Argie 15

"Cizma" motorului e distanta dintre suportul de pe copastie si elice, indiferente unde-l pui tot acceasi lungime de cizma iti trebuie, asta daca ai respectat planul lui Argie 15 si ai facut oglinda dreapta (nedecupata), ca in poza:
arg15sec.gif


Daca inaltimea oglinzii e de 49,5 cm iti trebuie un motor cu cizma lunga (20"). Cele cu cizma scurta sunt de 15" (38,1 cm). Asta scrie si in specificatiile motorului.

Permisul in sine nu e o tragedie, trebuie doar examen si bani.

Da intradevar n-as crede ca permisul ar fi o problema , probabil ca timpul alocat pentru el si drumurile s-ar putea sa fie. Mai am o nedumerire la lungimea cizmei. Mai intalnesc prin anunturi varianta cu cizma medie si ma face sa cred ca sunt de 3 marimi. Eu n-am decupat oglinda si motorul am de gand sa-l pun in partea dreapta a oglinzii , intelegand ca nu influenteaza dimensiunea cizmei , chiar daca oglinda se micsoreaza spre extremitatile laterale. Varianta de 20" este cea medie sau cea lunga ?
Asta ca sa stiu la care din anunturi sa ma indrept. Iti multumesc pentru rabdare si intelegere!
In general , pe ambarcatiunile varianta "Stitch and Glue" ,cu ce vopsea sau grund da lumea peste rasina epoxidica ? Exteriorul trebuie dat si cu vopsea antifouling ?Daca da , mai e nevoie si de grund epoxidic ? Ar merge macar la interior data o vopsea epoxidica bicomponenta cum ar fi Epomid-ul care se aplica pe chiuvete si cazi de baie ?
 
La lungimea cizmei te intereseaza dimensiunea, trebuie sa fie 20". De exemplu, daca ai lua un Suzuki: Suzuki Marine - DF6/4/2.5 - Features and Specifications vezi in specificatiile tehnice: Shaft Length (Inches): S (15), L (20) Asta conteaza.
La altii am vazut si 25" = "Extra Long", chestie de denumire:
Vezi pozele de aici:
Frequently Asked Question: Shaft Length - Nissan and Tohatsu outboards

Shaft-Length-Diagram.gif


Legat de vopsea: fiecare da dupa buget. Eu am dat cu email normal, acum tu daca vrei poti da cu sistem epoxidic (grund+vopsea) sau macar cu grund si deasupra o vopsea de uzura, pe care sa o refaci odata la cativa ani. Vopseua antifouling e anti-vegetativa, de obicei sa de daca sta tot sezonul in apa.
 
am terminat barca

Am terminat barca si vreau s-o dau la apa. Am luat un motor Honda de 8 CP in 4 timpi aproape nou. Stie cineva cam ce consum ar avea motorul pus pe barca mea , luand in considerare ca ea cantareste aprox. 150 kg dotata complet dar fara motorul termic in greutatea asta. Probabil caci conteaza numai viteza de deplasare , nu si faptul ca este o persoana sau doua in barca.
 
Salut Radu,

Am citit tot aici pe forum cum ca pentru motoarele in 4 timpi consumul ar fi de 250 - 300 gr / CP
... deci la cei 8 cai frumosi ai tai poti avea un consum de 2 - 2,4 litri/ora (asta tehnic).

Daca nu vei folosi acceleratia decit maxim 3/4 cred ca vei fi foarte aproape de consumul dat de fabricanti
chiar de vei merge numai in deplasament ( barca este destul de mare si cu acest motor nu cred ca v-a glisa).

Oricum, inca o data felicitari pentru constructie si cit mai mult pe ape.
 
Salutare barcaholici !
Am de gand ca saptamana viitoare sa bag in lucru o noua barca modelul Argie 15. As vrea sa ma ajutati cu ceva solutii pentru finisat exteriorul barcii, gen vopsea, ceva care sa adere la rasina epoxidica si sa reziste la ultraviolete. Ma gandeam daca e posibil ca in stratul exterior de rasina sa introduc un pigment si s-o omogenizez bine asa incat sa-i dea o nuanta colorata. Daca da, ce pigment s-ar preta ? Probabil unul rezistent la UW. Nu am avut timp sa inspectez site-ul, dar poate este cineva care a ales varianta asta.
Proiectul barcii l-am modificat in asa fel incat oglinda si partea laterala spate este mai inalta cu 10 cm. O s-o folosesc la pescuit, la fel ca si cealata barca in special la scrumbie pe Dunare.
 
Eu am testat cu rezultate bune metoda de a adauga pigment colorat in epoxi (https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=5948&page=4&p=72373&viewfull=1#post72373). Am folosit pigment pentru zugravit, de la metalo chimice. Nu au multe culori, dar poti face amestecuri cu conditia sa amesteci suficient cat sa-ti ajunga pana la final caci oricat te vei stradui ficare nou amestec va avea alta nuanta si daca dai mai multe straturi de epoxi, colorate diferit, la slefuire vei trece in unele locuri prin straturi si barca va iesi cu pete.
 

Back
Sus