cum sa-mi construesc o canoe

buna sunt Mihai nou venit pe acest forun si as avea nevoie de niste informati despre construisea une canoe vreau sa stiu daca are foarta mare influentaa forma coci la inaintare si am sa argumentez de ce intreb acest lucru . Sunt din Arad si de mult timp cochetez cu ideea de am-i construi o ambarcatiune (pentru alti am mai construit barci cu fundul plat de fapt doua bucati pentru niste cunoscuti din ungaria din Budapesta din lemn de meranti de 6 m lungime cu traverse neimbinate si umput intre ele cu un silicon ? specia adus din Austria )dar vreau altceva ceva mai adevarat A am uitat sa spun sunt timplar si am un atelier de timplarie dotat cu toate utilajele necesare prelucrari lemnului plus o sumedenie de scule de mina dar am deviat de la subiect deci Muresul e vecin cu mine .Am gasit pe net o sumedenie de planuri din placaj de altfel si din lemn prin matoda lipiri din sipci (un pic mai complicata )Deci din placaj sau din sipci voi ce parere aveti (costurile sunt asemanatoare oricum cu mici diferente)doar manopera e mai mare la sipci :noroc:
 
Bine ai venit,

Daca esti tamplar si ai scule cred ca te-ar prinde bine o constructie din sipci, ar fi mult mai aproape de meseria ta, chiar daca e mai laborioasa. Rezultatele sunt dupa parerea mea mult mai frumoase estetic, ca orice lucru curbiliniu versus unul in colturi.

Daca ai circular de banc si freza debitezi sipcile dupa gust si gata canoea :) La placaj trebuie sa cauti placaj marin, sau macar de exterior bun. La strip-planking daca vrei un lucru deosebit poti folosi sipci de esente diferite pentru a nuanta canoea, acoperi cu voal de fibra de sticla si dai cu lac transparent pentru protectie UV.

De la noi imi vine in mine canoea lui Costin / orafaz: http://www.barcaholic.ro/showthread.php/537-Vreau-sa-fac-o-canoe , chiar daca el zice ca-i permeabila, estetic e minunata :D
DSCF6127.jpg


Asta nu inseamna ca Bateau Veena a lui impaiatu nu e faina :)
DSC01076.jpg
 
merci baieti de sfaturi am dat jos deja de pe net planurile canoei lui Costi si ma-m hotarit sa incep sa adun materialele .Mai am o intrebare ptr voi si anume daca pinza de fibra trebuie sa aiba o anumita densitate si anume sau g/mp di daca da cit rasina epoxidica de la ce firma o cumparati voi cam care e pretul .
Holzsuruburi de inox am gasit la ROCAST http://www.rocast.ro/ .
merci si de manual e super
intradevar canoea lui Costi e super si chestia cu permeabila se poate rezolva cu inca un strat de rasina si dupa aceia cu vreo doua straturi de lac epoxidic despre asta am mai citit si eu pe unele situri
 
Ultima editare:
merci baieti de sfaturi am dat jos deja de pe net planurile canoei lui Costi si ma-m hotarit sa incep sa adun materialele .Mai am o intrebare ptr voi si anume daca pinza de fibra trebuie sa aiba o anumita densitate si anume sau g/mp di daca da cit rasina epoxidica de la ce firma o cumparati voi cam care e pretul .
Holzsuruburi de inox am gasit la ROCAST http://www.rocast.ro/ .
merci si de manual e super
intradevar canoea lui Costi e super si chestia cu permeabila se poate rezolva cu inca un strat de rasina si dupa aceia cu vreo doua straturi de lac epoxidic despre asta am mai citit si eu pe unele situri

Tesatura poate fi de 160-200g/m2 iar rasina musai epoxidica. Toate materialele le gasesti la Polydis Arad 0257 288669
 
va salut din nou si multumesc pentru toate cartile sfaturile si intrebarile postate aici
Am inceput sa lucrez (cind am timp si eu )am sa pun niste poze:iupi:
 

Atașamente

  • DSCN2686.JPG
    DSCN2686.JPG
    204 KB · Vizualizări: 168
  • DSCN2687.JPG
    DSCN2687.JPG
    205.9 KB · Vizualizări: 174
  • DSCN2690.JPG
    DSCN2690.JPG
    203.3 KB · Vizualizări: 140
Ultima editare:
Am inceput sa lucrez (cind am timp si eu )am sa pun niste poze:iupi:


Excelenta lucrare, felicitari pt frezele de profil!

Nu vrei sa comercializezi pt. Comunitatea Barcaholica profile frezate,
la vrac si la kit? :p
Poate suna a gluma, dar sunt aici oameni care ar alege probabil aceasta cale pentru a procura file de bordaj ...
_______

Nu este strict legat de subiect, dar daca-i freza, apoi sa tot fie ! :eek:
Am atasat 3 imagini despre o freza verticala,confectionata ad-hoc
(si pe baza de "chinezarie" ieftina in cca. 1 ora).

Am in vecinatate un atelier de tamplarie cu toate cele necesare , cu meseriasi excelenti
(si noroc peste mine, dupa ce ne-am inprietenit, accepta plata abia dupa lupta corp-la-corp)
dar sambata nu se lucreaza la ei,
iar eu sambata am ceva mai mult timp liber...

Canalul servea la montarea unui zavor "multipunct" la o usa , tot home-made, din stejar...
cu mostra din foto am "verificat doar ipoteza" respectiv cotele, neavand scala milimetrica pe masa...
 

Atașamente

  • 04.jpg
    04.jpg
    80.8 KB · Vizualizări: 209
  • 07.jpg
    07.jpg
    79.2 KB · Vizualizări: 188
  • 11.jpg
    11.jpg
    27.6 KB · Vizualizări: 201
Ultima editare:
Poate suna a gluma, dar sunt aici oameni care ar alege probabil aceasta cale pentru a procura file de bordaj ...
_______

Depinde si de calitatea lemnului Peter daca merita sa faci sipci din material noduros sau sa tot tai si sa le lipesti intre ele ca sa ocolesti nodurile.Din cate stiu eu in romanica nu prea exista material de rasinoase de calitate acceptabila pentru constructia de ambarcatii.
Ca si o alternativa acceptabila cred eu, ii propusesem altui user intr-un alt thread folosirea lemnului venit in pachete la baumax sau stiu si eu ce magazine mai exista in tara.
Din ce am vazut eu la noi la hornbach de exemplu lemnul venit in pachet la lungime de 4m si de calitatea A are destul de putine noduri si de dimensiune mica.Are un nut si feder care se pot taia cu un circular si-ti rezulta o sipca de vreo 60mm latime si 14mm grosime(sau 12mm poti sa alegi).Principalele avantaje ar fi pretul de cost mic 6-7 euro pe mp,uscat,luat la grosime,dezavantaje ar putea fi nodurile mici dar cu care se poate trai si necesitatea unui circular cu care sa tai afara nutul si federul.
 
Depinde si de calitatea lemnului daca merita sa faci sipci din material noduros sau sa tot tai si sa le lipesti intre ele ca sa ocolesti nodurile.

Parerea mea (si nu numai) nodurile fixe/solide pot ramane. Din punctul de vedere al rezistentei structurii finale nu reprezinta nici un impediment.
Trebuiesc evitate /eliminate doar nodurile cazatoare

Din cate stiu eu in romanica nu prea exista material de rasinoase de calitate acceptabila pentru constructia de ambarcatii.

Depinde la ce vrei s-o utilizezi.
Clar ca nu va fi vandabil cu 125k Euro, pe post de "Riva boat" dar care este scopul (constructiei)?

Eu zic ca exista lemn bun, si din belsug.
Faptul ca designeri naval din alte tari recomanda alte soiuri are cu totul alt motiv - fiecare "cu bucatele obisnuite, cum le facea MAMA" :)

propusesem altui user intr-un alt thread folosirea lemnului venit in pachete la baumax sau stiu si eu ce magazine mai exista in tara.

Levy, fara misto: userul acela iti este dusman???! sau antipatic???
BauMax, OBI si Praktiker vinde in proprtie de 70% rebut, care nu este bun doar ca materie prima la vreo fabrica de celuloza.

Daca tii neaparat cand mai treci, fa o "ministatistica" cam in ce proportie sunt scandurile si dulapurile (posta, 5 cm grosime Ardeal, nici 4cm la magazinele pomenite, dupa uscare)
netorsionate si drepte sau cu deformari acceptabile...
Proportia nu ajunge la nici 20 %.
Am fost somat (la OBI ) de mai multe ori, fiind prins in-flagranti "sortand" scanduri de pin siberian (mi-am construit ferestrele termopan din pin siberian, la o casa in renovare).Si le-am cumparat de la OBI, fiindca erau si scumpe, majoritatea si torisonate de pleca lumea ingrozita, dar in adancul stivei zaceau cateva "diamante" doar ca trebuiau aduse la suprafata :p

Bineinteles am ripostat cu nonsalanta: Aratati-mi va rog legea care va da dreptul la aceasta interdictie, sau macar o inscriptie , afisata vizibil, atentionand cumparatorii !
-Dar daca toti ar face ca Dvs?
-Ei, daca 25% ar proceda ca mine , v-ati obisnui sa nu vindeti scanduri bune pt. cofrat pe post de materia cat. 1 /A :)



Din ce am vazut eu la noi la hornbach de exemplu

Corect, Hornbach e simtitor mai bun - si cel putin unde sunt eu client la ciment, vopseluri etc. sunt 2 baieti la dep. lemne, care pot deosebi pinul de larice...


lemnul venit in pachet la lungime de 4m si de calitatea A are destul de putine noduri..... se pot taia cu un circular si-ti rezulta o sipca de vreo 60mm latime si 14mm grosime(sau 12mm poti sa alegi).
Principalele avantaje ar fi pretul de cost mic 6-7 euro pe mp,uscat,luat la grosime,

Daca interpretez corect, te referi la material de pardoseala, rindeluit si inpachetat elegant, in folie de PE.
Daca suntem la acelasi numitor, atunci da, corect, pretul este de cca. 6euro/mp2.

Ai incercat sa infingi unghia, o moneda sau o cheie metalica in acel material?
Sau sa ridici o asemenea "lamela"?
Vei putea constata ca a) este f. moale si b) foarte usoara (cca. 500kg/m3 in stare uscata)

Este molid (RO); Fichte (DE) Picea abies (Latina).
Moale, usor si gasesti in orice targ de lemne din targusoare sau la piata , la o fractiune de pret fata de magazinele amintite
(in Ianuarie 2011 am cumparat cu nici 300 lei/m3, semiuscat in zona Cluj, cu factura...).
Este drept ca nu este rindeluit, dar "se livreaza" la 25mm grosime, pana la 12 sau 14 mm aj o marja serioasa...


Poti incerca si cealalta cealalta varianta, mai rosiatica din familia coniferelor
Pinul de padure (RO); Kiefer (DE) ; Pinus sylvestris (Latina)
Este mult mai rezistent, se apropie de larice (sau pin siberian) si pretul trece lejer 12..15 euro/m2
(tot la 12..14mm, nut + feder pt. pardoseala sau lambriuri).

Si are o multime de noduri (fixe/necazatoare) la fel ca si laricele (Lärche /Larix)...
Calculand la metru cub, in ipoteza de pret min 12 euro/m2 si grosime maxima 14mm
rezulta (1000/14)*12 un modest 857 euro/m3...

De ce am detaliat toate acestea?
Bineinteles nu in cautare de "disensiune"...

Se vehiculeaza ideea (complet gresita) ca nici un soi de lemn indigen din Romania nu se preteaza pentru constructii de barci...

Daca intrebi de ce? raspunsul de regula izvoraste din regiuni de pesimism total, dar nefondat tehnic.

Intr-o perspectiva pragmatica:
a) poti sa folosesti aproape orice specie de lemn, atata timp cat este imbracat in rasina si armat pe AMBELE fete cu fibra (de sticla, ca de carbon, Kevlar si Aramid...)
Lemnul va avea rolul de miez, si criteriul principal de selectie va fi rezistenta, sa zicem cu accent pe tractiune si in al doilea rand la eforturi de forfecare

b) exterior armat si interior inbibat (pana la saturatie) cu ulei de in apoi vopsit (vopsea de ulei sau alhidic)
In acest caz pinul este perfect, pentru cei cu tescherea groasa/grea stejarul este optiunea optima

c) La pretul placajului (exprimat in euro/m3) de la "marii importatori" poti cumpara
stejar verde (la gater) cca. 2,5-3 ori cantitatea de placaj, la pret identic

Dupa uscare, si calculand cu o cadere de 60%, ajungi , calculat la pret euro/m2 tot la pretul placajului...
Da ai de asteptat, poate 2-3 ani pane se usca, dar in regim de constructie de amatori cat timp (mai exact sezoane calde) trec de la demararea santierului si pana la placarea carenei?
Eu as zice, la o barca de 8m sau mai mare, stejarul acela ar avea timp sa se usuce complet (daca nu "va face picioare" bineinteles :)

d) barca nu se construieste pt. eternitate. Din soiuri indigene, cu o intretinere rezonabila se poate ajunge la expectanta de 20-30 ani, care - zic eu este multumitoare :)
Lotcile sunt confectionate in proportie de peste 95% din molid, pe coaste de fag (numai cei bogati isi permit stejarul ? :),
si chiar cu tehnica rel. rudimentara de "smolire", trec de 20 ani durata de viata,
in conditii vitrege si utilizare intensiva.


In fine, nu sunt un apostol a regimurilor autarhice, dar lemn cu (sau contra) lemn merita de comparat
- pe baza proprietatilor (rezistenta mecanica si la apa) cat si stabilitate (la uscare / umezire)
- obtenabilitate si pret
- efort investit in "logistica si cautare"

Daca tot am ajuns la acest punct,
DOMNILOR ESTE VREUN INGINER SAU EXPERT SILVIC printre Barcaholici???

Bun, dupa o asa de inversunata aparare a soiurilor autohtone, cateva imagini cu ce se poate face "din lemn ordinar" din familia Querqus :)
 

Atașamente

  • 5.jpg
    5.jpg
    43.3 KB · Vizualizări: 186
  • 4.jpg
    4.jpg
    125.4 KB · Vizualizări: 175
  • 3.jpg
    3.jpg
    67.6 KB · Vizualizări: 194
  • 2.jpg
    2.jpg
    144.4 KB · Vizualizări: 175
  • 1.jpg
    1.jpg
    64.3 KB · Vizualizări: 230
Ultima editare:
eu personal am ales pt constructia proprie de ambarcatiuni lemn stejarel din padure la 3 m lungime fara noduri pe care il usuc la uscator industrial in Tulcea {in Tulcea locuiesc}la pretul de 200 ron m3,lemnul ma costat 150 ron m ster de stejar.am mai gasit si jugastru mai ieftin .faceti voi calculul.
se mai gaseste lemn brut si la depozitele cu lemn de foc la diametre bune pt cherestea.
si apropo foarte frumoasa barcuta aceea.poate vom vedea si pe acest site asa ceva.
 
si garantez ca jugastrul de romanica este foarte rezistent fata de shiturile de pe la marile depozite nu ca as avea ceva cu ele.Ideea e ca depinde ce metoda de constructie folosesti.Stejarul semi ud costa 200 euri m3 cam de oriunde lai cumpara asa k imi mai raman si bani pt motor etc. etc..
 
ho ho....cit interes va salut si va multumesc DAR ;canoea nu o voi face din molid dupa cum va-m spus la inceput sunt timplar si am un atelier de timplarie dotat cu toate utilajele de prelucrt lemnul si am lucrat cu foarte multe speci de lemn (in Arad a fost unul din cele mai mari fabrici de mobila din tara aici s-au facut mare parte din mobilierul de la casa poporului nu din lemn autohton )
deci eu veau ocanoe cu sipci din diferite speci de lemn
de exemplu m-am gindit la frasin care este un lemn extrem de elastic lemn cu fibra lunga (stejar salcim artar si lista poate continua )si are culoarea alba si pentru contrast voi folosi lemn de merbau care l-am cumparat deja are culoarea violet inchis
bine inteles tot lemnul pe care il voi folosi va fi lipsit de noduri
am sa va pun niste poze da saptamina viitoare cu ce inseamna lemn de frasin si merbau (bine inteles pentru cei ce nu stiu):noroc:


APROPO TOT CE VEDETI IN PRIMELE POZE SUNT INCERCARI DACA PROFILUL SE INBINA NU SE INBINA CE RAZA SA FOLOSESC CE GROSIME DE SIPCA ETC
SCUZE DACA V-AM FACUT SA CREDETI CA VOI FACE O "CUTIE" DE MOLID
 

Atașamente

  • Photo61 11-019A Glassed and epoxied.jpg
    Photo61 11-019A Glassed and epoxied.jpg
    93.6 KB · Vizualizări: 212
  • voy2.jpg
    voy2.jpg
    48.6 KB · Vizualizări: 182
  • Abenaki005F_fs.jpg
    Abenaki005F_fs.jpg
    71 KB · Vizualizări: 340
Ultima editare:
daca folosesti mai multe esente ai grija la dimensionarea lemnului pentru ca fiind mai multe specii au si diferiti indici de dilatare-contractie,adica ai grija sa nu divorteze sipcile daca sunt mai late de 3-4 cm.vezi la posturile mele canoe si iti da acolo dimensiuni.si daca te apuci de constructie nu uita de solutia anti bacteriana .
 
Ultima editare:

Back
Sus