Merita aceasta achizitie ?

Va salut, stimabililor!
Sunt nou pe forum, dar va citesc cu interes posturile de ceva timp. Apelez la experienta voastra in domeniul nautic, si va intreb daca merita 2000 euro achizitia din pozele atasate.
Mentionez ca barca este semicabinata, are 6,5 metri lungime, si arata precum vedeti. Personal, ma gandeam sa mai investesc inca vreo mie cu un topcoat de calitate, epoxy si lemn stratificat pentru reparatiile interioare, etc.
Nu am vazut personal ambarcatiunea, numai din poze. Ce ziceti, merita ?
 

Atașamente

  • 01.jpg
    01.jpg
    25.1 KB · Vizualizări: 204
  • 02.jpg
    02.jpg
    21.2 KB · Vizualizări: 197
  • 03.jpg
    03.jpg
    22.7 KB · Vizualizări: 207
salut
parerea mea este sa o vezi la fata locului. 2000 euro mi se pare cam mult la cum arata in poze. Motor are?
 
salut
parerea mea este sa o vezi la fata locului. 2000 euro mi se pare cam mult la cum arata in poze. Motor are?

Nu are motor. Dar, precum ziceam, are 6,5 metri, vanzatorul imi zice ca fibra e ok, interiorul a fost vandalizat. Cam 2000 m-ar ajunge cu tot cu transport pana la mine.
 
Pretul carcasei e 500 euro. Eu am mai pus un peridoc si benzina dus-intors. Daca scot peridocul din schema, ies undeva la 1000.
 
Faţă de ce a postat Levy, eu zic că şi o (una) sută de euro e mult.

Corect, dar la Glastron-ul ala mai punem vreo 5000 pe un twin inboard. Eu am deja un outboard Johnson 80cp cu doar 20 ore la bord, de aceea caut o troaca la bani putini, ce necesita reparatii. In plus, nici nu vreau sa ma gandesc la impozitul pentru exemplele de mai sus :)
Nedumerirea mea e daca se poate aduce la o stare acceptabila chestia din poze.
 
Ultima editare:
Corect, dar la Glastron-ul ala mai punem vreo 5000 pe un twin inboard. Eu am deja un outboard Johnson 80cp cu doar 20 ore la bord, de aceea caut o troaca la bani putini, ce necesita reparatii. In plus, nici nu vreau sa ma gandesc la impozitul pentru exemplele de mai sus :)
Nedumerirea mea e daca se poate aduce la o stare acceptabila chestia din poze.

La forma care o are....te intrec si caiacele, am mai avut o astfel de inventie pe mana( nu a mea) cu wv de 80 CP abia lua 7 km/h
 
Nedumerirea mea e daca se poate aduce la o stare acceptabila chestia din poze.

Da, se poate daca cumperi materiale de calitate si te pricepi.Daca nu te pricepi atunci dai la un marangoz care se pricepe cu compozite nu cu lemne si ti-l face.Si dupa ce termina treaba si mai pui niste bani sa-l echipezi si tragi linia vei vedea ca te apropii de 2000 d euro poate fara sa ai un peridoc.Si daca mai cumperi si un peridoc nu mai vorbesc.
Nu mi-o lua in nume de rau dar ce vreau eu sa dau prin ocaziile de cumparare de mai sus e ca,mai bine strangi cureaua inca cateva luni sau un an si-ti cumperi un produs de calitate SH de la o firma cutraditie in fabricarea de barci decat sa te expui experientei unui marangoz care poate a vazut rasina poliesterica sau epoxidica acum 10 ani si face dupa cum a "auzit" de la altii fara sa cunoasca procedeul de prelucrare in detaliu si sa-ti dea si o garantie.Nu zic ca nu exista exceptii,de exemplu Vali dar depinde de locatie.
Uite dupa parerea mea yachtul de criza ideal pentru o familie mediocra sau sa zic sarca dar indragostita de barcaholism mere si cu vele si cu motor echipata cu tot poate fi trasa si de o dacie comunista ca nu are numai 195 de kile.

http://cgi.ebay.de/Segelboot-Kajutb...80321702736?pt=Motorboote&hash=item588cf0a350
 
La forma care o are....te intrec si caiacele, am mai avut o astfel de inventie pe mana( nu a mea) cu wv de 80 CP abia lua 7 km/h

Nu am pus toate pozele. Din ce se vede in poza asta din fata, e chiar facuta pentru viteza. Eu n-am vazut pana acum ceva facut de Donzi cu care sa navighezi in deplasament. Si flotoarele alea laterale nu-s puse aiurea acolo!
 

Atașamente

  • donzi.jpg
    donzi.jpg
    35.3 KB · Vizualizări: 106
Da, se poate daca cumperi materiale de calitate si te pricepi....
Nu mi-o lua in nume de rau dar ce vreau eu sa dau prin ocaziile de cumparare de mai sus e ca,mai bine strangi cureaua inca cateva luni sau un an si-ti cumperi un produs de calitate SH de la o firma cutraditie in fabricarea de barci....

Multumesc frumos, Levy, m-ai convins. Saptamana viitoare ma duc si o iau. Poate numai pentru faptul ca e facuta de Donzi.
Eu zic ca ma pricep destul pentru a reconditiona salupa respectiva, am renovat si barci in stare mai proasta.
Pun o poza cu actuala mea jucarie, reconditionata cap-coada personal. E cam prafuita in poza asta, are cam 5 ani de la reconditionare. Fara motor are aprox. 180 kg, si am luat-o cu 200 euro intr-o stare jalnica.
La exterior slefuita cu 80 si 120, pe urma o mana de epoxy diluat 25% si gelcoat alb cu trafaletul cu burete rezistent la epoxy. La interior scos fagurele de lemn din fundul dublu care era putred, inlocuite inima si oglinda cu lemn stratificat grosime 5 cm, slefuit cu 60 peste tot si turnat 2 straturi de stratimat 500g/mp.
I-am pus un Johnson de 40cp, si in full throttle la 5800 rpm mi-a luat 85 km/h pe gps. Gliseaza in 4-5 secunde cu 2 persoane in ea, dar eu nu prea le am cu viteza.
 

Atașamente

  • first.jpg
    first.jpg
    60.5 KB · Vizualizări: 110
Bang, uita de barca asta ca ai sa muncesti sute de ore pana ai sa o vezi pe apa. Barca asta e foarte veche, iar la sfarsit( ai sa vezi tu cand) cad tragi linie
si vezi cat te-a costat barca, accesorii, vopsea, kit, alea-alea.. s-ar putea sa-ti para rau
 
ttp://www.boote-zu-verkaufen.de/de/Boot/unbekannt-920-ak-von-24500-auf-11904.html

Dar de aceasta ce ziceti? Poate fi "barca de vacanta" care inlocuieste "casa de vacanta" din Delta ?(cum bine a exprimat Vali aceasta dilema,intr-o postare de acum 3-4 luni !) Credeti ca se poate locui efectiv pe un "mini-vaporas" ca acesta,de 9-10 m hoinarind prin delta si pe Dunare timp de 4-6 luni (iunie-octombrie) singur sau cu sotia, iar din cand in cand sa mai inviti si prieteni ? Oare cum o fi cand este cate o perioada urata,cu ploaie si vant care iti ia cortul de pe mal daca nu este leat de pomi?!!! Cam ce probleme credeti ca mai pot apare?
 

Back
Sus