motor barca 4T

doresc sa achizitionez un motor de barca in stare buna de functionare - second hand - de 15-20 cp cu cizma medie sau lunga, obligatoriu cu acte sau factura; de preferat honda, johnson sau yamaha.:skip:
 
Buna
Iti raspund eu cate ceva legat de actele referitoare la un motor de peste 25 cp care trebuie inmatriculat la barca. Cei care stiu mai multe pot completa sau infirma ceea ce scriu. Nu de alta, dar alerg de nebuna sa inmatriculez o barca noua cu motor second hand. Si inca nu am terminat.
Exista cred ca doua variante:1. achizitionezi de la o persoana care a avut motorul inmatriculat si atunci pe baza contractului de vanzare cumparare, neaparat la notar sau cu martori si cu copii dupa buletinul celor implicati (vanzator, martori) iti faci apoi o declaratie pe propria raspundere ca l-ai cumparat. Deci, oricum ajungi la notar. De obicei cand se face inmatricularea motorului certificatul de conformitate in original ramane la capitania care l-a inmatriculat. Asa ca daca motorul a fost inmatriculat nu ar trebui sa se ceara certificatul de conformitate.
2. Cu factura, dar atunci cand inmatriculezi motorul la barca iti trebuie certificatul de conformitate in original. Asa ca factura ar trebui sa fie insotita de acest certificat.
Toate cele bune si pacat ca atunci cand am achizitionat motorul nu stiam dupa ce sa ma uit. Peste tot citeam doar de cum ar trebui sa functioneze motorul si mai putin dupa ce hartii sa ma uit.
O zi buna
Tamisa
 
Exista cred ca doua variante:1. achizitionezi de la o persoana care a avut motorul inmatriculat si atunci pe baza contractului de vanzare cumparare, neaparat la notar sau cu martori si cu copii dupa buletinul celor implicati (vanzator, martori) iti faci apoi o declaratie pe propria raspundere ca l-ai cumparat. Deci, oricum ajungi la notar


Daca ai contract V-C la notar ce rost mai are Declaratia?????????????!!!!!!

Pentru vanzarea bunurilor mobile, autoturism si ambarcatiune, etc. nu este necesara prezenta la un notar. Pentru cei care, din diverse motive, vor sa faca contractul de v-c la notar foarte bine, dar vor da bani in plus fara rost. Acum 6-7 ani am cumparat o barca si am dat jumatate din valoarea ei (2.500.00 lei )la notar. Daca stiam atunci nu faceam contractul la notar.
Deci, rugaminte, nu induceti lumea in eroare daca nu cunoasteti intocmai cum stau lucrurile.
Pentru vanzarea cumpararea unei ambarcatiuni in regim SH este suficient un contract de vanzare-cumparare sub semnatura privata ( sau factura ) la fel ca in cazul autoturismelor. Despre ce acte, documente, import, factura din strainatate, etc. detine vanzatorul este o alta discutie. Aici ar trebui sa fim atenti (daca statul roman le accepta, daca trebuie traduse etc).
In cazul motorului identic. Nu stiu ce se intampla cu certificatul de conformitate.
Si pentru ca traim inca in Romania Atentie la fiecare autoritate locala care actioneaza ,,parca" independent, si solicita dupa bunul plac alte documente.
Ex : cand am vandut eu barca cumparatorului i s-a spus la Capitania din Braila ca nu poate circula cu ambarcatiuni cu motorul mai mic de 20 cp pe senalul navigabil al Dunarii, fapt infirmat verbal la Capitania Galati.
Ar fi bine sa va informati personal, sa cititi inainte si apoi sa mergeti la autoritatile competente.
Ma bucur daca v-am putut fi de folos.
 
Pentru geoh

Mai intai ar fi mai bine o informare la Capitania Zonala, chiar daca momentan motoarele sub 20 cp nu se inmatriculeaza, nu se stie la anu ce va fi, si apoi stii exact ce documente sa soliciti vanzatorului.
Grija mare la motoarele ,,importate" din afara.
 
Din pacate eu ma zbat cu chestiile acestea acum, nu incerc sa induc lumea in eroare. Am avut hartie scrisa de mana intre mine si vanzator, plus factura de achizitie a motorului (prin care el a cumparat). Cand m-am dus la capitanie mi-a spus ca trebuia sa merg la notar cu vanzatorul sau ca bine ar fi sa am o declaratia pe propria raspundere data la notar privind achizitionarea motorului. Asa ca am dat-o. A doua hartie importanta pe care mi-a cerut-o capitania a fost certificatul de conformitate pentru motor in original. Asa ca sunt cam Stan Patitu.
O alta chestie: mi s-a cerut copie legalizata dupa factura de achizitie a barcii ( e noua si factura e pe numele nostru), lucru pe care notarul nu mi l-a facut ca cica are regim special si nu se face copie legalizata la aceasta. Asa ca am sa caut alti notari..
Toate cele bune
Tamisa
 
Revin
Am facut un drum si la Capitania Snagov asa ca pot spune ca daca cumparati de la o persoana un motor mai bine incheiati un act notarial. In cazul in care motorul nu a fost inmatriculat se cere certificatul de conformitate in original.
Toate cele bune.
Tamisa
 
Regimul ambarcatiunilor si al motoarelor nu este diferit de cel al autoturismelor. Actele de vanzare cumparare nu trebuie intocmite la notar. Probabil ca din exces de zel (transpus sau nu in regulamente de ordine interioara) al celor de la Capitanie au cerut acte intocmite la notar. Este acelasi regim ca pentru toate bunurile mobile, si nu cunsoc sa fi aparut ceva contrar pentru ambarcatiuni. Ar trebui explicat celor de la Capitanie acest lucru si cerut temeiul legal in care solicita ca actele de v-c sa fie intocmite la notar.
Ce se intampla in momentul in care eu cumpar o ambarcatiune din UE de la un cetatean din Italia, Belgia sau Anglia. Trebuie sa vin cu el la notar????
Ceea ce spun e intarit si de dumneavoastra in exemplul dat cu factura ce trebuie legalizata.
Notarul respectiv nu v-a zis degeaba, probabil ca o sa cautati mult un notar care sa o legalizeze. Nu cunosc prea bine procedurile notarilor.
Dar daca solicitati un punct de vedere in scris al Capitaniei, si le ,,explicati" ca nu trebuie sa aveti contract la notar poate urmatorul in aceeasi situatie nu se va mai confrunta cu incompetenta lor.
Pentru ce sa legalizam o factura nu inteleg.
Astfel fiecare autoritate va solicita facturi legalizate pe cheltuiala noastra. Daca nu au incredere ca factura e inregula Capitania sa sesizeze Politia si fiecare va raspunde pentru ceea ce face. Asa ei se ,,reasiguara" si spun ca nu e vina lor ca actele nu sunt in regula ca de ... sunt facute la notar si raspunderea apartine notarului, etc, etc, etc.
Poate alcineva, in alt loc, s-a confruntat cu aceleasi probleme si vrea sa ne povesteasca.
Cand am inmatriculat barca pe care o detin in prezent, achizitionata de la un producator, local si marunt, am dus actele (facturi, etc) impreuna cu adm. firmei. Cel de la Capitanie a gasit o serie de chichite pentru a nu o inmatricula. Administratorul firmei i-a explicat ( argumentat pe lege, pe care imi pare ffff rau ca nu am retinut-o dar promit sa o caut si sa o postez) ca personalul Capitaniei, in ceea ce priveste inmatricularile de ambarcatiuni, nu ARE DECAT UN ROL CONSULTATIV, iar toata raspunderea si-o asuma constructorul ambarcatiunii. La momentul respectiv nu am dat mare importanta (2007) dar, in fata mea, functionarul de la Capitanie si-a schimbat atitudinea si mi-a inmatriculat ambarcatiunea fara probleme.
Ar fi bine daca si altii cu probleme in acest sens ar scrie despre ele pentru ca mai avem mult, unii, de trait in Romania si printre romani.
 
........Poate alcineva, in alt loc, s-a confruntat cu aceleasi probleme si vrea sa ne povesteasca.

Ar fi bine daca si altii cu probleme in acest sens ar scrie despre ele pentru ca mai avem mult, unii, de trait in Romania si printre romani.

Cand am cumparat masina din Germania, la militia din Giurgiu imi cereau traducere dupa brief, talon si factura. Dupa ce am citit legislatia in domeniu, am vazut ca nu scria nicaieri negru pe alb ca tre' sa traduc si sa legalizez toate actele. Am facut dosarul de inmatriculare si m-am prezentat la ghiseu, fara traduceri. Bine'nteles ca am fost trimis la plimbare. Am cerut explicatii si sa mi se comunice in clar art. si litera de lege in care scrie ca tre' sa traduc actele. N-au avut ce sa-mi raspunda, decat ca e un regulament intern care prevede toate astea. Am zis, ok. Daca e regulament intern si nu e publicat in M.Of. e valabil si se aplica doar pentru angajatii din institutia care a emis regulamentul. Sub nici o forma n-am reusit sa-i conving ca ce faceau ei era interpretarea abuziva a legii.
In cele din urma am facut o cerere de informatii in baza Legii 544/2001, care a avut ca rezultat inmatricularea de urgenta a autoturismului, FARA TRADUCERI, plus raspunsul in scris la cererea mea, in care se mentiona ca problema mea a fost rezolvata.

In concluzie, nu mai luati de bun tot ce va spun functionarii publici pe la ghisee. Si eu sunt tot functionar public si va spun sincer, 90% din noi (functionarii), suntem la pamant cu legislatia. De aici rezulta interpretari abuzive, excese si alte anomalii din care au de suferit ceilalti.

Sfat: daca aveti cele mai mici dubii cu privire la anumite relatii cu institutiile publice, cereti functionarului sa va informeze cu privire la baza legala care sa va lamureasca. E obligat sa va informeze. Daca refuza, e lipsa de respect fata de voi si merita o sesizare. Daca n'aveti chef de discutii la ghiseu, depuneti o cerere de informatii cf. L. 544/2001, si veti primi raspunsul acasa in cel mult 10 zile.
 

Back
Sus