Transportul barcilor pe uscat

Salutari tuturor!Sunt nou printre navigatori,si incerc sa gasesc ajutor aici pentru cateva informatii.Am o barca cu vele in Olanda, Aloa 21 ft(6,30m)si caut sa inchiriez un trailer pentru cateva zile.Stiti cumva daca are cineva in Romania trailere de inchiriat?Aici trebuie sa mentionez ca trebuie trailer special pentru velier,din cauza derivorului de 70-80cm.Asta ar fi una din probleme...a doua e ca la greutatea ei scrie 800 kg urmat de, balast 300kg,intrebarea mea pentru cine se pricepe este:800 kg este greutatea totala cu tot cu balast sau fara?
Multumesc anticipat celor ce ma pot ajuta.
 
Salutari tuturor!Sunt nou printre navigatori,si incerc sa gasesc ajutor aici pentru cateva informatii.Am o barca cu vele in Olanda, Aloa 21 ft(6,30m)si caut sa inchiriez un trailer pentru cateva zile.Stiti cumva daca are cineva in Romania trailere de inchiriat?Aici trebuie sa mentionez ca trebuie trailer special pentru velier,din cauza derivorului de 70-80cm.Asta ar fi una din probleme...a doua e ca la greutatea ei scrie 800 kg urmat de, balast 300kg,intrebarea mea pentru cine se pricepe este:800 kg este greutatea totala cu tot cu balast sau fara?
Multumesc anticipat celor ce ma pot ajuta.

Ca sa fii sigur, compara cu valoarea pe care o da la "deplasament". In mod normal, greutatea totala se considera evident, cu balast.
Cand o inregistrezi, inspectorul ANR va scrie mai clar toate aceste informatii.
Pana atunci va fi mai greu sa convingi un politist ca greutatea balastului e scrisa separat ca informatie utila pentru velist.
Nu ca exercitiu de adunare pentru organul legii.
 
Salve Getic ! Parerea mea este sa iti cumperi peridocul tau; vei avea nevoie de el si pentru transport Olanda-Getodacia- dar si la toamna il vei folosi. Periodic vei vrea sa-l vopsesti, sa-l reconditionezi.. si asa vei scuti macara,chingi de ridicare samd. Cauati un trailer din Olanda ( Freewheel sau Pega) si nu te va durea capul mai tarziu.
Stii tu cum zicea tiganu cand a pierdut trenul.. ba ce inseamna sa ai lucrul tau.
 
nici nu stii ori sa vrei sa stii ce inseamna un trailer si ma refer la pret! iti iei peridoc nou decat sa inchiriezi un trailer mai ales ca la lungimea barcii e imposibil sa nu gasesti prin sat!
 
transportul barcilor pe uscat

Salutari tuturor din nou, si desi cu intarziere,tin totusi sa multumesc celor ce au raspuns apelului meu.Pana la urma am adus barca acasa, si solutia cea mai buna a fost intradevar achizitionarea unui peridoh.Deci acum foarte posibil voi putea sa ajut si eu pe cei aflati in situatia mea de acum cateva zile, cu un peridoh pentru barci de pana la 7m si un derivor de pana la 1m.
 

Back
Sus