reconditionare barca

Salutare ! In aceasta primavara mi-am gasit o barca pe care vreau sa o reconditionez..... Barca are 4,2 m lungime 1,42 m latime barca seamana cu modelul egreta numai ca are alte dimensiuni ... are fundul dublu.... si are striatii pe fund ca laguna 480 .....barca nu arata asa bine cum va asteptati... fundul din interior este spart ... iar in cateva locuri este arsa (din cauza inteligentei unora de a da foc la stuf fara sa scoata barca).....voi atasa niste poze cu barca facute in ziua in care am aduso in curte .......mentionez ca in poze barca nu este spalata ...e cam murdara... Astept sa vina vremea buna si sa ma apuc sa o reconditionez........Materialele cu care o voi reface sunt de la firma polydis firma de la care cumpara meteriale si cei de la plasma ........materialale sunt urmatoarele: Rasina poliester POLYLITE 440 M 888 Catalizator pentru rasina Tesatura fibra sticla EWR 500 gr mp Stratimat fibra de sticla 450 gr /mp si un gel pentru finisare caruia imi scapa numele....Ce ziceti mai am nevoie de alte materiale??? ......Cam cat trebuie sa cumpar pentru a reface barca ....eu m-am gandit ca mi-ar trebuiii cam pentru 10-15 mp patrati ..... fundul de pe interior il voi taia ...intre cele doua funduri vreau sa pun poliester extrudat ..ce ziceti merge??? .iar fundul de pe interior il pun nou..Astept de la voi mai multe sfaturi cum sa fac ... in unele poze am trasat sa va arat cam cum vreau sa arate.... pupa barcii este cam ingusta si vreau sa o latesc pentru a avea garantia de a glisa sigur.... voi folosi pe ea un motor de 10 sau 15 hp sa vad cum o iesii... Ma voi apuca de barca odata ce incepe caldura!!!
 

Atașamente

  • P19-02-11_09.59.jpg
    P19-02-11_09.59.jpg
    90.5 KB · Vizualizări: 292
  • P19-02-11_10.00.jpg
    P19-02-11_10.00.jpg
    73.3 KB · Vizualizări: 231
  • P19-02-11_09.59[2].jpg
    P19-02-11_09.59[2].jpg
    84.1 KB · Vizualizări: 238
  • P19-02-11_09.59[1].jpg
    P19-02-11_09.59[1].jpg
    87.3 KB · Vizualizări: 291
vreau sa mai spun ca fundul din exterior este super tare ... nu este crapat fisurat nu are nimic .....am dat cat am putut de tare cu pumnul in el si nici urma de a se fisura .... dupa cum ar vedea cineva in poze pentru prima data barca sigur zice ca nu am nici o sansa ...........dar optimismul ma face increzator ...si app scuze daca mai am unele greseli gramaticale:)
 
Salut,
Suprafata exterioara a barcii este undeva la 8-9 mp. Pentru reusita reparatiei ar fi bine sa elimini (prin taiere) zonele afectate de foc, le refaci din fibra+rasina, iar la final sa imbraci totul in cel putin un strat de tesatura. Eu as aplica doua straturi la exterior si unul la interior. Oricum, nu stiu in ce masura merita (financiar) sa refaci barca.
 
Salutare ! In ca mi-ar trebuiii cam pentru 10-15 mp patrati ..... fundul de pe interior il voi taia ...intre cele doua funduri vreau sa pun poliester extrudat ..ce ziceti merge??? .iar fundul de pe interior il pun nou..

Nu mere.Stirenul din rasina poliesterica iti va manca polistirenul extrudat.Va trebui sa folosesti rasina epoxidica sau sa schimbi spuma.Incearca cu din aia de montat geamuri ca din cate stiu e poliuretanica si ar putea sa reziste.
 
salut!levy are dreptate,mai bine scoti toata spuma,refaci cu poliesterica,este mai ieftina.dupa ce termini cumperi citeva tuburi cu spuma poliuretanica si injectezi in spatiul dintre coca si podea.nu uita sa dai citeva gauri sa iasa aerul si ceva spuma cind injectezi,asta inseamna ca a ajuns pina acolo spuma.......si tot asa pina umpli tot spatiul.bafta!
 
Salut! Spuma poliuretanica folosita la montarea ferestrelor, din aceea in tub, are prostul obicei de a-si mari volumul pana la intarirea completa. In acest caz este posibil sa apara deformatii ale podelei si probabil si ale fundului barcii. O proba intr-unul din compartimentele podelei in care ai dat gauri pentru evacuarea aerului si a spumei in surplus iti va spune multe si in functie de rezultat vei aplica o metoda sau alta.
Cel mai bine ar fi sa aplici spuma inainte de a monta podeaua urmand ca dupa intarirea completa, aprox 24-36 ore, sa o aduci la nivelul dorit si pe aceasta suprafata sa aplici podeaua. Ar mai fi varianta folosirii unei rasini ce nu ataca polistirenul pentru protejarea acesteia de efectele poliestericii. Cauta in oferta distribuitorului de rasina si vei gasi cel putin un produs care sa te satisfaca. Aplici primul strat peste polistiren pe care il va proteja si continui cu poliesterica.
 
va salut,am achizitionat o barca din fibra si doresc sa-i dau o mana de gelcoat ,am incercat sa dau cu smilgheru sa slefuiesc pentru o priza mai buna,mentionez ca ori smilgheru a fost de calitate proasta ,am incercat 60.80 ,120,foarte greu se lua,ori stratu care este dat anterior este foarte dur,mai repede se lua cu diluant, cum trebuie sa procedez sa mestesugaresc putin la vopsit,strat gelcoat si vopsea,are si ceva zgarieturi si-mi facui de lucru, primesc cu placere si alte sfaturi ,multumesc anticipat de initiere.
 
Cu gelcoat nu se da, nu se intareste bine, gelcoatul se foloseste numai in matrita. Mai bine ai aplica o vopsea care sa fie compatibila cu vopseaua sau gelcoatul original. Daca e aplicata cum trebuie vopseaua rezista mult si bine. Am reconditionat mai multe barci personale si gelcoatul nu s-a uscat bine, ramanea lipicios. La un magazin specializat ai sa poti sa-ti alegi din foarte multe tipuri de vopsea.
 
Cu gelcoat nu se da,

Se da dar se cheama topcoat.Intreaba la Polydis daca au asa ceva.Incearca sa polizezi cu un flex cu un disc de smirghel.Dar daca se poate nu cu unul cumparat de la rusi sau talciocuri ci unul mai de calitate.Vezi sa pui toata suprafata discului pe locul de slefuit nu numai marginea ca altfel iti raman canale in materialul slefuit.Si sa nu apesi prea tare.
 
va salut,am achizitionat o barca din fibra si doresc sa-i dau o mana de gelcoat ,am incercat sa dau cu smilgheru sa slefuiesc pentru o priza mai buna,mentionez ca ori smilgheru a fost de calitate proasta ,am incercat 60.80 ,120,foarte greu se lua,ori stratu care este dat anterior este foarte dur,mai repede se lua cu diluant, cum trebuie sa procedez sa mestesugaresc putin la vopsit,strat gelcoat si vopsea,are si ceva zgarieturi si-mi facui de lucru, primesc cu placere si alte sfaturi ,multumesc anticipat de initiere.



Daca te gandesti sa dai cu gelcoat uite aici cam ce mi-a iesit mie. Eu consider ca din punct de vedere al proprietatilor mecanice, gelcoat-ul este foarte bun. Daca vrei sa iasa ceva frumos, e musai sa dai cu pistolul, iar ultimul strat sa fie topcoat.
 
Incearca sa polizezi cu un flex cu un disc de smirghel

Incearca mai bine cu un slefuitor sub oricare forma vrei, face priza mai buna, este mai lat si ai un control mai bun asupra lui, sunt mai putine riscuri in a-ti deteriora barca. Daca scapi flexul in barca va trebui sa acoperi gaurile cu chit. Foloseste granulatii treptate iar ultima mana sa fie o granulatie mare pentru a nu se vedea zgarieturile. Succes!
 
Cu gelcoat nu se da,

Se da dar se cheama topcoat.Intreaba la Polydis daca au asa ceva.Incearca sa polizezi cu un flex cu un disc de smirghel.Dar daca se poate nu cu unul cumparat de la rusi sau talciocuri ci unul mai de calitate.Vezi sa pui toata suprafata discului pe locul de slefuit nu numai marginea ca altfel iti raman canale in materialul slefuit.Si sa nu apesi prea tare.
asa este mi s-a mai comfirmat,problema este ca am apucat sa cumpar de la polydis gelcoatu 10 kg + intaritorul ,am mai folosit flexul in slefuirea lemnului cu discuri din piata,nu sunt ok,am sa caut ceva mai de calitate asa este nu-mi dau cu parerea in vopsirea barcilor ,multumesc de amabilitatea raspunsurilor si mai insist cu unele intrebari,ce granulatie sa fol .prima mana la discu de smilgher ? barca arata bine dpdv al gelcoatului m-a cuprins sentimentul de mestesugar,am sa dau vopsea si- o polishez,sau incerc si topcoatul,am sa pun ceva poze .distractia incepe dupa 25 luna asta.multumesc de raspunsuri tuturor.sanatate multa.
 
am uitat sa relatez ca la unele lovituri suferite pe la muchiile chilelor am slefuit pana la fibra si am dat cu un chit de fibra sa repar ,pot vopsii acele parti chituite cu gelcoat sau care este mai indicat in acoperire ?
barca este in trimaran(boston whaler)
 
barca arata bine dpdv al gelcoatului m-a cuprins sentimentul de mestesugar,am sa dau vopsea si- o polishez,sau incerc si topcoatul
Daca gelcoatul e intact atunci nu mai trebuie inlocuit cu topcoat.Eventualele denivelari si zgarieturi le umpli cu chit poliesteric auto si il slefuiesti sa fie la nivel(cu granulatie 80) Dupa care dai cu spritzchit fin si slefuiesti incpand cu 180,240,360 si 600.Dupa ce ai terminat treaba ar trebui sa se vada cam ca in poze.Culoarea alba reprezinta grundul care e foarte important pentru priza vopselei si de care uita multi.Grundul si vopseaua nu trebuie amestecate trebuie sa fie de la acelasi producator.Daca faci treaba buna va iesi cam ca in ultima poza.Si slefuitorul din ala excentric rotativ cum zicea si tudi ca sa ai mai mult control la suprafata slefuita.
 

Atașamente

  • DSCF0120.jpg
    DSCF0120.jpg
    50.4 KB · Vizualizări: 197
  • !B1)uoEgBGk~$(KGrHqZ,!hwE)qgkwDZeBMf13YufUQ~~_12.jpg
    !B1)uoEgBGk~$(KGrHqZ,!hwE)qgkwDZeBMf13YufUQ~~_12.jpg
    24.9 KB · Vizualizări: 166
  • DSCF0131.jpg
    DSCF0131.jpg
    31.1 KB · Vizualizări: 168
  • DSCF0132.jpg
    DSCF0132.jpg
    24.9 KB · Vizualizări: 173
  • DSCF0181.jpg
    DSCF0181.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 158
Se poate face si cu gelcoat.
Am aplicat multe straturi cu rola de burete (http://www.lowes.com/pd_119118-1159...=1&currentURL=/pl__0__s?Ntt=paint+foam+roller) acest gelcoat (http://www.westmarine.com/webapp/wc...toreNum=10104&subdeptNum=10296&classNum=10301) iar ultima mana a fost acesta(http://www.westmarine.com/webapp/wc...toreNum=10104&subdeptNum=10296&classNum=10301).
Suprafata o sa fie ca o coaja de portocala. Am slefuit cu 100, 120, 220. 400, 600.
Slefuitul a durat cam 2 zile la o barca de 6m.
Pentru slefuit am folosit cava asemanator cu acesta (http://www.homedepot.com/h_d1/N-5yc...splay?langId=-1&storeId=10051&catalogId=10053).
Cam aceiasi suprafata se obtine prin vopsire dar gelcoatul trebue diluat si duza e mai mare decat pentru vopsea. Gelcoatul se poate intari pe furtun...
Cu rola a mers destul de repeda aplicarea. Nu se aplica stratul urmator pana precedentul nu face reactie (la atingere cu degetul sa fie lipicios dar nu moale).
 

Atașamente

  • HPIM6472.jpg
    HPIM6472.jpg
    53.8 KB · Vizualizări: 66
Foarte bine arata barca Levy, felicitari!
Nu am folosit niciodata topcoat. Cunosc un meserias, si nu in sensul peiorativ, cam cel mai bun pe trei judete, TL, GL, BR, care reconditioneaza zeci daca nu o suta de barci pe an, dintre cele mai variate, de la yahturi de 20-30 de metri pana la barci de 3 m, cu propirietari foarte exigenti. Nu l-am vazut folosind decat vopsea si nu gelcoat pentru reconditionarea lor. Daca suprafetele sunt foarte bine pregatite, asa cum arata in pozele lui Levy barca trebuie sa iasa foarte bine
Ai scris ca ,, am slefuit pana la fibra si am dat cu un chit de fibra sa repar, pot vopsi acele parti chituite cu gelcoat sau care este mai indicat in acoperire " .
Incearca sa nu inlaturi gelcoatul original, ci doar sa il slefuiesti, pentru ca el iti va proteja foarte bine barca. Nu e bine sa il inlaturi si sa ajungi la fibra.
Iti spun toate astea din proprie experienta, dupa cum am mai zis, deoarece mi-am pierdut cateva veri reconditionand ambarcatiuni proprii.
Nu am vazut totusi niste poze. Poate ne vom lamuri mai mult atunci.
Ma bucur daca ti-am fost de folos!
 
Foarte bine arata barca Levy, felicitari!
Nu am folosit niciodata topcoat. Cunosc un meserias, si nu in sensul peiorativ, cam cel mai bun pe trei judete, TL, GL, BR, care reconditioneaza zeci daca nu o suta de barci pe an, dintre cele mai variate, de la yahturi de 20-30 de metri pana la barci de 3 m, cu propirietari foarte exigenti. Nu l-am vazut folosind decat vopsea si nu gelcoat pentru reconditionarea lor. Daca suprafetele sunt foarte bine pregatite, asa cum arata in pozele lui Levy barca trebuie sa iasa foarte bine
Ai scris ca ,, am slefuit pana la fibra si am dat cu un chit de fibra sa repar, pot vopsi acele parti chituite cu gelcoat sau care este mai indicat in acoperire " .
Incearca sa nu inlaturi gelcoatul original, ci doar sa il slefuiesti, pentru ca el iti va proteja foarte bine barca. Nu e bine sa il inlaturi si sa ajungi la fibra.
Iti spun toate astea din proprie experienta, dupa cum am mai zis, deoarece mi-am pierdut cateva veri reconditionand ambarcatiuni proprii.
Nu am vazut totusi niste poze. Poate ne vom lamuri mai mult atunci.
Ma bucur daca ti-am fost de folos!

Multumesc de raspuns,atunci am gandit ca daca ajung la fibra chitul face mai bine priza,dupa ce anterior am degresat locul cu pricina,acu am decis sa nu mai folosesc gelcoatul decat peste reparatiile de chituire,in rest am sa slefuiesc suprafata de gelcoat original ,degresez,pot folosii un sprit -chit ? si ulterior sa-i dau grund si vopsea,polish,asa ma gandesc sa urmez pasii,barca o am in slobozia pe data de 25 luna asta incep distractia am sa revin cu poze,imediat ce este gata,ma arde de-o ieseala de nu mai pot.
 

Back
Sus