre Petrosani.asfalt este doar pana la lacul oasa , s-a facut din fonduri europene parca. mai sunt in zona o salba de lacuri despre care o sa mai povestim si daca iti propui un circuit de o saptamana nu cred ca vei fi dezamagit. ne auzim!
 
Salut Zaad!
Am fost si eu la Oasa acum vreo 6 ani, dar pe traseul Bucuresti, Valea Oltului, Voineasa, Vidra si Obarsia Lotrului, cu o Dacie veche.
Pana la Obarsie drumul era ok, dar de acolo pana la Oasa, vreo 25 km, pe asa zisul drum al Regelui, actualul Transalpina, drumul arata ca unul forestier si era incadrat ca drum national. De mentionat ca Transalpina este in reabilitare si ca in cativa ani se va face jonctiunea intre statiunea Ranca si Sebes prin Obarsie si Oasa. Peisajele sunt de vis si zona merita vazuta macar o data in viata! Acum 4 ani cand am ajuns din nou la Obarsie, cabanierul spunea ca au reparat drumul si ca este ok, dar datorita orei inaintate nu am reusit sa mai ajungem la Oasa.
Pe acest traseu ai trei lacuri de acumulare, Bradet pe raul Lotru, Vidra, tot pe Lotru, mai sus cu 25 km de Voineasa si Oasa. Bune de plimbari cu caiacul, chiar daca personal nu le am cu asta, ar fi ultimele doua, cu mentiunea ca Vidra are mai multe pante line pe unde poti intra, la fiecare existand drumuri ce coboara prin padure din drumul national.
Despre Oasa pot sa-ti spun ca in coada lacului este o zona mai lina, dar cum cobori la ea nu stiu. Oricum, daca vei ajunge acolo nu vei ramane pe uscat.
Ca fapt divers, lacul Oasa este renumit printre impatimitii pescuitului la musca pentru numarul si greutatea pastravilor pe care-i gazduieste.
Acest traseu poate fi subiectul unui concediu de o saptamana cu opriri de cateva zile pentru padelat la fiecare dintre aceste lacuri si, eventual intoarcerea prin Sebes. Cortul sa nu lipseasca din bagaj.
Daca vei ajunge nu uita ca asteptam impresii si foto.
 
@smokey
@ciby
@ovidiu
va multumesc pentru informatii,
sigur ca nu am de gand sa merg acum, imi propusesem sa merg vara, initial am vrut sa merg pe Vidraru si Bicaz....
Pe Vidraru nu stiu asa multe amanunte dar din ce am inteles (si am mai si vazut) Bicazul s-a cam inchis cu "turisti", locuri care sa nu aiba proprietari pe malul lacului sunt putine, etc
Cautam un lac de munte (sau nu numai) cat mai neatins
Dupa descrierile voastre despre loc cred ca trebuie sa-mi iau o canoe, e mai romantic, merge sa fac pe "indianu'"....
 
@smokey
@ciby
@ovidiu
va multumesc pentru informatii,
sigur ca nu am de gand sa merg acum, imi propusesem sa merg vara, initial am vrut sa merg pe Vidraru si Bicaz....
Pe Vidraru nu stiu asa multe amanunte dar din ce am inteles (si am mai si vazut) Bicazul s-a cam inchis cu "turisti", locuri care sa nu aiba proprietari pe malul lacului sunt putine, etc
Cautam un lac de munte (sau nu numai) cat mai neatins
Dupa descrierile voastre despre loc cred ca trebuie sa-mi iau o canoe, e mai romantic, merge sa fac pe "indianu'"....
Da, buna chestia cu indianul!
Sunt un pic cam off topic dar a nu se confunda lacul Vidra cu lacul Vidraru.
Vidra este mult mai salbatic, mai putin vizitat de turistii de weekend, nemanelizat si este la o altitudine mai mare. Si in plus este in zona vizata de tine. Pe cand la Vidraru se merge frecvent la un gratar pe malul apei, sau daca nu mai ai loc, pe marginea drumului. Asta am vazut de fiecare data cand am trecut pe acolo.
Eu am facut de doua ori traseul de la Brezoi la Obarsia Lotrului, prima data cand sotia era insarcinata cu juniorul, am stat la districtul de drumuri o saptamana, langa complexul turistic Vidra si a doua cand acesta avea 9-10 luni. Prima data am fost si la Oasa, manat de povestile cu pastravi citite prin revistele de pescuit. Si nu mi-a parut rau ca am ajuns acolo, chiar daca nu am apucat sa le prezint monstrilor momelile aduse de acasa.
Google Earth este o sursa buna de inspiratie si dupa cum am spus, sa fiti pregatiti si de campare!
Discutand cu voi in acest topic despre frumusetile Oasei si ale Vidrei, parca ma bate si pe mine un gand, ceva cu un concediu prin zona la vara. Uff Doamne. Vise taica, vise, cum a zis popa.
 
nu, sunt lacuri diferite....
dar macar 2-3 zile ar merita la vara cand in oras fierbe asfaltul sa faci o balaceala rece si sa stai la umbra...
intrebarea imi ramane daca ai voie sau nu cu caiacul/canoea/barca cu vasle/etc, de ce intreb, de exemplu la Pecineagu pe Dambovita, lac de acumulare de munte nici nu-ti da voie sa stai pe mal daca te vede de pe baraj, este sursa de apa potabila.....si prin analogie....
sigur ca am vazut pe la coada lacului pe unii chiar cu ceva pe apa, dar asta nu inseamna ca-ti dadea voie....
 
in cazul orasului Piatra Neamt, lacul pe care se antreneaza clubul de kaiac-canoe este tot cel din care se alimenteaza orasul cu apa potabila si singura restrictie este pentru barci cu motor cu combustibil fosil. Deci poate e o lege ceva care reglementeaza accesul pe lacurile cu astfel de statut.
 
nu, sunt lacuri diferite....
dar macar 2-3 zile ar merita la vara cand in oras fierbe asfaltul sa faci o balaceala rece si sa stai la umbra...
intrebarea imi ramane daca ai voie sau nu cu caiacul/canoea/barca cu vasle/etc, de ce intreb, de exemplu la Pecineagu pe Dambovita, lac de acumulare de munte nici nu-ti da voie sa stai pe mal daca te vede de pe baraj, este sursa de apa potabila.....si prin analogie....
sigur ca am vazut pe la coada lacului pe unii chiar cu ceva pe apa, dar asta nu inseamna ca-ti dadea voie....
eu am fost pe raul mare in retezat, super misto lacul, nu sunt probleme. lacul Cincis, langa Hunedoara fara probleme, lacul Surduc , langa Lugoj, fara probleme. La Oasa mi-a spus un prieten ca e pustiu si la ce suprafata are lacul cine crezi ca alearga dupa tine? problema este sa nu te apropii de baraj prea tare, de exemplu la Cincis sunt puse geamanduri pentru ambarcatiuni care delimiteaza spatiul de siguranta pentru baraj. in privinta poluarii crezi ca un caiac este mai poluant decat un pipi de urs? pune bani deoparte pentru sezonul cald ca ai ce sa vezi. daca te tine conditia fizica si sunteti mai multi in echipaj , ai la dispozitie si cateva sute de km pe mures. baga flotari si tractiuni la greu. numai bine!
 
Pana la urma a fost cineva la Oasa sau Voineasa? Exista informatii despre loc de campare, dat caiacul la apa, lasat masina, etc.? Ne poate spune cineva cum e drumul intre Oasa si Voineasa?
 
Salutare domnilor,

In perioada 7-13 august suntem si noi prin zona (la Cincis) si cu siguranta o sa ajungem o zi la Oasa sa ne dam cu caiacele si sa vizitam manastirea ....poate ne sicncronizam....
Ovidiu crezi ca pot inchiria un caiac de la Cincis si sa vin cu el la Oasa -pentru sotie- ?

O zi senina si blanda,
Radu
 
@hoinar,
La Cincis, nu sunt caiace pt. inchiriat, doar hidrobiciclete, o canoe si o barca."Utilajele" trebuie sa le ai.O sa ne intalnim sigur la Cincis si poate ne sincronizam si cu Oasa. Pentru iesiri la distanta , ma gandesc sa cumpar caiacul asta Nafukovací kajak Solar 410 C GUMOTEX ,se poate comanda la o firma din Cluj, http://www.mormota.ro/caiac-canoe-barca/barci-de-recreatie.html .Am facut si cateva poze pe Cincis, daca vrei vizioneaza albumul meu de pe photobucket http://s1121.photobucket.com/albums/l517/ovidiuioan83/?start=all
 
Ultima editare:
De fapt, eu am vazut laolalta vreo 3 sau 4 caiace din fibra de sticla, clone ale Bic-ului Tobago, asa ca am presupus ca sunt pentru inchiriere, nu cred ca isi cumparase cineva atatea pentru uzul personal. Nu am intrebat pe nimeni daca sunt pentru inchiriere.
Uite, aici unde se vad hidrobicicletele, erau si caiacele:
51928806.jpg
 
Ultima editare:
Am inteles .....nasol ....om vedea ce e de facut ca pot sa pun pe masina 3 bicle si 1 caiac dar ca sa pun 3 bicle si 2 caiace se complica muuult -si scump- lucurile carlig de masina + suport ....
 

Back
Sus